Ο αυλός μιας κάννης

Το καλξτερο τουρκηκο αδρανιας που εχω δοκημασει ειναι το ata arms neo με φοβερη κανη πλατια ριγα και μηχανισμο μπενελι που δεν το ξεχωριζεις πολυ καλη ποιοτητα και επησεις καλο κοντακι με ορεα λαβη για τα γουστα μου
 
Εγώ πάντως μεγάλη περιέργεια έχω για την νέα καραμπίνα της SAUER . Την SL5 . Είναι σε συνεργασία με BREDA από ότι έχω διαβάσει . Αν θα έρθει Ελλάδα βέβαια .

Στην ουσία είναι μια Ραφαελο. Το ίδιο δοκιμασμένο σχέδιο. Η εταιρεία είναι σίγουρα γερμανική. Τώρα το που κατασκευάζει τα όπλα της δεν το ξέρω.
 
Στην ουσία είναι μια Ραφαελο. Το ίδιο δοκιμασμένο σχέδιο. Η εταιρεία είναι σίγουρα γερμανική. Τώρα το που κατασκευάζει τα όπλα της δεν το ξέρω.
Η εταιρία είναι γερμανική ( με μεγάλη πείρα σε ραβδωτα όπλα ) . Κι όπως όλες οι μεγάλες γερμανικές στο Ζουλ . Πιθανών να την κατασκευάζει η Marocchi που φτιάχνει κι τα Breda πλέον
 
Σωστά . Τι ξέρουν άλλωστε αυτοί που το σκέφτηκαν για 36 μέτρα .
Eυκολο γιατι το ειδα στη πραξει....θαλαμες και τσοκ κομμενα στραβα εφταναν τα 36μετρα.....στη σωστη συγκεντρωση συμφωνα με την συσσφιξη,αυτοι πουλανε και εχουν βρει τροπους να καλυπτονται,προκειται φυσικα για γνωστες,και ξερουν εννοειται τη κανουν.Αλλα και οτι οι χειρηστες σαν απλοι χειρηστες θα ψαροσουν στα λεγομενα τους,γιατι απλα ο χειρηστεις φυσικα δεν γνωριζει αυτα που γνωριζει ο κατασκευαστεις,την στιγμη που παραμεινη ενας απλος χειριστεις,στη σχεση του μετο οπλο.
 
Eυκολο γιατι το ειδα στη πραξει....θαλαμες και τσοκ κομμενα στραβα εφταναν τα 36μετρα.....στη σωστη συγκεντρωση συμφωνα με την συσσφιξη,αυτοι πουλανε και εχουν βρει τροπους να καλυπτονται,προκειται φυσικα για γνωστες,και ξερουν εννοειται τη κανουν.Αλλα και οτι οι χειρηστες σαν απλοι χειρηστες θα ψαροσουν στα λεγομενα τους,γιατι απλα ο χειρηστεις φυσικα δεν γνωριζει αυτα που γνωριζει ο κατασκευαστεις,την στιγμη που παραμεινη ενας απλος χειριστεις,στη σχεση του μετο οπλο.
Η εξέλιξη τον τσοκ, κώνου , θαλαμης , αυλών και μήκος κανων εξαντλήθηκε κάπου στα 1930 αν θυμάμαι σωστά . Τώρα αφού μιλάμε για κυνήγι πάντα σε 12 αρι διαμέτρημα τα 36 μέτρα είναι η σωστή δοκιμή . Τώρα εδώ μέσα όπως κι σε καφενείο ,άλλος περνει φασσες στα 60 μέτρα άλλος στα 70 ... πιθανόν έχουν ένα θέμα με την κορδέλα που μετράνε ...
 
Η εξέλιξη τον τσοκ, κώνου , θαλαμης , αυλών και μήκος κανων εξαντλήθηκε κάπου στα 1930 αν θυμάμαι σωστά . Τώρα αφού μιλάμε για κυνήγι πάντα σε 12 αρι διαμέτρημα τα 36 μέτρα είναι η σωστή δοκιμή . Τώρα εδώ μέσα όπως κι σε καφενείο ,άλλος περνει φασσες στα 60 μέτρα άλλος στα 70 ... πιθανόν έχουν ένα θέμα με την κορδέλα που μετράνε ...
Σου ειπα το λογο γιατι να πας της δοκιμες σου πιο κατω,απο εκει και περα εσυ κανεις οτι θες,οσο για τα μετρα που λες στα θηραματα,ειναι θεμα ιδιογομωσεις που απο οτι βλεπω δεν ασχολησε,πιο πολεμιος στα λογια του καφενειου απο μενα δυσκολα......
 
Οι δοκιμές στα 36.5 για τον απλούστατο λογο...ως εκεί θα πάρεις τα μέγιστα!!!οπλο-τσοκ-φυσιγγι!με ααααλλα τσοκς ααααλλα φυσίγγια πας παραπάνω...ως κ 90 μέτρα το βεληνεκές του 12αριου!
Το ωφέλιμο βεληνεκές μέχρι το 1950 περίπου ήταν 35 μέτρα με Full .Οταν ήρθε μετά η νέα τύπου προοδευτική πυρίτιδα και ο πλαστικός συγκεντρωτηρας πήρε αλλά 10 μετά περίπου κι πήγε 45 . Τώρα αν μπορείς κι περνεις θηράματα στα 90 κι 100 μέτρα με ειδικά τσοκ κι ειδικά φυσίγγια είναι πολύ καλό . Δεν έχω να πω κάτι άλλο .
 
Το ωφέλιμο βεληνεκές μέχρι το 1950 περίπου ήταν 35 μέτρα με Full .Οταν ήρθε μετά η νέα τύπου προοδευτική πυρίτιδα και ο πλαστικός συγκεντρωτηρας πήρε αλλά 10 μετά περίπου κι πήγε 45 . Τώρα αν μπορείς κι περνεις θηράματα στα 90 κι 100 μέτρα με ειδικά τσοκ κι ειδικά φυσίγγια είναι πολύ καλό . Δεν έχω να πω κάτι άλλο .
Εγώ όχι...αλλα έχω δει να παίρνουν στα 70-90 διαρκως
 
Εγώ όχι...αλλα έχω δει να παίρνουν στα 70-90 διαρκως
Μα αν θες καννη φωτια μονο η ιδιογομωση την παρεχει,γιατι το εργο που σου παρεχει δεν αλλαζει μονο τους αριθμους οπως γινεται με τον αυλο στο ιδιο διαμετρημα.....η τουλαχιστον παρε 10αρι ρε αδερφε:cool:
 

φωτό που "αλίευσα" από το "μουτσουνοβιβλίο"
ο παππούς είχε σίγουρα διευρυμένους αυλούς και μακριούς κώνους, εξυπακούεται ότι φορούσε τσοκ φρένου, όσο για τα φουσέκια ήτανε federal επιχαλκωμένα.sarcastic.
Αμ πως πέρναν τους λαγούς τότες εεε;;;.buy.
 

φωτό που "αλίευσα" από το "μουτσουνοβιβλίο"
ο παππούς είχε σίγουρα διευρυμένους αυλούς και μακριούς κώνους, εξυπακούεται ότι φορούσε τσοκ φρένου, όσο για τα φουσέκια ήτανε federal επιχαλκωμένα.sarcastic.
Αμ πως πέρναν τους λαγούς τότες εεε;;;.buy.
.sarcastic..big smile..big smile..shake hands.
 
Τότε εκλανες και φεύγανε λαγοί...(κυριολεκτικά έχει συμβεί)

Το θέμα είναι να πηγαίνουμε μπροστά σε όλα τα θέματα
Κάποτε θα φτάσουμε τόσο μπροστά, που δεν θα έχει λαγούς να βαράμε και θα έχουμε όπλα που ρίχνουν με το βλέμμα!
 
Αυτο που λεει ο Νικος!!
Ήταν εποχες που εδεναν τα σκυλια με τα λουκάνικα!:)
Εβγαιναν στο χιονι και "μαζευαν"15-20 ζουδια!
Για να φανε!!
Το φυσιγγι επρεπε να ριχτεί οταν ολα ηταν υπερ...
Αν εφερνε και 2-3 περδικες η τουφεκια,ακομη καλυτερα!
Για μια,θα το σκεφτοντουσαν...
Ξαναλεω,για να ΦΑΝΕ!;)
 
Back
Top