Νομιμοτητα συντροφιας στο κυνηγι απο τον γιο σου.

Εχω μια εντονη διαφωνια με την συζηξ οσον αφορα τον μικρο (4ετων).
Βγαινουμε βολτα στο βουνο, με εμενα με το οπλο στην πλατη κ αν βρουμε κανα πλι τουφεκαω.
Υπαρχει κατι παρανομο ή μεμπτο σε αυτο? Ειμαι στενομυαλος κ δεν βλεπω κατι??
Πριν ρωτησω δικηγορο σκεφτηκα να κανω μια συζητηση εδω μηπως υπαρχει καποια εμπειρια.
Ευχαριστω κ συγνωμη που ζαλιζω με τα προσωπικα μου.
 
Ωτασπιδες στο παιδί πρώτα, και θα έλεγα μικρές να ναι οι βόλτες και σε εύκολο πεδίο γιατί είναι μικρούλη.
Μετά, υπάρχουν και άλλες παράμετροι που θα πρόσεχα εγώ, όπως να μην υπάρχουν άλλοι κυνηγοί κοντά, τσοπανόσκυλα, κλπ...
Γενικά, σε ελεγχόμενο ,όσο γίνεται, περιβάλλον.
 
Εχω μια εντονη διαφωνια με την συζηξ οσον αφορα τον μικρο (4ετων).
Βγαινουμε βολτα στο βουνο, με εμενα με το οπλο στην πλατη κ αν βρουμε κανα πλι τουφεκαω.
Υπαρχει κατι παρανομο ή μεμπτο σε αυτο? Ειμαι στενομυαλος κ δεν βλεπω κατι??
Πριν ρωτησω δικηγορο σκεφτηκα να κανω μια συζητηση εδω μηπως υπαρχει καποια εμπειρια.
Ευχαριστω κ συγνωμη που ζαλιζω με τα προσωπικα μου.
Εγώ μαζί σου είμαι ....εμένα ο μικρός είναι 2 χρόνων ...πώς και πώς περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα να τον παίρνω μαζί.....πάντα με προσοχή και ασφάλεια......
 
Δεν γνωριζω καποιον νομο να το απαγορευει
Σε συντοφευει-δεν κυνηγαει το παιδι ουτε εχει στην κατοχη του οπλο

Οπως πολυ σωστα σου ειπε ο Παναγιωτης ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ!

Επιλογη οσο πιο υσηχου μερους γινεται απο θεμα αλλων κυμηγων και οσο πιο ανοικτου χωρις πυκνα και τυφλα σημεια

Πολυ καλο ντυσιμο

Παντα πρωτη η ασφαλεια σας

Και τελευταια η καρπωση
 
Δεν γνωριζω καποιον νομο να το απαγορευει
Σε συντοφευει-δεν κυνηγαει το παιδι ουτε εχει στην κατοχη του οπλο

Οπως πολυ σωστα σου ειπε ο Παναγιωτης ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ!

Επιλογη οσο πιο υσηχου μερους γινεται απο θεμα αλλων κυμηγων και οσο πιο ανοικτου χωρις πυκνα και τυφλα σημεια

Πολυ καλο ντυσιμο

Παντα πρωτη η ασφαλεια σας

Και τελευταια η καρπωση
Δεν με ενδιαφερει καθολου η καρπωση. Εκει που πηγαινουμε ειμαστε μονοι μας κ παντα τουφεκαω( αν τουφεκισω) 10-20 μετρα μακρια απο τον μικρο.
Αντι να τον πηγαινω στην παιδικη χαρα, παιρνουμε κ το κοκερακι μας κ βγαινουμε βολτα στο βουνο, για το περπατημα περισσοτερο.
 
Εχω μια εντονη διαφωνια με την συζηξ οσον αφορα τον μικρο (4ετων).
Βγαινουμε βολτα στο βουνο, με εμενα με το οπλο στην πλατη κ αν βρουμε κανα πλι τουφεκαω.
Υπαρχει κατι παρανομο ή μεμπτο σε αυτο? Ειμαι στενομυαλος κ δεν βλεπω κατι??
Πριν ρωτησω δικηγορο σκεφτηκα να κανω μια συζητηση εδω μηπως υπαρχει καποια εμπειρια.
Ευχαριστω κ συγνωμη που ζαλιζω με τα προσωπικα μου.
Ασκούμενος εδώ. Έχετε ιδιαίτερη νομική υποχρέωση έναντι στο τέκνο, απορρέουν δηλαδή κάποια προστατευτικά καθήκοντα τα οποία θα πρέπει να αναλάβετε, το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα το οποίο ενέχει κινδύνους, οφείλετε δηλαδή να αποτρέψετε τη πραγμάτωση επικίνδυνων καταστάσεων δεδομένο αυτού το τέκνο θα ήταν ορθό να μη σας ακολουθεί σε αυτή τη διαδικασία.
 
Προσωπικά τον παίρνω μαζί μου σε μέρη όμορφα γύρω απο την Αθήνα απο τεσσάρων ετών... Να μάθει τη φύση το βουνό να αγαπήσει όλη την δραστηριότητα.. προετοιμασία ταξίδι προορισμός... το αποτέλεσμα ποτέ δεν είναι δεδομένο..!! Όμως τώρα πλεον στα 12 που είναι λατρεύει να φεύγουμε για απογευματινά καρτέρια και επειδή πάμε νωρίτερα τώρα τον ξεκινάω σε περπατητό και απόρτ..!!! ;););)
Σίγουρα όμως επιλέγω μέρη που δεν υπάρχουν πολλοί κυνηγοί ... για λόγους ασφαλείας και ενόχλησης..!!! άλλωστε υπάρχουν τόσα μέρη που μπορούμε να περάσουμε όλοι όμορφα..!!!
 
Δεν με ενδιαφερει καθολου η καρπωση. Εκει που πηγαινουμε ειμαστε μονοι μας κ παντα τουφεκαω( αν τουφεκισω) 10-20 μετρα μακρια απο τον μικρο.
Αντι να τον πηγαινω στην παιδικη χαρα, παιρνουμε κ το κοκερακι μας κ βγαινουμε βολτα στο βουνο, για το περπατημα περισσοτερο.
Σπυρο και εγω φιλε εχω μαζι την κορη μου 9 χρονων


Μην σου πω οτι δεν θελω πια πνα παω για τσιχλα χωρις να ερθει μαζι!

Προσεξε παρα πολυ τα αυτακια του φιλε

Θα ειστε σε ανοικτο μερος και θα ριχνεις παντα αντιθετα προς το παιδι Εχοντας μια α δυνατη αποστασηΓια να μην το επιβαρυνει ο ηχος τα αυτακια του

Δεν γνωριζω εαν μπορει να βαλει ηλεκτρονικες ωτοασπιδες ενα παιδακι κατω των 6

Εγω απο 6 ετων τους φοραω τις ηλεκτρονικες
Με χαμηλη την ενταση

Σιγουρα εαν καθεστε αρκετη ωρα θα τις βαρεθει και θα τις βγαλει
Εκει η σταματας να κυνηγας η ριχνεις απο μια α αποσταση ασφαλειας και παντα αναποδα σε κατευθυνση απο εκει που ειναι υο παιδι σε ανοικτο σημειο(καμπο)


Να περνατε παντα καλα
Φιλε
Τα παιδια ετσι μαθαινουν!!!
Και να μην θελησει να γινει κυνηγος αργοτερα θα μαθει ενα σωρο αλλα πραγματα!

Θα το καταλαβεις γιατι θα ακουσεις το ´μπαμπα γιατι αυτο γιατι εκεινό´´ καμια 10 φορες το λεπτο :)
 
Ασκούμενος εδώ. Έχετε ιδιαίτερη νομική υποχρέωση έναντι στο τέκνο, απορρέουν δηλαδή κάποια προστατευτικά καθήκοντα τα οποία θα πρέπει να αναλάβετε, το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα το οποίο ενέχει κινδύνους, οφείλετε δηλαδή να αποτρέψετε τη πραγμάτωση επικίνδυνων καταστάσεων δεδομένο αυτού το τέκνο θα ήταν ορθό να μη σας ακολουθεί σε αυτή τη διαδικασία.
Οκ, δεκτο. Μεχρι πια ηλικια? Θα πρεπει να γινει ενηλικος για να τον παιρνω μαζι μου?
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου
 
Ασκούμενος εδώ. Έχετε ιδιαίτερη νομική υποχρέωση έναντι στο τέκνο, απορρέουν δηλαδή κάποια προστατευτικά καθήκοντα τα οποία θα πρέπει να αναλάβετε, το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα το οποίο ενέχει κινδύνους, οφείλετε δηλαδή να αποτρέψετε τη πραγμάτωση επικίνδυνων καταστάσεων δεδομένο αυτού το τέκνο θα ήταν ορθό να μη σας ακολουθεί σε αυτή τη διαδικασία.
Στο αυτοκινητο που μπαινει οι κινδυνοι που ενεχονται ειναι πολυ περιςσοτεροι

Στο διαδικτυο αργοτερα επισης

Στο σχολειο κλπ ασε μην το αναλυσουμε

Θα τα αφησουμε κλεισμενα στο δωματιο και να τα περνουμε νερο φαι στην πορτα;
 
Οκ, δεκτο. Μεχρι πια ηλικια? Θα πρεπει να γινει ενηλικος για να τον παιρνω μαζι μου?
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου
Σύμφωνα με τη κείμενη νομοθεσία ναι μέχρι να ενηλικιωθεί.
Στο αυτοκινητο που μπαινει οι κινδυνοι που ενεχονται ειναι πολυ περιςσοτεροι

Στο διαδικτυο αργοτερα επισης

Στο σχολειο κλπ ασε μην το αναλυσουμε

Θα τα αφησουμε κλεισμενα στο δωματιο και να τα περνουμε νερο φαι στην πορτα;
Μιλάω για εγκλήματα που τελούνται δια παραλείψεως πρόκειται για καταστάσεις που μπορούν να αποτραπούν έχει διαφορά από το αυτοκίνητο ή όσο βρίσκεται στο σχολείο με τη προστασία του παιδιού βαρύνεται το σχολείο και όχι ο γονέας. Απλά αναφέρω τη νομική πραγματικότητα δεν είναι προσωπική μου άποψη.
 
Σύμφωνα με τη κείμενη νομοθεσία ναι μέχρι να ενηλικιωθεί.

Μιλάω για εγκλήματα που τελούνται δια παραλείψεως πρόκειται για καταστάσεις που μπορούν να αποτραπούν έχει διαφορά από το αυτοκίνητο ή όσο βρίσκεται στο σχολείο με τη προστασία του παιδιού βαρύνεται το σχολείο και όχι ο γονέας. Απλά αναφέρω τη νομική πραγματικότητα δεν είναι προσωπική μου άποψη.
Νομικα ρωτησα και εγω φιλε, δεν το πηρα προσωπικα
Η απορια μου ειναι γιατι οχι στο κυνηγι εφοσον λαμβανεις τα πιο πανω μετρα
Οπως και ατο αυτοκινητο πχ βαζεις ζωνη δεν τρεχεις βαζεις φλας, εχεις καρεκλακι κλπ
 
Νομικα ρωτησα και εγω φιλε, δεν το πηρα προσωπικα
Η απορια μου ειναι γιατι οχι στο κυνηγι εφοσον λαμβανεις τα πιο πανω μετρα
Οπως και ατο αυτοκινητο πχ βαζεις ζωνη δεν τρεχεις βαζεις φλας, εχεις καρεκλακι κλπ
Γιατί το κυνήγι ενέχει κινδύνους από πολλά γεγονότα αν τραυματιστεί το τέκνο για οποιοδήποτε αιτία την ποινική ευθύνη την έχει ο γονέας ας έχεις πάρει 500 μέτρα δεν έχει καμία σημασία θα το θεωρήσει το δικαστήριο ως κατάσταση επικίνδυνη δηλαδή πως να στο πω αν πέσει σε κάνα γκρεμό κατά την άσκηση του κυνηγιού ή του πέσει κάμια πέτρα στο κεφάλι πάλι κατηγορούμενος είναι ο γονέας που το πήρε μαζί του. Δεν υπάρχει ούτε κάποια διάταξη που να ρυθμίζει ρητά τα μέτρα που απαιτούνται για να έχεις ανήλικο τέκνο στο κυνήγι εξάλλου για κυνήγι μπορούν να πάνε μόνο ενήλικες δε μπορείς να πάρεις ανήλικο μαζί σου.
Στη περίπτωση του αυτοκινήτου αν το αυτοκίνητο και οδηγός πληρεί τα νόμιμα και έχει λάβει όσα μέτρα ορίζονται από το νόμο, ζώνες ασφαλείας, ταχύτητα κ.α και τραυματιστεί το τέκνο δεν φέρεις ευθύνη τώρα αν βάζεις το 5 χρόνο να οδηγεί η να κάθεται μπροστά άνευ ζώνης τότε την ευθύνη την έχεις εσύ. Στη περίπτωση δηλαδή του αυτοκινήτου αφού είχες κάνει ότι μπορούσες για να αποτρέψεις την επικίνδυνη κατάσταση δε φέρεις ευθύνη.
 
Τον δικό μου τον παίρνω από 8 κ τώρα είναι 10.χαλαρα, περπάτημα, φαγητό καί τουφεκαω καμία τσίχλα.το πιο σημαντικό είναι να μην ταλαιπωρείται σε ολοήμερα κυνήγια με κρύο και κακουχία γιατί μετά δεν θα θέλει να έρχεται.σιγουρα θέλει προσοχή με τους γύρω....
 
Γιατί το κυνήγι ενέχει κινδύνους από πολλά γεγονότα αν τραυματιστεί το τέκνο για οποιοδήποτε αιτία την ποινική ευθύνη την έχει ο γονέας ας έχεις πάρει 500 μέτρα δεν έχει καμία σημασία θα το θεωρήσει το δικαστήριο ως κατάσταση επικίνδυνη δηλαδή πως να στο πω αν πέσει σε κάνα γκρεμό κατά την άσκηση του κυνηγιού ή του πέσει κάμια πέτρα στο κεφάλι πάλι κατηγορούμενος είναι ο γονέας που το πήρε μαζί του. Δεν υπάρχει ούτε κάποια διάταξη που να ρυθμίζει ρητά τα μέτρα που απαιτούνται για να έχεις ανήλικο τέκνο στο κυνήγι εξάλλου για κυνήγι μπορούν να πάνε μόνο ενήλικες δε μπορείς να πάρεις ανήλικο μαζί σου.
Στη περίπτωση του αυτοκινήτου αν το αυτοκίνητο και οδηγός πληρεί τα νόμιμα και έχει λάβει όσα μέτρα ορίζονται από το νόμο, ζώνες ασφαλείας, ταχύτητα κ.α και τραυματιστεί το τέκνο δεν φέρεις ευθύνη τώρα αν βάζεις το 5 χρόνο να οδηγεί η να κάθεται μπροστά άνευ ζώνης τότε την ευθύνη την έχεις εσύ. Στη περίπτωση δηλαδή του αυτοκινήτου αφού είχες κάνει ότι μπορούσες για να αποτρέψεις την επικίνδυνη κατάσταση δε φέρεις ευθύνη.
Σωστό και αυτό!
 
Από την δραστηριότητα με την παρουσία σου δεν θα πάθει τίποτα, αλλά αυτό που θα κάνει είναι να θέλει να περιεργαστεί το όπλο κάποια στιγμή δίχως την παρουσία σου. Καλύτερα να μην γνωρίζει την ύπαρξή του για την δική του ασφάλεια μεχρι την στιγμή που θα του δείξεις το όπλο και με την παρουσία σου θα ρίξει τις πρώτες βολές, εφόσον έχει αποκτήσει την σωματική διάπλαση. Κάπως έτσι το αντιμετώπισα εγώ. Μάλιστα τον μεγάλο τον είχα πήγαινα σε σκοπευτήριο με δασκαλο, όταν ηταν 11, αλλά μετά απο 6 μηνες δεν ηθελε να συνεχίσει την σκοποβολή. Θυμάμαι τον ευατό μου να σκαλίζω το όπλο του πατέρα χωρίς εκείνος να το γνωρίζει και δεν ηθελα να συμβεί σε καμια περιπτωση αυτό με τα παιδιά μου.
 
Ένα παιδάκι 4ετων, δεν ξέρει καλά καλά να περπατάει. Είναι υπερβολή να μας συνοδεύσει στο κυνήγι. Ενδεχομένως και να φοβηθεί την πρώτη τουφεκιά με αποτελέσματα αντίθετα από αυτό που επιθυμείς.
Ε, όχι ρε συ κ δεν ξέρει να περπατάει! Αυτός ανεβαίνει εκεί που δεν μπορώ εγώ...Ούτε κροτοφοβια έχει!😁
Από την δραστηριότητα με την παρουσία σου δεν θα πάθει τίποτα, αλλά αυτό που θα κάνει είναι να θέλει να περιεργαστεί το όπλο κάποια στιγμή δίχως την παρουσία σου. Καλύτερα να μην γνωρίζει την ύπαρξή του για την δική του ασφάλεια μεχρι την στιγμή που θα του δείξεις το όπλο και με την παρουσία σου θα ρίξει τις πρώτες βολές, εφόσον έχει αποκτήσει την σωματική διάπλαση. Κάπως έτσι το αντιμετώπισα εγώ. Μάλιστα τον μεγάλο τον είχα πήγαινα σε σκοπευτήριο με δασκαλο, όταν ηταν 11, αλλά μετά απο 6 μηνες δεν ηθελε να συνεχίσει την σκοποβολή. Θυμάμαι τον ευατό μου να σκαλίζω το όπλο του πατέρα χωρίς εκείνος να το γνωρίζει και δεν ηθελα να συμβεί σε καμια περιπτωση αυτό με τα παιδιά μου.
Συμφωνώ σε όλα...

Με δικηγόρο πάντως που μίλησα, μου είπε πως εφόσον δεν έχει πρόσβαση στο όπλο κ θέλει να έρχεται, δεν υπάρχει πρόβλημα
 
Back
Top