Οι κήποι μας..

Ναι, είναι τα τσιτσίραβλα από πίσω για το τουρσί που θα συνοδεύει τις λαχταριστές ντομάτες μας.
Εμείς τα λέμε κοκρετσες αυτα. Μου έλεγε ένας στην δουλειά για τα τσιτσιραβλα και δεν ήξερα τι εννοούσε μέχρι που μου εφερε και ειδα. Αυτά μοιάζουν με φυστικιες, λες να γίνεται να μπολιασεις φυστικιες πάνω τους????
 
Εμείς τα λέμε κοκρετσες αυτα. Μου έλεγε ένας στην δουλειά για τα τσιτσιραβλα και δεν ήξερα τι εννοούσε μέχρι που μου εφερε και ειδα. Αυτά μοιάζουν με φυστικιες, λες να γίνεται να μπολιασεις φυστικιες πάνω τους????
Τα λέμε τσιτσέρεφα και κοκορέτσες που έχουμε και μέρος να λέγεται έτσι επειδή είναι γεμάτο.Ναι μπολιάζεται σε φυστικιά.
 
Ναι, είναι τα τσιτσίραβλα από πίσω για το τουρσί που θα συνοδεύει τις λαχταριστές ντομάτες μας.
Εμείς τα λέμε κοκρετσες αυτα. Μου έλεγε ένας στην δουλειά για τα τσιτσιραβλα και δεν ήξερα τι εννοούσε μέχρι που μου εφερε και ειδα. Αυτά μοιάζουν με φυστικιες, λες να γίνεται να μπολιασεις φυστικιες πάνω τους????
Τα λέμε τσιτσέρεφα και κοκορέτσες που έχουμε και μέρος να λέγεται έτσι επειδή είναι γεμάτο.Ναι μπολιάζεται σε φυστικιά.
Είναι πιο γνωστή ως τερέβινθος, κοκορεβυθια ή αγριοφυστικια. Στενός συγγενής του σχινου και της φυστικιας. Καποτε είχε εκπονηθεί πανελλαδικό σχέδιο να προωθηθούν μπόλια φυστικιας σε αγρότες και να αρχίσουν να κεντρωνουν για να ημερεψουν τα βουνα και να συμπληρώσουν οι αγρότες το εισόδημα τους. Δυστυχώς έμεινε στα χαρτιά...

Είναι και από μόνο του πολύ ευεργετικό φυτό. Περιέχει μαστιχαδιενολικο οξύ που έχει αποδειχθεί αντιφλεγμονωδες, κατά των πετρων στα νεφρά και τη χολη, ευεργετικό για έντερο κσι πνευμονία. Έρευνες έχουν γίνει και για την αντικαρκινικη του δράση με ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Το τουρσί διατηρεί πολλά από αυτά τα χαρακτηριστικά.

Το ίδιο φυτό παραγει επίσης νέφτι, έλαιο για αντιλιακα και βάμμα ταννινης για χρήση στη βυρσιδεψια.
 
Τα λέμε τσιτσέρεφα και κοκορέτσες που έχουμε και μέρος να λέγεται έτσι επειδή είναι γεμάτο.Ναι μπολιάζεται σε φυστικιά.
Έχουμε και εμεις τοπωνύμιο , στην Κοκρετσα λεμε!!!! Πολλά τοπωνυμια έχουν δοθει από τα φυτά και τα δέντρα της κάθε περιοχης! Δεντριας , Μουρτερη (απο τις μυρτιές , μουρτιες τις λένε στο χωριο) Μουρτζιας ( απο τον κραταιγο , μουρτζια τολενε στο χωριο) κτλ κτλ
 
Έχουμε και εμεις τοπωνύμιο , στην Κοκρετσα λεμε!!!! Πολλά τοπωνυμια έχουν δοθει από τα φυτά και τα δέντρα της κάθε περιοχης! Δεντριας , Μουρτερη (απο τις μυρτιές , μουρτιες τις λένε στο χωριο) Μουρτζιας ( απο τον κραταιγο , μουρτζια τολενε στο χωριο) κτλ κτλ
Έτσι ακριβώς.
 
Last edited:
Φούντωσε ωραία! βάλτου ένα στέρεο παλουκάκι δίπλα να στηριχθεί γιατί μπορεί αν συνεχίσει έτσι να το βρει κανένας άνεμος ή πουλί, η ζώο ή άνθρωπος και να το σπάσει και είναι κρίμα... όταν διπλασιαστεί σε ύψος κόψτου λίγο την κορφή
 
Πριν μερικα χρονια ο χιονιας μου εκαψε σχεδον ολοσχερως 3 νεαρες πορτοκαλιες.
Εσκασαν τα αγρια και περιμενα να μεγαλωσουν για να τα μπολιασω...
Ειχαν ορεξη και μεγαλωναν γρηγορα (λογω δυνατων ριζων) και ενω νομιζα οτι ειχα να κανω με νερατζιες διαπιστωσα οτι τα φυλλα μυριζαν λεμονι!
Γεμισαν λουλουδια και καρπο ο οποιος ειναι ζουμερος και τον οποιο χρησιμοποιω σαν λεμονι!
Τι ειναι,δεν γνωριζω.
Εψαξα να βρω κατι που να μοιαζει αλλα δεν βρηκα....υπαρχει αγριο λεμονι?
38.jpg
 
Χυμος με γευση και αρωμα λεμονιου.
Ειναι σιγουρα αγριο καθως ο φετινος χιονιας και κυριως τα ξαστεροπαγωματα μετα το χιονι δεν καταφεραν να καψουν τα δεντρακια!
Γιάννη μάλλον είναι το κάποια εκδοχή του Citrus trifoliata που αποτελεί αγαπημένο υποκείμενο πάνω στο οποίο κεντρώνουν πορτοκαλίες τα φυτώρια.

Μοιάζει έτσι κανονικά, και ως καρπός φαίνεται ολόιδιος σχηματικά με τους δικούς σου.

1624822952222.png


Επειδή αναφέρεις για ταχεία ανάπτυξη και αντοχή στο ψύχος λογικά μπορεί να είναι και το επίσης γνωστό υποκείμενο Citrus volkameriana που μοιάζει πιο πολύ με λεμονιά εμφανισιακά, όπως και το δικό σου φυτό άλλωστε, ενώ δίνει ίδιο σε σχήμα και μέγεθος καρπο με το προηγούμενο. Και τα δυο πάντως, αν και μοιάζουν με λεμονιές είναι υβρίδια με πορτοκαλιά δίνοντας πολύ καλή συμβατότητα και άρα και επιτυχία κεντρώματος και αντοχή σε αντίξοες συνθήκες και ασθένειες και γρήγορη αναπτυξη και παραγωγή.

1624823933682.png
 
Last edited:
Είναι πιο γνωστή ως τερέβινθος, κοκορεβυθια ή αγριοφυστικια. Στενός συγγενής του σχινου και της φυστικιας. Καποτε είχε εκπονηθεί πανελλαδικό σχέδιο να προωθηθούν μπόλια φυστικιας σε αγρότες και να αρχίσουν να κεντρωνουν για να ημερεψουν τα βουνα και να συμπληρώσουν οι αγρότες το εισόδημα τους. Δυστυχώς έμεινε στα χαρτιά...

Είναι και από μόνο του πολύ ευεργετικό φυτό. Περιέχει μαστιχαδιενολικο οξύ που έχει αποδειχθεί αντιφλεγμονωδες, κατά των πετρων στα νεφρά και τη χολη, ευεργετικό για έντερο κσι πνευμονία. Έρευνες έχουν γίνει και για την αντικαρκινικη του δράση με ενθαρρυντικά αποτελέσματα. Το τουρσί διατηρεί πολλά από αυτά τα χαρακτηριστικά.

Το ίδιο φυτό παραγει επίσης νέφτι, έλαιο για αντιλιακα και βάμμα ταννινης για χρήση στη βυρσιδεψια.
Καλησπέρα. Κι εγώ μπερδεύτηκα από τη φωτογραφία του Χρήστου @PredatoZ ... όπως και ο Δημήτρης @DimDre !!!! :rolleyes: ;)
Εμείς τη λέμε αντραμυθιά. Είναι έτσι όπως τα λες Γρηγόρη. Συγγενής του σχίνου και της φυστικιάς. Υπάρχουν πάρα πολλές και στο χωριό μου. Θυμάμαι παλιά ένας γέρος είχε κεντρίσει μια, σε φυστικιά, και είχε πιάσει κι έκανε φυστίκια μερικές χρονιές, μετά πέθανε ο γέρος, και δεν ξέρω τι απέγινε κι αν υπάρχει ακόμη, μάλλον απίθανο ... Έχω πολλά χρόνια να περάσω από κει ...

Να κάνω και μια διόρθωση στο προηγούμενο μήνυμά μου για το φυλλίκι ή λιόπρινο, στην προηγούμενη σελίδα (με τη φωτογραφία με την τσίχλα κρεμασμένη). Όταν ξανακοίταζα τη φωτογραφία στο λάπτοπ, κάτι δε μου πήγαινε καλά, και μπήκα σε αμφιβολία. Την Παρασκευή λοιπόν που πήγαινα στο χωριό, σταμάτησα σε κείνο το σημείο για να βεβαιωθώ. Βλέπεις, λόγω ηλικίας και η μνήμη αρχίζει και μου κάνει νερά, και τα μάτια δεν βοηθάνε (πρέπει να αλλάξω τα γυαλιά πρεβυωπίας) :confused: Και πράγματι, δεν ήταν λιόπρινος, αλλά αντραμυθιά !!!
Δεν ξέρω, δεν το πρόσεξε κανείς ;; Ή δεν το είπε για να μη με προσβάλει ;;; .yel.
Χθες πήγα σε ένα χωράφι να δω πως πάνε οι ελιές, και έχει τριγύρω αρκετούς λιοπρίνους και με την ευκαιρία έβγαλα μερικές φωτογραφίες ...
1624819625954.jpg
1624819625944.jpg
1624819625947.jpg
1624819625931.jpg
 
Καρπουζια και πεπονια
Florida το καρπουζάκι....;)
Αν δν έχεις σκοπό να τα κόψεις όλα για φαγητό,σκέπασέ τα με άχυρα να μη τα κάψει ο ήλιος...αν δν έχεις άχυρα,μάζεψε θαμνώδη αγριόχορτα...το ίδιο κ στα πεπόνια.
 
Αν ενα κέντρωμενο παλούκι πιάσει καλά επειδή απότομα παίρνει φουλ χυμούς από το νέο μητρικό φυτό και αυτό ήταν σε ύπνωση νομίζει ότι είναι άνοιξη οπότε και κόπηκε.

Οταν πέτα για πρώτη φορά λοιπόν συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε από το δικό του μητρικό φυτό για αυτό και ανθίζει κανονικά και δένει όπως και μια αχλάδια που είχα δείξει...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-593463

IMG_20210630_203324.jpg
 
Last edited:
Back
Top