Νομιμοτητα συντροφιας στο κυνηγι απο τον γιο σου.

Για μένα θα έπρεπε να είναι σχεδόν υποχρεωτική η επαφή με τη φύση από τη νηπιακή ηλικία, ακόμα και αν αυτή γίνεται μέσω του κυνηγίου. Προφανώς δεν μιλάμε να πάρει κανείς το παιδί σε κυνήγι αγριόχοιρου ή σε παγάνες 8-10 ατόμων. Δεν βλέπω τίποτα μεμπτό σ' αυτό που περιγράφεται, αντιθέτως θα έπρεπε να ενθαρρύνεται. Βέβαια σ' αυτό έχει και η μάνα να παίξει έναν ενθαρρυντικό λόγο αλλά οι Ελληνίδες δεν το έχουν πολύ με τις δραστηριότητες στη φύση, μόνο να ψήνονται στις παραλίες με 40άρια ξέρουν...

Εμένα με έπαιρνε ο πατέρας μου σε απογευματινό καρτέρι τσίχλας από όταν ήμουν 4 ετών και δεν έβλεπα την ώρα να πάω και τρελαινόμουν από τη χαρά μου όσο ήμουν στον κυνηγότοπο. Αυτό καλλιέργησε και τη λατρεία μου τόσο για το κυνήγι όσο και για τη γενικότερη επαφή με τη φύση, κάτι που δυστυχώς φθίνει στις μέρες μας, με αποτέλεσμα να πιστεύει ο σύγχρονος άνθρωπος ότι μπορεί να ζήσει αγνοώντας την, καταστρέφοντας έτσι και τον εαυτό του και την ίδια.
 
Στη φύση τα παιδιά και σε όσες περισσότερες δραστηριότητες γίνεται!
Μια παράμετρος όμως είναι ότι πρέπει να συμφωνούν και οι δύο γονείς.
Αν δεν συμφωνεί και η μαμά, μπλέκεις.
Ακόμα και ένα απλό κρύωμα να "αρπάξει" ...
 
Δεν με ενδιαφερει καθολου η καρπωση. Εκει που πηγαινουμε ειμαστε μονοι μας κ παντα τουφεκαω( αν τουφεκισω) 10-20 μετρα μακρια απο τον μικρο.
Αντι να τον πηγαινω στην παιδικη χαρα, παιρνουμε κ το κοκερακι μας κ βγαινουμε βολτα στο βουνο, για το περπατημα περισσοτερο.
Την καλύτερη δουλειά κάνεις.Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό.Απλα να προσέχεις την ακοή του και την ασφάλεια του .Έπαιρνα τον δικό μου με - βαθμούς ντυμένο σαν αρκούδα μέσα στα χιόνια.
 
Εγω φετος πηρα μαζι τον μικρο 2.5 χρονων κ τρελλαθηκε.φυσικα.μιλαμε για απογευματινο κ συνοδεια της μαμας μαζι κ του σκυλου μας.δεν τουφεκισα κοντα στο παιδι φυσικα.το ειδε σαν βολτα πιστευω κ παιχνίδι με το σκυλο.μην υπερβαλλουμε παιδια.μια βολτα ειναι
 
Τους γιούς τους ξεκίνησα 6-7 χρόνων σε τσίχλα μπασίματα, βατό μέρος και δίπλα στο αμάξι. Έρωτας με την πρώτη επαφή, απόρτ ,λαχτάρα και κάλυψη απόκρυψη έμφυτη 😆
Ακολουθούν ακόμα(αν ξυπνήσουν) ο μικρός(15) ειδικά έρχεται και σε μακρινά, ο μεγάλος(17) αν δεν έχει έξοδο ακολουθεί επίσης σε κοντινά. Χωριό δε, η καλύτερη τους, για ευνόητους λόγους...
 
"Νομιμότητα συντροφιάς στο κυνήγι από τον γιο σου" Εχω διάβασει δέκα φορές τον τίτλο. Οχι φίλοι μου αυτός ο τίτλος δε στέκει..
Πολύ σωστός!! Ψάχνουμε "νομιμότητες" στα αυτονόητα
Αλλά ο φίλος θεωρώ, το έβαλε στην κουβέντα εντελώς εγκυκλοπαιδικά.
 
Πολύ σωστός!! Ψάχνουμε "νομιμότητες" στα αυτονόητα
Αλλά ο φίλος θεωρώ, το έβαλε στην κουβέντα εντελώς εγκυκλοπαιδικά.
Εγώ σκαλωσα στον "δικηγόρο" και πέρασε από το μυαλό μου ότι είναι εν διαστάσει και ρωτά περί νομιμότητας και έκθεσης ανηλίκου σε κίνδυνο αλλά λέω άσε μη πω καμία στοχευμένη παπαριά,όχι ότι δεν λέω δηλαδή... :p
 
Εμένα με θυμάμαι να μην κοιμάμαι τα βράδια από την υπερένταση, όχι να μην μπορώ να ξυπνήσω! Ακόμα και σήμερα μόλις πέσει τηλεφώνημα από τον παππού για αυριανό κυνήγι κυκλοφορώ στο σπίτι άγρυπνος φρουρός (κοτζάμ μαντράχαλος). Είναι και να κουβαλάς την τρέλα...
 
Εμένα με θυμάμαι να μην κοιμάμαι τα βράδια από την υπερένταση, όχι να μην μπορώ να ξυπνήσω! Ακόμα και σήμερα μόλις πέσει τηλεφώνημα από τον παππού για αυριανό κυνήγι κυκλοφορώ στο σπίτι άγρυπνος φρουρός (κοτζάμ μαντράχαλος). Είναι και να κουβαλάς την τρέλα...
Καταλαβαίνω στο πετσί μου τι λες γιατί το τελευταίο τηλέφωνο από τον μέντορα και παππού μου ήταν λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2007.Μετα όσα τηλ και να χτύπησαν δεν ήταν το ίδιο...
 
Καταλαβαίνω στο πετσί μου τι λες γιατί το τελευταίο τηλέφωνο από τον μέντορα και παππού μου ήταν λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2007.Μετα όσα τηλ και να χτύπησαν δεν ήταν το ίδιο...
Οπως οταν σε παιρνει τηλ. ο Χαρης ας πουμε, για να τον βοηθησεις με τα μαρμαρα....
 
Εγώ σκαλωσα στον "δικηγόρο" και πέρασε από το μυαλό μου ότι είναι εν διαστάσει και ρωτά περί νομιμότητας και έκθεσης ανηλίκου σε κίνδυνο αλλά λέω άσε μη πω καμία στοχευμένη παπαριά,όχι ότι δεν λέω δηλαδή... :p
Ορθώς το σκεφτηκες και έτσι ,μια τέτοια περίπτωση και ειδικά αν ειναι ένας χωρισμός με αντιπαλότητες ,μπορεί να σε τρέξει και σίγουρα μια κοινωνική λειτουργός η μια εισαγγελέας δεν είναι κυνηγοί ,τουναντίον μάλιστα
 
Εγώ σκαλωσα στον "δικηγόρο" και πέρασε από το μυαλό μου ότι είναι εν διαστάσει και ρωτά περί νομιμότητας...
Και εγω το σκεφτηκα γιαυτο ειπα οτι πρεπει να συμφωνουν και οι δυο γονεις για τις δραστηριοτητες του παιδιου.
Οχι μονο για το κυνηγι αλλα και σε αλλες δραστηριοτητες οπως πχ μια χαλαρη βολτα με μηχανη.
 
Και εγω το σκεφτηκα γιαυτο ειπα οτι πρεπει να συμφωνουν και οι δυο γονεις για τις δραστηριοτητες του παιδιου.
Οχι μονο για το κυνηγι αλλα και σε αλλες δραστηριοτητες οπως πχ μια χαλαρη βολτα με μηχανη.
Προσωπικα το θεωρω πιο επικινδυνο σε συγκριση με το χαλαρο κυνηγι.
 
Back
Top