Οι κήποι μας..

Τα περνας με ζεστο νερο αργα αργα να ξέπικρισουν
Χρυσανθε, εγω ποτε δεν τα νεροβραζω.
Και ποτε δεν τα χαλαλιζω για τιποτα αλλο εκτος απο ομελετα!
Αντιθετως τα πεθερικα μου να κανουν βραστα με λαδολεμονο.
 
Χρυσανθε, εγω ποτε δεν τα νεροβραζω.
Και ποτε δεν τα χαλαλιζω για τιποτα αλλο εκτος απο ομελετα!
Αντιθετως τα πεθερικα μου να κανουν βραστα με λαδολεμονο.
Ομελέτα που τα τρως δεν τα νεροβράζεις?Σαν την ομελέτα δεν είναι αλλά η νηστεία με έκανε να τα κάνω σαλατούλα!
 
Οχι, Θελω ολα τα στοιχεια τους μεσα.
Την θεωρω την καλυτερη ομελετα απο ολες.
Αν είναι τόσο τρύφος ναι-ίσως, αλλιώς ένα βρασιματάκι για 3 λεπτά τα κάνει βούτυρο! Το νερό από το βράσιμο το πίνουν άλλοι, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, μα το κρατάω και το κάνω πίτουρο στις κότες!
 
Φτιαξε μια οπως σου λεω.
Να εχεις ομως φρεσκο ψωμακι και μισο κιλο καλο κρασι!
Έχω φτιάξει πατριώτη, ένα λίγο πιο παγιουρό να ΄ναι σου χαλάει το πράγμα, ενώ το 3λεπτο( βράσιμο εννοώ 😂) τα κάνει όλα φρέσκα!
 
Χρυσανθε, εγω ποτε δεν τα νεροβραζω.
Και ποτε δεν τα χαλαλιζω για τιποτα αλλο εκτος απο ομελετα!
Αντιθετως τα πεθερικα μου να κανουν βραστα με λαδολεμονο.
Και γω παντα ομελετα τα κανω Παναγιωτη

Και τουρσι ομως που δοκιμασα μου αρεσαν πολυ

Ουτε εγω τα βαζω μεσα σε ζεστο νερο
Απλα τα κανω ενα περασμα ριχνοντας το βραατο νερο απο πανω περιπου ενα λιτρο για να τα τρωνε ολοι στο τραπεζι
Προσωπικα οσο πιο πικρα τοσο το καλυτερο αλλα τρωνε και αλλοι

Αυτο με τον καταψυκτη ειναι αναγκαιο κακο για εμενα γιατι δινω σε ολη την οικογενεια και σε φιλους περαν απο τα δικα μου

Και παντα αφηνω λιγα για ειδικες περιστασεις και γιορτες
 
Στο χωριό λένε "Αμπέλι του χεριού σου κι ελιά απ` τον παππού σου"...

Ευτυχώς ο παππούς άφησε κάποιες ελιές, και εμείς τις επεκτείνουμε με συνεχείς φυτεύσεις και κεντρώματα. Το πιο σημαντικό είναι όμως ότι μας άφησε και ολόκληρο φυτώριο (γροθάρι) θάβοντας κλαρες βαθιά ώστε να ριζώσουν και να μπορούμε κάθε 2-3 χρόνια να βγάζουμε γύρω στα 500 αμιγώς ήμερα φυτά με δυνατό κορμό που είναι ήδη εγκλιματισμένα και θα μπουν πολύ γρήγορα στην παραγωγή.







Το στέλεχος της μητρικής ρίζας μένει μέσα στη γη, η γούβα που δημιουργείται σκεπάζεται με χώμα, λίπασμα και φουσκί και ένα νεο φυτό δημιουργείται, καθώς ξαναπετά η ρίζα, για να βγει και να φυτευτεί σε κτήμα σε 2-3 χρόνια...


 
Στο χωριό λένε "Αμπέλι του χεριού σου κι ελιά απ` τον παππού σου"...

Ευτυχώς ο παππούς άφησε κάποιες ελιές, και εμείς τις επεκτείνουμε με συνεχείς φυτεύσεις και κεντρώματα. Το πιο σημαντικό είναι όμως ότι μας άφησε και ολόκληρο φυτώριο (γροθάρι) θάβοντας κλαρες βαθιά ώστε να ριζώσουν και να μπορούμε κάθε 2-3 χρόνια να βγάζουμε γύρω στα 500 αμιγώς ήμερα φυτά με δυνατό κορμό που είναι ήδη εγκλιματισμένα και θα μπουν πολύ γρήγορα στην παραγωγή.







Το στέλεχος της μητρικής ρίζας μένει μέσα στη γη, η γούβα που δημιουργείται σκεπάζεται με χώμα, λίπασμα και φουσκί και ένα νεο φυτό δημιουργείται, καθώς ξαναπετά η ρίζα, για να βγει και να φυτευτεί σε κτήμα σε 2-3 χρόνια...


ιδες ο παππους τσακαλεεεε ;) ειχε μυαλοοοοο και μας το μετεφεραιιι;) καλο παραδεισο να εχη και γνωση εμηςςςςςς;).RESPECT.
 
Ο ήπιος χειμώνας η ηλιοφάνεια έκανε τα χορτάρια στον κήπο να θεριεψουν.Εχω ένα παλιό εργαλείο σαν τσαπακι και είπα να το ακονίζω 2312024131223.jpgμηπως και μου κάνει τη δουλειά πιο εύκολη ,τελικά το έκανα με τροχό γιατί η πέτρα του διδύμου ίσα πού το χάιδευε.Εβαλα και μια μακριά σωλήνα για κοντάρι και με 20-30 τσαπιές κάτι έγινε.Σιγα σιγά όταν βρω χρόνο θα τα περιλαβω.2312024131955.jpg2312024132020.jpg231202413213.jpg2312024132134.jpg
 
Ο ήπιος χειμώνας η ηλιοφάνεια έκανε τα χορτάρια στον κήπο να θεριεψουν.Εχω ένα παλιό εργαλείο σαν τσαπακι και είπα να το ακονίζω View attachment 87279μηπως και μου κάνει τη δουλειά πιο εύκολη ,τελικά το έκανα με τροχό γιατί η πέτρα του διδύμου ίσα πού το χάιδευε.Εβαλα και μια μακριά σωλήνα για κοντάρι και με 20-30 τσαπιές κάτι έγινε.Σιγα σιγά όταν βρω χρόνο θα τα περιλαβω.View attachment 87280View attachment 87281View attachment 87282View attachment 87283
Μόνο από την εσωτερική πλευρά τροχίζονται.
Από την έξω δεν το πειράζεις καθόλου.
Ανάποδα το έκανες.
 
Μόνο από την εσωτερική πλευρά τροχίζονται.
Από την έξω δεν το πειράζεις καθόλου.
Ανάποδα το έκανες.
Εμένα έτσι με βόλεψε λες να προσπαθήσω και από μέσα ,τα φοβάμαι αυτά τα εργαλεία δεν το έχω.
 
Αν έχεις μικρό κήπο, ίσως ένα οικονομικό ηλεκτρικό χορτοκοπτικό θα βοηθούσε.
Έχουμε, το δουλεύει ο αδερφός μου και πάντα κάθε Ιούνιο κάνουμε αντιπυρικες ζώνες γύρω από το σπίτι στα ξένα οικόπεδα ευθύνη των ιδιοκτητών αλλά κανείς δεν έχει φιλότιμο.Επειδη έχει το χούι και το πάει χαμηλά πετάει πέτρες και κάνει σημάδια.
 
Εμένα έτσι με βόλεψε λες να προσπαθήσω και από μέσα ,τα φοβάμαι αυτά τα εργαλεία δεν το έχω.
Πάντα από μέσα, ότι έχει σχέση με αξίνα, αξινακια και τα συναφή, για να τα κόβουν το χώμα, η τα χορτάρια, ποίο άνετα χωρίς να σε πεθαίνουν. ;)
 
Πάντα από μέσα, ότι έχει σχέση με αξίνα, αξινακια και τα συναφή, για να τα κόβουν το χώμα, η τα χορτάρια, ποίο άνετα χωρίς να σε πεθαίνουν. ;)
Έτσι προσπάθησα στην αρχή με τον δίδυμο τροχό αλλά έβρισκε το χερούλι και το ξεκίνησα ανάποδα και μετά με τον τροχό το συνέχισα ανάποδα γιατί με βόλεψε . Τώρα για να γίνει εσωτερικά πρέπει να αφαιρεθεί η εξωτερική κόψη .Θα δω μήπως έχω κάποια βοήθεια.
 
Back
Top