Νομοθεσία για την Σκοποβολή

Κωστή, αρκετά pcc παίρνουν glock γεμιστηρες που ειναι παμφθηνοι. Για cz, δεν ξέρω...

Πιστεύω πως όταν έρθουν, θα είναι ακριβά οπλα (θα ξεκινουν απο 2000 -μπορεί και πιο πάνω- τα φθηνότερα), όπως το CZ SCORPION EVO, KRISS VECTOR, κλπ
Φοβούμαι πως το SP5 της Η&Κ όπως και το MPX της SIG, θα μπουν στην αγορά με τιμή πάνω από 3000....
Λιφτα υπάρχν‼️
 
Αυτό που κρατά κατά πάσα πιθανότητα είναι win‼️
Σωστός !!! Winchester model 1894 saddle ring carbine ... ;)
(δες π.χ. στο 1.04' μπροστά από τον αντίχειρα. Μόνο που έχει βγάλει το ring !!!) :cool:

Ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση. Όταν είπα Henry εννοούσα ένα lever action rifle. Καθόλου δε με χαλάει να είναι Wincester!
Να δω πως θα ανταποκριθούνε τα καταστήματα με τον καινούργιο νόμο. Θα χρειαστούμε ποικιλία!
 
Ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση. Όταν είπα Henry εννοούσα ένα lever action rifle. Καθόλου δε με χαλάει να είναι Wincester!
Να δω πως θα ανταποκριθούνε τα καταστήματα με τον καινούργιο νόμο. Θα χρειαστούμε ποικιλία!
Μακάρι Θαλή! Και τώρα θέλουμε ποικιλία, αλλά μόνο cz & glock βρίσκεις σε αφθονία...
Ruger; Taurus; Sig; κλπ...με τα κυάλια....και πανάκριβα!
 
Κωστή, αρκετά pcc παίρνουν glock γεμιστηρες που ειναι παμφθηνοι. Για cz, δεν ξέρω...

Πιστεύω πως όταν έρθουν, θα είναι ακριβά οπλα (θα ξεκινουν απο 2000 -μπορεί και πιο πάνω- τα φθηνότερα), όπως το CZ SCORPION EVO, KRISS VECTOR, κλπ
Φοβούμαι πως το SP5 της Η&Κ όπως και το MPX της SIG, θα μπουν στην αγορά με τιμή πάνω από 3000....
Για να δούμε πως θα διαμορφωθούν οι τιμές. Εγώ πάνω από 2000 το απορρίπτω σαν προοπτική, όταν υπάρχει να αγοράσεις τυφέκιο 308 στο χιλιάρικο.
 
Το λέω για τους φίλους που ίσως δεν το γνωρίζουν. Κάποια διαμετρήματα είναι δημοφιλή και τα βρίσκεις πάντα στο σκοπευτήριο με τις χαμηλότερες τιμές της αγοράς( 9 mm, 0.22 lr), αλλά όχι και τόσο οπότε θα τα πληρώσεις ακριβά ( 40s&w, και 45acp), και αλλά αν τα επιλέξεις δεν θα βρίσκεις τα πυρομαχικά σου ούτε στο σκοπευτήριο. Θα πρέπει πάντα να αγοράζεις από μαγαζιά με τη διαδικασία που προβλέπεται. Εδώ δεν είμαστε Αμερική, ούτε Γερμανία. Είμαστε πολύ πίσω σε όλα.
 
Το λέω για τους φίλους που ίσως δεν το γνωρίζουν. Κάποια διαμετρήματα είναι δημοφιλή και τα βρίσκεις πάντα στο σκοπευτήριο με τις χαμηλότερες τιμές της αγοράς( 9 mm, 0.22 lr), αλλά όχι και τόσο οπότε θα τα πληρώσεις ακριβά ( 40s&w, και 45acp), και αλλά αν τα επιλέξεις δεν θα βρίσκεις τα πυρομαχικά σου ούτε στο σκοπευτήριο. Θα πρέπει πάντα να αγοράζεις από μαγαζιά με τη διαδικασία που προβλέπεται. Εδώ δεν είμαστε Αμερική, ούτε Γερμανία. Είμαστε πολύ πίσω σε όλα.
Πολλά όπλα/πιστόλια με περίεργο διαμέτρημα (357, 44 μαγκνουμ, κλπ), μπορείς να τα αγοράσεις, γιατί τα εγκρίνει η ΣΚΟΕ σαν σκοπευτικα. Όμως όταν έρθει η ώρα να πάρεις διατακτική για σφαίρες (ή ακόμα και ο σύλλογός σου), θα δεις την πόρτα της αστυνομίας κλειστή. Φίλος πήρε ένα colt cobra 357 και δεν του δίνουν διατακτική με την καμία. Το πουλάει...
 
Μακάρι Θαλή! Και τώρα θέλουμε ποικιλία, αλλά μόνο cz & glock βρίσκεις σε αφθονία...
Ruger; Taurus; Sig; κλπ...με τα κυάλια....και πανάκριβα!
Δίκιο έχεις. Αλλά Sig έχει αντιπροσωπεία στη Μιχαλακοπούλου. Αν πας στον μουστακαλή στο Target Group ότι Sig θέλεις βρίσκεις ή σου φέρνει.
Και κάποια Taurus φέρνει ο Μωυσιάδης στην πλατεία Κοτζιά.
Τα Sig είναι όντως πανάκριβα και εμένα προσωπικά ποτέ δε μου άρεσαν. Το τελευταίο τους μοντέλο μόνο, το Ρ365 που είναι τσέπης (ατομική ασφάλεια-όχι σκοπευτικό) με δεκάρι γεμιστήρα, είναι πολύ έξυπνο πιστόλι. Στο μέγεθος του Glock 43 αλλά με 10άρι γεμιστήρα. Ελπίζω τώρα που την αγόρασαν τη Sig οι Αμερικανοί, να στρώσουν τιμολογιακά διότι με την έπαρση των τιμών που είχαν παλαιότερα στην Αμερικανική αγορά θα δυσκολευτούν. Ήδη το Ρ365 που σχεδιάστηκε και φτιάχνεται στη Αμερική είναι σε λογικές τιμές.
 
Last edited:
Πολλά όπλα/πιστόλια με περίεργο διαμέτρημα (357, 44 μαγκνουμ, κλπ), μπορείς να τα αγοράσεις, γιατί τα εγκρίνει η ΣΚΟΕ σαν σκοπευτικα. Όμως όταν έρθει η ώρα να πάρεις διατακτική για σφαίρες (ή ακόμα και ο σύλλογός σου), θα δεις την πόρτα της αστυνομίας κλειστή. Φίλος πήρε ένα colt cobra 357 και δεν του δίνουν διατακτική με την καμία. Το πουλάει...
Τα διαμετρήματα μάγκνουμ στο σκοπευτήριο από όσο γνωρίζω απαγορεύονται. Δεν είμαι σίγουρος όμως. Τα περίστροφα 357 μάγκνουμ ρίχνουν και 38 σπέσιαλ οπότε γιατί το πουλάει; Καλά για 44 μάγκνουμ θα πρέπει να είσαι συλλέκτης γιατί πυρομαχικά δεν θα βρείς πουθενά.
 
Πολλά όπλα/πιστόλια με περίεργο διαμέτρημα (357, 44 μαγκνουμ, κλπ), μπορείς να τα αγοράσεις, γιατί τα εγκρίνει η ΣΚΟΕ σαν σκοπευτικα. Όμως όταν έρθει η ώρα να πάρεις διατακτική για σφαίρες (ή ακόμα και ο σύλλογός σου), θα δεις την πόρτα της αστυνομίας κλειστή. Φίλος πήρε ένα colt cobra 357 και δεν του δίνουν διατακτική με την καμία. Το πουλάει...
Απορώ γιατί στο καινούργιο σχέδιο νόμου αυτή τη βλακία δεν τη διορθώνουν.
 
Δίκιο έχεις. Αλλά Sig έχει αντιπροσωπεία στη Μιχαλακοπούλου. Αν πας στον μουστακαλή στο Target Group ότι Sig θέλεις βρίσκεις ή σου φέρνει.
Και κάποια Taurus φέρνει ο Μωυσιάδης στην πλατεία Κοτζιά.
Τα Sig είναι όντως πανάκριβα και εμένα προσωπικά ποτέ δε μου άρεσαν. Το τελευταίο τους μοντέλο μόνο, το Ρ365 που είναι τσέπης με δεκάρι γεμιστήρα, είναι πολύ έξυπνο πιστόλι. Στο μέγεθος του Glock 43 αλλά με 10άρι γεμιστήρα. Ελπίζω τώρα που την αγόρασαν τη Sig οι Αμερικανοί, να στρώσουν τιμολογιακά διότι με την έπαρση των τιμών που είχαν παλαιότερα στην Αμερικανική αγορά θα δυσκολευτούν. Ήδη το Ρ365 που σχεδιάστηκε και φτιάχνεται στη Αμερική είναι σε λογικές τιμές.
Σου φέρνει Ζιγκ, αλλά με τι τιμή και ποιας γενιάς... Για τα Ταουρους του Μωυσιάδη, μη μιλήσω... Δίνει ότι έχει μείνει στο ράφι τα τελευταία 10 χρόνια...κανένα νέο μοντέλο....
...και είναι κι άλλες εταιρείες που δεν βρίσκεις τα μοντέλα τους -ή τα βρίσκεις με μεγάλη διαφορά τιμής από το εξωτερικό, πχ Steyer, Iwi, H&K, FN, κλπ...
Το Sig 365 είναι μια μούρλια και μισή <3
 
Τα περίστροφα 357 μάγκνουμ ρίχνουν και 38 σπέσιαλ οπότε γιατί το πουλάει;
Δεν ρίχνουν όλα Κωστή! Μόνο όσα είναι 38/357... Αυτά που είναι μόνο 357, δεν! Ψαξ'το λίγο, γιατί κι εγώ έτσι νόμιζα...

Απορώ γιατί στο καινούργιο σχέδιο νόμου αυτή τη βλακία δεν τη διορθώνουν.
Δεν είναι στον σκοπευτικο νόμο αυτή η απαγόρευση, γι αυτό δεν αλλάζει. Είναι στο καταστατικό της Αστυνομίας ;)
 
Σου φέρνει Ζιγκ, αλλά με τι τιμή και ποιας γενιάς... Για τα Ταουρους του Μωυσιάδη, μη μιλήσω... Δίνει ότι έχει μείνει στο ράφι τα τελευταία 10 χρόνια...κανένα νέο μοντέλο....
...και είναι κι άλλες εταιρείες που δεν βρίσκεις τα μοντέλα τους -ή τα βρίσκεις με μεγάλη διαφορά τιμής από το εξωτερικό, πχ Steyer, Iwi, H&K, FN, κλπ...
Το Sig 365 είναι μια μούρλια και μισή <3
Έχεις δίκιο σε όλα. Δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλο αγοραστικό κοινό με τους πολλούς κι περίπλοκους νόμους που λειτουργούν ως εμπόδιο στην ανάπτυξη του αθλήματος της σκοποβολής. Ας ελπίσουμε ότι λίγο θα βελτιωθεί με τον καινούργιο νόμο διότι η σκοποβολή είναι ένα άθλημα δεξιοτεχνίας και όχι αντοχής που μπορεί εύκολα να κάνει ο κάτοικος της πόλης με πολλά οφέλη για τη συγκέντρωσή του, την ηρεμία του και την προσωπικότητά του.
 
Δεν ρίχνουν όλα Κωστή! Μόνο όσα είναι 38/357... Αυτά που είναι μόνο 357, δεν! Ψαξ'το λίγο, γιατί κι εγώ έτσι νόμιζα...


Δεν είναι στον σκοπευτικο νόμο αυτή η απαγόρευση, γι αυτό δεν αλλάζει. Είναι στο καταστατικό της Αστυνομίας ;)
Α δεν το γνώριζα αυτό φίλε Γιώργο
 
Είναι πολύ σημαντικό να αναπτυχθουν τα αθλήματα της σκοποβολής και να αυξηθεί ο κόσμος που ασχολείται. Μόνο έτσι θα έρθουν καλύτερες μέρες. Όσο δεν υπάρχει έντονο ενδιαφέρον, η σκοποβολή δεν θα έχει την αποδοχή που της αξίζει.
 
Ούτε εγώ το γνώριζα. Νόμιζα ότι όλα τα 357 ρίχνουν και 38.
Επίσης δε γνώριζα ότι η αστυνομία έχει τέτοιο καταστατικό και δεν είναι θέμα νόμου.
Νομίζω πολύ πιο εύκολα μπορεί να διορθωθεί, μια διαταγή είναι.
 
Πολλά όπλα/πιστόλια με περίεργο διαμέτρημα (357, 44 μαγκνουμ, κλπ), μπορείς να τα αγοράσεις, γιατί τα εγκρίνει η ΣΚΟΕ σαν σκοπευτικα. Όμως όταν έρθει η ώρα να πάρεις διατακτική για σφαίρες (ή ακόμα και ο σύλλογός σου), θα δεις την πόρτα της αστυνομίας κλειστή. Φίλος πήρε ένα colt cobra 357 και δεν του δίνουν διατακτική με την καμία. Το πουλάει...
Τα διαμετρήματα μάγκνουμ στο σκοπευτήριο από όσο γνωρίζω απαγορεύονται. Δεν είμαι σίγουρος όμως. Τα περίστροφα 357 μάγκνουμ ρίχνουν και 38 σπέσιαλ οπότε γιατί το πουλάει; Καλά για 44 μάγκνουμ θα πρέπει να είσαι συλλέκτης γιατί πυρομαχικά δεν θα βρείς πουθενά.
Δεν ρίχνουν όλα Κωστή! Μόνο όσα είναι 38/357... Αυτά που είναι μόνο 357, δεν! Ψαξ'το λίγο, γιατί κι εγώ έτσι νόμιζα...
Αυτό πρώτη φορά το ακούω !!! Και δεν είμαι και χθεσινός. Δεν μπορώ να το πιστέψω. Η μόνη διαφορά (σε διαστάσεις) μεταξύ των δυο φυσιγγίων .357 Mag. & .38 Spl. ήταν στο μήκος του κάλυκα. Ανέκαθεν τα περίστροφα .357 Mag. μπορούσαν να ρίχνουν KAI φυσίγγια .38 Special (αλλά όχι το αντίστροφο). Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πρόσφατα τις προδιαγραφές τους !!!

Μάλλον το King Cobra εννοείς ... Το απλό Cobra είναι μόνο .38 Special.
Έχουμε στο σύλλογο (ΒΑΡΔΑΣ) από παλιά ένα King Cobra .357 με κάννη 6 ίντσες. Το έχω ρίξει άπειρες φορές - φυσικά μόνο με σφαίρες .38 Special - στο σκοπευτήριο στο Καμπάνι (κλειστό - σταθερού στόχου, που απαγορεύονται οι μάγκνουμ).
Δεν με βόλευε πολύ όμως η λαβή του, δεν ταίριαζε καλά στο χέρι μου ... Πολύ καλύτερα έριχνα με ένα Smith & Wesson Mod. 27 ... Επίσης .357, με σφαίρες .38 Special.
DSC00049_113938.JPG
 
Δεν είναι στον σκοπευτικο νόμο αυτή η απαγόρευση, γι αυτό δεν αλλάζει. Είναι στο καταστατικό της Αστυνομίας ;)
Να φανταστώ ότι και η απαγόρευση των hollow point βλημάτων γίνεται πάλι από αυτό το "καταστατικό της Αστυνομίας" και όχι από κάποιο νόμο;

Επίσης, νομίζω ότι αν κάποιος έχει 357 μάγκνουμ με άδεια οπλοφορίας για ατομική ασφάλεια, μπορεί να αγοράζει φυσίγγια. Να τα ρίξει σε σκοπευτήριο δεν μπορεί. Αυτό μου είχε πει πριν χρόνια κάποιος που είχε.
 
Να φανταστώ ότι και η απαγόρευση των hollow point βλημάτων γίνεται πάλι από αυτό το "καταστατικό της Αστυνομίας" και όχι από κάποιο νόμο;
Οι χαλοου πόιντ έχουν συγκεκριμένη χρήση και σκοπό, είναι ακριβές, πωλούνται σε κουτιά των 25 ( νομίζω) οπότε η χρήση τους σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται στα αθλήματα της σκοποβολής. Στην αστυνομία θα έπρεπε να υπάρχουν ως επιλογή μιας και δικαιολογείται η χρήση τούς. Αλλά από όσο ξέρω και στην αστυνομία απαγορεύεται η χρήση τους. Για το θέμα της οπλοφορίας με περίστροφο και το συγκεκριμένο πυρομαχικο έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες, πρώτη φορά το ακούω.
 
Να φανταστώ ότι και η απαγόρευση των hollow point βλημάτων γίνεται πάλι από αυτό το "καταστατικό της Αστυνομίας" και όχι από κάποιο νόμο;

Επίσης, νομίζω ότι αν κάποιος έχει 357 μάγκνουμ με άδεια οπλοφορίας για ατομική ασφάλεια, μπορεί να αγοράζει φυσίγγια. Να τα ρίξει σε σκοπευτήριο δεν μπορεί. Αυτό μου είχε πει πριν χρόνια κάποιος που είχε.
Δυστυχώς απαγορεύονται από το νόμο περί όπλων Ν. 3944/2011 που τροποποίησε τον παλιό Ν. 2168/1993 !!!
Διαστελλόμενα Βλήματα (hollow point): Απαγορεύονται στην Ελλάδα
 
Back
Top