Οι κήποι μας..

Σε ποιά μορφή ;
Θειάφι σε σκόνη και το χαλκό σε εκδοχή βορδιγάλειου πολτού σε υγρή μορφή για ψεκασμούς φυλλώματος με ρεντιστήρα. Πάντα η εφαρμογη και για τα 2 γίνεται απόγευμα και με τα φυτά καλά ποτισμένα. Ο χαλκός κυρίως στην αρχή του φυτέματος, το φθινόπωρο και μετά από βροχή, το θειάφι τον υπόλοιπο καιρό. Με καύσωνα κανένα από τα 2...
 
Ποτε να φυτεψω τα κουνουπιδια κ τα μπροκολα;δεν ειναι νωρις ακομα;
Εξαρτάται από το υψόμετρο που βρίσκεσαι. Στο χωριό μου στην Αρκαδία που είναι στα 1.000 υψόμετρο έχουμε αρχίσει ήδη ανάμεσα στις ντομάτες να φυτεύυμε μαρούλια, μάπες, κουνουπίδια και μπρόκολα. Έχει 12-14 βαθμούς το βράδυ και τη μέρα λίγο πάνω από 20... Σε μια βδομάδα με 10 μέρες θα φύτευα και στην Αθήνα προσωπικά αν είχα χώρο.
 
Αν είπα την προηγούμενη φορά ότι ο κήπος δίνει τι πρεοει να πω αυτό το σκ...

IMG_20231008_155112.jpgIMG_20231008_155058.jpgIMG_20231008_155030.jpg

Ωραίες γυαλιστερες ντομάτες από παλιές ράτσες ντοπιες, καποιες τρομερά μεγάλες να ξεπερνάνε το κιλό στο ζύγισμα...

Όλες, όχι κουφιες, με ζουμιά και σπόρια, αλλά γεμάτες ζάχαρη μέσα, χωρίς να έχουν φάει ούτε 1 κοκο λίπασμα, μόνο φουσκια από γίδια του βουνουIMG_20231008_144440.jpg...
 
Αν είπα την προηγούμενη φορά ότι ο κήπος δίνει τι πρεοει να πω αυτό το σκ...

View attachment 80575View attachment 80576View attachment 80577

Ωραίες γυαλιστερες ντομάτες από παλιές ράτσες ντοπιες, καποιες τρομερά μεγάλες να ξεπερνάνε το κιλό στο ζύγισμα...

Όλες, όχι κουφιες, με ζουμιά και σπόρια, αλλά γεμάτες ζάχαρη μέσα, χωρίς να έχουν φάει ούτε 1 κοκο λίπασμα, μόνο φουσκια από γίδια του βουνουView attachment 80578...
Πω ρε κάτι χωριάτικες που θα κάνουν αυτές.Εχω να φάω πολύ καιρό ωραία τομάτα.Οτι πουλάνε ούτε καν μυρωδιά τομάτας έχει.
 
Πω ρε κάτι χωριάτικες που θα κάνουν αυτές.Εχω να φάω πολύ καιρό ωραία τομάτα.Οτι πουλάνε ούτε καν μυρωδιά τομάτας έχει.
Δεν μπορεί να έχει μυρωδιά γιατί είναι υβρίδια τα φυτά με χοντρή φλούδα και ινώδη σάρκα στον καρπό για να μην έχουν ευπάθεια στις καιρικές συνθήκες και στη μεταφορά. Επίσης από την αρχή της ζωής τους είναι πλακωμένα στα λιπάσματα και τα χημικά που επίσης εξαφανίζουν κάθε άρωμα και γεύση... Σαν τα λουλούδια των ανθοπωλείων και αυτά...
 
Νωρίς δεν είναι για τα ρόδια ; Πώς συντηρείς για μήνες τον χυμό ;
Εμας ήταν στην ορεινή Τριφυλία ήταν μια χαρά και κόκκινα και γλυκά μέσα. Σε 15 μέρες που θα πήγαινα ξανά για τις Καλαμων με βροχές, κισσες και διποδους κλέφτες δεν θα έβρισκα τίποτα. Για ένα 5% αύξηση σε χρώμα και γλυκύτητα δεν άξιζε...

Τα ρόδια τα έχω απλωμένα σε σκιερό και δροσερό μέρος στο υπόγειο γκαράζ. Και διατηρούνται για μήνες. Μόνο το απέξω σκληραίνει αλλά μέσα είναι ανέπαφα και όλο και πιο γλυκά. Κάθε μερα στιβω φρέσκο χυμο
 
Back
Top