Ο αυλός μιας κάννης

Remington 870 express 18.2 αυλό

Οι "στενοί" αυλοί τείνουν να αποδίδουν καλύτερα με τις χαμηλές, κυνηγετικές και σκοπευτικές γομώσεις στα φυσίγγια...! Σαν κι αυτές που χρησιμοποιούσαν τον παλιό, καλό καιρό... Γι' αυτό τότε τα όπλα είχαν "στενούς" αυλούς...!
Ο... "διευρυμένος" αυλός ήτανε μία νέα τάση που μας ήρθε/ξεπήδησε από τις ΗΠΑ, για να "δουλεύει" καλύτερα με τις "υπερ-γομώσεις" (magnum, supermagnum), οι οποίες εκεί χρησιμοποιούνται κατά κόρον...!
Και οι ίδιες οι "υπερ-γομώσεις" από εκεί διαδοθήκανε...! Μια "αμερικανιά" (μάλλον αχρείαστη) είναι και δαύτες...!

Υ.Γ.: Πάντως, το μόνο σίγουρο, είναι πως εάν και εφόσον ο κυνηγός δεν ξέρει να ντουφεκάει όπως πρέπει, καμία "υπερ-γόμωση" και κανένας "διευρυμένος" ή "στενός" αυλός και κανένα τσοκ δεν θα "σώσουν" την κατάσταση από μόνα τους...!
Εστιάστε στη (προ)σκόπευση... και όλα τ' άλλα θα έρθουν μόνα τους, με τον καιρό...!

topic.
 
Last edited:
Οι "στενοί" αυλοί τείνουν να αποδίδουν καλύτερα με τις χαμηλές, κυνηγετικές και σκοπευτικές γομώσεις στα φυσίγγια...! Σαν κι αυτές που χρησιμοποιούσαν τον παλιό καλό καιρό... Γι' αυτό τότε τα όπλα είχαν "στενούς" αυλούς...!
Ο... "διευρυμένος" αυλός ήτανε μία νέα τάση που μας ήρθε/ξεπήδησε από τις ΗΠΑ, για να "δουλεύει" καλύτερα με τις "υπερ-γομώσεις" (magnum, supermagnum), οι οποίες εκεί χρησιμοποιούνται κατά κόρον...!
Και οι ίδιες οι "υπερ-γομώσεις" από εκεί διαδοθήκανε...! Μια "αμερικανιά" (μάλλον αχρείαστη) είναι και δαύτες...!

Υ.Γ.: Πάντως, το μόνο σίγουρο, είναι πως εάν και εφόσον ο κυνηγός δεν ξέρει να ντουφεκάει όπως πρέπει, καμία "υπερ-γόμωση" και κανένας "διευρυμένος" ή "στενός" αυλός και κανένα τσοκ δεν θα "σώσουν" την κατάσταση από μόνα τους...!
Εστιάστε στη (προ)σκόπευση... και όλα τ' άλλα θα έρθουν μόνα τους, με τον καιρό...!

topic.
Αυτό μπορείς πρακτικά να μας το αποδείξεις την υπεροχή δηλαδή του στενού έναντι του διευρυμένου? Το λες εμπειρικά έχεις δει κάτι ή επειδή το γράφουν διάφοροι το υιοθετείς? Γιατί ο στενός αυλός τα ζοριζει τα σκάγια και τα χαλάει σε εισαγωγικά και θεωρητικά υπερέχει στα μονοβολα μόνο.εχεις κάποια εμπεριστατωμένη άποψη?
 
Διότι απ' όσο γνωρίζουμε οι περισσότεροι ο ιδανικός αυλός του λιοκανου είναι ο 18,55 όπως έχει γραφτεί κατ επανάληψη και η rem τον προσφέρει απ' τη δεκαετία του 60.κανεις λοιπόν δεν ανακάλυψε τώρα την αμερικη
 
Όσον αφορά τους αυλούς κύριοι, ερχόμενος από όπλο με 18,30 αυλό σε 18,70 και με πρόσφατη την ουσιαστική δοκιμή του όπλου στο κυνήγι από τι στιγμή που το έφερα κέντρο, γιατί στα τρυγόνια στην έναρξη δεν το είχα φτιάξει και δεν κεντροτουφεκούσα, τα σκοτώματα που είδα είχαν διαφορά....από τα 25-40 μέτρα όλα τα πουλιά ανατινάζονταν και ''φρέναραν'' στον αέρα και κανένα πουλί δεν έπεσε ζωντανό με 4* τσοκ. Τρία πουλιά που έχασα ένα ήταν overkill και δύο τα βρήκα κώλο και πέσαν μακριά...
Τώρα αν έφταιγε ο αυλός ή ότι κέντραρα το όπλο δεν ξέρω αλλά τα σκοτώματα αυτά μου θύμισαν σκοτώματα που παίρνω με το δίκαννο.
topic.
 
Όσον αφορά τους αυλούς κύριοι, ερχόμενος από όπλο με 18,30 αυλό σε 18,70 και με πρόσφατη την ουσιαστική δοκιμή του όπλου στο κυνήγι από τι στιγμή που το έφερα κέντρο, γιατί στα τρυγόνια στην έναρξη δεν το είχα φτιάξει και δεν κεντροτουφεκούσα, τα σκοτώματα που είδα είχαν διαφορά....από τα 25-40 μέτρα όλα τα πουλιά ανατινάζονταν και ''φρέναραν'' στον αέρα και κανένα πουλί δεν έπεσε ζωντανό με 4* τσοκ. Τρία πουλιά που έχασα ένα ήταν overkill και δύο τα βρήκα κώλο και πέσαν μακριά...
Τώρα αν έφταιγε ο αυλός ή ότι κέντραρα το όπλο δεν ξέρω αλλά τα σκοτώματα αυτά μου θύμισαν σκοτώματα που παίρνω με το δίκαννο.
topic.
Αφησαμε τα μετρα 50 η 60 και θα πιασουμε τους αυλους τωρα, με την 1η ευκαιρια θα ανεβασω μια δοκιμη με κενταυρος 28gr no9 με αυλο 18.7 που ειναι ακαταληλος για μικρες γομωσεις και σκοπευτικα φυσιγγια...
 
http://oplognosia.com/?p=6526

Η σκοπευτική τεχνική είναι το θεμέλιο, πάνω σε αυτό ακολουθούν τα μέτρα του κοντακιού, μετά έρχεται το κατάλληλο τσοκ, η ποιότητα φυσιγγίων και τελικά μετρά η ποιότητα του όπλου. Όταν ο χειριστής έχει την ικανότητα να στείλει τα σκάγια εκεί που πρέπει, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα...!

topic.
 
Last edited:
Οι "στενοί" αυλοί τείνουν να αποδίδουν καλύτερα με τις χαμηλές, κυνηγετικές και σκοπευτικές γομώσεις στα φυσίγγια...! Σαν κι αυτές που χρησιμοποιούσαν τον παλιό, καλό καιρό... Γι' αυτό τότε τα όπλα είχαν "στενούς" αυλούς...!
Ο... "διευρυμένος" αυλός ήτανε μία νέα τάση που μας ήρθε/ξεπήδησε από τις ΗΠΑ, για να "δουλεύει" καλύτερα με τις "υπερ-γομώσεις" (magnum, supermagnum), οι οποίες εκεί χρησιμοποιούνται κατά κόρον...!
Και οι ίδιες οι "υπερ-γομώσεις" από εκεί διαδοθήκανε...! Μια "αμερικανιά" (μάλλον αχρείαστη) είναι και δαύτες...!
Νικόλαε, από την προσωπική μου εμπειρία με την Urika Optima 18,6, επίτρεψέ με να διαφωνήσω. Έχω λοιπόν την αίσθηση ότι με το δικό μου όπλο και ελαφρές γομώσεις, απλά μένεις με το στόμα ανοιχτό. Αντίθετα, θα περίμενα προσωπικα, κάτι περισσότερο με τις βαριές γομώσεις...
 
Last edited:
Καλησπερα σε ολους σας !!!!! Θα ηθελα να απευθυνω μια ερωτηση σε ολους τους συναδελφους κυνηγους επειδη αυτα περι αυλων δε τα καταλαβενω και παρα πολυ καλα . Και ρωταω για κυνηγι στο βαλτο , ¨ποιος αυλος θα αποδοση καλητερα εκει με 34 εως και 38 γραμμαρια φυσιγγια . Ενας αυλος 18,4 η ενας αυλος 18,6 . ζητω συγνωμη αν σας κουρασα , και ευχαριστω προκαταβολικα . .shake hands. fgr
 
αυτό ακριβώς γεωμετρία κάννης,,,σιγά μη δεν σκότωνε ο ξεχυλωμένος 18.6 ή ο 18.8 είτε με ψιλά είτε με χοντρά και σιγά μη του έλλειπε η διάτρηση,,,,όταν υπάρχουν τέτοιοι αυλοί υπάρχουν και οι αντίστοιχοι κώνοι που όλα μαζί δένουν για να γίνει το γλυκό ;) ,,αν μπει στη μέση και ο παράγοντας μέταλλα και αχρωμίωτα που όσο ρίχνουν και ζεστένονται γίνονται καλύτερα καταλαβαίνετε τί παίζει

μακάρι να ήταν μόνο ο αυλός ,,,θα ήταν όλα πιο εύκολα για όλους !
 
Δεν υπαρχει ξεκαθαρη απάντηση φιλε μου σε αυτο το ερώτημα .... Είναι όλη η γεωμετρια της κανης + ο κονος που επηρεάζουν .
αυτό ακριβώς γεωμετρία κάννης,,,σιγά μη δεν σκότωνε ο ξεχυλωμένος 18.6 ή ο 18.8 είτε με ψιλά είτε με χοντρά και σιγά μη του έλλειπε η διάτρηση,,,,όταν υπάρχουν τέτοιοι αυλοί υπάρχουν και οι αντίστοιχοι κώνοι που όλα μαζί δένουν για να γίνει το γλυκό ;) ,,αν μπει στη μέση και ο παράγοντας μέταλλα και αχρωμίωτα που όσο ρίχνουν και ζεστένονται γίνονται καλύτερα καταλαβαίνετε τί παίζει !

Έτσι ακριβώς όπως το είπατε παιδιά ....είναι πολλά παραπάνω από ένα νούμερο αυλού μια κάννη....πρέπει όλα να είναι αρμονικά φτιαγμένα για να δοθεί το σωστό αποτέλεσμα
 
Καλησπερα σε ολους σας !!!!! Θα ηθελα να απευθυνω μια ερωτηση σε ολους τους συναδελφους κυνηγους επειδη αυτα περι αυλων δε τα καταλαβενω και παρα πολυ καλα . Και ρωταω για κυνηγι στο βαλτο , ¨ποιος αυλος θα αποδοση καλητερα εκει με 34 εως και 38 γραμμαρια φυσιγγια . Ενας αυλος 18,4 η ενας αυλος 18,6 . ζητω συγνωμη αν σας κουρασα , και ευχαριστω προκαταβολικα . .shake hands. fgr

ΕΣΥ, με τη σωστή τεχνική σου.
 
Αφησαμε τα μετρα 50 η 60 και θα πιασουμε τους αυλους τωρα, με την 1η ευκαιρια θα ανεβασω μια δοκιμη με κενταυρος 28gr no9 με αυλο 18.7 που ειναι ακαταληλος για μικρες γομωσεις και σκοπευτικα φυσιγγια...

Δεν είναι ακατάλληλος, με τη σωστή βυσμάτωση δίνει πολύ καλά αποτελέσματα κατανομών, αναλόγως το τσοκάρισμα
 
Καλησπερα σε ολους σας !!!!! Θα ηθελα να απευθυνω μια ερωτηση σε ολους τους συναδελφους κυνηγους επειδη αυτα περι αυλων δε τα καταλαβενω και παρα πολυ καλα . Και ρωταω για κυνηγι στο βαλτο , ¨ποιος αυλος θα αποδοση καλητερα εκει με 34 εως και 38 γραμμαρια φυσιγγια . Ενας αυλος 18,4 η ενας αυλος 18,6 . ζητω συγνωμη αν σας κουρασα , και ευχαριστω προκαταβολικα . .shake hands. fgr

Αφού θα δουλέψεις περισσότερα των 34 γρ, καλύτερα να προτιμήσεις διευρυμένο αυλό και για 34-38γρ ο 18.6 είναι ο καταλληλότερος.

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως εγώ παραδίπλα θα κατεβάζω παπιά με 18.3 - 18.4 και 32-33 γρ 5αρια κάποιος άλλος θα κάνει το ίδιο με 18.7 - 18.8 και 38-42γρ, ενώ μεταξύ μας θα υπάρχεις εσύ με 18.6 και 35γρ σκάγια που θα μας ανταγωνισθείς.

Δεν εξετάζω κώνους, τσοκαρίσματα, μέταλλα, φυσίγγια κλπ. διότι το καθένα από αυτά θα αλλάζει τη συσχέτιση.
 
Αφού θα δουλέψεις περισσότερα των 34 γρ, καλύτερα να προτιμήσεις διευρυμένο αυλό και για 34-38γρ ο 18.6 είναι ο καταλληλότερος.

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως εγώ παραδίπλα θα κατεβάζω παπιά με 18.3 - 18.4 και 32-33 γρ 5αρια κάποιος άλλος θα κάνει το ίδιο με 18.7 - 18.8 και 38-42γρ, ενώ μεταξύ μας θα υπάρχεις εσύ με 18.6 και 35γρ σκάγια που θα μας ανταγωνισθείς.

Δεν εξετάζω κώνους, τσοκαρίσματα, μέταλλα, φυσίγγια κλπ. διότι το καθένα από αυτά θα αλλάζει τη συσχέτιση.
Εγώ με 18,6 αυλό και 33gr νούμερο 5, τι θα κάνω ? Θα μπορέσω λες να σας παρακολουθησω?
 
Back
Top