Ο αυλός μιας κάννης

Έχω την εντύπωση οτι ο στενοτερος αυλος μπορει να διαχειριστεί καλύτερα τα λιγοτερα γραμμάρια παρουσιάζοντας ποιο σφιχτά κεντρα. Θεωρώ οτι αυτο ειναι πλεονέκτημα για εναν καλο σκοπευτή. Στο μέλλον θα ξαναδούμε τέτοιες κάννες
 
Last edited:
Έχω την εντύπωση οτι ο στενοτερος αυλος μπορει να διαχειριστεί καλύτερα τα λιγοτερα γραμμάρια παρουσιάζοντας ποιο σφιχτά κεντρα. Θεωρώ οτι αυτο ειναι πλεονέκτημα για εναν καλο σκοπευτή. Στο μέλλον θα ξαναδούμε τέτοιες κάννες
και εγω φιλε ετσι νομιζα πιο παλια , αλλα μετα από 2 χρονια ριξίματος με αυλο 18,8 πλεον αναγνωρίζω την ανωτεροτητα του βλητικα σε όλα τα φορτια σκαγιων , με δυο λογια , ο διευρυμένος βλητικα υπερτερει
 
Έχω την εντύπωση οτι ο στενοτερος αυλος μπορει να διαχειριστεί καλύτερα τα λιγοτερα γραμμάρια παρουσιάζοντας ποιο σφιχτά κεντρα. Θεωρώ οτι αυτο ειναι πλεονέκτημα για εναν καλο σκοπευτή. Στο μέλλον θα ξαναδούμε τέτοιες κάννες

Εγω συμφωνω και συμπληρωνω με αυτα που εχω δει, διορθωνοντας την παραπνω προσταση λεγοντας οτι ο στενοτερος αυλος διαχειριζεται καλυτερα τα λιγοτερα γραμμαρια σε σχεση με τα περισσοτερα, οχι σε σχεση με αντιστοιχα οπλα διευρυμενου αυλου... Κατα την αποψη μου παντα...
Ειχα ακουσει κ εγω, κ ακομα ακουω οτι οι πιο φαρδιοι αυλοι θελουν περισσοτερα γραμμαρια για να δουλεψουν καλα, αλλα στην πορεια διαπιστωσω οτι αυτα ειναι λογια καφενειου... Με ενα σωστο απο αποψη αποδοσης τσοκ, ειτε ριξεις 24, ειτε 28, ειτε 36 γραμμαρια μπαλα τα πηγαινει ο διευρυμενος...
Η υπεροχη του δειυρυμενου αυλου για μενα ειναι αδιαμφησβιτητη και στηριζεται κυριως σε κατι που ειχε αναφερει ο Σαραντος αν δεν κανω λαθος, οτι "ειναι περισσοτερα τα γρηγορα σκαγια" στην κατανομη... Τοσο το κεντρο οσο και η περιφερεια εχουν εξαιρετικη βλητικη αποδοση γι αυτο κ παρουσιαζουν μειωμενη ατρακτο... Πολυ χονδρικα αυτο...
 
Last edited:
Έχω την εντύπωση οτι ο στενοτερος αυλος μπορει να διαχειριστεί καλύτερα τα λιγοτερα γραμμάρια παρουσιάζοντας ποιο σφιχτά κεντρα. Θεωρώ οτι αυτο ειναι πλεονέκτημα για εναν καλο σκοπευτή. Στο μέλλον θα ξαναδούμε τέτοιες κάννες
Ποια κεντρα?Ναι αν εχουν κιαλλες ξεχασμινες θα τις ξαναδεις.
 
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=2722

Πιστεύω οτι θα το έχετε διαβάσει. Πάντως πιστευω οτι ο καλύτερος διάμετρος αυλου δεν υπαρχει οπως η καλύτερη διάμετρος σκαγιου
Η συγκριση που εκανε το περιοδικο αφορουσε οπλο με 18,4 αυλο.Το πιο σωστο πιστευω θα ηταν μια συγκριση με εναν αυλο optima
 
ξυνομαστε γι αυλους στενους διευρυμενους τσοκ ετσι τσοκ γιουβετσι.παρτε το καλυτερο οπλο του κοσμου και δωστε σε καποιον αταλαντο που δεν ειναι στα μετρα του και παρτε και το χειροτερο και δωστε το σε καποιον ταλαντουχο στα μετρα του να δουμε τι θα γιινει.απλα μας εχει φαει το marketing και η διαφημιση.αντε στους ρωσσικους χειμωνες και πειτε τους οτι τα οπλα με στενο αυλο δεν σκοτωνουν.αν ειχε θηραματα δεν νομιζω οτι θ ασχολιομαστε τοσο πολυ.ο πατερας μου ουτε απο αυλους ηξερε ουτε απο τσοκ ουτε απο πυριτιδε υγρασιες και κρυα αλλα με τη γρια μια ολοκληρη ζωη ητανε παντα γεματος θηραματα και δεν συζηταω για τον πατερα του με το πλαγιοκανο.αρα λοιπον οι ιταλοι ειναι ανιδεοι αφου προτιμουν στενους αυλους.αυτα απο μενα και δεν γραφω περαιτερω.
 
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=2722

Πιστεύω οτι θα το έχετε διαβάσει. Πάντως πιστευω οτι ο καλύτερος διάμετρος αυλου δεν υπαρχει οπως η καλύτερη διάμετρος σκαγιου
Tα διαβασα και η δοκιμη εγινε,Μπαικαλ ΙΖΗ-2718,4----391 18.6----ΣΧ3 18,8,,,,,,,,,ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ εβαζαν τα ιδια ποσοστα και σε κυκλο 50εκ.,και οχι 52 εκ. στα 25 μετρα,σεπτεμβρη μηνα μεσημερι με πανω απο 25 βαθμους,αλλα με καννες σωστες.Οσο για την αποδωση της αντιπαλης καννης προκειται για ντεμι αποδωση,για καποιο λογο.
 
ξυνομαστε γι αυλους στενους διευρυμενους τσοκ ετσι τσοκ γιουβετσι.παρτε το καλυτερο οπλο του κοσμου και δωστε σε καποιον αταλαντο που δεν ειναι στα μετρα του και παρτε και το χειροτερο και δωστε το σε καποιον ταλαντουχο στα μετρα του να δουμε τι θα γιινει.απλα μας εχει φαει το marketing και η διαφημιση.αντε στους ρωσσικους χειμωνες και πειτε τους οτι τα οπλα με στενο αυλο δεν σκοτωνουν.αν ειχε θηραματα δεν νομιζω οτι θ ασχολιομαστε τοσο πολυ.ο πατερας μου ουτε απο αυλους ηξερε ουτε απο τσοκ ουτε απο πυριτιδε υγρασιες και κρυα αλλα με τη γρια μια ολοκληρη ζωη ητανε παντα γεματος θηραματα και δεν συζηταω για τον πατερα του με το πλαγιοκανο.αρα λοιπον οι ιταλοι ειναι ανιδεοι αφου προτιμουν στενους αυλους.αυτα απο μενα και δεν γραφω περαιτερω.
Αυτα περι χειμωνες ειναι για αυτους που ριχνουν ετοιμα φιλε,απεχουν απο την αληθεια,και σου σου λεω αλλη μια φορα λεμε ποια ειναι καλυτερη,και αυτο ειναι ολο,οχι να πεταξει κανεις το οπλο του.
 
.....Η υπεροχη του δειυρυμενου αυλου για μενα ειναι αδιαμφησβιτητη και στηριζεται κυριως σε κατι που ειχε αναφερει ο Σαραντος αν δεν κανω λαθος, οτι "ειναι περισσοτερα τα γρηγορα σκαγια" στην κατανομη... Τοσο το κεντρο οσο και η περιφερεια εχουν εξαιρετικη βλητικη αποδοση γι αυτο κ παρουσιαζουν μειωμενη ατρακτο... Πολυ χονδρικα αυτο...
.shake hands.
συμφωνώ απόλυτα
 
Αυτο που παρατηρηθηκε ηταν ακριβως αυτο αυξηση των γρηγορων,ο στεννος αυλος στο χαρτοπολτο τα βαζει ΕΝ ΣΕΙΡΑ τα σκαγια περιπου,μια καννη πιο γρηγορη εχει μεγαλειτερες ομαδες σκαγιων στα στις τελευταιες σελιδες.Οσο η ταχυτητα αυξανεται τοσο αυξανεται αυτο το φαινομενο.Αλλα για να βγαλει ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΡΗΣΕΙΣ με αυτες της διαφορες ταχυτητας δεν υπαρχει περιπτωση.Αυτο που αυξανεται απλα ειναι η πιθανοτητα καταβολης του θηραματος στην εσχατη οριακη τουφεκια,αφου διαθετης περισσοτερα γρηγορα σκαγια.
 
Ευριπιδη για τους Ιταλους αναφερεσαι?Πρωταθλητες στα τουβλα,για να προτιμας το στεννο αυλο εννοειται οτι δεν ασχολησαι με μετρησεις,μονο αυτο ο τροπος υπαρχη,και φυσικα και αυτοι αυτο κανουν,ασε να μας μεινει καμμια τριχα στο κεφαλι.
 
ξυνομαστε γι αυλους στενους διευρυμενους τσοκ ετσι τσοκ γιουβετσι.παρτε το καλυτερο οπλο του κοσμου και δωστε σε καποιον αταλαντο που δεν ειναι στα μετρα του και παρτε και το χειροτερο και δωστε το σε καποιον ταλαντουχο στα μετρα του να δουμε τι θα γιινει.απλα μας εχει φαει το marketing και η διαφημιση.αντε στους ρωσσικους χειμωνες και πειτε τους οτι τα οπλα με στενο αυλο δεν σκοτωνουν.αν ειχε θηραματα δεν νομιζω οτι θ ασχολιομαστε τοσο πολυ.ο πατερας μου ουτε απο αυλους ηξερε ουτε απο τσοκ ουτε απο πυριτιδε υγρασιες και κρυα αλλα με τη γρια μια ολοκληρη ζωη ητανε παντα γεματος θηραματα και δεν συζηταω για τον πατερα του με το πλαγιοκανο.αρα λοιπον οι ιταλοι ειναι ανιδεοι αφου προτιμουν στενους αυλους.αυτα απο μενα και δεν γραφω περαιτερω.
Εχεις δικιο που αναφερεσαι στο παρελθον αυτο συνεβαινε,το απαντησες μονος σου λεγοντας για τα θηραματα πως αν υπηρχε πληθωρα δε θα κοιταζαμε ολες αυτες τις λεπτομερειες. Ισχυει αυτο οτι το νο1 το κανει αυτος που βρισκεται πισω απο το οπλο. Ομως συγκρινουμε δυο προιοντα τωρα κι οχι τον ανθρωπινο παραγοντα ή τα μέτρα κοντακίου. Λεμε πως αν ο ανθρωπινος παραγοντας ειναι ο ιδιος τα μετρα ιδια ποια καννη θα αποδωσει καλυτερα; Εγω νομιζω καλυτερα η οπτιμα. Ειχα 3 οπλα με στανταρ αυλο και 3 με διευρυμενο και στο κυνηγι με εχουν αφησει περισσοτερο ικανοποιημενο τα τελευταια η για να το πω καλυτερα τα διευρυμενα πανε καλυτερα περισσοτερους τυπους φυσιγγιων. Αυτο πιστευω.
 
δηλαδη τασο πιστευεις οτι στην ευρωπη οι εταιρειες φυσιγγιων φροντιζουν στην παραγωγη τους να εχουν φυσιγγια με την καταλληλη εμφραξη για διευρυμενους αυλους????????? ποια ειναι αυτα??
 
Last edited:
οι αμερικανοι πηγαν στον 18,8 για τα παπια κι επειδη γενικα ειναι x-large. και να ξεκαθαρισουμε πρωτα απ ολα ποιον εννοουμε διευρυμενο. διοτι μεχρι 18,6 θεωρειται κανονικος. μην μπερδευομαστε. απο 18,6 και πανω ειναι ο διευρυμενος. κι εγω λοιπον επιμενω επειδη η αμερικη δεν ανακαλυφθηκε τωρα αλλα απο το 60 με τη rem οτι ο μεσος κυνηγος την δθαφορα του 18,4 απο τον 18,6 δεν θα την καταλαβει. εκτος αν εννοειτε διευρυμενο τον 18,6.εκει παω πασο.αλλα ξαναλεω οτι 18,5 και 18,6 υπαρχουν 50 και χρονια τωρα και απλα ανακυκλωνετε το marketing των εταιρειων
 
Πιστέυω οτι τα φυσιγγια με συγκεντρωτηρα αλλα και με πλαστικη μεσοταπα δεν εχουν θεμα. Εχω ριξει και με μαλλινη που υποτιθεται η εμφραξη δεν ειναι τοσο καλη (ειχαν ομως πλαστικο δισκο απο κατω) και γαζωναν με τον διευρυμενο. Δεν ειμαι ο ειδικος να σου πω πραγματα παραπανω εγω βλεπω πραγματα στο κυνηγι και κρινω οτι προτιμω τον διευρυμενο.
 
δηλαδη τασο πιστευεις οτι στην ευρωπη οι εταιρειες φυσιγγιων φροντιζιυν στην παραγωγη τους να εχουν φυσιγγια με την καταλληλη εμφραξη για διευρυμενους αυλους????????? ποια ειναι αυτα??
Ευριπιδη στο ιδιογομωτικο κομματι στηριζομενος, προσωπικα αναμεσσα στη Benelli και στο 725 με 18,4 κ 18,7 αυλο, δεν βλεπω διαφορες που να ευθυνονται σε κακη εμφραξη, οσο μπορω βεβαια να την αντιληφθω... Σιγουρα σε καθε κανη θα υπαρχουν κυαθια που ταιριαζουν περισσοτερο, αλλα ο Θωδης ας πουμε που εχει "στενη" φουστα, το ιδιο καλα παει και στα δυο οπλα... Με τα αερια και την διαστολη της φουστας των συγκεντρωτηρων, θεωρω πως εχουμε σχετικα λιγες διαφυγες με τα σημερινα υλικα, η τουλαχιστον οι διαφορες αυτες δεν ειναι αξιες λογω για τον μεσο κυνηγο οπως εμεις...
 
Πιστέυω οτι τα φυσιγγια με συγκεντρωτηρα αλλα και με πλαστικη μεσοταπα δεν εχουν θεμα. Εχω ριξει και με μαλλινη που υποτιθεται η εμφραξη δεν ειναι τοσο καλη (ειχαν ομως πλαστικο δισκο απο κατω) και γαζωναν με τον διευρυμενο. Δεν ειμαι ο ειδικος να σου πω πραγματα παραπανω εγω βλεπω πραγματα στο κυνηγι και κρινω οτι προτιμω τον διευρυμενο.
δηλαδη εχεις οπλο με 18,7 η 18,8??
 
οι αμερικανοι πηγαν στον 18,8 για τα παπια κι επειδη γενικα ειναι x-large. και να ξεκαθαρισουμε πρωτα απ ολα ποιον εννοουμε διευρυμενο. διοτι μεχρι 18,6 θεωρειται κανονικος. μην μπερδευομαστε. απο 18,6 και πανω ειναι ο διευρυμενος. κι εγω λοιπον επιμενω επειδη η αμερικη δεν ανακαλυφθηκε τωρα αλλα απο το 60 με τη rem οτι ο μεσος κυνηγος την δθαφορα του 18,4 απο τον 18,6 δεν θα την καταλαβει. εκτος αν εννοειτε διευρυμενο τον 18,6.εκει παω πασο.αλλα ξαναλεω οτι 18,5 και 18,6 υπαρχουν 50 και χρονια τωρα και απλα ανακυκλωνετε το marketing των εταιρειων
οι αμερικανοι πηγαν στον 18,8 για τα παπια κι επειδη γενικα ειναι x-large. και να ξεκαθαρισουμε πρωτα απ ολα ποιον εννοουμε διευρυμενο. διοτι μεχρι 18,6 θεωρειται κανονικος. μην μπερδευομαστε. απο 18,6 και πανω ειναι ο διευρυμενος. κι εγω λοιπον επιμενω επειδη η αμερικη δεν ανακαλυφθηκε τωρα αλλα απο το 60 με τη rem οτι ο μεσος κυνηγος την δθαφορα του 18,4 απο τον 18,6 δεν θα την καταλαβει. εκτος αν εννοειτε διευρυμενο τον 18,6.εκει παω πασο.αλλα ξαναλεω οτι 18,5 και 18,6 υπαρχουν 50 και χρονια τωρα και απλα ανακυκλωνετε το marketing των εταιρειων
Ε ας πουμε ημιδιευρυμενος ο 18,6, ομως το αλλο μου οπλο ειναι 18,7.
 
Back
Top