Νομιμοτητα συντροφιας στο κυνηγι απο τον γιο σου.

Προσωπικα το θεωρω πιο επικινδυνο σε συγκριση με το χαλαρο κυνηγι.
Η βόλτα με τη μηχανή αν και οδηγώ και έχω ένα μικρό τώρα σκούτερ είναι το πιο επικίνδυνο πράγμα γι'αυτό έβγαλα στο γιο μου δίπλωμα μόλις τελείωσε το λύκειο και οδηγεί και δεν τον έχω βάλει να οδηγήσει μηχανάκι ,κάποια στιγμή θα γίνει γιατί πιστεύω πως πρέπει ένας άντρας να ξέρει να οδηγεί όσο το δυνατόν περισσότερα οχήματα ,αλλά όταν ωριμάσει η σκέψη και αντιληφθεί καλύτερα το τι συμβαίνει στο δρόμο .Γιατί απλά η μηχανή δε συγχωρεί λάθος και χρήζει τόσο μεγάλης προσοχής όσο και ο χειρισμός ενός όπλου ,η ζωή σου χαρίστηκε από κάπου και οφείλεις να της δείξεις τον ανάλογο σεβασμό .Και όσο πιο νέος τόσο πιο εύκολα τη ρισκάρεις γιατί λείπει η εμπειρία .Τέλος πάντων, να του δούμε σφαιρικά δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος έστω και νομικός να στερήσει το δικαίωμα του πατέρα να πάρει το παιδί του βόλτα στο βουνό ασκώντας την κυνηγετική του δραστηριότητα αφού είναι γονέας και φέρει την ευθύνη ,βέβαια έχω τους ενδοιασμούς μου γιατί ξέρω ακριβώς σε τι κράτος ζω και πόσο εύκολα βγαίνουν γελοίες αποφάσεις για πολλά θέματα.
 
Τα εχουμε πει αυτα πολλες φορες....
Πλεον αν η εικονα εχει παιδι, οπλο και κανενα πιθανο σκοτωμενο θηραμα σε πανε μεσα με συνοπτικες διαδικασιες....
Θα σου πουν μεγαλωνεις το παιδι να γινει δολοφονος ( γιατι ως γνωστον ολοι οσοι εχουν σκοτωσει ανθρωπο ξεκινησαν πρωτα να σκοτωνουν ζωακια)...
Αν παλι παρεις το παιδι και το βγαλεις βολτα με ομοφυλοφιλους να τους βλεπει να φιλιουνται, μπραβο σου ! εισαι προοδευτικος και μαθαινεις το παιδι να μην ειναι ομοφοβικο....

Το εχουμε χασει το παιχνιδι, απλα δεν το ξερουμε ακομα.
Συμφωνοντας μαζί σου για το ότι έχει χαθεί το παιχνίδι,θα παραθέσω την άποψη ότι αυτό που αναφέρεις ως υπερβολή,με υπερβολικό τρόπο περί δολοφόνων κλπ να ξέρεις ότι ισχύει κ έχει πολύ μεγάλη βάση...αν αποφασίσεις η τύχει να διαβάσεις κάποια βιβλία ψυχολογίας η κάνεις ψυχοθεραπεία θα καταλ,απόλυτα τι εννοώ...προφανώς πιστεύω ότι κάπου εκεί εγγειται κ η διαφωνία της συζύγου του συναδέλφου κ ο προβληματισμός της ..τώρα όσον αφορά τους ομοφυλόφιλους είναι κτ που θα συναντήσουμε έντονα στην πορεία ,κ καλό είναι να τους μάθεις να αποδέχεται τη διαφορετικότητα,χωρίς βέβαια να την θεωρεί κ ορθή η κυβπουβθα πρέπει να το αντιγράψει επδ ίσως είναι κ της μοδος!!!
 
Οι άνθρωποι εκφυλίζονται και εκπολιτιζονται .Είναι τα νέα δεδομένα που ξεκινούν από την αλλαγή της σύστασης της οικογένειας ,της δύναμης του χρήματος και της εικόνας και δυστυχώς την επιλογή σε πολιτικές θέσεις ανάλογων ανθρώπων που δεν μπορούν να. κουμανταρουν το κωλο τους τους βάζει ο ανόητος λαός να κουμανταρουν το μέλλον του.Και ιδού το αποτέλεσμα.Αλλο ο σεβασμός στη διαφορετικότητα και άλλο η επιβολή ντε και σώνει δικαιωμάτων σε εγκληματίες ,σε ανώμαλους σε βιαστές σε ομοφυλόφιλους κτλ γιατί πολλές κατηγορίες χαϊδεύονται στη σημερινή εποχή .Ενώ επίτηδες κυνηγούν το φυσιολογικό και την κανονικότητα .Και όσο για τους ψυχολόγους που αναφέρθηκε παραπάνω είναι κάτι σαν τους παπάδες που από το σεβασμό σε αυτό που κυρητουν και την πολύ νηστεία έχουν κάτι κοιλίες σαν τον ο Οβελίξ η πλειοψηφία από την πολύ νηστεία βέβαια και αν μπει κανείς στα λημέρια του άλλου στο σχιστό παίζουν μπουνιές που χάσανε το 3/5αερω .Έτσι και οι ψυχολόγοι και οι Π.Ε του δημοσίου κατά πλειοψηφία σε διευθυντικές θέσεις με τα μεταπτυχιακά του Ευρωπαϊκού πολιτισμού που δε ξέρουν που παν τα δύο άλλα είναι Π.Ε.Το πλατιασα πολύ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πολιτεία σήμερα.Καλημερα σε όλους.Εαν γίνει κανένας πόλεμος να δω ποιος θα πολεμήσει για τον τόπο του οι κυνηγοί δολοφόνοι ή οι πουστρες με το τακούνι γιατί ήρωες και παληκάρια γίναμε Μάλια κουβάρια.
 
Ζούμε σε μια χώρα που έχουν γίνει μόδα τα ναρκωτικά , τα φρουτάκια , οι γκέι-λεσβιες ( δουλεύω σεζόν και το 70-80% που έρχονται κάθε χρόνο για δουλειά έχουν τουλάχιστον ένα από αυτά που είπα ) και εμείς αναρωτιόμαστε αν κινδυνεύει το παιδί απ' το κυνήγι . Δεν έχω αποκτήσει παιδιά ακόμη αλλά αν είχα θα προσπαθούσα πάση θυσία να τα μάθω να αγαπούν το κυνήγι και το ψάρεμα . Τουλάχιστον δεν θα τους έμεναν λεφτά για τα υπόλοιπα ...
 
Τις περισσότερες φορές όταν οι δρόμοι δύο ανθρώπων χωρίζουν υπάρχει ένταση και κόντρα. Σύμφωνα με έρευνες, αυτή η κόντρα διαρκει περίπου μια πενταετία, δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η γενικευμένη ένταση, εκτός εάν η μητέρα του παιδιού είχε θέμα με τα όπλα και το κυνήγι από πάντα
 
Εχω μια εντονη διαφωνια με την συζηξ οσον αφορα τον μικρο (4ετων).
Βγαινουμε βολτα στο βουνο, με εμενα με το οπλο στην πλατη κ αν βρουμε κανα πλι τουφεκαω.
Υπαρχει κατι παρανομο ή μεμπτο σε αυτο? Ειμαι στενομυαλος κ δεν βλεπω κατι??
Πριν ρωτησω δικηγορο σκεφτηκα να κανω μια συζητηση εδω μηπως υπαρχει καποια εμπειρια.
Ευχαριστω κ συγνωμη που ζαλιζω με τα προσωπικα μου.
Φίλε Σπύρο ,
καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου . Πολλές φορές ανυπομονούμε να μεταφέρουμε στα παιδία μας τις εμπειρίες μας , και πόσο μάλλον το πάθος μας για ένα χόμπι όπως το κυνήγι.
Όμως θα συμφωνήσω με τους φίλους ότι είναι μικρός .
Προσπάθησε να τον έχεις σε επαφή με την φύση , κάντε ιχνηλασία , βρείτε πατημασιές , φωλίες κτλ. Τα παιδία σε αυτές τις ηλικίες τρελαίνονται για εξερεύνηση. Έγώ τουλάχιστον αυτό κάνω με τον γιό μου.
Επαφή (ακόμα και οπτική ) με όπλα όχι. Γιατί η περιέργεια μπορεί να τον οδηγήσει σε λάθος μονοπάτια. Και πάντα φύλαξη με κανόνες ασφαλείας για τα όπλα και τα φυσίγγια.
¨Οσο η σύγκριση με το τι κάνανε οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας μου φαίνονται άκυρες , τότε μπαίναμε σε μια καρότσα και πηγαίναμε για μπάνιο από το χωρίο στην θάλασσα ή πηγαίναμε στον γιατρό μόνο όταν ήμασταν του θανατά.

Εμπειρία από δικηγόρο δεν έχω , αλλά πιστεύω ότι δύσκολα κερδίζει ο κυνηγός σε μία τέτοια περίπτωση, δυστυχώς....
 
Φίλε Σπύρο ,
καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου . Πολλές φορές ανυπομονούμε να μεταφέρουμε στα παιδία μας τις εμπειρίες μας , και πόσο μάλλον το πάθος μας για ένα χόμπι όπως το κυνήγι.
Όμως θα συμφωνήσω με τους φίλους ότι είναι μικρός .
Προσπάθησε να τον έχεις σε επαφή με την φύση , κάντε ιχνηλασία , βρείτε πατημασιές , φωλίες κτλ. Τα παιδία σε αυτές τις ηλικίες τρελαίνονται για εξερεύνηση. Έγώ τουλάχιστον αυτό κάνω με τον γιό μου.
Επαφή (ακόμα και οπτική ) με όπλα όχι. Γιατί η περιέργεια μπορεί να τον οδηγήσει σε λάθος μονοπάτια. Και πάντα φύλαξη με κανόνες ασφαλείας για τα όπλα και τα φυσίγγια.
¨Οσο η σύγκριση με το τι κάνανε οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας μου φαίνονται άκυρες , τότε μπαίναμε σε μια καρότσα και πηγαίναμε για μπάνιο από το χωρίο στην θάλασσα ή πηγαίναμε στον γιατρό μόνο όταν ήμασταν του θανατά.

Εμπειρία από δικηγόρο δεν έχω , αλλά πιστεύω ότι δύσκολα κερδίζει ο κυνηγός σε μία τέτοια περίπτωση, δυστυχώς....
Συμφωνώ για αυτό που λες για παλιότερα,κ η αλήθεια είναι ότι κάποια πράγματα αλλάζουν αλλά προς το καλό κ αλλα προς το χειρότερο..η ουσία είναι ότι όπως τα Κιν γίναν αφής κ όλοι έχουμε σχεδόν αφής ,έτσι κ σε αυτά τα θέματα δν μπορείς να είσαι συνέχεια απέναντι από την εξέλιξη των πραγμάτων,γτ μπορεί να χαθεί κ η επικοινωνία με τη σύζυγό αλλά κ με το παιδί στην πορεία το οποίο μπορεί να χαρακτηρίσει τη στάση σου ως παλιομοδίτικη ,πατριαρχική κλπ κλπ...οπότε θεωρώ παν μέτρον άριστον..σε όλα τα θέματα!!!
 
Εγώ τους γιους μου τους έπαιρνα από τότε που το ζήτησαν ? Οποιος θέλει έρχεται... Απλά.
Για μια μέρα ,για διήμερο, για όσο τραβήξει. Δόξα τον Θεό έρχονται κ οι τρεις μαζί μου από 3 χρονών. Είτε κυνήγι είτε ψάρεμα κ δεν υπάρχει τίποτα να το απαγορευσει αυτό... Και στο παρκο που παιζουν μπορεί να πεσει ένα δέντρο.... ..
 
Οι άνθρωποι εκφυλίζονται και εκπολιτιζονται .Είναι τα νέα δεδομένα που ξεκινούν από την αλλαγή της σύστασης της οικογένειας ,της δύναμης του χρήματος και της εικόνας και δυστυχώς την επιλογή σε πολιτικές θέσεις ανάλογων ανθρώπων που δεν μπορούν να. κουμανταρουν το κωλο τους τους βάζει ο ανόητος λαός να κουμανταρουν το μέλλον του.Και ιδού το αποτέλεσμα.Αλλο ο σεβασμός στη διαφορετικότητα και άλλο η επιβολή ντε και σώνει δικαιωμάτων σε εγκληματίες ,σε ανώμαλους σε βιαστές σε ομοφυλόφιλους κτλ γιατί πολλές κατηγορίες χαϊδεύονται στη σημερινή εποχή .Ενώ επίτηδες κυνηγούν το φυσιολογικό και την κανονικότητα .Και όσο για τους ψυχολόγους που αναφέρθηκε παραπάνω είναι κάτι σαν τους παπάδες που από το σεβασμό σε αυτό που κυρητουν και την πολύ νηστεία έχουν κάτι κοιλίες σαν τον ο Οβελίξ η πλειοψηφία από την πολύ νηστεία βέβαια και αν μπει κανείς στα λημέρια του άλλου στο σχιστό παίζουν μπουνιές που χάσανε το 3/5αερω .Έτσι και οι ψυχολόγοι και οι Π.Ε του δημοσίου κατά πλειοψηφία σε διευθυντικές θέσεις με τα μεταπτυχιακά του Ευρωπαϊκού πολιτισμού που δε ξέρουν που παν τα δύο άλλα είναι Π.Ε.Το πλατιασα πολύ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πολιτεία σήμερα.Καλημερα σε όλους.Εαν γίνει κανένας πόλεμος να δω ποιος θα πολεμήσει για τον τόπο του οι κυνηγοί δολοφόνοι ή οι πουστρες με το τακούνι γιατί ήρωες και παληκάρια γίναμε Μάλια κουβάρια.
Θα πάει ο Θέμης Κανέλος
 

Attachments

  • αρχείο λήψης.jpeg
    αρχείο λήψης.jpeg
    6,6 KB · Προβολές: 15
Ένα άρθρο που διάβασα κ μου αρεσε.
https://themermaidtavern.gr/i-malth...aVXh1d-E2-CiOhlqLfuZxaSjiucMc&mibextid=xfxF2i
Αν αντιβαίνει τους όρους τους φόρουμ ζητώ συγγνώμη
Στη δικη μου τη γεννια προσωπικα δεν ειχα δει ή ακουσει το λεγομενο μπουλινγκ στο σχολειο γυμνασιο λυκειο, τσακωμοι ναι αλλα οχι πολλα ατομα εναντιον ενος.
 
Στη δικη μου τη γεννια προσωπικα δεν ειχα δει ή ακουσει το λεγομενο μπουλινγκ στο σχολειο γυμνασιο λυκειο, τσακωμοι ναι αλλα οχι πολλα ατομα εναντιον ενος.
Εμείς το είχαμε Γιώργο. Τέλος '80 αρχές '90.
Αλλά δεν γινόταν γνωστό γιατί δεν υπήρχαν κινητά.
 
Σε εμας ομως αμα σε πειραζαν μπορουσες να την γυρισεις πισω στον αλλον
Οταν διευιυντης γυμνασιου λεει μπροστα μας στα παιδια οτι απαξ και σας πειραξει καποιος θα το πειτε σε εμας και δεν επιτρεπετε να αντιδρασετε αλλιως θα φταιτε εσεις και θα υποστειτε και εσεις τις συνεπειες αντικαμβανεστε οτι απο το πιο απλο πειραγμα μεχρι την πραγματικη παρενοχληση θα την λενε μπουλιγκ και τα παιδια θα αποκτουν την φοβια(υπερβολικη σε σημειο ζημιας) της συνεπειας ΕΝΩ εχουν δικαιο!
Ετσι τα μαθαινιυν να ανεχονται τα παντα
Δεν ειναι ετσι!
Εχεις δικαιωμα να αντιδρασεις!!!!
Αμα σε ενοχλα και δεν παραιτητε σπασε του τα μουτρα!
Μου λεει η κορη προχτες στην τριτη δημοτικου
Ειναι ενα αγορι απο συρια κλπ(ασχετο αυτο μπορουσε να ειναι οποιοδηποτε παιδι) που δερνει ολα τα αγορια στην ταξη μας
Τους εσπασε χερια ποδια κλπ
Τον τιμωρει το σχολειο αλλα δεν κοβει
Εφεραν τους γονεις του και ηταν εξαλοι οχι με το γιο τους αλλα με το σχολειο

Ειναι αυτη κατασταση;
Τι κανεις;
Δεν λεω τιποτα για το τι κανεις….. οτι θελετε σκεφτειτε
Εγω ξερω ενα τριπτυχο ακολουθω και οτι η οικογενεια ειναι ιερη…..
Θελουν να ειμαστε μαλθακοι και υποτακτικοι
Αυτο σας λεω μονο
Σας θυμιζει τιποτα απο τα 400 χρονια αυτο;
Η ιστορια παντα επαναλαμβανεται
Τιποτε αλλο δεν λεω…

Τα δικαιωματα του αλλου σταματουν οταν καταπατει τα δικα μου……
 
Σε εμας ομως αμα σε πειραζαν μπορουσες να την γυρισεις πισω στον αλλον
Οταν διευιυντης γυμνασιου λεει μπροστα μας στα παιδια οτι απαξ και σας πειραξει καποιος θα το πειτε σε εμας και δεν επιτρεπετε να αντιδρασετε αλλιως θα φταιτε εσεις και θα υποστειτε και εσεις τις συνεπειες αντικαμβανεστε οτι απο το πιο απλο πειραγμα μεχρι την πραγματικη παρενοχληση θα την λενε μπουλιγκ και τα παιδια θα αποκτουν την φοβια(υπερβολικη σε σημειο ζημιας) της συνεπειας ΕΝΩ εχουν δικαιο!
Ετσι τα μαθαινιυν να ανεχονται τα παντα
Δεν ειναι ετσι!
Εχεις δικαιωμα να αντιδρασεις!!!!
Αμα σε ενοχλα και δεν παραιτητε σπασε του τα μουτρα!
Μου λεει η κορη προχτες στην τριτη δημοτικου
Ειναι ενα αγορι απο συρια κλπ(ασχετο αυτο μπορουσε να ειναι οποιοδηποτε παιδι) που δερνει ολα τα αγορια στην ταξη μας
Τους εσπασε χερια ποδια κλπ
Τον τιμωρει το σχολειο αλλα δεν κοβει
Εφεραν τους γονεις του και ηταν εξαλοι οχι με το γιο τους αλλα με το σχολειο

Ειναι αυτη κατασταση;
Τι κανεις;
Δεν λεω τιποτα για το τι κανεις….. οτι θελετε σκεφτειτε
Εγω ξερω ενα τριπτυχο ακολουθω και οτι η οικογενεια ειναι ιερη…..
Θελουν να ειμαστε μαλθακοι και υποτακτικοι
Αυτο σας λεω μονο
Σας θυμιζει τιποτα απο τα 400 χρονια αυτο;
Η ιστορια παντα επαναλαμβανεται
Τιποτε αλλο δεν λεω…

Τα δικαιωματα του αλλου σταματουν οταν καταπατει τα δικα μου……
Το σχολείο τα λέει αυτά από φοβο και άγνοια νομίζονας ότι έτσι θα σώσουν τον κώλο τους στη περίπτωση που το πράγμα πάρει τη νομική οδό.
Ωραία περνάνε τα παιδάκια μαθαίνουν απο πολυπολιτισμό απο νωρίς ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα καλά μας κάνουν σημέρα είναι οι "Σύριοι" χθές ήταν οι Αλμπάν.
 
Πολύ σωστός!! Ψάχνουμε "νομιμότητες" στα αυτονόητα
Αλλά ο φίλος θεωρώ, το έβαλε στην κουβέντα εντελώς εγκυκλοπαιδικά.
Πράγματι δεν λέμε π.χ. ''νομιμότητα να πάρεις το γιο σου στη ζούγκλα του γηπέδου''....think.
 
Στη δικη μου τη γεννια προσωπικα δεν ειχα δει ή ακουσει το λεγομενο μπουλινγκ στο σχολειο γυμνασιο λυκειο, τσακωμοι ναι αλλα οχι πολλα ατομα εναντιον ενος.
Επιβεβαιώνω συνάδελφε: στο Δημοτικό μου μάλιστα έπεφτε και αρκετό ξύλο αλλά ΠΑΝΤΑ ήταν ένας εναντίον ενός. Στο Γυμνάσιο και Λύκειο μετά είχαμε κάτι διευθυντάδες ΚΕΡΒΕΡΟΥΣ στην κυριολεξία οπότε δεν κουνιόταν φύλλο!Και μιλάω για τα πρώτα 6 χρόνια του ΠΑΣΟΚ,όχι για την 21 Απριλίου...
 
Back
Top