Μύθος ή Πραγματικότητα;

HL Mod

Staff member
Εδώ θα συζητάμε διάφορες απόψεις που ακούγονται κι επικρατούν συχνά σε κυνηγετικά πηγαδάκια, αλλά πολλές φορές μπορεί να απέχουν από την πραγματικότητα. Θα αναζητούμε τα στοιχεία και τα επιχειρήματα για να τις καταρρίπτουμε, μην αποκλείοντας και το ενδεχόμενο η αναζήτησή μας αυτή να επιβεβαιώσει ίσως... κάποιο "μύθο"...
 
Εδώ θα συζητάμε διάφορες απόψεις που ακούγονται κι επικρατούν συχνά σε κυνηγετικά πηγαδάκια, αλλά πολλές φορές μπορεί να απέχουν από την πραγματικότητα. Θα αναζητούμε τα στοιχεία και τα επιχειρήματα για να τις καταρρίπτουμε, μην αποκλείοντας και το ενδεχόμενο η αναζήτησή μας αυτή να επιβεβαιώσει ίσως... κάποιο "μύθο"...
Ωραίο θέμα!
 
Είναι η αχρωμιωτη κάνη που έχει δημιουργήσει όλο αυτό που κυκλοφορεί περί βλητικης υπεροχής τους ή το πάχος των τοιχωμάτων της που κανουν την διαφορά;
Πιστεύω η λείανση που μπορείς να πετύχεις κάνει την διαφορά.
 
Πιστεύω η λείανση που μπορείς να πετύχεις κάνει την διαφορά.
Πιστευω πως το πάχος και το βάρος της επηρεάζει τις δυναμεις που αναπτύσσονται κατά την διάρκεια της πυροδοτήσεις Και μέχρι να φύγει η γόμωση και τα αέρια από την κάνη!Η λείανση νομίζω πως είναι πρωταρχικός παράγοντας για να βγουν όσο το δυνατόν περισσότερα δυνατά σκαγια χωρίς παραμορφώσεις και φτυσίματα.
 
Είναι η αχρωμιωτη κάνη που έχει δημιουργήσει όλο αυτό που κυκλοφορεί περί βλητικης υπεροχής τους ή το πάχος των τοιχωμάτων της που κανουν την διαφορά;
Ενδιαφέρουσα ερώτηση.μια φορά κι έναν καιρό λοιπόν ο πράσινος γίγαντα πρωτοτυπωντας για την εποχή εκείνη στ αυτογεμη ακολούθησε την αρχαία εφαρμογή των Άγγλων στα δίκανα του 18,55 στον αυλό έφτιαξε μια υπέροχη αχρωμιωτη κανη η οποία απέδιδε εκπληκτικά κι έτσι χτιστηκε ο μύθος του αχρωμιωτου στ αυτογεμη ενώ προϋπήρχε στα δικανα από πιο παλιά.λιγο αργότερα κάνει την εμφάνιση της ο άλλος μύθος πάλι για την εποχή η σειρά 300 της Μπερέτα με τον πιο απλό μηχανισμό αερίων σε σχέση με τον αμερικανικο λύκο από πλευράς μηχανισμού αλλά και τη χρωμιωμενη κανη η οποία όμως είχε ένα μειονέκτημα.παρα την καλή βλητική απόδοση σε μερικές κανες έμπαινε παραπάνω χρώμιο με αποτέλεσμα να τις καθιστά ευάλωτες στις αλλαγές θερμοκρασίας.φημολογειται ότι η Μπερέτα στη 302 χωρίς να μπορώ να το ξέρω ακριβώς αν και κάτοχος 302 χρησιμ.στη κανη σουηδικό ατσάλι τ οποίο λέγεται ότι είναι πιο ελαστικό στις αλλαγές θερμοκρασίας μάλλον για να καλύψει αυτό το μειονέκτημα.με το πέρασμα των χρόνων τις αλλαγές στο ατσάλια στη τεχνογνωσία που αποκτήθηκε στην εξέλιξη φυσιγγίων και τσοκ πλέον δε νομίζω προσωπικά ότι ο μέσος κυνηγός θα καταλάβει μεγάλες διαφορές μεταξύ χρωμιωμενου και αχρωμιωτου.η rem πάντως είχε και έχει πετύχει την απόλυτη αχρωμιωτη ποιοτική κανη σε όπλα παραγωγής για αυτό και η 1100 είναι τ όπλο που παρά τα προβλήματα μηχανισμού που παρουσίαζε πούλησε πάνω από μυριο όπλα και ακόμα πουλάει.ποιοτικες αχρωμιωτες κανες βλέπουμε πλέον μόνο σε όπλα κατά παραγγελία τα οποία κοστίζουν αρκετά χρήματα.αυτη είναι η ταπεινή μου προσωπική αποψη
 
Στα καλά αγγλικά όπλα οι κάννες ήταν και είναι ακόμα αχρωμίωτες. Η ποιότητα τους βέβαια ήταν σπουδαία γιατί όπως ήδη αναφέρθηκε ήταν ΤΕΛΕΙΑ λειασμένες. Η λείανση λοιπόν ήταν τέτοια που επέτρεπε μια βολή <<άριστη>> ως προς τις συνθήκες που είχαν τα σκάγια να αντιμετωπίσουν. Η χρωμιωμένη κάννη δημιουργήθηκε διότι απλά απαιτούσε λιγότερη φροντίδα ως προς τον εσωτερικό καθαρισμό η κάννη από τον κάτοχο του όπλου και σαν αποτέλεσμα λιγότερες πιθανότητες οξείδωσης. Εδώ βέβαια θα πρέπει να πούμε οτι σε περίπτωση που υπήρχε οξείδωση εσωτερικά σε χρωμιωμένη κάννη ο κάτοχος της <<έμπαινε>> σε μικρές ή μεγάλες περιπέτειες ως προς την επιδιόρθωση τους. Τέλος λέγεται ότι ρώτησαν τους Άγγλους παραδοσιακούς κατασκευαστές γιατί δεν προχωρούν και εκείνοι σε μια τέτοια εξέλιξη ως προς το εσωτερικό των καννών τους και στα δικά τους παραγόμενα δίκαννα....και η απάντηση λίγο πολύ ήταν ότι...οι δικοί τους πελάτες δεν καθαρίζουν οι ίδιοι τα όπλα τους.....εννοώντας βέβαια ότι αυτή ήταν δουλειά για τους υπηρέτες των Λόρδων κυνηγών πελατών τους.
 
Είναι η αχρωμιωτη κάνη που έχει δημιουργήσει όλο αυτό που κυκλοφορεί περί βλητικης υπεροχής τους ή το πάχος των τοιχωμάτων της που κανουν την διαφορά;
Θα προσθέσω δύο στοιχεία πάνω στον προβληματισμό του Ηλία.
Απ' τη μία πλευρά το χρώμιο σαν ένα ιδιαίτερα σκληρό μέταλλο θα επηρεάζει την αρμονική ταλάντωση της κάννης. Στα βίντεο που έχω παρακολουθήσει του Αιγινίτη, έχει ευθέως υπαινιχθεί τη βλητική ανωτερότητα της αχρωμίωτης κάννης.
Από την άλλη πλευρά, τα όπλα (είτε αυτογεμή, είτε δίκαννα) των δεκαετιών '70-'80, αρχές '90, που έχουν αφήσει όνομα για τις καταβολές τους, είχαν πιο παχιά τοιχώματα οι κάννες τους σε σύγκριση με τα μεταγενέστερα έως σύγχρονα και αρκετά από αυτά, αν όχι τα περισσότερα, είχαν και χρωμιωμένες κάννες.
 
Είναι η αχρωμιωτη κάνη που έχει δημιουργήσει όλο αυτό που κυκλοφορεί περί βλητικης υπεροχής τους ή το πάχος των τοιχωμάτων της που κανουν την διαφορά;
Στα ψιλα σκαγια εχω δει διαφορα , κ οφειλεται στις μειωμενες τριβες
 
Μια αχρωμιωτη κανη (γενικα) δεν λεει κατι.Πρεπει να ειναι τοσο καλα κατασκευασμενη οσο
αφορα το γυαλισμα της που να φτανεις στο σημειο να την μπερδευεις απο γυαλαδα με την
χρωμιωμενη για να πεις οτι βλεπεις διαφορα βλητικα.Δεν υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ των
δυο απο την ωρα που μπηκαν στην βλητικη τα πλαστικα κυαθια που φερουν τα σκαγια μεσα
μην αφηνοντας τα να εχουν τριβες με την κανη.Μονο σε μαλλινα και μισοταπα θα παρατηρησει
καποιος διαφορες αν και εφοσον εχουν το ιδιο μηκος-αυλο-κωνο προσαρμογης-τσοκ αλλα
και το ποιο βασικο,συσταση μεταλλου(πραγμα που δεν γινεται) αλλα μια μικρη διαφορα θα
την δει....Εδω υπαρχει και ο αλλος ΜΥΘΟΣ οτι μια καλα γυαλισμενη κανη-τσοκ δινει πολυ
καλυτερες κατανομες-ταχυτητες.Αυτη η θεωρια του καναπε και μονο δεν ισχυει γιατι οσες
ωρες και να ετριβες-γυαλιζες μετα απο 2 φυσιγγια στο κυνηγι εχεις την ιδια κανη πριν την
πολυωρη προσπαθεια.
 
Last edited:
Επειδη εχω γυαλισει στο χερι κ πολλα τσοκ κ πολλες κανες αξιζει πραγματικα , βελτιωνονται σαφως κατανονες κ συγκεντρωσεις αλλα κ δεν μπουκωνουν ευκολα παλι , φυσικα μακρια απο ελικοειδης διασπορεις , τωρα ποιος γραφει θεωριες του πληκτρολογιου κ του καναπε ειναι αλλο θεμα , οσο για τις αχρωμιωτες , επειδη εχω οπλο ποζε με τετοιες κανες ξερω κ παλι ακριβως τι γραφω , υπεροχη στα ψιλα σκαγια
 
Να θέσω ένα ..ερώτημα....χρειάζονται τα σκόπευτρα από οπτική ίνα σε ένα λειόκαννο όπλο ναι ή όχι και γιατί;;;
Αχρηστα κ ζημια στην καταδειξη , τραβανε τα ματια στο στοχαστρο κ οχι στον στοχο
 
Να θέσω ένα ..ερώτημα....χρειάζονται τα σκόπευτρα από οπτική ίνα σε ένα λειόκαννο όπλο ναι ή όχι και γιατί;;;
Απ' τη στιγμή που με το λειόκαννο καταδικνυεις - εστιάζεις.....θεωρώ ότι είναι περιττά. Μόνο για το γούστο τα βάζεις.
 
Οι εταιρείες γτ τα έχουν; δεν είναι άχρηστα, εμένα ας πούμε με βολεύει όταν βλέπω τα μέτρα του όπλου. Απο κει και πέρα ναι μπορεί να τραβήξουν το μάτι και μετά κλάφτα Χαράλαμπε.
 
Η οπτικες ινες ειναι για καθηστα την ωρα που κουμπωνεις και πατας εαν την βλεπεις κυνηγι στο χερι δεν εχεις δωκιμαστετο και θα δειτε προσοχη μεγαλη ματια και μυαλο στο πουλι οχι στο οτι δεν εχουμε σκοπευτρο
 
Οι εταιρείες γτ τα έχουν; δεν είναι άχρηστα, εμένα ας πούμε με βολεύει όταν βλέπω τα μέτρα του όπλου. Απο κει και πέρα ναι μπορεί να τραβήξουν το μάτι και μετά κλάφτα Χαράλαμπε.
Όπως είπε και @Tolis SBE1 για καθηστα θηράματα ίσως να βολεύουν και δεν ξέρω σε κάννες slug. Τώρα για πετούμενα θεωρω ότι δεν προσφέρουν κάτι. Οι εταιρείες Μάνο τα έχουν για να πουλάνε. Τώρα κάποιους μπορεί και να τους βοηθάει αν και δεν καταλαβενω πως.
 
Back
Top