Μύθος ή Πραγματικότητα;

45m άντε να κάνεις λίγο ζέσταμα στα Γαλλικά σου

45 λεει και οι βολες μια εδω και μια εκει....σαν να λεμε μονοβολα διασπορας............να μην αναφερω πως το βλημα δεν κτυπα κεντραρισμενα τον πινακα αλλα πλαγια......μεχρι και η ουρα αφηνει σημαδι!!!!!!!
Αυτα ειναι τα περιφημα και ακριβα μονοβολα Sauvestre!!!!!!
 
Για τον ντικ είναι και το site τους.
Flash player θέλει για να δεις τα video ...

29m λέει ο Γάλλος εδώ ...
29M λεει ο Γαλος αλλα μονο αυτος ξερει ποσο ειναι.........εν πασει περιπτωσει και σε αυτην την αποσταση και με red dot παλι δεν δικαιολογειται....
Εν τελει θα δουμε καμια βολη αξιοπρεπεις απο τα 50μ και πανω για αυτα τα μολυβια????
 
45 λεει και οι βολες μια εδω και μια εκει....σαν να λεμε μονοβολα διασπορας............να μην αναφερω πως το βλημα δεν κτυπα κεντραρισμενα τον πινακα αλλα πλαγια......μεχρι και η ουρα αφηνει σημαδι!!!!!!!
Αυτα ειναι τα περιφημα και ακριβα μονοβολα Sauvestre!!!!!!
Ρίχνει με Baikal... Με λείες κάνες! Τα τύπου sabot δεν είναι για λείες....
 
29M λεει ο Γαλος αλλα μονο αυτος ξερει ποσο ειναι.........εν πασει περιπτωσει και σε αυτην την αποσταση και με red dot παλι δεν δικαιολογειται....
Εν τελει θα δουμε καμια βολη αξιοπρεπεις απο τα 50μ και πανω για αυτα τα μολυβια????
Είναι και ακριβά τα ρημαδιασμένα θα έπαιρνα κάνα κουτάκι για δοκιμές.
Ο Μάριος σίγουρα θα έχει κάνει δοκιμές Ηρακλή ... θα μας πει την Δευτέρα.
Τα μοναδικά μονόβολα που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει με την Μ2 είναι δύο Rem express 2 3/4" και 3 σκοπευτικά Lambro (ίσως και κάνα ακόμα).
Τα Rem express 2 3/4" είναι θεωρώ αρκετά ευθύβολα. (φυσικά εξαρτάται και από το όπλο)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team-Αρχείο.102/page-532#post-583852

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές-Αρχείο.106/page-746#post-618942
Ρίχνει με Baikal... Με λείες κάνες! Τα τύπου sabot δεν είναι για λείες....
Αυτά είναι FSDS = fin-stabilized discarding sabot.
Θεωρητικά είναι επαρκώς σταθεροποιημένα.
Ίσως όταν απορρίπτεται το κέλυφος να υπάρχει πρόβλημα.
Νομίζω το βλήμα το άλλαξαν τώρα ...
Το παλιό.
1664705864893.png
Τώρα έβγαλαν αυτό το οικολογικό :)
Μπορεί να φταίει αυτό ...
1664705984489.png


Με τέτοιες τιμές πάντως ούτε ο γερο-Sauvestre δεν θα τα ρίχνει αχαχαχ


1664706193386.png
 
Που το ειδες το Baikal????
Στις απαντήσεις του ιδίου στα σχόλια! Δεν διευκρινίζει βέβαια αν είναι raye το baikal, αλλά όσο ξέρω δεν έχουν...έχουν ραβδωτές ,έχουν συνδιασμό ραβδωτης και λείας αλλά όχι χαραγμένες τύπου paradox.
 

Attachments

  • Screenshot_2022-10-02-14-57-14-66_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    Screenshot_2022-10-02-14-57-14-66_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg
    293,7 KB · Προβολές: 12
Πριν λιγα χρονια σε μια συζητηση για μολυβια με εναν γουρουνα που δουλευει τετοια φυσιγγια(μονοβολα)με καραμπινα Browning με τσοκ ***** ηρθαμε σε μεγαλη αντιπαραθεση οταν μου εδειξε με καμαρι τα καινουργια μονοβολα που πηρε και μαλιστα 55 ευρω την πενταδα!!!!!

1664711952361.png
Aπο την πρωτη στιγμη που τα ειδα καταλαβα πως δεν κανουν αλλα αυτος οπως και αλλοι παρευρισκωμενοι με χλευασαν ειρωνικα..........
Δεν ηθελα και πολυ για να ''αρπαξω'' και το στοιχημα επεσε....
Αν βρει στοχο στα 80 μ ενα μεγαλο πιατο φαγητου εστω και ενα εγω θα του πληρωνα τα φυσιγγια....αν οχι θα μου εκανε ενα τραπεζι με οτι γουσταρα.......
Ετοιμασα μια κολλα χαρτι 100χ70 πανω σε μια βαση...εκανα στην μεση εναν κυκλο βαμενο κοκκινο διαμετρου 35 εκατοστων και μετρησαμε με κορδελα 80 μ.
Εβαλε λοιπον το οπλο πανω σε μια βαση προχειρη αλλα σταθερη και εριξε και τα πεντε........εκει να δειτε γελιο!!!!!!!το δικο μου γιατι το δικο του κοπηκε αδοξα....
Αποτελεσμα.......ενα βλημα βρηκε στον πινακα περιπου 10 ποντους απο την ακρη της κολας αλλα αυτο που μου εκανε ακομα εντυπωση ηταν πως η τρυπα εγινε τελειως μακροστενη οπως το σχημα της βολιδας απο τα πλαγια......
Ακομα κλαιει τα λεφτα για τα φυσιγγια τα καλα και ακριβα!!!!!!!οσο για το τραπεζι........χορτασα για μια βδομαδα!!!!!
Επιδει ηθελα να το αποδειξω πως τα καλιτερα μονοβολα για τις δικες μας καννες ειναι τα τυπου Brenneke του εφερα 5 δικα μου και εριξε.......δυο μεσα στον κυκλο και τρια περιμετρικα....ετσι για να καταλαβαινουμε πως το Marketing ''δουλευει'' τον κοσμο και τους ευκολοπιστους..........
 
Στις απαντήσεις του ιδίου στα σχόλια! Δεν διευκρινίζει βέβαια αν είναι raye το baikal, αλλά όσο ξέρω δεν έχουν...έχουν ραβδωτές ,έχουν συνδιασμό ραβδωτης και λείας αλλά όχι χαραγμένες τύπου paradox.
Ακομα δεν καταλαβα...σε ποιο βιντεο αναφερεσαι?
 
Δεν ριχνει με Baikal Δημητρη.....με Beretta ριχνει.
Στο 17: 50 λέει για το μπαικαλ και τα τσοκ... Δε ξέρω γαλλικά,δεν τον πιάνω καλά... Κάποιος γαλλομαθής ας βοηθήσει.... Πάντως να πω αυτό και να το κλείσω, κ εγώ μαλακά ρίχνω,gualandi brenneke,foster... Αλλά πιστεύω ότι με τη σωστή κάνη κεντάνε τα (πανάκριβα ναι) πυραυλακια... Και έχουν απίστευτα αποτελέσματα σε ζημιά λόγω σχήματος και πυκνότητας διατομης, δες manlicher!
 
Στο 17: 50 λέει για το μπαικαλ και τα τσοκ... Δε ξέρω γαλλικά,δεν τον πιάνω καλά... Κάποιος γαλλομαθής ας βοηθήσει.... Πάντως να πω αυτό και να το κλείσω, κ εγώ μαλακά ρίχνω,gualandi brenneke,foster... Αλλά πιστεύω ότι με τη σωστή κάνη κεντάνε τα (πανάκριβα ναι) πυραυλακια... Και έχουν απίστευτα αποτελέσματα σε ζημιά λόγω σχήματος και πυκνότητας διατομης, δες manlicher!
Πιο 17.50 βρε Δημητρη????? 3.44 ειναι ολο το βιντεο του Γαλλου.....μπας και ειδες κανενα αλλο????
 
Είδα την πυρίτιδα να πλέει και έπαθα ένα μικρό σοκ.
Κάτι για περιστροφές έλεγε λόγω φάλτσου στα πτερύγια κτλ.
Δεν ξέρω να σταθεροποιείται βλήμα λόγω περιστροφής που αποκτά από αέρα.
Μου ακούγεται πολύ περίεργο.

Τα πτερύγια θα τα περίμενα πιο μεγάλα
... δεν ξέρω γιατί τα έχουν φτιάξει τόσο μικρά.
The real thing ...

aea92b5655f770cbe04fe1ebf9b09e42f81dcca8.JPG
 
Είδα την πυρίτιδα να πλέει και έπαθα ένα μικρό σοκ.
Κάτι για περιστροφές έλεγε λόγω φάλτσου στα πτερύγια κτλ.
Δεν ξέρω να σταθεροποιείται βλήμα λόγω περιστροφής που αποκτά από αέρα.
Μου ακούγεται πολύ περίεργο.

Τα πτερύγια θα τα περίμενα πιο μεγάλα ... δεν ξέρω γιατί τα έχουν φτιάξει τόσο μικρά.
The real thing ...

View attachment 56994
Βελάκια του dart; 😁
 
Back
Top