Νομοθεσία για την Σκοποβολή

Στέλιο έχεις δικιο, ένα king cobra 357 5" είναι το ρεβόλβερ του γνωστού μου, special edition με σκαλίσματα. Πάντως το συγκεκριμένο δεν ρίχνει 38άρια -αυτό είναι σίγουρο και δοκιμασμένο.

Να διατυπώσω διαφορετικά αυτό με τα διαμετρήματα και τη νομιμότητά τους: το 357, 44, ακόμα και το 7,62 των καλάσνικοφ, δεν απαγορεύονται από την σκοπευτική νομοθεσία (όπως και της οπλοκατοχής).
Πολύ απλά, δεν θα δώσει διατακτική η ασφάλεια για πυρομαχικά ΠΟΤΕ! Γιατί; Γιατί έτσι θέλουν και μπορούν! Δεν θα δώσουν έγκριση! Γιατί; Γιατί φοβούνται πως θα βγουν στη μαύρη αγορά για παράνομα όπλα.... αυτή είναι η off-the-record εξήγησή της αστυνομίας.

** Τα hollow point απαγορεύονται δια ροπάλου, ακόμα και για τους αστυνομικούς!!!! Ίσως κάποιες υπηρεσίες να έχουν, στα μουλωχτά...
 
Last edited:
Στέλιο έχεις δικιο, ένα king cobra 357 5" είναι το ρεβόλβερ του γνωστού μου, special edition με σκαλίσματα. Πάντως το συγκεκριμένο δεν ρίχνει 38άρια -αυτό είναι σίγουρο και δοκιμασμένο.

Να διατυπώσω διαφορετικά αυτό με τα διαμετρήματα και τη νομιμότητά τους: το 357, 44, ακόμα και το 7,62 των καλάσνικοφ, δεν απαγορεύονται από την σκοπευτική νομοθεσία (όπως και της οπλοκατοχής).
Πολύ απλά, δεν θα δώσει διατακτική η ασφάλεια για πυρομαχικά ΠΟΤΕ! Γιατί; Γιατί έτσι θέλουν και μπορούν! Δεν θα δώσουν έγκριση! Γιατί; Γιατί φοβούνται πως θα βγουν στη μαύρη αγορά για παράνομα όπλα.... αυτή είναι η off-the-record εξήγησή της αστυνομίας.

** Τα hollow point απαγορεύονται δια ροπάλου, ακόμα και για τους αστυνομικούς!!!! Ίσως κάποιες υπηρεσίες να έχουν, στα μουλωχτά...
Φοβερή λογική έχουν τα λαγωνικα που το σκέφτηκαν, αλλά οι παράνομοι θα βρουν και χαλοου και 357, όπου βρίσκουν καλάσνικοφ και παράνομα πιστόλια. Όπως και να έχει όμως, πυρομαχικο τύπου 44 magnum ή 357 magnum κλπ θα δημιουργούσε αχρειαστη φθορά στον εξοπλισμό του σκοπευτηρίου χωρίς να προσφέρει κάτι ουσιαστικό.
 
Όπως και να έχει όμως, πυρομαχικο τύπου 44 magnum ή 357 magnum κλπ θα δημιουργούσε αχρειαστη φθορά στον εξοπλισμό του σκοπευτηρίου χωρίς να προσφέρει κάτι ουσιαστικό.
Σε αυτό Κώστα δε συμφωνώ. Σε πάρα πολλούς κάνει κέφι να έχουν 357 μαγκνουμ πιστόλι και να ρίχνουν με αυτό το διαμέτρημα, είναι βασικότατο διαμέτρημα των περιστρόφων. Κατά συνέπεια προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό, διότι στο σκοπευτήριο πηγαίνω για να κάνω το κέφι μου, αλλιώς δεν πάω.
Επίσης, σε χάρτινους στόχους καμία φθορά δε δημιουργούν, δεν είναι ανάγκη να ρίχνουν στα μέταλλα.
Τέλος, το 308 δημιουργεί μεγαλύτερη φθορά από ότι τα μάγκνουμ πιστολοφύσεκα.
 
Σε αυτό Κώστα δε συμφωνώ. Σε πάρα πολλούς κάνει κέφι να έχουν 357 μαγκνουμ πιστόλι και να ρίχνουν με αυτό το διαμέτρημα, είναι βασικότατο διαμέτρημα των περιστρόφων. Κατά συνέπεια προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό, διότι στο σκοπευτήριο πηγαίνω για να κάνω το κέφι μου, αλλιώς δεν πάω.
Επίσης, σε χάρτινους στόχους καμία φθορά δε δημιουργούν, δεν είναι ανάγκη να ρίχνουν στα μέταλλα.
Τέλος, το 308 δημιουργεί μεγαλύτερη φθορά από ότι τα μάγκνουμ πιστολοφύσεκα.
Θαλή μου, έχεις δει στο Τέξας που διοργανώνουν μια γιορτή όπλων και μεταξύ άλλων βάζουν φιάλες προπανίου και τις πλακώνουν με πενηνταρια Browning; Ε ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ βρε αδερφέ!!! Αλλά εδώ δεν γίνονται αυτά. Θέλω και εγώ 357 αλλά με βάση αυτά που ισχύουν εδώ δεν γίνεται. Σωστά τα λες πάντως. Στο χαρτόνι δεν υπάρχει κανένα θέμα.
 
Θαλή μου, έχεις δει στο Τέξας που διοργανώνουν μια γιορτή όπλων και μεταξύ άλλων βάζουν φιάλες προπανίου και τις πλακώνουν με πενηνταρια Browning; Ε ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ βρε αδερφέ!!! Αλλά εδώ δεν γίνονται αυτά. Θέλω και εγώ 357 αλλά με βάση αυτά που ισχύουν εδώ δεν γίνεται. Σωστά τα λες πάντως. Στο χαρτόνι δεν υπάρχει κανένα θέμα.
...και ένα Barrett M82 ρε παιδιά!!!....κι ένα Desert Eagle 50αρι, έτσι για το "μπαμ", μια σφάιρα μόνο....έτσι κι αλλιώς, θα κάνει εμπλοκή στη 2η .very funny.
 
Πριν 4-5 χρόνια ερχνα με ένα 357 king cobra 38spesial και κάποια στιγμή έβαλε ο πρόεδρος του συλλόγου μια magnum και πέντε 38αρες, δεν ξέρω από ανάκρουση πόση διαφορά είχε που σίγουρα θα είχε, αλλά η διαφορά του ήχου ήταν μεγάλη, και απ'οτι ξέρω απαγορεύεται ακόμα και σε αστυνομικούς να έχουν τέτοια πυρομαχικά εδώ και κάποια χρόνια.
 
Πριν 4-5 χρόνια ερχνα με ένα 357 king cobra 38spesial και κάποια στιγμή έβαλε ο πρόεδρος του συλλόγου μια magnum και πέντε 38αρες, δεν ξέρω από ανάκρουση πόση διαφορά είχε που σίγουρα θα είχε, αλλά η διαφορά του ήχου ήταν μεγάλη, και απ'οτι ξέρω απαγορεύεται ακόμα και σε αστυνομικούς να έχουν τέτοια πυρομαχικά εδώ και κάποια χρόνια.
Σαν να την ακούω τη διαφορά.... μεγάλη!

Έχει ρίξει κανείς με 9άρες 95grain; Συνήθως στα σκοπευτήρια κυκλοφορούν 124gr ή 147...
Οι 9αρες 95gr ακούγονται πιο πολύ κι από τις 45αρες!!!!!
 
Σαν να την ακούω τη διαφορά.... μεγάλη!

Έχει ρίξει κανείς με 9άρες 95grain; Συνήθως στα σκοπευτήρια κυκλοφορούν 124gr ή 147...
Οι 9αρες 95gr ακούγονται πιο πολύ κι από τις 45αρες!!!!!
Όχι δεν έχω ρίξει με 95 grain δεν ξέρω πως είναι. Στις 9 αρες έχω ρίξει από 115 μέχρι 147. Δεν ξέρω να σου πω ποιες είναι καλύτερες αλλά πολύ θα ήθελα έτσι για το γούστο να έκανα ένα συγκριτικό τεστ. Και βέβαια να συμπληρώσω ότι βγάζουν όλες οι εταιρείες από όλες τις βολίδες οπότε θα έπρεπε να υπήρχαν διαθέσιμα τα φυσίγγια από τουλάχιστον τρεις εταιρείες. Δύσκολα πράγματα αυτά.
 
Last edited:
Όχι δεν έχω ρίξει με 95 grain δεν ξέρω πως είναι. Στις 9 αρες έχω ρίξει από 115 μέχρι 147. Δεν ξέρω να σου πω ποιες είναι καλύτερες αλλά πολύ θα ήθελα έτσι για το γούστο να έκανα ένα συγκριτικό τεστ.
Υπάρχουν και οι AlsaPro με 158gr για ipsc κατηγορία major. Με αυτή τη σφαίρα, ξεπερνάς το 40αρι διαμέτρημα σε δύναμη.
Πρέπει όμως να το αντέχει και το όπλο, αλλιώς το κλείστρο θα πάει για βρούβες.... Συνήθως τα όπλα της standar & open Ipsc αντέχουν 160gr, όπως 2011, cz 75 ts, κλπ
 
Στέλιο έχεις δικιο, ένα king cobra 357 5" είναι το ρεβόλβερ του γνωστού μου, special edition με σκαλίσματα. Πάντως το συγκεκριμένο δεν ρίχνει 38άρια -αυτό είναι σίγουρο και δοκιμασμένο.
Γιώργο, χωρίς παρεξήγηση (είμαστε και off-topic ...) δεν προσπαθώ να σε αμφισβητήσω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει ... Γιατί είναι κάτι που, απλά, δεν μπορεί, και δεν πρέπει να συμβαίνει !!! Αφού οι κάλυκες και των δυο έχουν ακριβώς ίδιες όλες τις διαστάσεις, εκτός από το μήκος όπου ο .357 είναι κάπου 3,5 χιλ. πιο μακρύς από τον .38 special !!!
Λες ότι είναι σίγουρο και δοκιμασμένο ότι δεν ρίχνει 38αρια. Το είδες και το δοκίμασες προσωπικά ο ίδιος, ή σου το είπε ο φίλος σου ;;; Και τι ακριβώς εννοείτε ;;; Δεν χωράνε να μπουν στις θαλάμες ; Μπαίνουν αλλά δεν κάθονται μέχρι τέρμα μέσα ;; Κάθονται αλλά δεν κλείνει ο κύλινδρος ;; Κλείνει αλλά δεν πυροδοτούνται από τον επικρουστήρα ;;; Τι ακριβώς συμβαίνει ;;; Πάντως ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά ΔΕΝ δικαιολογείται !!!!!
Σίγουρα μιλάμε για .38 Special ;;;;;;; . Γιατί υπάρχουν πολλά 38αρια ... .38 Short Colt - .38 Long Colt - 38 Special - .38 S&W, κλπ.
Αλλά, και τα 3 πρώτα μπορούν να βληθούν από περίστροφα .357 Magnum, αφού το καθένα είναι εξέλιξη του προηγούμενου, και η μόνη διαφορά του ενός από το άλλο είναι στο μήκος του κάλυκα (και φυσικά στην ισχύ).
Το μόνο που δεν μπορεί είναι το .38 S&W (ή αλλιώς .38 S&W Short ή .38/200 κλπ) γιατί έχει ελαφρώς μεγαλύτερη διάμετρο κάλυκα, αλλά και βλήματος. Ήταν το επίσημο διαμέτρημα των περιστρόφων του βρετανικού στρατού στο Β' παγκόσμιο Πόλεμο, και μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '60 ... Είναι βέβαια σπάνιο σήμερα, αλλά υπάρχει. Έχω λόγους να πιστεύω ότι χρησιμοποιήθηκε ευρέως κι από την Ελληνική Χωροφυλακή, ίσως κι από την Αστυνομία Πόλεων, πριν τη συγχώνευση των δυο σωμάτων ...
Colt King Cobra Manual (MANUAL)
CHARACTERISTICS OF REVOLVER
TYPE OF REVOLVER:
Colt King Cobra, six shot, single/double action revolver, caliber .357 magnum. Stainless Steel, smooth trigger, shrouded ejector rod, and ramp front sight.
AMMUNITION: .357 Magnum
38 Special & 38 Special +P, can be fired safely from this revolver
 
Υπάρχουν και οι AlsaPro με 158gr για ipsc κατηγορία major. Με αυτή τη σφαίρα, ξεπερνάς το 40αρι διαμέτρημα σε δύναμη.
Πρέπει όμως να το αντέχει και το όπλο, αλλιώς το κλείστρο θα πάει για βρούβες.... Συνήθως τα όπλα της standar & open Ipsc αντέχουν 160gr, όπως 2011, cz 75 ts, κλπ
Και η Fiocchi βγάζει 158γρ υποηχητικά φυσίγγια.
 
Γιώργο, χωρίς παρεξήγηση (είμαστε και off-topic ...) δεν προσπαθώ να σε αμφισβητήσω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει ... Γιατί είναι κάτι που, απλά, δεν μπορεί, και δεν πρέπει να συμβαίνει !!! Αφού οι κάλυκες και των δυο έχουν ακριβώς ίδιες όλες τις διαστάσεις, εκτός από το μήκος όπου ο .357 είναι κάπου 3,5 χιλ. πιο μακρύς από τον .38 special !!!
Λες ότι είναι σίγουρο και δοκιμασμένο ότι δεν ρίχνει 38αρια. Το είδες και το δοκίμασες προσωπικά ο ίδιος, ή σου το είπε ο φίλος σου ;;; Και τι ακριβώς εννοείτε ;;; Δεν χωράνε να μπουν στις θαλάμες ; Μπαίνουν αλλά δεν κάθονται μέχρι τέρμα μέσα ;; Κάθονται αλλά δεν κλείνει ο κύλινδρος ;; Κλείνει αλλά δεν πυροδοτούνται από τον επικρουστήρα ;;; Τι ακριβώς συμβαίνει ;;; Πάντως ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά ΔΕΝ δικαιολογείται !!!!!
Σίγουρα μιλάμε για .38 Special ;;;;;;; . Γιατί υπάρχουν πολλά 38αρια ... .38 Short Colt - .38 Long Colt - 38 Special - .38 S&W, κλπ.
Αλλά, και τα 3 πρώτα μπορούν να βληθούν από περίστροφα .357 Magnum, αφού το καθένα είναι εξέλιξη του προηγούμενου, και η μόνη διαφορά του ενός από το άλλο είναι στο μήκος του κάλυκα (και φυσικά στην ισχύ).
Το μόνο που δεν μπορεί είναι το .38 S&W (ή αλλιώς .38 S&W Short ή .38/200 κλπ) γιατί έχει ελαφρώς μεγαλύτερη διάμετρο κάλυκα, αλλά και βλήματος. Ήταν το επίσημο διαμέτρημα των περιστρόφων του βρετανικού στρατού στο Β' παγκόσμιο Πόλεμο, και μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '60 ... Είναι βέβαια σπάνιο σήμερα, αλλά υπάρχει. Έχω λόγους να πιστεύω ότι χρησιμοποιήθηκε ευρέως κι από την Ελληνική Χωροφυλακή, ίσως κι από την Αστυνομία Πόλεων, πριν τη συγχώνευση των δυο σωμάτων ...
Colt King Cobra Manual (MANUAL)
CHARACTERISTICS OF REVOLVER
TYPE OF REVOLVER:
Colt King Cobra, six shot, single/double action revolver, caliber .357 magnum. Stainless Steel, smooth trigger, shrouded ejector rod, and ramp front sight.
AMMUNITION: .357 Magnum
38 Special & 38 Special +P, can be fired safely from this revolver
Συγγνώμη κατ αρχην που μπηκες στον κόπο για να μαζέψεις αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες, αλλά ξεκαθάρισαν το "προβλημα" και θα δεις τι εννοώ.
Πήρα τηλ τον γνωστό μου. Το ρεβόλβερ το είχε πάρει πριν χρόνια στην Αμερικη για να ρίχνει αποκλειστικά 357 mag (αυτό εκανε κεφι ο ανθρωπος). Όταν επέστρεψε Ελλάδα πριν την καραντίνα, το έφερε μαζί αλλά είδε και απόειδε που δεν έβρισκε εδώ 357 και το έβαλε πωλητήριο. Όπως μου εξήγησε, μια χάρά τα ρίχνει τα 38 spl, απλά αυτός δεν γουστάρει... Παρανόησα. Συγγνώμη και πάλι, αλλά να ΄σαι καλά που το προχώρησες το θέμα και το ξεκαθάρισα κι εγώ.
topic.
 
Αυτό πρώτη φορά το ακούω !!! Και δεν είμαι και χθεσινός. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Η μόνη διαφορά (σε διαστάσεις) μεταξύ των δυο φυσιγγίων .357 Mag. & .38 Spl. ήταν στο μήκος του κάλυκα. Ανέκαθεν τα περίστροφα .357 Mag. μπορούσαν να ρίχνουν KAI φυσίγγια .38 Special (αλλά όχι το αντίστροφο). Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πρόσφατα τις προδιαγραφές τους !!!

Μάλλον το King Cobra εννοείς ... Το απλό Cobra είναι μόνο .38 Special.
Έχουμε στο σύλλογο (ΒΑΡΔΑΣ) από παλιά ένα King Cobra .357 με κάννη 6 ίντσες. Το έχω ρίξει άπειρες φορές - φυσικά μόνο με σφαίρες .38 Special - στο σκοπευτήριο στο Καμπάνι (κλειστό - σταθερού στόχου, που απαγορεύονται οι μάγκνουμ).
Δεν με βόλευε πολύ όμως η λαβή του, δεν ταίριαζε καλά στο χέρι μου ... Πολύ καλύτερα έριχνα με ένα Smith & Wesson Mod. 27 ... Επίσης .357, με σφαίρες .38 Special.
View attachment 45000
Όντως ,στο μήκος ,η μόνη διαφορά....αυτό αναφέρει κ ο Hickok παππούς στο γιουτουμπ
 
Πανάθεμά τους, τι τιμή είναι αυτή;;; :oops::oops::oops: ..και σιγά μην έχουν απόθεμα -θα τους καλέσω να μάθω!

Τελικά τι θα γίνει με τον νόμο περί pistol caliber carbine;
Περιμένουμε να αποφασίσουν το πότε θα στείλουν το νομοσχέδιο για ψήφο στη Βουλή...
 
Από 14,99€ μέχρι 20,00€ στην Γερμανία, αλλά δες και εδώ, μόνο 18,00€!
Δεν έχουν απόθεμα και θα φέρουν του Αγίου ... και η τιμή -αν & όταν φέρουν- ΔΕΝ θα είναι αυτή (από 25 +). Αυτές τις έφερνε ο Ζερβακάκος και ένα ακόμη μαγαζί κάνει παράλληλη εισαγωγή...
Δυστυχώς οι σφαίρες έχουν πάει σε άλλο επίπεδο τιμής (όπως και τα φυσέκια) και είναι και δυσεύρετες.
Λόγω πολέμου; Ίσως...
Το θέμα είναι πως ένας από τους μεγαλύτερους εισαγωγείς πυρομαχικών που μίλησα μαζί του την Δευτέρα, έφερε τον Μαη μισό εκατομμύριο σφαίρες και θα ξαναφέρει το 2023 :oops::oops::oops:....και με τιμές διαστημικές.
Αυτήν τη στιγμή, ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ αγοράζουν χονδρική 14-18 ευρώ το κουτί τις 9αρες και 25-28ε τις 45αρες. Ο ίδιος εισαγωγέας μας είπε να πούμε στους σκοπευτές μας που έχουν 45αρια, να τα πουλήσουν, γιατί από χειμώνα (λέει), θα είναι 40ε το κουτί -και ΑΝ θα βρίσκουν να το αγοράσουν....

ΥΓ:....και δεν ψηφίστηκε ακόμα και η νέα ΚΥΑ για την ιδιογόμωση σφαιρών... :(
 
Back
Top