Οι κήποι μας..

Αρχικα,να σου ζητησω παππουτσια, μια και με ξαναβαφτισες!.yel.

Αρβυλα για μπεκατσα θα προτιμουσα.

Θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις για να μη χασεις χρονο και χρημα….

Αν ομως ειναι κατι που θες να το δοκιμασεις,θα σου πω με καθε λεπτομερεια!



Ολα μου τα πουλια ειναι κλωσσοπουλια.Φαινεται αλλωστε απο τις φωτογραφιες.

Ο κλωβος που εχω ειναι 2χ2χ2 με τσιμεντο κατω σφραγισμενος να μη μπορει να περασει τιποτα μεσα.

Πρεπει να ειναι σε σημειο ησυχο για να ειναι τα πουλια ηρεμα…

Να τον βλεπει ο ηλιος αλλα να εχει και σκια.

Εγω τον εφτιαξα διπλα σε μουργια.

Οι δυο πλευρες του να ειναι κατα ενα μερος κλειστες ωστε τα πουλια να νιωθουν ασφαλη.

Να εχει ραφια κλιμακωτα γιατι τους αρεσει να ανεβαινουν ψηλα για παρατηρηση και για κουρνια.

Φρεσκο νερο,φρεσκο χωμα μαζι με χορταρι ,μαρμαροσκονη για ασβεστιο.

Παρε ενα ζευγαρι,φτιαξε μια φωλια σε μια γωνια.Ενα κασονι ειναι οτι πρεπει...αλλα απο πανω να ειναι κλειστο.Να νομιζει η θηλυκια οτι μπαινει μεσα και δεν την βλεπουν.

Αν μεινουν ησυχα,δηλαδη να μη περιτριγυριζουν τον κλωβο παιδακια,σκυλια,κλπ η θηλυκια θα ξεκινησει να γεννα στην φωλια.

Οταν κανει 10-15 αυγα θα εχεις τον νου σου μολις δεις οτι ξεκινησε να καθεται στα αυγα θα παρεις τον κωτσο και θα την αφησεις μονη.



Να ξερεις οτι λογω περιορισμενου χρονου τα πουλια ειναι νευρικα!

Μονο το ζευγαρι μεσα,μονο του.

Δυο αρσενικα σκοτωνονται!Αν βαλεις ενα αρσενικο με περισσοτερες απο μια θηλυκιες παλι θα εχεις σιγουρη αποτυχια καθως ανταγωνιζονται μεταξυ τους τα θηλυκα και δεν ηρεμουν….



Αυτα εν ολιγης,και μπορουμε να πουμε και αλλα στην συνεχεια και με φωτο.
Σευχαριστω Παναγιωτη
Κ συγνωμη για το βαφτισμα :)
Θα κανουμε την προσπαθεια μας
Με ορτυκια παντα κ βλεπουμε
 
Οτι θες και μπορω να βοηθησω ,ευχαριστως!
Ορτυκια Ιταλικα προσπαθησα να κανω,αλλα δεν κλωσσουσαν παροτι οι συνθηκες ηταν πιστευω ιδανικες!
Μια καλη περιπτωση ειναι να βαλεις αυγα ορτυκιου σε κινεζα κλωσσα.
Η κλωσσομηχανη βγαζει πολλα πουλια προβληματικα τα οποια ψοφουν μετα απο μερικες μερες!
Τα βλεπεις και τα λυπασαι!
 
Μεγαλώσαμε κ αρχίζουμε να κόβουμε δειλά,δειλά καμιά πιπεριά,μελιτζάνα,κολοκύθι κ κανά αγγουράκι.

View attachment 28349
View attachment 28350View attachment 28351View attachment 28352

Και τα σταφυλάκια,πάνε μια χαρά!!
Θα φτιάξουμε κ γλυκό φέτος.

View attachment 28353
Καλά τα σταφύλια δίνουν ρέστα και εδώ φετος. Οι κληματαριες ειναι γεματες με πολλά και τεράστια τσαμπιά!!! Οι ελιές βαρεσαν καραμουτζα. Το λάδι θα είναι λίγο φετος στα μέρη μου.
 
Μεγαλώσαμε κ αρχίζουμε να κόβουμε δειλά,δειλά καμιά πιπεριά,μελιτζάνα,κολοκύθι κ κανά αγγουράκι.

View attachment 28349
View attachment 28350View attachment 28351View attachment 28352

Και τα σταφυλάκια,πάνε μια χαρά!!
Θα φτιάξουμε κ γλυκό φέτος.

View attachment 28353
Το απογευμα που δροσιζει
Μετα το ποτισμα εχει μεγαλυτερη γλυκα

Κοβεις μια μελιτζανα και ενα αγγουρι
Το αγγουρι αλατακι
Μελιτζανα λεμονι και αλατακι
Και ενα ουζακι
Και εχεις 45 λεπτα απο την μεγαλυτερη ηρεμια της ζωης
 
Μεγαλώσαμε κ αρχίζουμε να κόβουμε δειλά,δειλά καμιά πιπεριά,μελιτζάνα,κολοκύθι κ κανά αγγουράκι.

View attachment 28349
View attachment 28350View attachment 28351View attachment 28352

Και τα σταφυλάκια,πάνε μια χαρά!!
Θα φτιάξουμε κ γλυκό φέτος.

View attachment 28353
ωραιο κολπακι αυτο με το μαυρο ναυλον κωσταααα,γλυτονες απο τις αγριαδες.shake hands.;)
 
Είχα βγει με εναν Σλοβάκο συνάδελφο τις προάλλες και το έφερε η κουβέντα γύρω από τα δέντρα. Μου έλεγε ότι πήρε ένα δέντρο ελιά να βάλει το οποίο ήταν 3-4 ετών και του κόστισε 450 ευρώ. Τα μαλλιά μου έπεσαν αλλά μόλις του είπα πόσο είχα αγοράσει ένα μπλε έλατο συνήλθα .very funny.
 
Κατέβηκα στο χωριό στις 3 Νοέμβρη για να μείνω και να κυνηγάω σερί κάθε μέρα μετά την τηλεργασια (@ρ#&%$¥ Σερίφη και γιε του Δράκουλα μου χαλασατε τη φαντασιωση).
Με το που πήγα στην κουζίνα όταν έφτασα, βρήκα 3 φυτρωμενα σκόρδα που είχαν ξεχαστεί μήνες σχεδόν κούφια και όλο ρίζα σε ένα σκοτεινό ντουλάπι. Τα λυπήθηκα να τα πετάξω και τα φυτεψα. Και έβγαλαν όλα αυτά...
Μόνο σκάλισμα, στάχτη από το τζάκι και νερό από το Θεο.
IMG_20210621_204504.jpg
 
Κατέβηκα στο χωριό στις 3 Νοέμβρη για να μείνω και να κυνηγάω σερί κάθε μέρα μετά την τηλεργασια (@ρ#&%$¥ Σερίφη και γιε του Δράκουλα μου χαλασατε τη φαντασιωση).
Με το που πήγα στην κουζίνα όταν έφτασα, βρήκα 3 φυτρωμενα σκόρδα που είχαν ξεχαστεί μήνες σχεδόν κούφια και όλο ρίζα σε ένα σκοτεινό ντουλάπι. Τα λυπήθηκα να τα πετάξω και τα φυτεψα. Και έβγαλαν όλα αυτά...
Μόνο σκάλισμα, στάχτη από το τζάκι και νερό από το Θεο.
View attachment 28402
Οπως ειναι παρτα στον Κουλη
Να προστατευτουμε πρωτον
Και δευτερο πεστον ειναι τα κακαλα απο τα σκυλια που στειρωσες
Πεστον Ετσι θα κοψουμε και τα δικα σου .big smile.
Δεν θα καταλαβει την διαφορα
Μπας και ξεστραβωθει
 
Καλά τα σταφύλια δίνουν ρέστα και εδώ φετος. Οι κληματαριες ειναι γεματες με πολλά και τεράστια τσαμπιά!!! Οι ελιές βαρεσαν καραμουτζα. Το λάδι θα είναι λίγο φετος στα μέρη μου.
Τα ίδια και χειρότερα και σε μας με τις ελιές. Αυτό που έχει κάνει αίσθηση είναι με τις Καλαμών όπου είναι απογοητευτικά τα πράγματα, όπου πολλοί έχουν επενδύσει σε αυτές. Είτε στον κάμπο είτε στα υψώματα ελάχιστες οι καρποφορίες.
Άλλο πάλι το φετινό με τα αχλάδια. Ούτε για δείγμα. Μέχρι και τα αγριογούρουνα απορούν...
 
Τα ίδια και χειρότερα και σε μας με τις ελιές. Αυτό που έχει κάνει αίσθηση είναι με τις Καλαμών όπου είναι απογοητευτικά τα πράγματα, όπου πολλοί έχουν επενδύσει σε αυτές. Είτε στον κάμπο είτε στα υψώματα ελάχιστες οι καρποφορίες.
Άλλο πάλι το φετινό με τα αχλάδια. Ούτε για δείγμα. Μέχρι και τα αγριογούρουνα απορούν...
Για τις ελιές δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα... Η ολική καταστροφή και τα χειρότερα είναι μπροστά.

Αν το κλίμα συνεχίσει να θερμαίνεται θα έχουμε 2 συμφορες. Πρώτον δεν θα μαζεύεται ο αριθμός ημερών με χαμηλή θερμοκρασία το χειμώνα που απαιτείται και δεν θα ανθίζουν καν.

Επίσης όσες ανθίζουν δεν θα δένουν καθώς μετά τους 32 βαθμούς η γύρη της ελιάς σε κάποιες ποικιλιες γίνεται στειρη κσι δεν δένει.

Ηδη κάποιες ποικιλιες ελιάς είναι στα όρια και θα γίνουν ριζικές αλλαγές στις ποικιλιες ή και στις καλλιέργειες.
 
Για τις ελιές δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα... Η ολική καταστροφή και τα χειρότερα είναι μπροστά.

Αν το κλίμα συνεχίσει να θερμαίνεται θα έχουμε 2 συμφορες. Πρώτον δεν θα μαζεύεται ο αριθμός ημερών με χαμηλή θερμοκρασία το χειμώνα που απαιτείται και δεν θα ανθίζουν καν.

Επίσης όσες ανθίζουν δεν θα δένουν καθώς μετά τους 32 βαθμούς η γύρη της ελιάς σε κάποιες ποικιλιες γίνεται στειρη κσι δεν δένει.

Ηδη κάποιες ποικιλιες ελιάς είναι στα όρια και θα γίνουν ριζικές αλλαγές στις ποικιλιες ή και στις καλλιέργειες.
Τρομακτικό ακούγεται Γρήγορη και αναγνωρίζοντας τις γνώσεις σου εφιαλτικό...
 
Back
Top