Οι κήποι μας..

Τις κρεμμυδες έχουμε και εμεις! Εδώ τα λένε μποτσικια!
Εμένα μου αρέσει στις γιορτές να φέρνω στο σπίτι μυρτιες. Είναι και φουλ στον καρπό τότε και οι άσπρες και οι μαύρες. Έχει γίνει πλέον ένα είδος παράδοσης και τρως και τον καρπο!!!!
Μποτσίκια τις λέμε κ εμείς τις κρεμμύδες. ;)
 
Μποτσίκια τις λέμε κ εμείς τις κρεμμύδες. ;)
Σπουρτουλα η αμβροσκυλα την
Λεμε εμεις
Ο μακαριτης ο παππους μου μου ελεγε οτι αναλογα της αναπτυξης κ της ανθοφοριας της ηξεραν σαν γεωργοι αν θα ειναι καλοχρονια για τα σπαρτα τους
Πραγματα που οι παλιοι παρατηρουσαν οπως και πολλα αλλα

Αρκει μονο να σας πω οτι οταν η γιαγια μου κοιλιοπονουσε για να γεννηθει ο πατερας μου ο παππους ειχε παει να κανει ζευγαρι με το φεγγαρι και τα βοδια

ειχε δωσει παραγγελια σαν ερθει η ωρα να να πει η μαμμη να πανε να τον φωναξουν

Εκαναν το οργωμα νυκτα για να μην τους τρωει ο ηλιος αλλα και για να προλαβαινουν ολα οσα ειχαν να φτασουν στο χερι
 
Καλησπέρα Χρυσανθε. Νομίζω εννοείς το φυτό Παυλωνια που έχει τεράστια και γρήγορη ανάπτυξη και το διαλέγουν πολύ για διακοσμητικό. Κάποιοι λένε ότι έχει και αξία για εμπορεύσιμη ξυλεία, άλλοι οχι. Δεν ξέρω αν κεντρωνεται κάτι πάνω του.

Αυτό που σίγουρα είναι τρομερό για να κεντεωθουν πάνω του λαχανικα είναι το σολανοδεντρο. Είναι δέντρο που έχει χυμούς που είναι συμβατοί με τα φυτά με σολανινη δηλαδή ντομάτα, πατάτα, πιπεριά κα μελιτζάνα.

Μπορεί να κεντρωσει κάποιος πάνω του όλα αυτά μαζί και επειδή ειναι δέντρο να πάρει κάποιος τεράστια παραγωγή από όλα ενώ το σολανοδεντρο ως δέντρο διψα και αρρωσταίνει πολυ πιο δύσκολα.

Είναι πραγματικά μαγικό φυτό.
View attachment 28469

Μπορείτε να έχετε μέχρι και υπεργειες πατάτες που να τις κόβετε από το δέντρο αντί να τις ξεθαβετε.

View attachment 28470
Για αυτην λεω φιλε ναι
Την ειδε ο πατερας και μου ειπε οτι νομιζει πανω σε αυτες επιαναν τα λαχανικα και ειπα να ρωτησω
Η παυλωνια δινει αριστο ξυλο και εχει τεραστια εμπορικη αξια πραγματι στο εξωτερικο
Θα ψαξω να βρω εδω πως λεμε το σολανοδεντρο
Ουτε κ το φυλλικι το βρηκα εδω
Θεωρω απιθανο να μην τα εχουμε ομως
 
Η παυλωνια δινει αριστο ξυλο και εχει τεραστια εμπορικη αξια πραγματι στο εξωτερικο
Χρυσανθε ακούγεται πως αποδίδει 9.000€ το στρέμμα και όσοι φυτεύουν έχουν έτοιμα συμβόλαια αγοράς από το εξωτερικό. Έχω δει σε διάφορες περιοχές που έχουν βάλει πια.
 
Χρυσανθε ακούγεται πως αποδίδει 9.000€ το στρέμμα και όσοι φυτεύουν έχουν έτοιμα συμβόλαια αγοράς από το εξωτερικό. Έχω δει σε διάφορες περιοχές που έχουν βάλει πια.
Και εδω το ιδιο
Εγω εβαλα 4 δεντρα για την σκια τους και επειδη μου αρεσαν
Υπαρχουν κριτηρια για την αποδοση τους που δεν κρατησα γιατι ακριβωα τα ηθελα για σκια και ομορφια
 
Χρυσανθε ακούγεται πως αποδίδει 9.000€ το στρέμμα και όσοι φυτεύουν έχουν έτοιμα συμβόλαια αγοράς από το εξωτερικό. Έχω δει σε διάφορες περιοχές που έχουν βάλει πια.
Τσάμπα....θα κάνω ένα κοντάκι στα μέτρα μου. :p hippo .hunter.
 
Και εδω το ιδιο
Εγω εβαλα 4 δεντρα για την σκια τους και επειδη μου αρεσαν
Υπαρχουν κριτηρια για την αποδοση τους που δεν κρατησα γιατι ακριβωα τα ηθελα για σκια και ομορφια
Τα φυλλα της επίσης εκτός από τεράστια είναι και πολύ θρεπτική ζωοτροφή Χρυσανθε γεμάτα πρωτεΐνη και βιταμίνες.
 
Τσάμπα....θα κάνω ένα κοντάκι στα μέτρα μου. :p hippo .hunter.
Δεν σου κανει
Δινει σχετικα μαλακη ξυλεια και χρησιμοποιειται κυριως για επιπλα-κουζινες
:)
αν θες κοντακι στα μετρα σου πας στον Γιαννη.love.

Αν θες οπλο τωρα να πας να στο ραψουν πανω σου βιδα βιδα κοιταξε για πλουσια νυφη.big smile.

Αλλα με τετοια νυφη να ξερεις οτι το οπλο θα καταντησει συλεκτικο.sarcastic.

Γιαυτο βρες μια να σε αγαπα γιαυτο που εισαι και θα αξιωθείς να παρεις οτι θες αμα σε καταλαβαινει;)
 
αν θες κοντακι στα μετρα σου πας στον Γιαννη
Αν το αποφάσιζα, μόνο σε αυτόν θα πήγαινα....
Γιαυτο βρες μια να σε αγαπα γιαυτο που εισαι και θα αξιωθείς να παρεις οτι θες αμα σε καταλαβαίνει.
.shake hands. .shake hands.
 
Εμείς αγλαδινια το λέμε εδω στην περιοχη. Το τσακίζουν τα γίδια και οταν ανθίσει τα μελίσσια φτιάχνονται καλά από αυτο. Να πω την αλήθεια τον καρπό του δεν έχω δει αν τον χτυπάνε τσιχλοκοτσυφα.
Αν το τρώνε λέει τα τσιχλοκότσυφα !!!
 
Πολύ ωραίο το κόλπο με τη σίτα χαμηλά για να μην το σπάσει κάτι στα πρώτα ή μετέπειτα στάδια. ειδικά όσο πιο χαμηλά το κέντρωμα, τόσο πιο απαραίρητο είναι.

όταν πετάει με τόσο όρεξη μπορεί να κοπεί λίγο η κορυφή για να χοντρύνει το κλαδί, να δέσει πιο πολύ το μπόλι με τον κορμό και να ενεργοποιηθούν και τα υπόλοιπα μάτια από ένα ύψος και πάνω
 
Last edited:
Εμένα η μανταρινιά πετάει όπως όλες του είδους της κλασσικά. σιγά σιγά μη μου κουραστεί και σπάσει τα αυγά... έχει και άλλα 3 πόδια κεντρωμένα η ίδια ρίζα από προηγούμενες χρονιές (γκρειπφρουτ γίγας, πορτοκάλι και λεμόνι) που τραβάνε αμέσως τους χυμούς πιο πρωτα, οπότε αυτή πάει σχετικά πιο αργά...

1624606954365.png
 
Προχωράμε δυνατά, η φόλα με τα 2 μάτια είχε πετάξει περίπου κάπου τόσο και τα είχαν φάει αλλά ευτυχώς έμεινε η καρδιά και ξαναπέταξαν !View attachment 28641View attachment 28642
Τι έχεις κάνει εκεί ρε μαμουνι? Τι δεντρο έχεις μπολιασει και με τι???? Με έχει βαρέσει η ζεστά και το τέλος του Σπανούλη και δεν βλέπω καλα!
 
Back
Top