Οι κήποι μας..

Mπορει να θέλουμε έως την 28η για να κάνουμε αρχή στις ελιες Καλαμων στην Τριφυλία, αλλά μια κεντράδα μου στο πατρικό της κοπέλας μου στα Βριλλησια είναι έτοιμη για πρώτη φορά για συλλογή και κάναμε αρχή...
IMG_20231021_122158.jpgIMG_20231021_122213.jpgIMG_20231021_122343.jpgIMG_20231021_122350.jpgIMG_20231021_122551.jpg
 
Παρακαλάω τη γειτονιά να τους δώσω κρητικά μαρουλακια .
Δεν τα προτιμούν ...προτιμούν, λέει, τοματουλες θερμοκηπίου για τη σαλάτα τους...
Οπότε θα τα φάνε οι κότες.

View attachment 86934
Τόσο τους κόβει....
 
Για πες, πρωτη φορα το ακουω.
Σημερα μαζεψα για την πρωτη μαγειρια που τα κανουμε σαν φασολακια με κρεμμυδι, πατατα κλπ αλλα με λευκη σαλτσα λεμονατη.
Καποιοι τα αυγοκοβουν κιολας.
Αργοτερα τα τρωμε καθαρισμενα με αγγιναρες και μαραθο και μετα ξερα με ριγανη.
 
Για πες, πρωτη φορα το ακουω.
Σημερα μαζεψα για την πρωτη μαγειρια που τα κανουμε σαν φασολακια με κρεμμυδι, πατατα κλπ αλλα με λευκη σαλτσα λεμονατη.
Καποιοι τα αυγοκοβουν κιολας.
Αργοτερα τα τρωμε καθαρισμενα με αγγιναρες και μαραθο και μετα ξερα με ριγανη.
Θα καθαρισεις τα φρεσκια κουκκια απο τα φυλλα
Εαν ειναι μεγαλα θα τα κανεις και μια τομη με το μαχαιρι καθε κουκκι

Αναμεσα σε αυτα που θα καθαρισεις θα διαλεξεις και αρκετα που ειναι μικρα σε μεγεθος και θα τα αφησεις με το φυλλο τους κοβοντας μονο τις ακρες οπως κανουμε με το φασολακι

θα βαλεις νερο να βρασει με αλατι
Μολις βρασει βαζει μεσα τα κουκκια και τα αφηνεις να ψηθουν
Μπορεις να βαλεις μεσα και καθαρισμενη αγγιναρα σε τεμαχια
Οταν ειναι ετοιμα αδειαζεις το νερο να μεινει μεσα λιγο οσο να τα σκεπαζει

Σε ενα τηγανι βαζεις ελαιολαδο περιπου 3/4 του φλιτζανιοθ του καφε να βρασει και τσιγαριζεις σε αυτο σκορδο

Αναλογα ποσο δυνατο θελεις να βγει θα βαλεις 1 η περισσοτερες σκελιδες τεμαχισμενες χοντροκομμενες
Ριχνεις το ελαιολαδο με το σκορδο στα κουκκια και συνεχιζεις το βρασιμο σε χαμηλη φωτια προσθετοντας ξυδι
Το ξυδι ειναι αναλογα ποσο σου αρεσει σε δυναμη στο φαγητο
Συνηθως ειναι μισο με 3/4 φκυτζανιοθ του καφε
Δοκιμαζεις κ κρινεις εσν θες περισσοτερο

Σε ενα μπωλ βαζεις ενα φλυτζανακι του καφε κρυο νερο και μια κουταλια του γλυκου αλευρι και το κτυπας να γινει χυλος

Σβηνεις τα κουκια απο την φωτια ριχνεις τον χυλο και ανακατευεις να δεσει
Σερβιρονται ζεστα με τον χυλο τους

Φροντισε να εχεις ζυμωτο ψωμι.
Ειδικα με προζυμι ειναι πραγματικα απιστευτο
 
Θα καθαρισεις τα φρεσκια κουκκια απο τα φυλλα
Εαν ειναι μεγαλα θα τα κανεις και μια τομη με το μαχαιρι καθε κουκκι

Αναμεσα σε αυτα που θα καθαρισεις θα διαλεξεις και αρκετα που ειναι μικρα σε μεγεθος και θα τα αφησεις με το φυλλο τους κοβοντας μονο τις ακρες οπως κανουμε με το φασολακι

θα βαλεις νερο να βρασει με αλατι
Μολις βρασει βαζει μεσα τα κουκκια και τα αφηνεις να ψηθουν
Μπορεις να βαλεις μεσα και καθαρισμενη αγγιναρα σε τεμαχια
Οταν ειναι ετοιμα αδειαζεις το νερο να μεινει μεσα λιγο οσο να τα σκεπαζει

Σε ενα τηγανι βαζεις ελαιολαδο περιπου 3/4 του φλιτζανιοθ του καφε να βρασει και τσιγαριζεις σε αυτο σκορδο

Αναλογα ποσο δυνατο θελεις να βγει θα βαλεις 1 η περισσοτερες σκελιδες τεμαχισμενες χοντροκομμενες
Ριχνεις το ελαιολαδο με το σκορδο στα κουκκια και συνεχιζεις το βρασιμο σε χαμηλη φωτια προσθετοντας ξυδι
Το ξυδι ειναι αναλογα ποσο σου αρεσει σε δυναμη στο φαγητο
Συνηθως ειναι μισο με 3/4 φκυτζανιοθ του καφε
Δοκιμαζεις κ κρινεις εσν θες περισσοτερο

Σε ενα μπωλ βαζεις ενα φλυτζανακι του καφε κρυο νερο και μια κουταλια του γλυκου αλευρι και το κτυπας να γινει χυλος

Σβηνεις τα κουκια απο την φωτια ριχνεις τον χυλο και ανακατευεις να δεσει
Σερβιρονται ζεστα με τον χυλο τους

Φροντισε να εχεις ζυμωτο ψωμι.
Ειδικα με προζυμι ειναι πραγματικα απιστευτο
Ευχαριστώ και χρόνια πολλά!
IMG_20240318_102156.jpg
 
Σήμερα έλυσα και τα μάτια πορτοκαλιάς πάνω σε υποκείμενο μανταρινιά,τύπου Η όπως τις αγριλιές( φόλα) και με ασπίδα.Σκέτη φλούδα! Όλα καταπράσινα!! Πάμε καλά!! Αν αδειάσω θα βάλω φώτο. Σε μερικά έπεσε μίσχος όπως όταν πιάνει με ένα ελαφρύ χάιδεμα.Στα άλλα ειναι καταπράσινο και δίχως ίχνος στεγνώματος και σουφρωμένο να μην ξεκολλάει όταν δεν πιάνει.Εξάλλου μου έχει τύχει να μένει μίσχος πάνω και από πάνω να πετάει βλαστάρι και να το σπρώχνει όσο μεγαλώνει! 😃
 
Σήμερα έλυσα και τα μάτια,τύπου Η όπως τις αγριλιές( φόλα) και με ασπίδα.Σκέτη φλούδα! Όλα καταπράσινα!! Πάμε καλά!! Αν αδειάσω θα βάλω φώτο. Σε μερικά έπεσε μίσχος όπως όταν πιάνει με ένα ελαφρύ χάιδεμα.Στα άλλα ειναι καταπράσινο και δίχως ίχνος στεγνώματος και σουφρωμένο να μην ξεκολλάει όταν δεν πιάνει.Εξάλλου μου έχει τύχει να μένει μίσχος πάνω και από πάνω να πετάει βλαστάρι και να το σπρώχνει όσο μεγαλώνει! 😃
Μπολιασα και εγω πορτοκαλιες με ματι και θα ανοιξω αρχες Απριλη.
 
Μπολιασα και εγω πορτοκαλιες με ματι και θα ανοιξω αρχες Απριλη.
Τα έκανα 7 Μάρτη, πρώτη φορά φέτος τόσο νωρίς.Και πάντα λύνω στις 15 μέρες, δηλαδή τα έλυσα 2 μέρες πιο νωρίς λόγω βροχών.Θα δούμε πως θα πάνε.Οι 100% επιτυχίες είναι τον Μάιο!!
 
Last edited:
Είναι το υποκείμενο που έχω βάλει πάνω 2 είδη πορτοκάλι και περγαμόντο.Μένει ένας βραχίωνας που είναι το μητρικό δέντρο που δεν κάρπιζε.Μανταρινιά καλό είδος θέλω να την κάνω αλλά με τις μανταρινιές έχουμε τεράστιο πρόβλημα με την εύρεση εμβολίων.Οπότε για να μην χάνω χρόνο, μπόλιασα πορτοκάλι πάλι.Αν πιάσει τουλάχιστον θα έχω παραγωγή απο εκεί, αν κλαδέψω μανταρινιά και πετάξει κανά χρονιάρικο κλαράκι θα το μπολιάσω πάνω στο πιασμένο του πορτοκαλιού!
 
Αν πας 6μιση η ώρα που να τα συνδυάσεις όλα! Δεν είναι όσα μάζεψα μαγειρεμένα, απλά την σαλατούλα μου ήθελα. Έχω πολλά ψυγείο!
Λεβεντια μου

Τα κανεις δεσμες
Τα κλεινεις σε ναυλον σαλουλα σφικτα να φυγει ο αερας
Αλλη μια σακουλα απο πανω
Και καταψυξη

Οποτε θες βγαζει
Βαζεις σε τρυπητο
Τα περνας με ζεστο νερο αργα αργα να ξέπικρισουν
Στεγνωμα κοψιμο και τηγανι

Εγω ετσι εχω ολοχρονα διαθεσιμα

Επεισης μπορεις να κανεις τουρσι!
 
Λεβεντια μου

Τα κανεις δεσμες
Τα κλεινεις σε ναυλον σαλουλα σφικτα να φυγει ο αερας
Αλλη μια σακουλα απο πανω
Και καταψυξη

Οποτε θες βγαζει
Βαζεις σε τρυπητο
Τα περνας με ζεστο νερο αργα αργα να ξέπικρισουν
Στεγνωμα κοψιμο και τηγανι

Εγω ετσι εχω ολοχρονα διαθεσιμα

Επεισης μπορεις να κανεις τουρσι!
Γεια σου Χρύσανθε άρχοντα, το ξέρω μα δεν προτιμώ τον καταψύκτη.Θα βγω για να μαζέψω τόσα όσα για φρέσκο πράγμα.Και ψυγείο για 2 μέρες.
 
Back
Top