Μπότες στήθους - Μπότες Μηρού- Waders

Καλημερα σας κυριοι. Εχω μια απορια τι φοραμε τι ρουχα, καλτσες μεσα απο τις μποτες neopren(μεχρι τους ωμους δηλ.) στον βαλτο με πολυ κρυο για να μην κρυοσουμε κ να μην υδροσουμε. Φτανει μονο του το λεπτο ισοθερμικο σετ underwear πανω κ κατω???
 
Καλημερα σας κυριοι. Εχω μια απορια τι φοραμε τι ρουχα, καλτσες μεσα απο τις μποτες neopren(μεχρι τους ωμους δηλ.) στον βαλτο με πολυ κρυο για να μην κρυοσουμε κ να μην υδροσουμε. Φτανει μονο του το λεπτο ισοθερμικο σετ underwear πανω κ κατω???
Θα σου έλεγα να γράψεις στο ανάλογο τόπικ περί waders .....για πολύ κρύο υπάρχουν τα wader pants που είναι συνήθως fleece και έχουν ελαστικούς ιμάντες να το πω έτσι τέρμα κάτω για να μην ανεβαίνει το παντελόνι ......σε μαλακό καιρό φοράω αυτά που είπες τύπου ισοθερμικά αν σφίξει το κρύο βάζω παντελόνι μια μπλούζα φούτερ και το τζάκετ από μέσα γιατί σφραγίζει καλύτερα το κρύο και αν πέσεις σε πολύ νερό σφίγγει τζάκετ με μπότα και δεν περνάει μέσα το νερό και γιατί πας και σε πιο βαθιά νερά χωρίς να βραχεί το τζάκετ σού
 
Θα σου έλεγα να γράψεις στο ανάλογο τόπικ περί waders .....για πολύ κρύο υπάρχουν τα wader pants που είναι συνήθως fleece και έχουν ελαστικούς ιμάντες να το πω έτσι τέρμα κάτω για να μην ανεβαίνει το παντελόνι ......σε μαλακό καιρό φοράω αυτά που είπες τύπου ισοθερμικά αν σφίξει το κρύο βάζω παντελόνι μια μπλούζα φούτερ και το τζάκετ από μέσα γιατί σφραγίζει καλύτερα το κρύο και αν πέσεις σε πολύ νερό σφίγγει τζάκετ με μπότα και δεν περνάει μέσα το νερό και γιατί πας και σε πιο βαθιά νερά χωρίς να βραχεί το τζάκετ σού
Επεισης θελω να αγορασω μποτες κανονικες μεχρι το γονατο υπαρχουν στο εσωτερικο γουνα κ καποιες ειναι με νεοπρεν απο εσωτερικο. Νεοπρεν πιστευω ειναι καλυτερο στο κρυο αλλα φοβαμε απο τα νεοπρεν επειδη σε υδρονουν πολυ με πολυ περπατημα λαγο κ φασσα. Ποιο λες ειναι καλυτερο με νεοπρεν εσωτερικο η με γουνα. Εχω μποτες pvc αλλα παγωνουν τα δαχτιλα στο κρυο
 
Επεισης θελω να αγορασω μποτες κανονικες μεχρι το γονατο υπαρχουν στο εσωτερικο γουνα κ καποιες ειναι με νεοπρεν απο εσωτερικο. Νεοπρεν πιστευω ειναι καλυτερο στο κρυο αλλα φοβαμε απο τα νεοπρεν επειδη σε υδρονουν πολυ με πολυ περπατημα λαγο κ φασσα. Ποιο λες ειναι καλυτερο με νεοπρεν εσωτερικο η με γουνα. Εχω μποτες pvc αλλα παγωνουν τα δαχτιλα στο κρυο
Αν θες μόνο για καρτέρι νεοπρεν αν όμως συνδυάσεις και αρκετό περπάτημα με μόνωση μπαίνει βγαίνει πολύ εύκολα και δεν πιάνει πολύ χώρο
Γιατί είχα πάρει aigle parcours iso που έχουν νεοπρεν και όταν περπάταγα ιδρωνα μιλάω όμως για χιλιόμετρο και βάλε για λιγα μέτρα δεν υπάρχει θέμα
 
Αν θες μόνο για καρτέρι νεοπρεν αν όμως συνδυάσεις και αρκετό περπάτημα με μόνωση μπαίνει βγαίνει πολύ εύκολα και δεν πιάνει πολύ χώρο
Τοτε καλυτερο με γουδα επενδυση λες δηλαση επειδη εγω παντου με γαλοτσες(μεχρι το γονατο) κυνηγαω χειμωνα κ καλοκαιρι με τα αρβυλα κ τετοια δεν
 
Τοτε καλυτερο με γουδα επενδυση λες δηλαση επειδη εγω παντου με γαλοτσες(μεχρι το γονατο) κυνηγαω χειμωνα κ καλοκαιρι με τα αρβυλα κ τετοια δεν
Ναι καλύτερα το νεοπρεν είναι για στάσιμο κυνηγοί άντε και μικρές μετακινήσεις δεν κάνει για πολύ περπάτημα ακόμα και με μείον μπορεί να ιδρώσεις
 
Αν σου εχει τρυπισει στα πλαστικα κοβεις μπαλωμα απο ενα παλιο αδιαβροχο και το κολας με logo.οσο λιγοτερη βαλεις τοσο καλητερα θα κολησει.το ιδιο και στην γαλοτσα.φροντησε να ειναι τελιως στεγνη....αν στην γαλοτσα εχεις σχησμη βαλε λιγη πρωτα να κολησει η τρυπα και μετα το μπαλωμα.φροντησε το μπαλωμα να ειναι οσο το δηνατον μικροτερο.δεν χρειαζωντε υπερβολες.....
 
οι δικες μου δεν εχουν τρυπα απο σχισιμο.απλα εχει φθαρει το pvc λογω πολυκαιριας κ διπλωματος.ηταν στο παταρι χρονια αφορετες.το αποτελεσμα ειναι σε δυο τρια σημεια ψηλα περιπου στη μεση να εχει σκασει το pvc κ να φενεται η φοδρα.
 
Εγώ της δικές μου νεοπρεν βέβαια τις εραψα επιφανειακά και έπειτα τις πέρασα 2-3 λεπτές στρώσεις κόλλας aquaseal και είναι κομπλέ.... υπάρχει μια κόλλα όπως έχω αναφέρει και πιο παλιά εδώ μέσα η οποία κολλάει οποιαδήποτε μορφή μπότας και πραγματικά την βάζεις στην μπότα και σε δύο λεπτά μπαίνεις στον βάλτο χωρίς θέμα
Η κόλλα που λέω είναι αυτή Ελλάδα όμως δεν την έχω βρει δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλη μορφή ίσως
 
Με logo ανετα την κολας......και ησως να μην θελει μπαλωμα....
Μπάλωμα δεν θέλει, αφού έχει ξεκολλήσει πάνω στην υπάρχουσα "ραφή". Θα πάρω αυτήν που ποσταρισε ο Dim63, γιατί η logo νομίζω γίνεται άκαμπτη.
Το χειρότερο που κάνουμε στις μπότες είναι που τις διπλώνουμε για φύλαξη και "σπάνε".
 
Back
Top