Μύθος ή Πραγματικότητα;

Καλημερα .Εχει αποδειχθει οτι το 95% των βιντεο που ανεβαζουν διαφοροι απο την αλλοδαπη σχετικα με τα οπλα-φυσιγγια ειναι για τον ντικ Καλυτερα καντε μονοι σας μια δοκιμη ειμαι σιγουρος οτι θα βγαλετε ποιο ασφαλη συμπερασματα
 
Είδα την πυρίτιδα να πλέει και έπαθα ένα μικρό σοκ.
Κάτι για περιστροφές έλεγε λόγω φάλτσου στα πτερύγια κτλ.
Δεν ξέρω να σταθεροποιείται βλήμα λόγω περιστροφής που αποκτά από αέρα.
Μου ακούγεται πολύ περίεργο.

Τα πτερύγια θα τα περίμενα πιο μεγάλα ... δεν ξέρω γιατί τα έχουν φτιάξει τόσο μικρά.
The real thing ...

View attachment 56994
Τα φτερά στο βέλος ,όταν έχουν τη μούρη, προς τα αριστερά ....πετάνε δεξιόστροφα.
Απο ένα φτερό ολοκληρο(από χήνα βάζω εγώ ,είναι αδιάβροχο)το σχιζεις στη μέση κ το ένα μισο πετά αριστερόστροφα κ το άλλο δεξιόστροφα(έχουν κλίση από μόνα τους)τρία φτερά φτιάχνεις 2 βέλη‼️αν τα φτερά τώρα είναι πολύ μεγάλα ,πλάτος -μηκος έχεις μεν ευστάθεια αλλλλλα , λειτουργεί σαν αλεξίπτωτο,πετά αργά....οι βαλίστρες πάντως δεν είχαν ανάγκη από φτερό‼️την ευστάθεια την είχαν λόγω του αυλακιού που τοποθετουνταν το βέλος‼️
Το βέλος με φτερό, ταξιδεύει προς το στόχο με διαρκείς περιστροφές, έτσι μένει σταθερο‼️(κ σφυρίζοντας)
 
Γι'αυτο επιμενω και λεω οσα λεω...........το εχω ξαναγραψει και αλλες φορες
Μολυβια τυπου SABOT δεν ειναι για λειες καννες.....τωρα το παραμυθι με τα Sauvestre και καθε τετοιου τυπου ας το πιστεψουν οσοι ''τσιμπανε'' στο Marketing....
Eνα μονοβολο για να θεωρηθει ακριβες πρεπει να εχει συγκεντρωσεις στα 50μ σε ενα τετραγωνο 10χ10.......και αυτο δεν γινεται με το οπλο στον αερα και σε καμια περιπτωση με Sabot.
Αν θελουμε να ειμασται σοβαροι και να βγαλουμε ασφαλες συμπερασμα πρεπει οι δοκιμες να γινωνται οπως πρεπει και ο καθενας με το δικο του οπλο.....ενωειται πως το καλιτερο αποτελεσμα θα το δωσουν οι καννες slug με ανοικτα σκοπευτικα.
φίλε Ηρακλή μου κάνει εντύπωση η αποψή σου
σε όσες δοκιμές έχω κάνει τα Σωβεστρ Και τα BRI αποδείχτηκαν τα πιο ευθύβολα από όλα
στα 36,5 και κυρίως στα 44 ή 48 μ (σ.σ. δεν είχα άλλο χώρο προς τα πίσω)

δεν μιλάω για τα άλλα τύπου "σάμποτ" που είναι μόνο για ραβδωτές κάννες
 
Πριν λιγα χρονια σε μια συζητηση για μολυβια με εναν γουρουνα που δουλευει τετοια φυσιγγια(μονοβολα)με καραμπινα Browning με τσοκ ***** ηρθαμε σε μεγαλη αντιπαραθεση οταν μου εδειξε με καμαρι τα καινουργια μονοβολα που πηρε και μαλιστα 55 ευρω την πενταδα!!!!!

View attachment 56964
Aπο την πρωτη στιγμη που τα ειδα καταλαβα πως δεν κανουν αλλα αυτος οπως και αλλοι παρευρισκωμενοι με χλευασαν ειρωνικα..........
Δεν ηθελα και πολυ για να ''αρπαξω'' και το στοιχημα επεσε....
Αν βρει στοχο στα 80 μ ενα μεγαλο πιατο φαγητου εστω και ενα εγω θα του πληρωνα τα φυσιγγια....αν οχι θα μου εκανε ενα τραπεζι με οτι γουσταρα.......
Ετοιμασα μια κολλα χαρτι 100χ70 πανω σε μια βαση...εκανα στην μεση εναν κυκλο βαμενο κοκκινο διαμετρου 35 εκατοστων και μετρησαμε με κορδελα 80 μ.
Εβαλε λοιπον το οπλο πανω σε μια βαση προχειρη αλλα σταθερη και εριξε και τα πεντε........εκει να δειτε γελιο!!!!!!!το δικο μου γιατι το δικο του κοπηκε αδοξα....
Αποτελεσμα.......ενα βλημα βρηκε στον πινακα περιπου 10 ποντους απο την ακρη της κολας αλλα αυτο που μου εκανε ακομα εντυπωση ηταν πως η τρυπα εγινε τελειως μακροστενη οπως το σχημα της βολιδας απο τα πλαγια......
Ακομα κλαιει τα λεφτα για τα φυσιγγια τα καλα και ακριβα!!!!!!!οσο για το τραπεζι........χορτασα για μια βδομαδα!!!!!
Επιδει ηθελα να το αποδειξω πως τα καλιτερα μονοβολα για τις δικες μας καννες ειναι τα τυπου Brenneke του εφερα 5 δικα μου και εριξε.......δυο μεσα στον κυκλο και τρια περιμετρικα....ετσι για να καταλαβαινουμε πως το Marketing ''δουλευει'' τον κοσμο και τους ευκολοπιστους..........
αυτά είναι ΜΟΝΟ για ραβδωτες κάννες

αν δείτε σε προηγούμενο μήνυμα μου έγραψα πως ΔΕΝ πρέπει να πωλούνται εν Ελλάδι
ΑΠΑΤΗ
 
Last edited:
παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο ο αυλός
θέλει το βλήμα να έχει διάμετρο ίση ή ελάχιστα μεγαλύτερη (0,1 χιλ) από τον αυλό
τσοκ από κυλινδρο έως 1/10

ο άλλος με την μαξους με 18,7 που πάει;
όπως είπε ο Βάγγος: ΚΑΝΤΕ ΔΟΚΙΜΕΣ και μην τσιγκουνεύεστε!
 
φίλε Ηρακλή μου κάνει εντύπωση η αποψή σου
σε όσες δοκιμές έχω κάνει τα Σωβεστρ Και τα BRI αποδείχτηκαν τα πιο ευθύβολα από όλα
στα 36,5 και κυρίως στα 44 ή 48 μ (σ.σ. δεν είχα άλλο χώρο προς τα πίσω)

δεν μιλάω για τα άλλα τύπου "σάμποτ" που είναι μόνο για ραβδωτές κάννες
Και τα Sauvestre sabot ειναι(αποριπτομενου κελυφους)....τι να σου πω.......ισως εισαι η εξαιρεση στον κανονα.....
Ποτε δεν ειδα κατι θετικο απο αυτα τα μολυβια.....μονο διατρηση εχουν ........
Σε αυτα τα μετρα που αναφερεσαι ολα τα μολυβια ακομα και τα πιο φτηνα μπορουν να εχουν αποτελεσματικοτητα πολυ ικανη.........δεν ειναι αναγκη να δωσουμε ενα σωρο λεφτα για τετοια μολυβια........το θεωρω υπερβολη.
Το ζητουμενο στα μονοβολα ειναι η ακριβεια που εχουν και για να γινει αυτο πρεπει το βλημα να περιστρεφεται γυρω απο τον αξονα του βγαινωντας απο την καννη.........βλεπε αεροβολα και ραβδωτα τουφεκια........ολα διαθετουν ραβδωσεις.
Οταν λοιπον η καννη μας ειναι λεια απο που θα παρει την περιστροφη ενα βλημα που ειναι σε πλαστικο λειο περιβλημα???
Εξαλου οι εταιριες το αναγραφουν στο κουτι πως πρεπει να χρησιμοποιηθουν απο καννες που εχουν ραβδωσεις(paradox)για καλιτερα αποτελεσματα
Για τον λογο αυτον λοιπον τα βληματα τυπου Brenneke.....Foster και gualandi ειναι οτι καλιτερο επιδει εχουν ραβδωσεις στο σωμα και βοηθανε να παρουν την περιστροφικη κινηση βγαινωντας απο την καννη.
Ομως οσο απλο και αν ακουγεται θελει πολυ ψαξιμο το ''ζευγαρωμα'' καννης μονοβολου........δοκιμες χρονο και χρημα που συνηθως κανεις δεν καθεται να κανει.
Πολυ μεγαλο κεφαλαιο η βλητικη συμπεριφορα του μονοβολου φυσιγγιου!!!!!!!!
 
Απο κυνηγετικό φόρουμ... :) ...για σχολιασμό!

...[ Η δέσμη των σκαγιών επηρεάζεται απο την "πυκνότητα" της ατμόσφαιρας, ο λόγος ειναι διότι έχουμε να κάνουμε με σφαιρικά βλήματα που δεν έχουν καμία αεροδυναμική σε σχέση με τα βλήματα των ραβδωτών.
Η πυκνότητα τώρα, μεταβάλλεται απο την "θερμοκρασία" και το "υψόμετρο", η υγρασία ειναι ενας παράγοντας "γλάστρα", διότι μονο σε ψηλές θερμοκρασίες μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο, αλλα λογο του ότι σε αυτή την περίπτωση υπάρχει η θερμοκρασία, η μεταβολή που δεχεται η πυκνότητα απο την υγρασία ειναι απο μηδαμινή μεχρι ανύπαρκτη.....!!!!!!!
Αν για παραδειγμα, με σταθερό υψόμετρο στο 0 μετρα, με σταθερή θερμοκρασία στους 35°C μεταβάλλουμε την υγρασία απο 0% σε 80% η διαφορά στην πυκνότητα της ατμόσφαιρας μεταβάλλεται κατα 1,90% περίπου, δηλαδή τόση μεταβολή θα δεχτεί και η δέσμη σκαγιών απο την μια περίπτωση στην άλλη.....!!!!!!!!!
Έχοντας σταθερούς τους παράγοντες πλην της θερμοκρασίας, η μεταβολή ειναι μεγαλύτερη και μεταβάλλοντας μόνο το υψόμετρο η πυκνότητα της ατμόσφαιρας μεταβάλλεται ακόμα περισσότερο, για κάθε 300 μετρα αύξησης του υψομέτρου, η δέσμη σκαγιών δέχεται μια μεταβολή της τάξεως του 5% περίπου...!!!!
Τα περί υγρασίας και μόνο, ειναι απλά ενας μύθος...!!!!!!!]...
 
Έχοντας σταθερούς τους παράγοντες πλην της θερμοκρασίας, η μεταβολή ειναι μεγαλύτερη
Αυτό είναι το ζητούμενο όχι το έχοντας σταθερή θερμοκρασία γιατί ποτέ δεν έχεις σταθερή θερμοκρασία άρα τι υποθέτουμε ουτοπικό γεγονός γιατί η υγρασία ότι και να γράφουν σε συνδυασμό με την αλλαγή θερμοκρασίας κάνει τα φυσίγγια κωλος.
 
Για τον λογο αυτον λοιπον τα βληματα τυπου Brenneke.....Foster και gualandi ειναι οτι καλιτερο επιδει εχουν ραβδωσεις στο σωμα και βοηθανε να παρουν την περιστροφικη κινηση βγαινωντας απο την καννη.

Η περιστροφή είναι τόσο μικρή που ΔΕΝ μπορεί να τα σταθεροποιήσει.
Σταθεροποιούνται μόνα τους γιατί το κέντρο πίεσης είναι πίσω από το κέντρο μάζας.

Ίσως το καλύτερο βίντεο που έχω δει, ισχύει και για τα μονόβολα ότι λέει.
Δεν το έχω δει όλο αλλά όσο έχω δει είναι απόλυτα σωστό !!!
Θέλω και την γνώμη σας.

 
Και τα Sauvestre sabot ειναι(αποριπτομενου κελυφους)....τι να σου πω.......ισως εισαι η εξαιρεση στον κανονα.....
Ποτε δεν ειδα κατι θετικο απο αυτα τα μολυβια.....μονο διατρηση εχουν ........
Σε αυτα τα μετρα που αναφερεσαι ολα τα μολυβια ακομα και τα πιο φτηνα μπορουν να εχουν αποτελεσματικοτητα πολυ ικανη.........δεν ειναι αναγκη να δωσουμε ενα σωρο λεφτα για τετοια μολυβια........το θεωρω υπερβολη.
Το ζητουμενο στα μονοβολα ειναι η ακριβεια που εχουν και για να γινει αυτο πρεπει το βλημα να περιστρεφεται γυρω απο τον αξονα του βγαινωντας απο την καννη.........βλεπε αεροβολα και ραβδωτα τουφεκια........ολα διαθετουν ραβδωσεις.
Οταν λοιπον η καννη μας ειναι λεια απο που θα παρει την περιστροφη ενα βλημα που ειναι σε πλαστικο λειο περιβλημα???
Εξαλου οι εταιριες το αναγραφουν στο κουτι πως πρεπει να χρησιμοποιηθουν απο καννες που εχουν ραβδωσεις(paradox)για καλιτερα αποτελεσματα
Για τον λογο αυτον λοιπον τα βληματα τυπου Brenneke.....Foster και gualandi ειναι οτι καλιτερο επιδει εχουν ραβδωσεις στο σωμα και βοηθανε να παρουν την περιστροφικη κινηση βγαινωντας απο την καννη.
Ομως οσο απλο και αν ακουγεται θελει πολυ ψαξιμο το ''ζευγαρωμα'' καννης μονοβολου........δοκιμες χρονο και χρημα που συνηθως κανεις δεν καθεται να κανει.
Πολυ μεγαλο κεφαλαιο η βλητικη συμπεριφορα του μονοβολου φυσιγγιου!!!!!!!!
Με μια περιστροφή κ αν ‼️που κάνει το μπρενεκε ,δε συνεπάγεται σταθερότητα του βλήματος απ' αυτή κ μόνο‼️υπάρχει βίντεο που δείχνει αυτή την μια περιστροφή αν θυμάμαι καλά‼️
 
Η περιστροφή είναι τόσο μικρή που ΔΕΝ μπορεί να τα σταθεροποιήσει.
Σταθεροποιούνται μόνα τους γιατί το κέντρο πίεσης είναι πίσω από το κέντρο μάζας.

Ίσως το καλύτερο βίντεο που έχω δει, ισχύει και για τα μονόβολα ότι λέει.
Δεν το έχω δει όλο αλλά όσο έχω δει είναι απόλυτα σωστό !!!
Θέλω και την γνώμη σας.

Το βίντεο είναι χρήσιμο και πολύ επιμορφωτικό αλλά αφορά μόνο βλήματα που ρίχνονται από ραβδωτές κάννες (αεροβόλων έστω αλλά και πάλι ραβδωτές).

Στο λειόκαννο αυτό που γίνεται είναι να τοποθετείται το κέντρο βάρους (ή μάζας άν θέλετε) όσο πιό κοντά στην εμπρός άκρη της βολίδας - κοντά στην "μύτη". Η αντίσταση του αέρα είναι αυτή που αφ' ενός "φρενάρει" όλα τα βλήματα κατά την πτήση τους αλλά επιπλέον στα μονόβολα του λειόκαννου συμβάλει στην σταθεροποίησή τους στον αέρα.

Μόλις η βολίδα (τύπου Brenneke , Gualandi κλπ με ενσωματωμένο το ελαφρύτερο πλαστικό πίσω μέρος της βυσμάτωσης ή αυτή τύπου sabot όπως η BRI) κάνει να εκτραπεί από την τροχιά της ή να αναποδογυρίσει η αντίσταση του αέρα ασκεί τέτοια δύναμη που αναγκάζει το βλήμα στο σύνολό του να παραμείνει ευσταθές κατά την διάρκεια της τροχιάς του. Έτσι αυτό που προηγείται είναι το βαρύτερο σημείο της βολίδας δηλαδή η κεφαλή της.
 
Τα μονοβολα με sabot καλό είναι να ρίχνονται με μούφα.Δεν θέλουν καθόλου σιδέρωμα.Το ίδιο ισχύει και για ατσάλινα μονοβολα που έχουν πλαστικά rings.Aρκετα ευθύβολα, αρκετή δύναμη κρούσης,καλό γκρουπαρισμα αλλά πάντα με σκοπευτικά που δυστυχώς εδώ δεν... Δοκιμές με γυμνό μάτι σε ρίγα ακόμα και στα 25 δεν έχουν να δώσουν τίποτα αν μιλάμε για αποτελέσματα στεγνά.Ποτε δεν έχω δει Sauvestre να σκάει πλάγια σε στόχο.Το πρώτο βλήμα στο βίντεο παραπάνω σκάει πλάγια.Λαθος τσοκ απλά.
 
Το βίντεο είναι χρήσιμο και πολύ επιμορφωτικό αλλά αφορά μόνο βλήματα που ρίχνονται από ραβδωτές κάννες (αεροβόλων έστω αλλά και πάλι ραβδωτές).

Στο λειόκαννο αυτό που γίνεται είναι να τοποθετείται το κέντρο βάρους (ή μάζας άν θέλετε) όσο πιό κοντά στην εμπρός άκρη της βολίδας - κοντά στην "μύτη". Η αντίσταση του αέρα είναι αυτή που αφ' ενός "φρενάρει" όλα τα βλήματα κατά την πτήση τους αλλά επιπλέον στα μονόβολα του λειόκαννου συμβάλει στην σταθεροποίησή τους στον αέρα.

Μόλις η βολίδα (τύπου Brenneke , Gualandi κλπ με ενσωματωμένο το ελαφρύτερο πλαστικό πίσω μέρος της βυσμάτωσης ή αυτή τύπου sabot όπως η BRI) κάνει να εκτραπεί από την τροχιά της ή να αναποδογυρίσει η αντίσταση του αέρα ασκεί τέτοια δύναμη που αναγκάζει το βλήμα στο σύνολό του να παραμείνει ευσταθές κατά την διάρκεια της τροχιάς του. Έτσι αυτό που προηγείται είναι το βαρύτερο σημείο της βολίδας δηλαδή η κεφαλή της.
Το ίδιο λέμε Κώστα.

Επίσης στα πυροβόλα των αρμάτων με λεία κάνη όλα τα βλήματα σταθεροποιούνται με φτερά (πάλι δηλαδή προσπαθείς να πετύχεις το κέντρο πίεσης να είναι πίσω από το κέντρο μάζας).
Η αρχή σταθεροποίησης δεν αλλάζει ...

Η γυροσκοπικά σταθεροποιείς (περιστροφή) ή δυναμικά (κέντρο πίεσης να είναι πίσω από το κέντρο μάζας).
Στην γυροσκοπική σταθεροποίηση δεν πρέπει να κάνεις υπέρ ή υπό-σταθεροποίηση γιατί πάλι υπάρχει πρόβλημα.
 
Και τα Sauvestre sabot ειναι(αποριπτομενου κελυφους)....τι να σου πω.......ισως εισαι η εξαιρεση στον κανονα.....
Ποτε δεν ειδα κατι θετικο απο αυτα τα μολυβια.....μονο διατρηση εχουν ........
Ηρακλή φίλε μου,
από που να αρχίσω και που να τελειώσω
σε παραπλανεί η λέξη sabot όπως χρησιμοποιείται σήμερα, ειδικά στις ΗΠΑ
δεν είμαι εγώ η εξαίρεση στον κανόνα, όλοι όσους ξέρω που τα δουλεύουν έχουν να πουν για την ακρίβειά τους


το λοιπον εν ολίγοις,
όταν πρωτοσχεδιάστηκαν και πρωτοπαρουσιάστηκαν οι βολίδες BRI, δοκιμάστηκαν κυρίως σε λείες κάννες
η τεχνολογία βασίστηκε στην βλητική συμπεριφορά των βλημάτων APFSDS για λείες κάννες 120 χιλ των Α1 Abraams (κι όχι μόνο)
θηρευτήκαν τότε αγριόχοιροι στην Ισπανία σε αποστάσεις εξωπραγματικές για λειόκαννο 300 - 400 μ από όπλα με ειδικά σκοπευτικά (διόπτρες) με ΛΕΙΕΣ κάννες
την βολίδα BRI την υιοθέτησαν τόσο η Federal όσο και η winchester
μετά ήρθε η Σωβεστρ στα τέλη των 90's
Η ευθυβολία τους με ΛΕΙΕΣ σλαγκ κάννες ήταν καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη βολίδα

όμως διαπιστώθηκε ότι η BRI είχε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα με ραβδωτές κάννες cal 12 (για την σωβεστρ ΔΕΝ ξέρω)
κι αρχίσανε οι αμερικάνοι να φτιάχνουν βολίδες για ραβδωτές κάννες cal 12, τις οποίες ονομάζουν συλήβδην "σάμποτ", οι οποίες βαλόμενες από λείες κάννες έχουν ΑΘΛΙΑ απόδοση

Σε αυτα τα μετρα που αναφερεσαι ολα τα μολυβια ακομα και τα πιο φτηνα μπορουν να εχουν αποτελεσματικοτητα πολυ ικανη.........δεν ειναι αναγκη να δωσουμε ενα σωρο λεφτα για τετοια μολυβια........το θεωρω υπερβολη.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ
Το ζητουμενο στα μονοβολα ειναι η ακριβεια που εχουν και για να γινει αυτο πρεπει το βλημα να περιστρεφεται γυρω απο τον αξονα του βγαινωντας απο την καννη.........βλεπε αεροβολα και ραβδωτα τουφεκια........ολα διαθετουν ραβδωσεις.
Οταν λοιπον η καννη μας ειναι λεια απο που θα παρει την περιστροφη ενα βλημα που ειναι σε πλαστικο λειο περιβλημα???
ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ
σταθεροποιείται με άλλο τρόπο (που να γραφω τώρα)
δείτε το βιντεακι που ανέβασε ο Βασίλης και αυτά που ανεβάζω εγώ και το άρθρο
Εξαλου οι εταιριες το αναγραφουν στο κουτι πως πρεπει να χρησιμοποιηθουν απο καννες που εχουν ραβδωσεις(paradox)για καλιτερα αποτελεσματα
ΣΩΣΤΑ!!! κανονικά θα έπρεπε να γράφουν ΜΟΝΟΝ για ΡΑΒΔΩΤΕΣ κάννες
Για τον λογο αυτον λοιπον τα βληματα τυπου Brenneke.....Foster και gualandi ειναι οτι καλιτερο επιδει εχουν ραβδωσεις στο σωμα και βοηθανε να παρουν την περιστροφικη κινηση βγαινωντας απο την καννη.
δεν παίρνουν περιστροφική κίνηση, περιστρέφονται ελάχιστα, δεν αρκεί αυτή η περιστροφή να τις σταθεροποιήσει
δες εδώ:
Ομως οσο απλο και αν ακουγεται θελει πολυ ψαξιμο το ''ζευγαρωμα'' καννης μονοβολου........δοκιμες χρονο και χρημα που συνηθως κανεις δεν καθεται να κανει.
Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ
αυτό λέω συνεχώς
δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, και πάλι δοκιμές

μπούσουλας: κάννη κύλινδρος (ή έστω το πολύ 1/10 τσοκ), διάμετρος μονόβολου το ίδιο ή έστω 0,1 χιλ μεγαλύτερη από τον αυλό της κάννης

Πολυ μεγαλο κεφαλαιο η βλητικη συμπεριφορα του μονοβολου φυσιγγιου!!!!!!!!
ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ

δείτε τι γράφει και ο Μπάμπης Αιγινίτης:
https://outdoortv.gr/monobolo/
Έστω ότι η εσωτερική διάμετρος της κάνης του όπλου μας (ο αυλός), που συνήθως αναγράφεται στο κάτω μέρος δίπλα στα σύμβολα δοκιμής είναι 18,4χιλ.
Τότε το βλήμα που θα ταιριάζει περισσότερο και θα παρουσιάσει μεγαλύτερη ακρίβεια, θα είναι εκείνο που η διάμετρός του θα είναι ίση ή ελάχιστα μεγαλύτερη, δηλαδή 18,4χιλ. έως 18,5χιλ.

Τώρα υπάρχουν και σύγχρονα μονόβολα απορριπτόμενου κελύφους, δηλαδή που το βλήμα είναι μέσα σε καλύπτρες. Τέτοια είναι το γαλλικό SAUVESTRE, το ελληνικό US-S από κράμα ορείχαλκου, το DUPLEKS από τη Λετονία, το BRI από την Αμερική και η ρωσική βολίδα STRELA της BAIKAL. Αυτά δεν χρειάζονται απαραίτητα την ταύτιση του εσωτερικού της κάνης (του αυλού) με τη διάμετρο του βλήματος, διότι αυτό, λόγω του προστατευτικού κελύφους, δεν έρχεται σε επαφή με τον αυλό. Μόλις βγει από το στόμιο της κάνης τότε πέφτουν οι καλύπτρες και το μονόβολο «δουλεύει μόνο του» βασισμένο στον καταμερισμό του βάρους του γιατί είναι εμπροσθοβαρές και η ακρίβειά του βασίζεται στο αεροδυναμικό του σχήμα.

Επίσης στην αγορά μας υπάρχουν εξαιρετικής ποιότητος μονόβολα αμερικανικής κατασκευής όπως τα REMINGTON ACCUTIP, τα WINCHESTER XP3 SABOT, τα FEDERAL BARNES EXPANDER που έχουν σχήμα βλημάτων της πολεμικής βιομηχανίας. Αυτά είναι υψηλής τιμής μονόβολα, αλλά χαμηλής ακρίβειας με λείες κάνες που εμείς χρησιμοποιούμε στη χώρα μας.

Αυτά είναι οπισθοβαρή βλήματα και χρειάζονται ραβδωτές κάνες του δωδεκαριού για να αποδώσουν, γιατί έχουν μελετηθεί μόνο για τέτοιες κάνες.

* με τα υπόλοιπα που λέει για τα δράμια ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα!
**κι άλλο ένα ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ Βιντεάκι
**
 
Ηρακλή φίλε μου,
από που να αρχίσω και που να τελειώσω
σε παραπλανεί η λέξη sabot όπως χρησιμοποιείται σήμερα, ειδικά στις ΗΠΑ
δεν είμαι εγώ η εξαίρεση στον κανόνα, όλοι όσους ξέρω που τα δουλεύουν έχουν να πουν για την ακρίβειά τους


το λοιπον εν ολίγοις,
όταν πρωτοσχεδιάστηκαν και πρωτοπαρουσιάστηκαν οι βολίδες BRI, δοκιμάστηκαν κυρίως σε λείες κάννες
η τεχνολογία βασίστηκε στην βλητική συμπεριφορά των βλημάτων APFSDS για λείες κάννες 120 χιλ των Α1 Abraams (κι όχι μόνο)
θηρευτήκαν τότε αγριόχοιροι στην Ισπανία σε αποστάσεις εξωπραγματικές για λειόκαννο 300 - 400 μ από όπλα με ειδικά σκοπευτικά (διόπτρες) με ΛΕΙΕΣ κάννες
την βολίδα BRI την υιοθέτησαν τόσο η Federal όσο και η winchester
μετά ήρθε η Σωβεστρ στα τέλη των 90's
Η ευθυβολία τους με ΛΕΙΕΣ σλαγκ κάννες ήταν καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη βολίδα

όμως διαπιστώθηκε ότι η BRI είχε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα με ραβδωτές κάννες cal 12 (για την σωβεστρ ΔΕΝ ξέρω)
κι αρχίσανε οι αμερικάνοι να φτιάχνουν βολίδες για ραβδωτές κάννες cal 12, τις οποίες ονομάζουν συλήβδην "σάμποτ", οι οποίες βαλόμενες από λείες κάννες έχουν ΑΘΛΙΑ απόδοση


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ
σταθεροποιείται με άλλο τρόπο (που να γραφω τώρα)
δείτε το βιντεακι που ανέβασε ο Βασίλης και αυτά που ανεβάζω εγώ και το άρθρο

ΣΩΣΤΑ!!! κανονικά θα έπρεπε να γράφουν ΜΟΝΟΝ για ΡΑΒΔΩΤΕΣ κάννες

δεν παίρνουν περιστροφική κίνηση, περιστρέφονται ελάχιστα, δεν αρκεί αυτή η περιστροφή να τις σταθεροποιήσει
δες εδώ:

Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ
αυτό λέω συνεχώς
δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, δοκιμές, και πάλι δοκιμές

μπούσουλας: κάννη κύλινδρος (ή έστω το πολύ 1/10 τσοκ), διάμετρος μονόβολου το ίδιο ή έστω 0,1 χιλ μεγαλύτερη από τον αυλό της κάννης


ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ

δείτε τι γράφει και ο Μπάμπης Αιγινίτης:
https://outdoortv.gr/monobolo/
Έστω ότι η εσωτερική διάμετρος της κάνης του όπλου μας (ο αυλός), που συνήθως αναγράφεται στο κάτω μέρος δίπλα στα σύμβολα δοκιμής είναι 18,4χιλ.
Τότε το βλήμα που θα ταιριάζει περισσότερο και θα παρουσιάσει μεγαλύτερη ακρίβεια, θα είναι εκείνο που η διάμετρός του θα είναι ίση ή ελάχιστα μεγαλύτερη, δηλαδή 18,4χιλ. έως 18,5χιλ.

Τώρα υπάρχουν και σύγχρονα μονόβολα απορριπτόμενου κελύφους, δηλαδή που το βλήμα είναι μέσα σε καλύπτρες. Τέτοια είναι το γαλλικό SAUVESTRE, το ελληνικό US-S από κράμα ορείχαλκου, το DUPLEKS από τη Λετονία, το BRI από την Αμερική και η ρωσική βολίδα STRELA της BAIKAL. Αυτά δεν χρειάζονται απαραίτητα την ταύτιση του εσωτερικού της κάνης (του αυλού) με τη διάμετρο του βλήματος, διότι αυτό, λόγω του προστατευτικού κελύφους, δεν έρχεται σε επαφή με τον αυλό. Μόλις βγει από το στόμιο της κάνης τότε πέφτουν οι καλύπτρες και το μονόβολο «δουλεύει μόνο του» βασισμένο στον καταμερισμό του βάρους του γιατί είναι εμπροσθοβαρές και η ακρίβειά του βασίζεται στο αεροδυναμικό του σχήμα.

Επίσης στην αγορά μας υπάρχουν εξαιρετικής ποιότητος μονόβολα αμερικανικής κατασκευής όπως τα REMINGTON ACCUTIP, τα WINCHESTER XP3 SABOT, τα FEDERAL BARNES EXPANDER που έχουν σχήμα βλημάτων της πολεμικής βιομηχανίας. Αυτά είναι υψηλής τιμής μονόβολα, αλλά χαμηλής ακρίβειας με λείες κάνες που εμείς χρησιμοποιούμε στη χώρα μας.

Αυτά είναι οπισθοβαρή βλήματα και χρειάζονται ραβδωτές κάνες του δωδεκαριού για να αποδώσουν, γιατί έχουν μελετηθεί μόνο για τέτοιες κάνες.

* με τα υπόλοιπα που λέει για τα δράμια ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα!
**κι άλλο ένα ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ Βιντεάκι
**
Η σταθεροποίηση του σωβεστρε με την τετραπλή σε ευθεία (κ όχι λοξά όπως στα βέλη) πτερυγωτη ουρά, πιθανόν να αποκτά αυτή την ευθυγράμμιση ενός αεροπλανου‼️
Απορία πάντως μου είναι, γιατί ως τωρα δεν το μανατζαρουν όπως πρέπει‼️ θα έπρεπε, η ίδια η κωλο σωβεστρε ,να έχει τεστ του προϊόντος της καθώς κ απαγορευτικό ....σε ανοιχτούς αυλούς αν επιδρά αρνητικά‼️
Ένας Αλεξανδρόπουλιωτης ,που νομίζω έγραφε κ εδώ παλαιότερα, τα είχε δοκιμάσει κ τα απλά κ τα μάγκνουμ κ βρήκε ακριβέστερα μόνο τα απλά‼️
 
Η σταθεροποίηση του σωβεστρε με την τετραπλή σε ευθεία (κ όχι λοξά όπως στα βέλη) πτερυγωτη ουρά, πιθανόν να αποκτά αυτή την ευθυγράμμιση ενός αεροπλανου‼️
Απορία πάντως μου είναι, γιατί ως τωρα δεν το μανατζαρουν όπως πρέπει‼️ θα έπρεπε, η ίδια η κωλο σωβεστρε ,να έχει τεστ του προϊόντος της καθώς κ απαγορευτικό ....σε ανοιχτούς αυλούς αν επιδρά αρνητικά‼️
Ένας Αλεξανδρόπουλιωτης ,που νομίζω έγραφε κ εδώ παλαιότερα, τα είχε δοκιμάσει κ τα απλά κ τα μάγκνουμ κ βρήκε ακριβέστερα μόνο τα απλά‼️
Γιάννη αν δεν ήταν τόσο ακριβά μόνο αυτά θα έριχνα
αλλά όπως είπε ο Ηρακλής αφού υπάρχουν πολύ φθηνότερα που δουλεύουν άριστα στις αποστάσεις που ρίχνουμε, ποιος ο λόγος για τα πανάκριβα; (χώρια οι αστοχίες του κάλυκα)
 
Δεν ξερω τι αλλο να πω........αβυσσος η βλητικη συμπεριφορα του μονοβολου!!!!!!!
Εκει που λες μια χαρα ερχωνται καινουργια δεδομενα και τα αλαζουν ολα........η τεχνολογια προχωρα και τα αποτελεσματα ξαφνιαζουν.....
Το marketimg καλα κρατει σε ολα οτι αφορα εξοπλισμο,φυσιγγια,οπλα και ο μπουσουλας εχει χαθει.
Απο πολυ καιρο τουλαχιστον εγω που δεν εχω οφελος απο κανεναν και κερδος εχω πειραματιστει με διαφορα μολυβια........εχω δωσει χρημα σε δοκιμες .......μου εχουν δωσει μονοβολα να δοκιμασω και εχω κατασταλαξει σε καποια συμπερασματα τα οποια εχω γραψει....
Βλεπω ομως πως καποιοι συναδελφοι εχουν διαφορετικες αποψεις και καλα κανουν αν οι αποψεις αυτες βγηκαν απο δικες τους δοκιμες και οχι απο αποψεις ''καφενειου''
Προσωπικα εγω οσο δεν βλεπω βιντεο που να αποδικνειουν την ακριβεια του μονοβολου(ενωειται πανω απο 60-70μ) με αποριπτομενο κελυφος σε λειες καννες δεν προκειται να πειστω.......στις δικες μου δοκιμες ηταν σκετη απογοητευση.......
Την ακριβεια ενος τετοιου βληματος δεν την κρινουμε στα 30-40 μ αλλα πανω απο τα 50.....εκει θα φανει το αποτελεσμα.........αλλα να πουμε και το σωστο θα πρεπει να εχουμε και το καταλληλο οπλο για να τα δουμε ολα αυτα.
Δεν γινεται με ενα οπλο που εχει μακρυα καννη να εχουμε απαιτηση για ακριβεια βολης οταν μπαινει και ο παραγοντας (ταλαντωση της καννης)....αλλο μεγαλο θεμα αυτο για την ακριβεια...........γι'αυτο οι καννες slug ειναι κοντες οπως σε ολα τα ραβδωτα.
Εχω κουραστει τοσα χρονια με δοκιμες και εχω βγαλει καποια συμπερασματα........
Κανενα οπλο δεν ριχνει ολα τα φυσιγγια καλα και κανενα φυσιγγι δεν ταιριαζει σε ολα τα οπλα.......
Το καθε οπλο εχει διαφορετικη βλητικη συμπεριφορα απο ενα αλλο ακομα και αν ειναι ολοιδια......
Δοκιμες φυσιγγιων ΜΟΝΟ με το δικο σου οπλο......τα φυσιγγια που ριχνει το δικο μου πολυ καλα δεν σημαινει πως θα τα ριχνει και το δικο σου.
Οι δοκιμες γινωνται ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΔΟΚΙΜΩΝ και οχι στον κυνηγοτοπο
Πριν ασχωληθειτε με τσοκακια,αυλους κωνους και καννες ασχωληθειτε με το κοντακι και τα μετρα του....
Το να ξερω το οπλο μου και τα φυσιγγια μου ειναι πιο σημαντικο απο το να ξερω που εχει πουλια.......
 
Μιλάμε για λειοκανα ημιαυτόματα γενικής χρήσης που μπορεί να πάρουν περιστασιακά μονοβολα.Τα μέτρα του λειοκανου είναι γνωστά,free floating barrel δεν υπάρχει αλλά πολύ καλύτερα από ποζε Cal12-308win με ενδιάμεση ρίγα σύνδεσης.Ενα γουρούνι 40 κιλά στα 60 μέτρα έχει σώμα όσο η ρίγα του λειοκανου,άντε πέρνα του το μονοβολο σωστά με προσκόπευση δηλαδή.Οποιος ονειρεύεται 60 μέτρα ακρίβεια με γυμνό μάτι στο λειοκανο έχει παραπλανηθεί.Οσα κοντάκια και να φτιάξει θυμίζει αυτόν που έβαλε μπανιέρα στο ΥΟGO για να ξεπεράσει την Ferrari.
 
Την άποψη σας για το παρακάτω... :)

…[Αν κλωτσάει δεν… σκοτώνει

«Φυσίγγι που κλωτσάει δεν σκοτώνει», λέει ένας καλός μου φίλος και συμφωνώ απόλυτα. Οτιδήποτε αποσπά τον κυνηγό την ώρα του πυροβολισμού, όπως το υπερβολικό λάκτισμα και ο υπερβολικός κρότος, έχει πάντα αρνητικό αντίκτυπο στην ευστοχία.]…

( ..από το «Όπλα & φυσίγγια για τις πέρδικες» κείμενο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΗΤΣΙΑΛΗΣ )
 
Είναι και ακριβά τα ρημαδιασμένα θα έπαιρνα κάνα κουτάκι για δοκιμές.
Ο Μάριος σίγουρα θα έχει κάνει δοκιμές Ηρακλή ... θα μας πει την Δευτέρα.
Τα μοναδικά μονόβολα που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει με την Μ2 είναι δύο Rem express 2 3/4" και 3 σκοπευτικά Lambro (ίσως και κάνα ακόμα).
Τα Rem express 2 3/4" είναι θεωρώ αρκετά ευθύβολα. (φυσικά εξαρτάται και από το όπλο)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team-Αρχείο.102/page-532#post-583852

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-746#post-618942

Αυτά είναι FSDS = fin-stabilized discarding sabot.
Θεωρητικά είναι επαρκώς σταθεροποιημένα.
Ίσως όταν απορρίπτεται το κέλυφος να υπάρχει πρόβλημα.
Νομίζω το βλήμα το άλλαξαν τώρα ...
Το παλιό.
View attachment 56959
Τώρα έβγαλαν αυτό το οικολογικό :)
Μπορεί να φταίει αυτό ...
View attachment 56960


Με τέτοιες τιμές πάντως ούτε ο γερο-Sauvestre δεν θα τα ρίχνει αχαχαχ


View attachment 56961
Λοιπον εχω ριξει απο αυτα παρα πολλα μιλαμε για λεφτα τοτε 36€ τα 6 και μιλαω για βολες στα 300 μετρα υα συγκεκριμενα εχουν αποδωση ραβδωτου ο αλλος δε ξερω τι σκατα εκανε αλλα με το saiga ειδηκα κενταγανε
 
Back
Top