Οπλουργοί

Σπύρο καλώς ήρθες!
Αφαίρεσε το πέλμα από το κοντάκι, δύο βιδακια το κρατάνε. Μόλις βγάλεις το πέλμα θα δεις μέσα ένα μεγάλο παξιμάδι. Αυτό κρατάει τη βάση ενωμένη με το κοντάκι. Το πιθανότερο είναι να χρειάζεται απλώς σφίξιμο. Επειδή είναι βαθια μέσα όμως χρειάζεσαι ένα σωληνωτό κλειδι για να το σφίξεις. Είναι κάτι πολύ απλό, δεν χρειάζεσαι οπλουργο.
Hunter, με νιώθεις...Είναι όμως τόσο απλό να σφίξεις σωστά και όσο πρέπει το παξιμάδι ώστε να κρατήσει για πολλές ντουφεκιές ακόμα ή θα είμαι σαν τον φίλο του Δημήτρη, να κουβαλάω κατσαβίδι και σωληνωτό μαζί μου στο κυνήγι;
 
Παιδιά, γειά σας. Φυσιολάτρης και περιστασιακός κυνηγός (τσίχλας), σας παρακολουθώ πολύ καιρό, αλλά δε συμμετείχα σε κάποια συζήτηση αφού χωρίς ψεύτικη μετριοφροσύνη οι γνώσεις σας ιδίως σε τεχνικά θέματα με ξεπερνάνε. Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα πρόβλημα με μια Α303. Τζόγος στη σύνδεση κοντακίου-βάσης. Είναι πρόβλημα συντήρησης; Από την άλλη μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον οπλουργό στην Αθήνα για επισκευή σε λογική τιμή; Σας ευχαριστώ.
Γεια σου Σπύρο αν θες πέρνα από δω να μας πεις δύο λόγια για εσένα.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/
 
Hunter, με νιώθεις...Είναι όμως τόσο απλό να σφίξεις σωστά και όσο πρέπει το παξιμάδι ώστε να κρατήσει για πολλές ντουφεκιές ακόμα ή θα είμαι σαν τον φίλο του Δημήτρη, να κουβαλάω κατσαβίδι και σωληνωτό μαζί μου στο κυνήγι;
Δεν υπάρχει σωστά και όσο πρέπει Σπύρο. Το σφίγγεις τέρμα. Εμένα δεν μου έχει ξεσφίξει ποτέ, παρόλο που κάθε τέλος σεζόν το αφαιρώ για γενικό καθαρισμό του όπλου. Αν παρόλαυτα για κάποιο λόγο εσένα σου ξεσφίγγει, το αντικαθιστας με ένα ασφαλείας ;)
 
Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοείς αφού αφαιρέσω το πέλμα από το κοντάκι; Χρειάζεται ειδικό κατσαβίδι; Μήπως θα ήταν σωστό να το δει συνολικά ένας οπλουργός αφού το όπλο από τότε που αγοράστηκε το '86 δεν έχει καθόλου συντηρηθεί εκτός από το απλό καθάρισμα μετά από κάθε κυνήγι;
Σπυρο κανε αυτο που σου είπαν τα παιδια για το σφίξιμο και όσο για την συντήρηση απο τη στιγμή που δεν υπάρχει λειτουργικό πρόβλημα , καλύτερα να το κάνεις μόνος σου πoυ ειναι και κάτι που στη τελική θα σε ευχαριστήσει . Οτι βοήθεια χρειαστείς ,είναι δεδομένο οτι θα την εχεις .
 
Last edited:
Δεν υπάρχει σωστά και όσο πρέπει Σπύρο. Το σφίγγεις τέρμα. Εμένα δεν μου έχει ξεσφίξει ποτέ, παρόλο που κάθε τέλος σεζόν το αφαιρώ για γενικό καθαρισμό του όπλου. Αν παρόλαυτα για κάποιο λόγο εσένα σου ξεσφίγγει, το αντικαθιστας με ένα ασφαλείας ;)
.shake hands..RESPECT.
 
Παρέλαβα σήμερα 123 μοντέλο 1975 sentetien μετά από γενικό ρεκτιφιέ στα ξύλα και βαφη cerakote όπλο 50 χρόνων αναγεννήθηκε και έγινε καινούργιο ευχαριστώ τον κύριο Σκλαβη για τον επαγγελματισμό του και με την ευγένεια που μου έδειξε με κέρδισε. 20200522_143833.jpg20200522_143847.jpg20200522_143841.jpg20200522_144011.jpg
 
Παιδιά,καλημέρα.Σας ευχαριστώ όλους.Έγινε πλήρως κατανοητό και όντως αξίζει να το προσπαθήσει κανείς μόνος του και για πολλούς λόγους...
Το θεμα ειναι αφου θα ασχοληθεις με το παξιμαδι λυσε και το σωληνα του επανατατικου για καθαρισμα θα χει μπολικο πραμα μεσα και μετα σφιγκεις με σπειροκολα μπλε και εισαι κομπλε για αλλα 10 χρονια
 
Το θεμα ειναι αφου θα ασχοληθεις με το παξιμαδι λυσε και το σωληνα του επανατατικου για καθαρισμα θα χει μπολικο πραμα μεσα και μετα σφιγκεις με σπειροκολα μπλε και εισαι κομπλε για αλλα 10 χρονια
Κανονικό λύσιμο του κοντακιού δηλαδή Τόλη.Θα το δοκιμάσω.
 
Σπύρο καλώς ήρθες!
Αφαίρεσε το πέλμα από το κοντάκι, δύο βιδακια το κρατάνε. Μόλις βγάλεις το πέλμα θα δεις μέσα ένα μεγάλο παξιμάδι. Αυτό κρατάει τη βάση ενωμένη με το κοντάκι. Το πιθανότερο είναι να χρειάζεται απλώς σφίξιμο. Επειδή είναι βαθια μέσα όμως χρειάζεσαι ένα σωληνωτό κλειδι για να το σφίξεις. Είναι κάτι πολύ απλό, δεν χρειάζεσαι οπλουργο.

Το καρεδακι πού έχει τι μέγεθος έχει? Πληροφοριακά ρωτάω.
 
Ευκολο ειναι απλα προσεχε το ελατηριο θα χει πολη λασπη μεσα σηγουρα
Προσοχη το ελατηριο εχει πιεση. Την πρωτη φορα μου εσπασε τα γυαλια Αγιο ειχα. Βαλε ενα μικρο κατσαβιδι στην καθετη τρυπα να το κραταει οσο ξεβιδωνεις μετα σκεπασε την τρυπα με πετσετα και βγαλε προσεκτικα και το κατσαβιδι Κανε zoom πανω δεξια να δεις τι λεω
 

Attachments

  • DSC02146.JPG
    DSC02146.JPG
    315,2 KB · Προβολές: 80
Παιδιά, καλημέρα.Ευχαριστώ για τις οδηγίες και τις προειδοποιήσεις σας.Doctor πολύ χρήσιμη και η φωτογραφία που ανέβασες.Niko-391 ένας φίλος που γνωρίζει καλά το όπλο μου είπε ότι το παξιμάδι ξεβιδώνει με καρυδάκι 19.
 
Παιδιά, καλημέρα.Ευχαριστώ για τις οδηγίες και τις προειδοποιήσεις σας.Doctor πολύ χρήσιμη και η φωτογραφία που ανέβασες.Niko-391 ένας φίλος που γνωρίζει καλά το όπλο μου είπε ότι το παξιμάδι ξεβιδώνει με καρυδάκι 19.
Ευχαριστώ θέλω καί νά το λύσω κάποια στιγμή το όπλο απλά δεν ήξερα το σωστό μέγεθος. Αυτό που μοιάζει σαν βίδα μαζί με το παξιμάδι τι είναι? Θά το βγάλω μια φωτογραφία να το δείτε...
 
Ευχαριστώ θέλω καί νά το λύσω κάποια στιγμή το όπλο απλά δεν ήξερα το σωστό μέγεθος. Αυτό που μοιάζει σαν βίδα μαζί με το παξιμάδι τι είναι? Θά το βγάλω μια φωτογραφία να το δείτε...
Καλημερα σας! Το λυσιμο και το δεσιμο του επανατατικου ελατηριου δεν ειναι και δυσκολο.....απλα οπως θα βγαζετε τα ανταλακτικα θα τα ακουμπατε με την σειρα σε μια πετσετα - εφημεριδες και θα τα τοποθετειτε παλι οπως τα βγαλατε.....καλο σκουπισμα και λαδακι (οχι πολυ) στο σωληνα και το ελατηριο!! Η 303 με την 391 μου εχουν διαφορετικο μεγεθος παξιμαδι...η 303 εχει το μεγαλο....
 
Παρέλαβα σήμερα 123 μοντέλο 1975 sentetien μετά από γενικό ρεκτιφιέ στα ξύλα και βαφη cerakote όπλο 50 χρόνων αναγεννήθηκε και έγινε καινούργιο ευχαριστώ τον κύριο Σκλαβη για τον επαγγελματισμό του και με την ευγένεια που μου έδειξε με κέρδισε. View attachment 13327View attachment 13328View attachment 13329View attachment 13330
Πραγματικά σαν καινούργιο έγινε.

Όταν γίνεται κάτι τέτοιο πολύ το γουστάρω.

Πες μας και πόσο κόστισε να έχουμε και εμείς υπόψιν.
 
Ακριβως αυτο θελει γιατι το καρυδακι με την καστανια δεν μπαινει ευκολα
Εγώ νομίζω ότι το καρυδάκι δεν μπαίνει καθόλου, γι'αυτό από την αρχή λέω για σωληνωτό...
εγω στην breda altair το βγαζω με καρυδακι αλλα το ζοριζω ειναι ρισκο
 
Back
Top