Νομιμοτητα συντροφιας στο κυνηγι απο τον γιο σου.

Με δικηγόρο πάντως που μίλησα, μου είπε πως εφόσον δεν έχει πρόσβαση στο όπλο κ θέλει να έρχεται, δεν υπάρχει πρόβλημα
Παράνομο δεν είναι γιατι δεν υπάρχει αντίθετη στο νόμο διάταξη, ορθό δεν είναι. Το πρόβλημα ανακύπτει στη περίπτωση τραυματισμού ή στη περίπτωση που η μητέρα υποβάλει έγκληση.
 
Εμένα η άποψη μου είναι ότι παιδιά σε νηπιακή ηλικία δεν πρέπει να λαμβάνουν μέρος σε τέτοιες δραστηριότητες. Δεν είναι σε σωστή ακόμα ηλικία. Φίλε @spiros77 την άποψη του νομικού την έχεις και μάλλον απ' ότι κατάλαβα ο νόμος το βλέπει διαφορετικά από εμάς. Εδώ που τα λέμε η παρουσία του παιδιού στο κυνήγι είναι δυνητική έκθεση σε κίνδυνο.
Συμβουλέψου και έναν παιδοψυχολόγο-ψυχίατρο.
 
Σπυρο και εγω φιλε εχω μαζι την κορη μου 9 χρονων


Μην σου πω οτι δεν θελω πια πνα παω για τσιχλα χωρις να ερθει μαζι!

Προσεξε παρα πολυ τα αυτακια του φιλε

Θα ειστε σε ανοικτο μερος και θα ριχνεις παντα αντιθετα προς το παιδι Εχοντας μια α δυνατη αποστασηΓια να μην το επιβαρυνει ο ηχος τα αυτακια του

Δεν γνωριζω εαν μπορει να βαλει ηλεκτρονικες ωτοασπιδες ενα παιδακι κατω των 6

Εγω απο 6 ετων τους φοραω τις ηλεκτρονικες
Με χαμηλη την ενταση

Σιγουρα εαν καθεστε αρκετη ωρα θα τις βαρεθει και θα τις βγαλει
Εκει η σταματας να κυνηγας η ριχνεις απο μια α αποσταση ασφαλειας και παντα αναποδα σε κατευθυνση απο εκει που ειναι υο παιδι σε ανοικτο σημειο(καμπο)


Να περνατε παντα καλα
Φιλε
Τα παιδια ετσι μαθαινουν!!!
Και να μην θελησει να γινει κυνηγος αργοτερα θα μαθει ενα σωρο αλλα πραγματα!

Θα το καταλαβεις γιατι θα ακουσεις το ´μπαμπα γιατι αυτο γιατι εκεινό´´ καμια 10 φορες το λεπτο :)
Και γυαλιά προστασίας να μην ξεχνιόμαστε.
 
Οτι 4 ετων ειναι πολυ μικρο ειναι!
Σε αυτο συμφωνω και εγω!

Μπορει το παιδι να βγαινει στην φυση και να εχει επαφες με τα της φυσης σκυλια χορτα βιολογια θηραματων κλπ
Κατι που ολοι ετσι και αλλιως κανουμε, τουλαχιστον οσοι ζουμε στην εξοχη
Τωρα ψυχολογους κλπ συγνωμη λεβεντες αλλα τα θεωρω μην πω((προσωπικη άποψη)

Ο καλυτερος ψυχολογος για το παιδι και ο πλεον αναντικαταστατος αρωγος στην ζωη του για να εχει αυτόπεποιθηση και σωστο χσρακτηρα ειναι ο γονιορ και η εκθεση του στα σωστα βιωματα και αξιες της ζωης!

Και να διευκρινησουμε κατι
Με παιδια κατω των 15 διπλα μας στο κυνηγι στην ουδια δεν κυνηγαμε
Διδασκουμε!!!!
Δειχνουμε αναλυουμε εξηγουμε!!!!

Εν παση περιπτωση θεωρω δεδομενο οτι δεν βγαινεις εξω με το παιδι σου απο υο μηδεν
Εχουν προηγηθει παααραααα πολλα μαθηματα εκει εξω αλλα και σπιτι!

Ειδικα για τα οπλα!

Απα τα παιγνιδια μαλιστα!
Ορεξη να χουμε οι γονεις και διαθεση να τα διδασκουμε!!!!
Και ερχονται ολα!
 
Ο δικος μου που είναι 6 ούτε στο ytube δεν θέλει να το βλέπει. Δεν μπορώ να πω οτι χαλιέμαι, θα προτιμούσα να μην ασχοληθεί, έχει πάρα πολλούς κάφρους ασχέτως επαγγελματικής ιδιότητας και μορφωτικου επιπεδου που το χουν για χόμπι και βγαζουν τα χειρότερα κομπλεξ τους. Και εγώ πιάνω τον εαυτό μου να βγάζει ασχημα στοιχεία κάποιες φορές και κανω προσπάθεια να τα διορθώσω αν και τώρα στα γεράματα ότι στραβωσε στράβωσε.
 
Last edited:
Γιατί το κυνήγι ενέχει κινδύνους από πολλά γεγονότα αν τραυματιστεί το τέκνο για οποιοδήποτε αιτία την ποινική ευθύνη την έχει ο γονέας ας έχεις πάρει 500 μέτρα δεν έχει καμία σημασία θα το θεωρήσει το δικαστήριο ως κατάσταση επικίνδυνη δηλαδή πως να στο πω αν πέσει σε κάνα γκρεμό κατά την άσκηση του κυνηγιού ή του πέσει κάμια πέτρα στο κεφάλι πάλι κατηγορούμενος είναι ο γονέας που το πήρε μαζί του.
Το ίδιο θα θεωρήσει το δικαστήριο αν απλώς παμε για πεζοπορία ή βολτα στα χιόνια και πεσει στον γκρεμο;;; Ή στο ψάρεμα και πεσει στη θάλασσα και πνιγεί; Φανταζομαι ναι, δεν συμβουλευουμε όμως κανέναν να μην παιρνει τα παιδιά του στο ψαρεμα ή στα χιόνια.
εξάλλου για κυνήγι μπορούν να πάνε μόνο ενήλικες δε μπορείς να πάρεις ανήλικο μαζί σου.
Πού το λέει αυτό;;;; Αφού οπως λες κι εσυ...
Δεν υπάρχει ούτε κάποια διάταξη που να ρυθμίζει ρητά τα μέτρα που απαιτούνται για να έχεις ανήλικο τέκνο στο κυνήγι
Τέλος πάντων, αν παθει κατι το παιδί σου το τελευταίο που θα σε νοιαξει είναι αν θα σε θεωρήσουν υπεύθυνο. Σπύρο παίρνε μαζι το παιδί οταν υπαρχουν οι προϋποθέσεις (καλός καιρός, ήσυχο περιβάλλον) και φρόντιζε για την ασφαλειά του οπως εσυ ξέρεις.
Πριν 20-30 χρονια ούτε που θα συζητούσαμε κατι τέτοιο...
 
Το ίδιο θα θεωρήσει το δικαστήριο αν απλώς παμε για πεζοπορία ή βολτα στα χιόνια και πεσει στον γκρεμο;;;
Τα εχουμε πει αυτα πολλες φορες....
Πλεον αν η εικονα εχει παιδι, οπλο και κανενα πιθανο σκοτωμενο θηραμα σε πανε μεσα με συνοπτικες διαδικασιες....
Θα σου πουν μεγαλωνεις το παιδι να γινει δολοφονος ( γιατι ως γνωστον ολοι οσοι εχουν σκοτωσει ανθρωπο ξεκινησαν πρωτα να σκοτωνουν ζωακια)...
Αν παλι παρεις το παιδι και το βγαλεις βολτα με ομοφυλοφιλους να τους βλεπει να φιλιουνται, μπραβο σου ! εισαι προοδευτικος και μαθαινεις το παιδι να μην ειναι ομοφοβικο....

Το εχουμε χασει το παιχνιδι, απλα δεν το ξερουμε ακομα.
 
Πριν 20-30 χρονια ούτε που θα συζητούσαμε κατι τέτοιο...
Πριν εικοσι χρονια ειμασταν παιδια παιδια. Δηλαδη ξεραμε να κανουμε πραγματα και δουλειες οπως οι μεγαλοι.
Μονο το μποι και η δυναμη μας ελειπε.
Τωρα, αυτα τα παιδια που μεγαλωνουμε αν τα στειλεις στη θαλλασα δεν μπορουν να σου φερουν νερο.
Τοσο τα εχουμε ακρωτηριασει.
 
Το ίδιο θα θεωρήσει το δικαστήριο αν απλώς παμε για πεζοπορία ή βολτα στα χιόνια και πεσει στον γκρεμο;;; Ή στο ψάρεμα και πεσει στη θάλασσα και πνιγεί; Φανταζομαι ναι, δεν συμβουλευουμε όμως κανέναν να μην παιρνει τα παιδιά του στο ψαρεμα ή στα χιόνια.

Πού το λέει αυτό;;;; Αφού οπως λες κι εσυ...

Τέλος πάντων, αν παθει κατι το παιδί σου το τελευταίο που θα σε νοιαξει είναι αν θα σε θεωρήσουν υπεύθυνο. Σπύρο παίρνε μαζι το παιδί οταν υπαρχουν οι προϋποθέσεις (καλός καιρός, ήσυχο περιβάλλον) και φρόντιζε για την ασφαλειά του οπως εσυ ξέρεις.
Πριν 20-30 χρονια ούτε που θα συζητούσαμε κατι τέτοιο...
1) Όχι δεν είναι το ίδιο όλες οι περιπτώσεις αυτά είναι τα λεγόμενα εγκλήματα εκθέσεως δηλαδή ο δράστης αποδέχεται τον αυξημένο κίνδυνο που ενέχει η άσκηση του κυνηγιού μαζί με το τέκνο του παρά ταύτα τον αγνοεί, μεταφέρεται δηλαδή το έννομο αγαθό που διακυβεύεται εν προκειμένω της ζωής του ανήλικου σε μια κατάσταση ελαττωμένης ασφάλειας. Οπότε δεν είναι το ίδιο, άλλο αν το πας μιας βόλτα στο δάσος και άλλο να τον πας στο δάσος ενώ ασκείς τη δραστηριότητα του κυνηγιού παρουσία πυροβόλου όπλου η παρουσία άλλων κυνηγών που πυροβολούν γύρω γύρω. Και στη οικοδομή μπορείς να πας ένα παιδί δεν είναι παράνομο αν του πέσει κανένα νταμάρι στο κεφάλι κάποιος καθίσταται υπεύθυνος.
2) Στην άδεια κυνηγιού, εννοώ ότι δεν υπάρχει εκ του νόμου πρόβλεψη για συμμετοχή ανηλίκων ούτε ως θεατές ούτε ως κυνηγοί.
 
Και εμένα 4 είναι και με παρακαλάει αλλά πιστεύω είναι λίγο μικρά ακόμα, προς το παρών μικρά εκπεδευτικα και πολύ παιχνίδι με τα σκυλια. 6-7 είναι καλύτερη ηλικία
Καλά Νίκο, μην νομίζεις ότι κυνηγάω.2 φορές που έχουμε πάει δεν έχω φέρει τίποτα πίσω. Την επαφή με τη φύση θέλω..
Εμένα η άποψη μου είναι ότι παιδιά σε νηπιακή ηλικία δεν πρέπει να λαμβάνουν μέρος σε τέτοιες δραστηριότητες. Δεν είναι σε σωστή ακόμα ηλικία. Φίλε @spiros77 την άποψη του νομικού την έχεις και μάλλον απ' ότι κατάλαβα ο νόμος το βλέπει διαφορετικά από εμάς. Εδώ που τα λέμε η παρουσία του παιδιού στο κυνήγι είναι δυνητική έκθεση σε κίνδυνο.
Συμβουλέψου και έναν παιδοψυχολόγο-ψυχίατρο.
Κυνήγι, όπως το εννοούμε δεν είναι. 2 φορές που έχουμε πάει έχω ρίξει 3 φυσίγγια. Κ είμαστε μόνοι μας. Περισσότερο κινδυνεύει, για εμένα, στο σχολείο.
Παιδοψυχολογο γιατί; Λόγω νεκρών θηραμάτων (αν τύχει); Το θέμα είναι να μάθει να σέβεται το θήραμα κ να σκοτώνει αυτό που χρειάζεται. Δεν έχω ακούσει για κυνηγό να βασανίζει γάτες πχ....
Ο δικος μου που είναι 6 ούτε στο ytube δεν θέλει να το βλέπει. Δεν μπορώ να πω οτι χαλιέμαι, θα προτιμούσα να μην ασχοληθεί, έχει πάρα πολλούς κάφρους ασχέτως επαγγελματικής ιδιότητας και μορφωτικου επιπεδου που το χουν για χόμπι και βγαζουν τα χειρότερα κομπλεξ τους. Και εγώ πιάνω τον εαυτό μου να βγάζει ασχημα στοιχεία κάποιες φορές και κανω προσπάθεια να τα διορθώσω αν και τώρα στα γεράματα ότι στραβωσε στράβωσε.
Εγώ θα ήθελα να έρχεται μαζί μου στο κυνήγι κ να τουφεκαει αυτός (όταν μεγαλώσει) όλα τα θηράματα. Μόνο να τον βλέπω. Καφροι που λες υπάρχουν παντού, κάθε μέρα τους βλέπεις στο δρόμο.
Ψαροντούφεκο όμως που κάνω, δεν θα ήθελα να ασχοληθεί, το θεωρώ επικίνδυνο.
 
Ρε μαγγες προσπαθείστε να ζήσετε όσο πιο κοντά στη φύση μπορείτε, είναι λίγα τα ψωμιά της... Οι κίνδυνοι στο σχολείο είναι περισσότεροι από τους κινδύνους της φύσης στις μέρες μας... Μην διαβάζω τρελά πράγματα...
 
Ασκούμενος εδώ. Έχετε ιδιαίτερη νομική υποχρέωση έναντι στο τέκνο, απορρέουν δηλαδή κάποια προστατευτικά καθήκοντα τα οποία θα πρέπει να αναλάβετε, το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα το οποίο ενέχει κινδύνους, οφείλετε δηλαδή να αποτρέψετε τη πραγμάτωση επικίνδυνων καταστάσεων δεδομένο αυτού το τέκνο θα ήταν ορθό να μη σας ακολουθεί σε αυτή τη διαδικασία.
Καλημέρα. Απορία: από ποια ηλικία και πάνω δηλαδή επιτρέπεται να πάρει κάποιος το παιδί του μαζί στο κυνήγι;.think.
 
Εμένα ο μακαρίτης μου έδωσε όπλο γύρω στα δώδεκα. Ένα φλομπεράκι θυμάμαι
Σε μένα ο μακαρίτης πατέρας μου έδωσε να ρίξω με το 12άρι του μόλις τελείωσα το Δημοτικό δλδ 12 γεμάτα. Έβαλε όμως φυσίγγι με πιο ελαφριά γόμωση από τα συνηθισμένα που χρησιμοποιούσε και πάντα με αυτόν δίπλα και απομονωμένοι από άλλους κυνηγούς.Εννοείται ότι ήμουν και αρκετά ανεπτυγμένος για την ηλικία μου.Τέλος πάντων ήταν άλλες εποχές και ο δικός μου ΚΕΡΒΕΡΟΣ σε θέματα διδαχής για την επικινδυνότητα των όπλων(σε σημείο σχεδόν προπαγάνδας γι'αυτά)...
 
Καλημέρα. Απορία: από ποια ηλικία και πάνω δηλαδή επιτρέπεται να πάρει κάποιος το παιδί του μαζί στο κυνήγι;.think.
Δεν είναι παράνομο να πάρει κανείς το παιδί του μαζί ! Το πρόβλημα υπάρχει αν τραυματιστεί, σκοτωθεί ή αν καμία μάνα, κανένας παππούς τραβήξει καμία έγκληση... Σταθμίζει κανείς τους κινδύνους και ανάλογα πράττει.
 
Δεν είναι παράνομο να πάρει κανείς το παιδί του μαζί ! Το πρόβλημα υπάρχει αν τραυματιστεί, σκοτωθεί ή αν καμία μάνα, κανένας παππούς τραβήξει καμία έγκληση... Σταθμίζει κανείς τους κινδύνους και ανάλογα πράττει.
Λογικό ακούγεται αυτό...
 
Απλά στην Ελλάδα υπάρχει οπλοφοβια...αν πεις σε κάποιοννορι παίρνεις το παιδί μαζί στο κυνήγι οι αντιδράσεις είναι τραγικές...."δίνεις όπλο στο παιδί" και άλλες τέτοιες μαλακίες.........δηλαδή αν του πάρω μηχανάκι από τα 15 δεν είναι σαν να του έχω οπλίσει το χέρι .....είναι πιο ασφαλές το μηχανάκι.....
 
Back
Top