Οι κήποι μας..

Δεν ξέρω αν φταίει η σκόνη, ή αυτό που τη φερνει, δηλαδή ο πολύ ζεστός νότιας... Τα ανθη της ελιάς αφυδατωνονται εύκολα και μετά δεν γονιμοποιουνται. Για αυτό η ελιά χρειάζεται να έχει υγρασία στη ρίζα για να μπορεί να διατηρεί ζωηρα τα ανθη της. Μπορεί να το έχω ξαναπεί. Οι Ισπανοί ποτίζουν στην Ανδαλουσία τα φυτά ακόμα και από το Μάρτιο για να τα φορτσαρουν να ανοίξουν πριν τις ζεστες και αν έρθουν οι ζεστες να μπορεί το φυτό να τροφοδοτήσει τα ανθη του. Τους ρίχνουν και βιοδιεγερτες για αυτό το λόγο... Άρα η πρωινή δροσια που αναφέρθηκε μάλλον βοηθα στην ενυδάτωση πάρα στο ξέπλυμα.
Ένα λιοστάσι ξερικό, "υποφέρει" σίγουρα....αλλά για να το βοηθήσουμε περί υγρασίας,αρκεί να το περάσουμε πρώτα με τρακτέρ κ καταστροφέα αρχικά ΚΑΙ έπειτα, με μια καλή βροχή να το φρεζάρουμε...κυρίως για τν Απρίλη εννοώ.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η φρέζα να περνά 1m από τν κορμό της ελιάς διότι, ότι ρίζα υπάρχει θα καταστραφή μιας κ το ριζικό σύστημα της ελιάς είναι επιφανειακό...γι'αυτό ΠΟΤΕ η φρέζα ριγμένη στο τέρμα να πάει βαθιά...μια κοινή απλή 60άρα φρέζα π.χ μπορεί να κόψει 30m βάθος max...καλό θα ήταν λοιπόν να την πάμε ΜΟΝΟ στους
10-15cm....έτσι το φρεζαρισμένο έδαφος,θα αερίζεται τους καλοκαιρινούς μήνες,θα κρατήσει μακρυά τους μύκητες ΚΑΙ θα αφήνει την φυσιολογική υγρασία της νύχτας,να διαπερνά άνετα κ να ισχωρεί στο έδαφος πιο εύκολα βοηθόντας έτσι ένα ξερικό λιοστάσι.
 
Η μουριά, είχα διαβάσει παλαιότερα, στην καστανιά και στον πλάτανο αλλά δεν ξέρω.
Η συκιά και η αχλαδιά στην μουριά και εδώ πάλι δεν έχω γνώμη.
Παρά μόνο μουριά με μουριά, καλέμι-μάτι άνοιξη και αύγουστο μάτι.
Xρήστο αυτά που λες αναφέρονταν στο ιατροσοφικό βιβλίο «ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΝ» του λόγιου Λαυρεώτη μοναχού Αγάπιου. Τα πιο πολλά έχει αποδειχθεί πως δεν ισχύουν, κάποια έχουν βάση. Θέλει διάβασμα να δεις ποια ανήκουν σε ίδια οικογένεια
 
Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος πια είναι για μια ιδέα του Χρήστου @PredatoZ που συζητησαμε τις προάλλες. H ελιά μπορεί να κεντρωθεί πάνω στο φυλλίκι (Phillyrea latifolia) , που μοιαζει, ανθίζει και καρπίζει σαν ελιά καθώς είναι ξαδέρφια. Στο εξωτερικό το φυλλίκι είναι γνωστό ως Green Olive, δηλαδή πράσινη ελιά και έχουν δίκιο αφού είναι και αυτό στην οικογένεια των Ελαιοειδών (Oleaceae) και υπάρχουν αναφορές στη βιβλιογραφία ότι τετοιο κεντρωμα έκαναν με επιτυχία οι Λατίνοι.

1624392580248.png1624392593620.png
 
Έχουμε ανεβάσει επίπεδο και μπράβο και πάλι στα παιδιά για τις γνώσεις τους.
Στο χωριό μου έχουμε σε μεριές μεριές αρκετές μουριές καθώς παλιά τις χρησιμοποιουσαν (τα φύλλα τους) για το τάισμα των μεταξοσκωλήκων. Τώρα πλέον εξυπηρετούν μόνο τα γρουνια μιας και τις πηγαίνουν κουπί. Οπότε μπορούμε να πειραματιστούμε...
 
Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος πια είναι για μια ιδέα του Χρήστου @PredatoZ που συζητησαμε τις προάλλες. H ελιά μπορεί να κεντρωθεί πάνω στο φυλλίκι (Phillyrea latifolia) , που μοιαζει, ανθίζει και καρπίζει σαν ελιά καθώς είναι ξαδέρφια. Στο εξωτερικό το φυλλίκι είναι γνωστό ως Green Olive, δηλαδή πράσινη ελιά και έχουν δίκιο αφού είναι και αυτό στην οικογένεια των Ελαιοειδών (Oleaceae) και υπάρχουν αναφορές στη βιβλιογραφία ότι τετοιο κεντρωμα έκαναν με επιτυχία οι Λατίνοι.

View attachment 28443View attachment 28444
Η ιδέα μου είχε έρθει λαμβάνοντας υπόψιν τα λόγια παλιών.Έκοβαν φυλλίκι για να ζεσταθούν και το θεωρούσαν καλύτερο ξύλο απο την ελιά, το φύλλο μοιάζει αρκετά και βλέποντας συγγενείς και εγώ μέσα να το μπερδεύουμε με αγριελιά από μακρινή απόσταση.Όλα αυτά με οδήγησαν να το θέσω στον @tsakalos.Επίσης, είχα ρωτήσει παππού αν γίνεται και μου είχε πει ότι δεν ξέρει δεν το έχει δοκιμάσει ποτέ κάποιος από το χωριό.
 
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δοκιμαστεί σε ένα φιλλύκι το οποίο το είχαν κόψει και έχει σκάσει από πολλές μεριές.Θα διαλέξουμε έναν ιδανικό κορμό και θα πειραματιστούμε.Του χρόνο τέτοιο καιρό θα είμαστε εδώ να τα πούμε !
 
Ε
Από την στιγμή που έχουμε παρατεταμένες περιόδους με σκόνη σταματάνε να δουλεύουν τα μελίσσια. Είναι τα πάντα ολανθιστα και οι μέλισσες δεν τα ακουμπάνε. Αυτό είναι δική μου παρατήρηση και συμβαίνει τα 7-8 τελευταια χρονια.
Εξαιρετικής σημασίας αυτή η παρατήρηση!!
Δεν θα μπορούσε η κλιματική αλλαγή να μην αγγίξει τις μέλισσες.
 
Έχουμε ανεβάσει επίπεδο και μπράβο και πάλι στα παιδιά για τις γνώσεις τους.
Στο χωριό μου έχουμε σε μεριές μεριές αρκετές μουριές καθώς παλιά τις χρησιμοποιουσαν (τα φύλλα τους) για το τάισμα των μεταξοσκωλήκων. Τώρα πλέον εξυπηρετούν μόνο τα γρουνια μιας και τις πηγαίνουν κουπί. Οπότε μπορούμε να πειραματιστούμε...
Νίκο θα μπορούσαν να γίνουν πολλές ωραίες μεταπτυχιακές και διδακτορικές μελέτες με ζητήματα τεχνικών αγενούς πολλαπλασιασμού και συμβατότητας υποκειμένων και μοσχευμάτων από διαφορετικά φυτά στα Γεωπονικά τμήματα, αλλά όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω τίποτα δημοσιευμένο. Φοβάμαι πως καθηγητές και φοιτητές σκέφτονται φάρμακα και άλλα εμπορικά άμεσης "απόδοσης".

Έχω πει πολλές φορές να πάω στη βιβλιοθήκη του Γεωπονικού να ψάξω μήπως υπάρχει τίποτα και να ρωτήσω καθηγητές, αφού δίδασκα παλιά εκεί (έχω εντελώς άλλο γνωστικό αντικείμενο με τα γεωπονικά), αλλά όλο κάτι γίνεται και το αναβάλω...
 
Καλημερα
Τι λετε φυλλικι παιδες;
Βαλτε οποιος μπορει να δω
Γρηγορη
Τις μπαουλοβνιες τις ξερεις;
Ακουσα οτι εχουν βαλει πανω τους αγγουρια και κολοκυθια
Εχεις ακουσει ξανα κατι παρομοιο;
 
Καλημερα
Τι λετε φυλλικι παιδες;
Βαλτε οποιος μπορει να δω
Γρηγορη
Τις μπαουλοβνιες τις ξερεις;
Ακουσα οτι εχουν βαλει πανω τους αγγουρια και κολοκυθια
Εχεις ακουσει ξανα κατι παρομοιο;
Έχει βάλει και ο @tsakalos φωτογραφίες αλλά σου βάζω και τον καρπό μήπως και σε βοηθήσω.FILLYREA LATIFOLIA3.jpgPhillyrea_media_549324037.jpg
 
Έχει βάλει και ο @tsakalos φωτογραφίες αλλά σου βάζω και τον καρπό μήπως και σε βοηθήσω.View attachment 28454View attachment 28455
Εμείς αγλαδινια το λέμε εδω στην περιοχη. Το τσακίζουν τα γίδια και οταν ανθίσει τα μελίσσια φτιάχνονται καλά από αυτο. Να πω την αλήθεια τον καρπό του δεν έχω δει αν τον χτυπάνε τσιχλοκοτσυφα.
 
Ποιές κρεμμύδες κ σκορδάρες μου λες.....εδώ μιλάμε γίνεται μάχη,για το ποιός θα τα κλαδέψει.....πάει το ποδοκοιλιτό γόνα λέμε.... .big smile.
Τις κρεμμυδες έχουμε και εμεις! Εδώ τα λένε μποτσικια!
Εμένα μου αρέσει στις γιορτές να φέρνω στο σπίτι μυρτιες. Είναι και φουλ στον καρπό τότε και οι άσπρες και οι μαύρες. Έχει γίνει πλέον ένα είδος παράδοσης και τρως και τον καρπο!!!!
 
Τις κρεμμυδες έχουμε και εμεις! Εδώ τα λένε μποτσικια!
Εμένα μου αρέσει στις γιορτές να φέρνω στο σπίτι μυρτιες. Είναι και φουλ στον καρπό τότε και οι άσπρες και οι μαύρες. Έχει γίνει πλέον ένα είδος παράδοσης και τρως και τον καρπο!!!!
Εγώ Δημήτρη φέρνω μελομακάρονα και κουραμπιέδες που δεν έχουν καν κουκούτσια .big smile.
 
Εγώ ξέρω ότι οι κρεμμύδες είναι Χριστουγεννιάτικο γούρι .yel.
Τις κρεμμυδες έχουμε και εμεις! Εδώ τα λένε μποτσικια!
Ασκελετούρες τις λέμε εμείς ... Και τις βάζουμε έξω από την πόρτα την Πρωτοχρονιά, όχι τα Χριστούγεννα !!!

;) :cool:
 
Καλημερα
Τι λετε φυλλικι παιδες;
Βαλτε οποιος μπορει να δω
Γρηγορη
Τις μπαουλοβνιες τις ξερεις;
Ακουσα οτι εχουν βαλει πανω τους αγγουρια και κολοκυθια
Εχεις ακουσει ξανα κατι παρομοιο;
Καλησπέρα Χρυσανθε. Νομίζω εννοείς το φυτό Παυλωνια που έχει τεράστια και γρήγορη ανάπτυξη και το διαλέγουν πολύ για διακοσμητικό. Κάποιοι λένε ότι έχει και αξία για εμπορεύσιμη ξυλεία, άλλοι οχι. Δεν ξέρω αν κεντρωνεται κάτι πάνω του.

Αυτό που σίγουρα είναι τρομερό για να κεντεωθουν πάνω του λαχανικα είναι το σολανοδεντρο. Είναι δέντρο που έχει χυμούς που είναι συμβατοί με τα φυτά με σολανινη δηλαδή ντομάτα, πατάτα, πιπεριά κα μελιτζάνα.

Μπορεί να κεντρωσει κάποιος πάνω του όλα αυτά μαζί και επειδή ειναι δέντρο να πάρει κάποιος τεράστια παραγωγή από όλα ενώ το σολανοδεντρο ως δέντρο διψα και αρρωσταίνει πολυ πιο δύσκολα.

Είναι πραγματικά μαγικό φυτό.
solanodentro7-550x550w.jpg

Μπορείτε να έχετε μέχρι και υπεργειες πατάτες που να τις κόβετε από το δέντρο αντί να τις ξεθαβετε.

unnamed (12).jpg
 
Last edited:
Back
Top