Νομοθεσία για την Σκοποβολή

Ευχαριστώ και πάλι Γιώργο.
Βλέπω ότι όλα τα πιστόλια και τα περίστροφα είναι στην κατηγορία Β.
Άρα συμπεραίνω ότι θα μπορείς να έχεις μέχρι και 6 πιστόλια/περίστροφα και θα αρκούνε οι 5 αγώνες ανά έτος αφού είναι όλα την ίδια κατηγορία.
Ακριβώς (αν δεν μπεις στον πειρασμό να πάρεις pcc :) ).

(σημείωση: για να πάρει κάποιος νέος αθλητής 6 όπλα κατηγορίας Β, θα πρέπει να περάσουν 7 χρόνια από την εγγραφή του σαν σκοπευτής και σε κάθε χρόνο θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 6 αγώνες κατ.Β για να πάρει έγκριση για κάθε επόμενο όπλο. Μετά, αφού πάρει και τα 6, θα πηγαίνει 25 αγώνες/5ετία)
 
Last edited:
...φαντάζομαι πως στην περίπτωση που περάσει αυτό το νομοσχέδιο, η ασφάλεια/αστυνομία θα ζητάει αρκετά πράγματα για να δώσει έγκριση μετά τα 2 όπλα. Πχ κανένα μεγάλο χρηματοκιβώτιο, συναγερμο στο δωμάτιο/σπίτι, κάμερες, σκυλια, γατιά κλπ κλπ. Είμαι σίγουρος πως θα "σφίξουν" περισσότερο και τους ελέγχους, κάτι που μου φαίνεται λογικό. Μην ξεχνάμε πως θα ανέβει και η ποσότητα πυρομαχικών από 1500 σε 3500...
 
Last edited:
https://www.pewpewtactical.com/pistol-caliber-carbines/

Αν δεν τα πας καλά με τα αγγλικά, τα πισισι είναι με απλά λόγια, ημιαυτόματα τυφέκια διαμετρήματος πιστολιού.

Εγώ πάντως, στην ιδέα της έλευσής τους, ξερογλύφομαι από τώρα :) :) :)
νεεεε γιατι σας λοιπουνε εσας εκη κατωωωωωω,,ολη την κρητη την κανατε P CC .think.
;) ;) και εγω μαζιιιι πριν κατι χρονακιααααααα,,θελης και αδεια τωραααα .yel.
.yel.
 
https://www.pewpewtactical.com/pistol-caliber-carbines/

Αν δεν τα πας καλά με τα αγγλικά, τα πισισι είναι με απλά λόγια, ημιαυτόματα τυφέκια διαμετρήματος πιστολιού.

Εγώ πάντως, στην ιδέα της έλευσής τους, ξερογλύφομαι από τώρα :) :) :)
Εγώ θα ήθελα ένα Henry σε διαμέτρημα 45 long colt.
when a man with a pistol meets a man with a rifle...

Βέβαια θα μου κοστίζει 4 ευρώ το φυσίγγι φοβάμαι.
 
νεεεε γιατι σας λοιπουνε εσας εκη κατωωωωωω,,ολη την κρητη την κανατε P CC .think.
;) ;) και εγω μαζιιιι πριν κατι χρονακιααααααα,,θελης και αδεια τωραααα .yel.
.yel.
Εγώ είμαι Αθηναίος -δεν ξέρω τι μου λες...2 χρόνια είμαι κάτω, δεν έχω δει τίποτα...
.yel..yel..yelling.
 
Εγώ θα ήθελα ένα Henry σε διαμέτρημα 45 long colt.
Βέβαια θα μου κοστίζει 4 ευρώ το φυσίγγι φοβάμαι.
Ωραίος! ...αλλά με την τιμή στο φυσίγγι, σε βρίσκω αισιόδοξο. Βάλε κι άλλο... κάθε βδομάδα αλλά ζει η τιμή της 22άρας και της 9αρας (που τις παρακολουθώ). Δεν έχει σταματημό! Φαντάσου η .308 win αυτήν τη στιγμή έχει χονδρική γύρω στα 2,50 η σφαίρα....
 
https://www.pewpewtactical.com/pistol-caliber-carbines/

Αν δεν τα πας καλά με τα αγγλικά, τα πισισι είναι με απλά λόγια, ημιαυτόματα τυφέκια διαμετρήματος πιστολιού.

Εγώ πάντως, στην ιδέα της έλευσής τους, ξερογλύφομαι από τώρα :) :) :)
Ποιο ζαχαρωνεις❓εμ πι 5 χοκλερ εν Κοχ❓
 
Εμένα μου αρέσει πολύ παρόλο που ξέχασαν να βάλουν πάπια.
Επίσης είναι πολύ ευθύβολο και έχει κάνη δηλητήριο.
Απόδειξη ότι ο Danny Glover στο γουέστερν Silverado όποιον σημάδευε με αυτό, έπεφτε.
Και μιλάμε για βολές στον Θεό !!!
 
Last edited:
Εμένα μου αρέσει πολύ παρόλο που ξέχασαν να βάλουν πάπια.
Επίσης είναι πολύ ευθύβολο και έχει κάνη δηλητήριο.
Απόδειξη ότι ο Danny Glover στο γουέστερν Silverado όποιον σημάδευε με αυτό, έπεφτε.
Και μιλάμε για βολές στον Θεό !!!
Την πρώτη φορά που είδα αυτό το....το πέρασα για γουιντσεστερ από "μερακλη"
 
Θα περιμένω να δω τελικά τι θα αλλάξει με τον νέο νόμο. Ελπίζω να μην είναι απαγορευτική ( για εμένα) η κατοχή ενός pcc. Βλέπω ότι μερικά pcc παίρνουν την ίδια γεμιστήρα με κάποια πιστόλια. Πολύ καλό αυτό, γιατί αν υπάρχει κάποιο που να δέχεται γεμιστήρα από CZ δεν θα χρειαστεί να πάρω και γεμιστήρες έξτρα.
 
Θα περιμένω να δω τελικά τι θα αλλάξει με τον νέο νόμο. Ελπίζω να μην είναι απαγορευτική ( για εμένα) η κατοχή ενός pcc. Βλέπω ότι μερικά pcc παίρνουν την ίδια γεμιστήρα με κάποια πιστόλια. Πολύ καλό αυτό, γιατί αν υπάρχει κάποιο που να δέχεται γεμιστήρα από CZ δεν θα χρειαστεί να πάρω και γεμιστήρες έξτρα.
Κωστή, αρκετά pcc παίρνουν glock γεμιστηρες που ειναι παμφθηνοι. Για cz, δεν ξέρω...

Πιστεύω πως όταν έρθουν, θα είναι ακριβά οπλα (θα ξεκινουν απο 2000 -μπορεί και πιο πάνω- τα φθηνότερα), όπως το CZ SCORPION EVO, KRISS VECTOR, κλπ
Φοβούμαι πως το SP5 της Η&Κ όπως και το MPX της SIG, θα μπουν στην αγορά με τιμή πάνω από 3000....
 
Back
Top