Οι κήποι μας..

Γρήγορη, αν έχεις χρόνο και μπορείς, γράψε λίγες λεπτομέρειες για τις παγίδες του δάκου.

Βασίλη δεν σε ξέχασα, απλά ήθελα να έχω και τα αποτελέσματα για να γράψω...

Λοιπόν οι παγίδες είναι ένα συνήθως συμπληρωματικό μέτρο καταπολέμησης του δάκου. Το κυριότερο είναι οι ψεκασμοί είτε στο σύνολο του δέντρου με κάποιο βιολογικό ή χημικό εντομοκτόνο ή οι δολωματικοι ψεκασμοί όπου ψεκαζονται κάποιοι κορμοι δέντρων μονο με μείγμα εντομοκτόνου και κάποιο προσελκυστικο των εντόμων του δάκου που τους μαζεύει σε αυτά τα σημεία και τους σκοτώνει εκεί.

Αν κάποιος έχει λίγα δέντρα μέσα σε περιβόλια συνήθως δεν συμφέρει και δρν πρέπει να γίνει ψεκασμος (για να μην πάρουν εντομοκτόνο και οι άλλες καλλιεργειες). οποτε μπορεί να χρησιμοποιήσει παγίδες. Οι παγίδες χρησιμεύουν και για αυτούς που έχουν ποτιστικά χωράφια ή/και χωράφια με επιτραπέζιες ελιές και στα οποία η δακοκτονία πρεπει να είναι πιο συχνή και επιμελής από αυτή που εφαρμόζουν τα συνεργεία της διεύθυνσης Γεωργίας καθώς αυτές τις ελιές χτυπά πρώτιστα ο δακος. Με τις παγίδες μπορεί κάποιος να έχει μια εκτίμηση για το πως κυμαίνεται ο πληθυσμός των εντόμων ώστε να παρέμβει έγκαιρα.

Οι παγίδες συνήθως ειναξ φερομονικές, προσελκύουν δηλαδή το δακο με ουσίες που χρησιμοποιούν τα έντομα για να καλέσουν σε ζευγάρωμα. Άλλες έχουν και προσελκυστικο που μοιάζει με αυτό της τροφής ενώ συνήθως έχουν και κίτρινο χρώμα που είναι πολύ ελκυστικό για το έντομο.

Το έντομο συνήθως θανατώνεται αφού πέσει πάνω σε κάποια κολλητική ουσία η αφού μπει σε ένα θάλαμο όπου μέσα υπάρχουν τα προσελκυστικα και κάποιο νευροπαραλυτικο που δημιουργεί μια μορφή θαλάμου αερίων.

Εδώ ειναι φωτογραφίες απο τις παγίδες..
IMG_20230820_191810.jpg
Στο καπάκι είναι το νευροπαραλυτικο ψεκαδμενο, σε φακελάκι και φυσιγγακι τα προσελκυστικα.

Έπιασαν ήδη τους πρώτους δράκους που τους Σκότωσαν κιολας
IMG_20230820_191805.jpg
 
Βασίλη δεν σε ξέχασα, απλά ήθελα να έχω και τα αποτελέσματα για να γράψω...

Λοιπόν οι παγίδες είναι ένα συνήθως συμπληρωματικό μέτρο καταπολέμησης του δάκου. Το κυριότερο είναι οι ψεκασμοί είτε στο σύνολο του δέντρου με κάποιο βιολογικό ή χημικό εντομοκτόνο ή οι δολωματικοι ψεκασμοί όπου ψεκαζονται κάποιοι κορμοι δέντρων μονο με μείγμα εντομοκτόνου και κάποιο προσελκυστικο των εντόμων του δάκου που τους μαζεύει σε αυτά τα σημεία και τους σκοτώνει εκεί.

Αν κάποιος έχει λίγα δέντρα μέσα σε περιβόλια συνήθως δεν συμφέρει και δρν πρέπει να γίνει ψεκασμος (για να μην πάρουν εντομοκτόνο και οι άλλες καλλιεργειες). οποτε μπορεί να χρησιμοποιήσει παγίδες. Οι παγίδες χρησιμεύουν και για αυτούς που έχουν ποτιστικά χωράφια ή/και χωράφια με επιτραπέζιες ελιές και στα οποία η δακοκτονία πρεπει να είναι πιο συχνή και επιμελής από αυτή που εφαρμόζουν τα συνεργεία της διεύθυνσης Γεωργίας καθώς αυτές τις ελιές χτυπά πρώτιστα ο δακος. Με τις παγίδες μπορεί κάποιος να έχει μια εκτίμηση για το πως κυμαίνεται ο πληθυσμός των εντόμων ώστε να παρέμβει έγκαιρα.

Οι παγίδες συνήθως ειναξ φερομονικές, προσελκύουν δηλαδή το δακο με ουσίες που χρησιμοποιούν τα έντομα για να καλέσουν σε ζευγάρωμα. Άλλες έχουν και προσελκυστικο που μοιάζει με αυτό της τροφής ενώ συνήθως έχουν και κίτρινο χρώμα που είναι πολύ ελκυστικό για το έντομο.

Το έντομο συνήθως θανατώνεται αφού πέσει πάνω σε κάποια κολλητική ουσία η αφού μπει σε ένα θάλαμο όπου μέσα υπάρχουν τα προσελκυστικα και κάποιο νευροπαραλυτικο που δημιουργεί μια μορφή θαλάμου αερίων.

Εδώ ειναι φωτογραφίες απο τις παγίδες..
View attachment 77415
Στο καπάκι είναι το νευροπαραλυτικο ψεκαδμενο, σε φακελάκι και φυσιγγακι τα προσελκυστικα.

Έπιασαν ήδη τους πρώτους δράκους που τους Σκότωσαν κιολας
View attachment 77416
Ευχαριστώ Γρηγόρη. Οι παγίδες, τοποθετούνται σε όλα τα δέντρα, ή μπαίνουν ενδεικτικά?
 
Ευχαριστώ Γρηγόρη. Οι παγίδες, τοποθετούνται σε όλα τα δέντρα, ή μπαίνουν ενδεικτικά?
Καλημέρα Βασίλη. Το πόσες παγίδες χρειάζονται εξαρτάται από το πόσο μεγάλες σε κλαριά είναι οι ελιές (αν οι ελίες είναι πολύ μεγάλες θα χρειάζονται 1 κάθε μια σίγουρα), πόσο μακριά είναι μεταξύ τους (είναι αλλιώς να τη βάλεις σε μια λάκα με τις ελίές να είναι δίπλά δίπλα και αλλιώς σε ελιές που η μια είναι στην πάνω πεζούλα και η άλλη 3 πουζούλια και 20 μέτρα κάτω), το πόσο καρπό έχουν οι ίδιες και γενικά το χωράφι και οι περιοχή (σε εποχή με πολύ καρπό ο δάκος διασπείρεται, αν είναι η μοναδική ελιά που έχει στην περιοχή θα μαζέψεις όλα τα έντομα, μπορεί να χρειαστούν και 2 στο ίδιο δέντρο), αν τις χρησιμοποιείς αποκλειστικά για καταπολέμηση ή συμπληρωματικά με ψεκασμό και φυσικά αν είναι σε ελιές για λάδι ή σε επιτραπέζιες (στις ελιές για λάδι και λίγος δάκος σε κάποια σπυριά έχει μικρή επίδραση, ενώ στις επιτραπέζιες τις καθιστά άχρηστες. Επίσης τις επιτραπέζιες τις προτιμά τρομερά ο δάκος).
 
Ρε παλικάρια θα ρωτήσω εδώ, έχω μια χήνα αρσενικια, άμα βάλω 2 χηνακια μικρά και 2 παπάκια θα τα φάει? Θα τα σκοτώσει? Της κότες της κυνηγάει και μια την έπνιξε και την έχω χωριστά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ξέρουμε?
 
Ρε παλικάρια θα ρωτήσω εδώ, έχω μια χήνα αρσενικια, άμα βάλω 2 χηνακια μικρά και 2 παπάκια θα τα φάει? Θα τα σκοτώσει? Της κότες της κυνηγάει και μια την έπνιξε και την έχω χωριστά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ξέρουμε?
0
ΒΒΒ

3197.jpg

3199.jpg

3200.jpg
 
Ρε παλικάρια θα ρωτήσω εδώ, έχω μια χήνα αρσενικια, άμα βάλω 2 χηνακια μικρά και 2 παπάκια θα τα φάει? Θα τα σκοτώσει? Της κότες της κυνηγάει και μια την έπνιξε και την έχω χωριστά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ξέρουμε?
Το πιο πιθανον ειναι οτι θα τα σκοτωσει
Παρε ενα πουλι μικρο απο το καθε ειδος χωριστα και πηγαινε στασου διπλα στο χωρο της
Αν αρχισει επιθεση τοτε να σε σιγουρος
Αν οχι μπες μεσα στο χωρο της και βαλε τα
Θα καταλαβεις σε 5 λεπτα ωστε να προλαβεις να τα σωσεις
 
Ρε παλικάρια θα ρωτήσω εδώ, έχω μια χήνα αρσενικια, άμα βάλω 2 χηνακια μικρά και 2 παπάκια θα τα φάει? Θα τα σκοτώσει? Της κότες της κυνηγάει και μια την έπνιξε και την έχω χωριστά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ξέρουμε?
kak-zapech-gusya-v-duhovke-tri-osnovnih-pravila-i-novogodnij-recept.jpg
 
Ρε παλικάρια θα ρωτήσω εδώ, έχω μια χήνα αρσενικια, άμα βάλω 2 χηνακια μικρά και 2 παπάκια θα τα φάει? Θα τα σκοτώσει? Της κότες της κυνηγάει και μια την έπνιξε και την έχω χωριστά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ξέρουμε?
Βαλτην στο φούρνο
 
Ρε παλικάρια θα ρωτήσω εδώ, έχω μια χήνα αρσενικια, άμα βάλω 2 χηνακια μικρά και 2 παπάκια θα τα φάει? Θα τα σκοτώσει? Της κότες της κυνηγάει και μια την έπνιξε και την έχω χωριστά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ξέρουμε?
Τι θες κι εσύ και ρωτάς.....αφού ξέρεις ότι θα γίνει της πόπης και άκρη δεν θα βγάλεις.🤠
 
Ρε παλικάρια θα ρωτήσω εδώ, έχω μια χήνα αρσενικια, άμα βάλω 2 χηνακια μικρά και 2 παπάκια θα τα φάει? Θα τα σκοτώσει? Της κότες της κυνηγάει και μια την έπνιξε και την έχω χωριστά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ξέρουμε?
Βλητικες δοκιμές αν την τρυπάει η μπουρουχα εεε η Ρεμπέτα
 
Φαίνεται σαν να κάνει πάει να κάνει κομμιωση ως αποτέλεσμα προσβολής από φυτοφθορα. Αυτό συμβαίνει συνήθως αν υπάρχει τραυματισμός ή/και πολύ συχνή υγρασία πάνω στον κορμό συνήθως από κάποιο λάστιχο ή μπεκ.

Συνήθως ένα ξύσιμο στην επιφάνεια να φύγει το μολυσμένο μέρος και πέρασμα η πληγή με κάποιο μυκητοκτονο σε μορφή πάστας (με αλιετ η κάποιο χαλκουχο) θα σώσει το φυτό. Για αυτό βοηθα πολύ τα μπεκ η τον σύστημα ποτισματος να μην βρέχει τομ. Κορμό και τα κλαριά και να βάφονται από την άνοιξη οι κορμοι των δέντρων με ασβεστη στον οποίο έχει γίνει προσθήκη χαλκού. Αν μείνει και επεκταθεί η μόλυνση και γίνει σαν κεχριμπάρι η έκκριση μπορεί να οδηγήσει σε ξήρανση ολοκλήρου του φυτού. Ειναξ πιο έντονη αυτή η έκκριση κυρίως σε φυτά όπως η κορομηλιες, οι βανίλιες, οι κερασοβυσιννιες που όταν βγει η σαν κολλα/ζελες/κεχριμπάρι το φυτό οδηγειται σε μαρασμό και θάνατο.
Λοιπόν ακολουθώντας τις οδηγίες του Γρηγόρη, εξυσα καλά τα επίμαχα σημεία και έβαλα μια πάστα που μου έδωσε φίλος, η λεμονιά δείχνει να έχει θεραπευτεί πλήρως.
 
Στις αρχές του καλοκαιριού φύτρωσε μόνη της σε μια από τις γλάστρες μια πιπεριά...

Όλο το καλοκαίρι μόνο με καθημερινό πότισμα δεν έχει σταματήσει να μου κάνει πιπεριες, να ανθίζει και να παραμένει ακμαια... Έχω κρατήσει σπόρο και θα έχουμε και τα επόμενα χρόνια τους απογόνους της...

IMG_20230912_065918.jpgIMG_20230912_070032.jpg
 
Κόψιμο τα δέντρα που σκεπάζουν τις καρυδιες... Φαίνεται μια κεντρωμενη στο βάθος που αναγκαζοταν να τράβα όλο προς τα πάνω αφού την σκέπασαν..
IMG_20230916_181144.jpg
Και πρώτη μέρα που τραβιέται το τζάκι...
@DimDre Το κωλοκαλοκαιρο φαίνεται να μας αφήνει επιτέλους...
IMG_20230916_192550.jpg
 
Back
Top