Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αντιλαμβάνομαι ότι θέλω πολλή τύχη για να μου έρθει γάντι. Δεν ψάχνω την τελειότητα όμως γιατί ποτέ μου δε δούλεψα την σκόπευση συστηματικά.
Μα όταν λέγεται κυνηγός αυτόματα σημαίνει ότι πρεπει να βελτιωθεις σκοπευτικα, κ το όπλο να φτιαχτεί πανω σου
 
Γέρνεις κεφάλι σίγουρα, παρά πολυ δυσκολο να ρίξει κεντρο με απόλυτα ακίνητο κεφαλι όπλο με εργοστασιακο κοντακι
Αν και δεν γέρνω κεφάλι ας πουμε ότι το κάνω ασυναίσθητα ο κολλητός με την Μ2 ρίχνει κέντρο και ψηλά μαμά κοντάκι και δεν γέρνει τον έχω δει έριξα και με εκείνο και εγώ κέντρο ψιλά ίδιος τρόπος επωμισης και διοφθαλμη σκόπευση
Στην δικιά μου πριν την φλάντζα dx/sx έφευγα αριστερά αφότου την έβαλα με κάποιες βολές και αρκετές επωμισεις και ρίχνοντας αλλά και ξέρες στο σπίτι κατάλαβα ότι βρήκα αυτό που έλειπε και μου έφταιγε το όπλο και βαρουσε εκεί που βαρουσε....
 
Untitled 1.jpg

Τέλη στα 18.3m από την έξοδο της κάνης οι μέγιστες επιτρεπτές αποκλίσεις είναι
  • 5 cm δεξιά ή αριστερά από το κέντρο
  • 12,7 cm πάνω από το κέντρο
  • 5 cm κάτω από το κέντρο
Έτσι σημάδεψα με 2 μονόβολα στα 50μ ένα σημάδι μεγέθους πορτοκαλιού, το ένα μονόβολο το βρήκε και το δεύτερο 1-2 εκατοστά παραδίπλα.
Ούτε εγώ δεν το πίστευα.
Εννοείται στημένο όπλο.
 
Last edited:
Αν και δεν γέρνω κεφάλι ας πουμε ότι το κάνω ασυναίσθητα ο κολλητός με την Μ2 ρίχνει κέντρο και ψηλά μαμά κοντάκι και δεν γέρνει τον έχω δει έριξα και με εκείνο και εγώ κέντρο ψιλά ίδιος τρόπος επωμισης και διοφθαλμη σκόπευση
Στην δικιά μου πριν την φλάντζα dx/sx έφευγα αριστερά αφότου την έβαλα με κάποιες βολές και αρκετές επωμισεις και ρίχνοντας αλλά και ξέρες στο σπίτι κατάλαβα ότι βρήκα αυτό που έλειπε και μου έφταιγε το όπλο και βαρουσε εκεί που βαρουσε....
Αν ήμασταν κοντά θα σου έλεγα ακριβώς τι κάνεις, είναι πολυ δυσκολο για κυνηγο να επωμισει με ακίνητο ισιο κεφάλι, όλοι σχεδόν με τα χρόνια έχουν συνηθισει στο να επωμιζουν με κεφάλι στα δεξιά λόγω ελάχιστης παρεκλισης του κοντακιου
 
View attachment 25400

Τέλη στα 18.3m από την έξοδο της κάνης οι μέγιστες επιτρεπτές αποκλίσεις είναι
  • 5 cm δεξιά ή αριστερά από το κέντρο
  • 12,7 cm πάνω από το κέντρο
  • 5 cm κάτω από το κέντρο
Έτσι σημάδεψα με 2 μονόβολα στα 50μ ένα σημάδι μεγέθους πορτοκαλιού, το ένα μονόβολο το βρήκε και το δεύτερο 1-2 εκατοστά παραδίπλα.
Ούτε εγώ δεν το πίστευα.
Εννοείται στημένο όπλο.
Δεν ρίξαμε σημαδευτα εννοείται σημαδευτα βαράνε κέντρο τα όπλα
Με τεστ Τσώρτσιλ βαράει πάνω του κολλητού αλλά θα το φέρουμε με φλάντζες
 
Αν ήμασταν κοντά θα σου έλεγα ακριβώς τι κάνεις, είναι πολυ δυσκολο για κυνηγο να επωμισει με ακίνητο ισιο κεφάλι, όλοι σχεδόν με τα χρόνια έχουν συνηθισει στο να επωμιζουν με κεφάλι στα δεξιά λόγω ελάχιστης παρεκλισης του κοντακιου
Κάποια στιγμή με το καλό να ανταμώσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις και να μου πεις
Πάντως δεν με βολεύει να πλαγιάσω κεφάλι γιατί φοράω γυαλιά
 
Πώς το κάνετε το τέστ ;
Ή καλύτερα που το διαβάσατε ...
Από εδώ μέσα είδα πως γίνεται το έκανα εγώ και ο κολλητός στα 14 μέτρα ρίξαμε με φουλ τσοκ 8αρι 32γρ και μερικά 28γρ σε ένα κέντρο που ζωγραφισαμε σε χαρτόνι 80*80
 
Το τεστ τσωρτιλ απαιτει και σε καποο βαθμο σταθερη επωμιση αφου επωμιζεις το ιδιο παντα με το που κουμπωνεις πατας αν δεν επωμιζεις με τον ιδιο τροπο η καθυστερεις να τραβηξεις υποσυνειδητα ο εγκεφαλος σε διορθώνει και δε βγαζεις σωστα συμπερασματα
 
Το τεστ τσωρτιλ απαιτει και σε καποο βαθμο σταθερη επωμιση αφου επωμιζεις το ιδιο παντα με το που κουμπωνεις πατας αν δεν επωμιζεις με τον ιδιο τροπο η καθυστερεις να τραβηξεις υποσυνειδητα ο εγκεφαλος σε διορθώνει και δε βγαζεις σωστα συμπερασματα
Παιρνεις μια χονδρική ιδέα που ρίχνει το όπλο σε ευθεία βολή στο υψος των ματιών, αλλά να κάνω μια ερώτηση κ μια απορία, φτιάχνω λοιπόν το κοντακι να ρίχνω κέντρο στα 14 μ με αυθόρμητη επωμιση κ πατημα , στις τραβερσες από δεξιά προς αριστερά η στις βασιλικές θα ρίχνω κέντρο ;;;;;;;;;;
 
Οπου κοιτας θα ριχνεις ενοειται ομως οταν τουφεκας κινητους στοχους θες και προσκοπευσεις αυτο ειναι και το σωστο να σηκωνεις το οπλο ενω κοιτας το θηραμα οχι να κοιτας τα σκοπευτικα και να ψαχνεις το στοχο αυτο το κανεις στα ραβδωτα .
 
Παιρνεις μια χονδρική ιδέα που ρίχνει το όπλο σε ευθεία βολή στο υψος των ματιών, αλλά να κάνω μια ερώτηση κ μια απορία, φτιάχνω λοιπόν το κοντακι να ρίχνω κέντρο στα 14 μ με αυθόρμητη επωμιση κ πατημα , στις τραβερσες από δεξιά προς αριστερά η στις βασιλικές θα ρίχνω κέντρο ;;;;;;;;;;
Εγω λεω στις βασιλικες θα ριχνουμε ψιλοτερα στις τραβερσες δε ξερω περιμενω απαντηση
 
φτιάχνω λοιπόν το κοντακι να ρίχνω κέντρο στα 14 μ με αυθόρμητη επωμιση κ πατημα , στις τραβερσες από δεξιά προς αριστερά η στις βασιλικές θα ρίχνω κέντρο ;;;;;;;;;;
o_O
Σε κινούμενο στόχο με αυθόρμητη επωμιση κ πατημα ? Χωρίς να ακολουθήσεις τροχιά ?
Ούτε ο Λούκυ Λούκ δεν τα κάνει αυτά ...
 
Να ξανακάνω λοιπόν την ερώτηση, φτιάχνω ένα κοντακι να ρίχνει στα 14 μ στο υψος των ματιών μου κέντρο στον στόχο, στο κυνήγι θα ρίχνει κέντρο σε όλες τις τροχιές ;;
 
Να ξανακάνω λοιπόν την ερώτηση, φτιάχνω ένα κοντακι να ρίχνει στα 14 μ στο υψος των ματιών μου κέντρο στον στόχο, στο κυνήγι θα ρίχνει κέντρο σε όλες τις τροχιές ;;
Όχι ... γι αυτό πρέπει να γίνονται δοκιμές σε διάφορες κατακόρυφες (το πιο σημαντικό) και οριζόντιες γωνίες όπλου και θέσεις σώματος ...
 
Πώς το κάνετε το τέστ ;
Ή καλύτερα που το διαβάσατε ...
Με το τεστ αυτό εξετάζουμε αν το όπλο τουφεκάει εκεί που βλέπουμε . Δεδομένη είναι η διόφθαλμη σκόπευση με το σκεπτικό ότι στην κυνηγετική σκόπευση γίνεται κατάδειξη του στόχου και η σταθερή επώμιση. Γίνεται στα 14,5μ με 7 -8 τουφεκιές με φουλ τσοκ και με #7 ή #8 ή και πιό μικρά σε χαρτόνι με ένα κέντρο που είναι στο ύψος των ματιών μας και βλέπουμε πόσο και προς τα που φεύγει . Το θέμα είναι ότι οι τουφεκιές πρέπει να είναι ενστικτώδεις .

Το τεστ όμως είναι η μισή δουλειά . Η άλλη μισή είναι να κάνεις διορθώσεις στο κοντάκι που θα διορθώσει τις παρεκλίσεις. Είτε με φλάντζες, είτε με ρυθμιζόμενο κοντάκι είτε με φάγωμα με την ράσπα του κοντακιού.

Εδώ μπορείς να δείς πως γίνονται οι διορθώσεις: http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/3013/

Οσο για τις τραβέρσες που λέει ο Δημήτρης σκέπτομαι ότι "πρώτα μαθαίνουμε να περπατάμε και μετά τρέχουμε". Πρώτα στο σταθερό στόχο του Churchill test ρίχνουμε κέντρο και μετά πάμε στις τραβέρσες με τις τεχνικές προσκόπευσης κλπ.

Κάπου εδώ μέσα έχουμε ξαναβάλει για το πώς γίνεται το τεστ αλλά άμα το γκουγλάρεις θα δείς πολλά που πάνω κάτω λένε τα ίδια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top