Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Άψογα! Απαιτητικό δέντρο στο μπόλιασμα η καρυδιά.Αφού πολλοί λένε πως είναι το μόνο δέντρο που δεν κεντρώνεται..
Οντως Χρήστο! Στο χωριό του πατέρα μου το ίδιο πίστευαν και πιστεύουν πολλοί ακόμα! Και όντως είναι πολύ απαιτητικό και δύσκολο, ίσως το δυσκολότερο κεντρωμα από όλα σε δέντρο και γιατί το δέντρο έχει πολλούς χυμούς και πνίγει ή σαπίζει το μόσχευμα και γιατί το μόσχευμα ειναι κούφιο μέσα και θέλει προσοχή και τεχνική πόσο να το κόψεις και πόσο να το αφήσεις... Είχα φάει κάτι πανωλεθριες στην αρχή μέχρι να το βρω που ακόμα τις θυμαμαι... Τώρα πια όμως μου ειναξ το ίδιο σαν να κέντρωνω ελιές που θεωρώ το πιο εύκολο και δεκτικο δέντρο από όλα...

Βλέπω και σχιστό;
Όλα με καλεμι ειναι και πλάγιο σκισιμο φλοιδας για να συρταρωσει μέσα η πένα... Εκτός απο 1-2 διαφορετικά τεχνικά πράγματα στο καλεμι, και 1-2 χαραγματα χαμηλά στον κορμό για εκτονωση των περισσευουμενων χυμών όλα τα άλλα ειναι ίδια με το κεντρωμα της ελιάς που κάνω και έχω δειξει
 
Οντως Χρήστο! Στο χωριό του πατέρα μου το ίδιο πίστευαν και πιστεύουν πολλοί ακόμα! Και όντως είναι πολύ απαιτητικό και δύσκολο, ίσως το δυσκολότερο κεντρωμα από όλα σε δέντρο και γιατί το δέντρο έχει πολλούς χυμούς και πνίγει ή σαπίζει το μόσχευμα και γιατί το μόσχευμα ειναι κούφιο μέσα και θέλει προσοχή και τεχνική πόσο να το κόψεις και πόσο να το αφήσεις... Είχα φάει κάτι πανωλεθριες στην αρχή μέχρι να το βρω που ακόμα τις θυμαμαι... Τώρα πια όμως μου ειναξ το ίδιο σαν να κέντρωνω ελιές που θεωρώ το πιο εύκολο και δεκτικο δέντρο από όλα...


Όλα με καλεμι ειναι και πλάγιο σκισιμο φλοιδας για να συρταρωσει μέσα η πένα... Εκτός απο 1-2 διαφορετικά τεχνικά πράγματα στο καλεμι, και 1-2 χαραγματα χαμηλά στον κορμό για εκτονωση των περισσευουμενων χυμών όλα τα άλλα ειναι ίδια με το κεντρωμα της ελιάς που κάνω και έχω δειξει
Ηθελε ο παπους καποτε να μπολιασει μια καρυδια
Του πε ο πατερας να το κανει
Οχι του λεει θα ερθει γεωπονος ειναι δυσκολη η καρυδια
Ηρθε ο Γεωπονος τα βαλε δεν επιασε κανενα
Την επομενη χρονια την μπολιασε ο πατερας με τον τροπο σου φιλε
Εγινε ολοκληρο δεντρο
Οσο ζουσε ο παππους εγω το φροντιζα και εκοβα τα καρυδια
Μετα πηγε σε κατι ανιψιες και δεν ξερω καν αν υπαρχει ακομη….
 
Οι αγριοκερασιές πώς βρέθηκαν εκεί; προυπήρχαν ή τις φύτεψες εσύ;
Κάποιες όπως γίνεται καθαρισμός σε όχτους είναι ήδη εκεί και κεντρωνονται επί τόπου. Αλλά έχω και σπορείο/φυτίστρα αγριοκερασιάς και ντόπιας καρυδιάς για υποκείμενα σε κεντρώματα δυο σταδίων... Αρχικά φύτεμα σε γλάστρες και πυθάρια κουκούτσια, καρποί...

IMG_20220626_150259.jpg

Και μετά φύτεμα σε ανοιχτή πεζούλα πυκνά να πάνε ευθεία επάνω και μετά μεταφύτευση σε γραμμικό σχήμα στο τελικό χωράφι που θέλω και αφού πιάσουν σε 2 χρόνια κέντρωμα να γίνουν franquette, fernor ή howard οι καρυδιές και ντόπιες κυρίως ποικιλίες οι κερασιές...
IMG_20220626_121445.jpg
 
Λοιπόν μάγκες, πήγε αδερφός σήμερα χωριό και του είπα να μου τραβήξει φώτο τα μπολιάσματα πως πάνε.Δεν ξέρει γενικά αλλα τα βρήκε όλα!Πιάσανε όλα αυτά που είχαν μείνει και πέταξαν ειδικά ένα μάτι περγαμόντου που το είχα ξεγραμμένο!View attachment 50438View attachment 50439View attachment 50440View attachment 50441
Δύο πρώτες φώτο μάτια περγαμόντο και οι δύο μετά πορτοκάλι.Δίπλα το πιο σκουρόχρωμο είναι πορτοκαλιά περσινή άλλο σόι που το είχα πει.Και από την άλλη πλευρά που δεν φαίνεται ένα κλωνάρι μανταρινιά που ήταν στην αρχή.Δηλαδή η μανταρινιά έγινε δύο κλαδιά περγαμόντο,2 πορτοκάλι,ένα πορτοκάλι άλλο σόι και ένα μανταρινιά που ήταν το αρχικό δέντρο, έμεινε ως έχειν!
Σήμερα πρόλαβα και πήγα στο χωράφι! Προχωράμε καλά! 20220713_221733.jpg20220713_221847.jpg20220713_221904.jpg20220713_221923.jpg20220713_221940.jpg
 
Η μεγαλύτερη μου αγάπη όμως είναι τα δέντρα και ειδικά αυτά που έχω κεντρωσει... Κάποιες φετινά κεντρωμενες καρυδιες έχουν ήδη ξεπεράσει τα 2 μέτρα και αναγκάστηκά κορφολογηθηκαν. Θα σχηματίσουν από φέτος άξονα και θα μπουν πολυ γρήγορα σε παραγωγή. Όλα τα κεντράδια έχουν χρειαστεί υποστηλωση με ξύλα γιατί θα σπάσουν...
IMG_20220729_192455.jpgIMG_20220729_193017.jpgIMG_20220729_193233.jpgIMG_20220729_195009.jpg
IMG_20220729_194607.jpg
 
Οι αδερφές τους στα 3 χρόνια είναι ήδη παραγωγικές και με φύλλα και καρύδια υγιέστατα και ήδη τεράστια παρόλο που είμαστε 3 μήνες πριν τη συγκομιδή... Η γαλλικες franquette και fernor είναι οι καλύτερες ποικιλίες για ορεινά μέρη...
IMG_20220730_083458.jpgIMG_20220730_083628.jpgIMG_20220730_085754.jpgIMG_20220730_090013.jpgIMG_20220730_090321.jpg
 
Η μεγαλύτερη μου αγάπη όμως είναι τα δέντρα και ειδικά αυτά που έχω κεντρωσει... Κάποιες φετινά κεντρωμενες καρυδιες έχουν ήδη ξεπεράσει τα 2 μέτρα και αναγκάστηκά κορφολογηθηκαν. Θα σχηματίσουν από φέτος άξονα και θα μπουν πολυ γρήγορα σε παραγωγή. Όλα τα κεντράδια έχουν χρειαστεί υποστηλωση με ξύλα γιατί θα σπάσουν...
View attachment 52722View attachment 52723View attachment 52724View attachment 52725
View attachment 52726
Κάποτε ηταν δασος οι καρυδιές στα μέρη μου και τωρα δυστυχώς εχουν μείνει ελάχιστες .
Σίγουρα έπαιξε ρόλο η εγκατάλειψη της καλλιέργειας αλλά σε σημαντικό βαθμό έπαιξε ρόλο και η κοπή των δέντρων από συνεργεία τα οποία τη δεκαετία του 90 έκοψαν όλα τα μεγάλα και παλιά δέντρα με σκοπό το εμπόριο της ξυλείας ακόμη και η κατασκευή καπλαμά.
Θέλω κάποια στιγμή να πειραματιστώ και εγώ με το κέντρωμα της καρυδιάς αλλά θα πρέπει να βρεθώ εκεί την κατάλληλη εποχή οπότε θα χρειαστώ τις συμβουλές σου κάποια στιγμή.
 
Οι μουριές αλλάζουν?
Να την αλλάξεις σε αλλο ειδος μουριάς ναι.
Εχω κατι μουριες που ειχε κεντρωσει ο πατέρας μου απο μπολι που πηρε καπου κοντα στο Αγρίνιο. Τα φύλλα τους ειναι οσο μια κόλλα Α4Απίστευτος ισκιος και χωρις ιχνος μούρου.
 
Υπάρχει είδος καρυδιάς που να θεωρείται "ελληνικό", δηλ. είναι εξοικειωμένο με το ελληνικό κλίμα (ορεινό);
Εχω ακούσει για την "βασιλική" καρυδιά και για την "αμερικάνικη", αλλά προσωρινά έχω ελάχιστο χρόνο για να ψάξω. Κάθε πληροφορία, ευπρόσδεκτη.

Οι παππούδες μου είχαν καρυδιές και θυμάμαι έβγαζαν πολλά καρύδια, χρειάζονταν καραβάνια από γαϊδουρομούλαρα για να τα μεταφέρουν στο χωριό. Σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν ούτε μία καρυδιά στην περιοχή, κόπηκαν όπως λέει και ο @dim63 για να γίνουν καπλαμάδες.

ΥΓ: μιά καρυδιά που έχει φυτρώσει από μόνη της δίπλα στον τοίχο του σπιτιού στο χωριό, και σύμφωνα με τον μηχανικό που έκανε κάποια τοπογραφικά, πρέπει να την κόψω γιατί επηρεάζει ή θα επηρεάσει τα θεμέλια του σπιτιού (παλιό πέτρινο). Εγώ πάντως το αναβάλω συνέχεια.
 
Υπάρχει είδος καρυδιάς που να θεωρείται "ελληνικό", δηλ. είναι εξοικειωμένο με το ελληνικό κλίμα (ορεινό);
Εχω ακούσει για την "βασιλική" καρυδιά και για την "αμερικάνικη", αλλά προσωρινά έχω ελάχιστο χρόνο για να ψάξω. Κάθε πληροφορία, ευπρόσδεκτη.

Οι παππούδες μου είχαν καρυδιές και θυμάμαι έβγαζαν πολλά καρύδια, χρειάζονταν καραβάνια από γαϊδουρομούλαρα για να τα μεταφέρουν στο χωριό. Σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν ούτε μία καρυδιά στην περιοχή, κόπηκαν όπως λέει και ο @dim63 για να γίνουν καπλαμάδες.

ΥΓ: μιά καρυδιά που έχει φυτρώσει από μόνη της δίπλα στον τοίχο του σπιτιού στο χωριό, και σύμφωνα με τον μηχανικό που έκανε κάποια τοπογραφικά, πρέπει να την κόψω γιατί επηρεάζει ή θα επηρεάσει τα θεμέλια του σπιτιού (παλιό πέτρινο). Εγώ πάντως το αναβάλω συνέχεια.
Άν υπάρχει χώρος , δεν μπορείς να το εκριζώσεις και να το μεταφυτεύσεις παραδίπλα ;
 
Άν υπάρχει χώρος , δεν μπορείς να το εκριζώσεις και να το μεταφυτεύσεις παραδίπλα ;
Εχει ήδη έναν κορμό διαμέτρου 30-35 εκατοστών, ύψος περίπου 5 μέτρα. Το έδαφος είναι επικλινές και το σπίτι είναι θεμελιωμένο πάνω σε βράχο, τον οποίο εν μέρει σιγοτρώνε οι ρίζες τις καρυδιάς. Τώρα που θα πάω στο χωριό, θα προσπαθήσω να βρω λύση, γιατί δεν μου αρέσει να κόβω δένδρα, αν δεν τα έχω φυτέψει για ξυλεία. Λόγω της πρότινης εγκατάληψης και του επικλινούς εδάφους, έχει ξεπλυθεί αρκετό από το χώμα και τα θεμέλια από την μία πλευρά του σπιτιού είναι πλέον ορατά - τα θεμέλια των σπιτιών του 1884 δεν ήσαν και πολύ βαθιά:oops:

Η πλάκα είναι, πως μέσα στην αυλή σε μέρος με πλακόστρωτο, φύτρωσε "αυθόρμητα" πρόπερσι πάλι μια καρυδιά. Σκίουρους μέχρι στιγμής δεν έχω δει, νομίζω πως δίποδοι αρουραίοι θα έχασαν κάποιο καρύδι από αυτά που είχαν μαζέψει από την άλλη καρυδιά.
Φέτος θα την μεταφυτέψω, αλλά οι καρυδιές απ' ότι ξέρω, κάνουν κατάληψη του χώρου γύρω τους, σαν τον Ελληνα στο καφενείο που δεν του φτάνει μία μόνο καρέκλα για να κάτσει, αλλά απλώνεται σε 3-4 καρέκλες:D. Ακόμα δεν ξέρω πού ακριβώς θα την μεταφυτεψω.
 
Υπάρχει είδος καρυδιάς που να θεωρείται "ελληνικό", δηλ. είναι εξοικειωμένο με το ελληνικό κλίμα (ορεινό);
Εχω ακούσει για την "βασιλική" καρυδιά και για την "αμερικάνικη", αλλά προσωρινά έχω ελάχιστο χρόνο για να ψάξω. Κάθε πληροφορία, ευπρόσδεκτη.

Οι παππούδες μου είχαν καρυδιές και θυμάμαι έβγαζαν πολλά καρύδια, χρειάζονταν καραβάνια από γαϊδουρομούλαρα για να τα μεταφέρουν στο χωριό. Σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν ούτε μία καρυδιά στην περιοχή, κόπηκαν όπως λέει και ο @dim63 για να γίνουν καπλαμάδες.

ΥΓ: μιά καρυδιά που έχει φυτρώσει από μόνη της δίπλα στον τοίχο του σπιτιού στο χωριό, και σύμφωνα με τον μηχανικό που έκανε κάποια τοπογραφικά, πρέπει να την κόψω γιατί επηρεάζει ή θα επηρεάσει τα θεμέλια του σπιτιού (παλιό πέτρινο). Εγώ πάντως το αναβάλω συνέχεια.
Αυτες που φυτρώνουν απο μόνες τους έστω κιαν ο καρπος προέρχεται απο το ιδιο δέντρο θα δώσουν διαφορετικούς καρπούς,οχι μονο ως προς τη γευση ,αλλα και στο σχήμα ή δεν θα καθαριζονται ευκολα κλπ,οποτε αν υπαρχουν τετοιες ,κάποιες δεν εχει νοημα να τις κρατάμε.
Εχεις δοκιμασει καρύδια ; μήπως δεν αξίζει τον κόπο να την κρατας ,παρα μονο για ίσκιο.
Στα μερη μου Θοδωρα που ειναι ορεινα οπως και στην περισσότερη Ελλάδα ,υπήρχαν καρυδιές που ηταν πολλών χρόνων. Τωρα οσο για την ονομασία θα σε γελασω. Τωρα κι αυτά που εχω δεν μπορω να τα μαζεψω και τα τρωνε τα ποντίκια ,τα αγριογούρουνα και αυτοί που βγαίνουν να μαζέψουν στα ξενα χωράφια . Παντως ηταν δεντρα μεγάλα με εξαιρετικά καρύδια ,τέτοιας νοστιμιάς που απ οσα εχω αγοράζω απο νεες ποικιλίες είναι μερα με τη νύχτα . Οτι καρύδι αγοράζω εννοείται άσπαστο .Καθαρισμένο ούτε να το βλέπω.
Μου ειχαν δωσει προπερσι κάποιοι γνωστοί καρύδια απο ορεινή Φωκίδα. Ηταν σαν αυτά που θυμαμαι. Πολύ νόστιμα
 
Υπάρχει είδος καρυδιάς που να θεωρείται "ελληνικό", δηλ. είναι εξοικειωμένο με το ελληνικό κλίμα (ορεινό);
Εχω ακούσει για την "βασιλική" καρυδιά και για την "αμερικάνικη", αλλά προσωρινά έχω ελάχιστο χρόνο για να ψάξω. Κάθε πληροφορία, ευπρόσδεκτη.

Οι παππούδες μου είχαν καρυδιές και θυμάμαι έβγαζαν πολλά καρύδια, χρειάζονταν καραβάνια από γαϊδουρομούλαρα για να τα μεταφέρουν στο χωριό. Σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν ούτε μία καρυδιά στην περιοχή, κόπηκαν όπως λέει και ο @dim63 για να γίνουν καπλαμάδες.

ΥΓ: μιά καρυδιά που έχει φυτρώσει από μόνη της δίπλα στον τοίχο του σπιτιού στο χωριό, και σύμφωνα με τον μηχανικό που έκανε κάποια τοπογραφικά, πρέπει να την κόψω γιατί επηρεάζει ή θα επηρεάσει τα θεμέλια του σπιτιού (παλιό πέτρινο). Εγώ πάντως το αναβάλω συνέχεια.
Ασχετο με την καρυδιά, άλλα μιας και μηχανικός είμαι, και χωρίς καν να έχω δει αυτό που περιγράφεις, θα σου έλεγα και εγώ να το κόψεις το δέντρο να σώσεις το σπίτι.
 
Αυτες που φυτρώνουν απο μόνες τους έστω κιαν ο καρπος προέρχεται απο το ιδιο δέντρο θα δώσουν διαφορετικούς καρπούς,οχι μονο ως προς τη γευση ,αλλα και στο σχήμα ή δεν θα καθαριζονται ευκολα κλπ,οποτε αν υπαρχουν τετοιες ,κάποιες δεν εχει νοημα να τις κρατάμε.
Εχεις δοκιμασει καρύδια ; μήπως δεν αξίζει τον κόπο να την κρατας ,παρα μονο για ίσκιο.
...
Το καρύδι της είναι σχετικό μικρό, αλλά "λαδερό". Πέρσι που μάζεψα μερικά "πρώιμα", ήσαν λίγο πικρά, αργότερα μου έδωσε ένας αρουραίος μερικά - μάλιστα μου είπε: πάρε να δοκιμάσεις από την καρυδιά σου - και ήσαν μικρά μεν αλλά με ωραίο καρπό και νόστιμα. Η καρυδιά αυτή δεν έχει δει ποτέ κλάδεμα, λίπασμα, ή πότισμα. Και δεν μου πάει η καρδιά να την κόψω... Ισως μάλιστα με αναγκάσει να κάνω και κάποια υποστηρικτικά έργα στο σπίτι ...

...
Στα μερη μου Θοδωρα που ειναι ορεινα οπως και στην περισσότερη Ελλάδα ,υπήρχαν καρυδιές που ηταν πολλών χρόνων. Τωρα οσο για την ονομασία θα σε γελασω. Τωρα κι αυτά που εχω δεν μπορω να τα μαζεψω και τα τρωνε τα ποντίκια ,τα αγριογούρουνα και αυτοί που βγαίνουν να μαζέψουν στα ξενα χωράφια . Παντως ηταν δεντρα μεγάλα με εξαιρετικά καρύδια ,τέτοιας νοστιμιάς που απ οσα εχω αγοράζω απο νεες ποικιλίες είναι μερα με τη νύχτα . Οτι καρύδι αγοράζω εννοείται άσπαστο .Καθαρισμένο ούτε να το βλέπω.
Μου ειχαν δωσει προπερσι κάποιοι γνωστοί καρύδια απο ορεινή Φωκίδα. Ηταν σαν αυτά που θυμαμαι. Πολύ νόστιμα

Κάποιο τέτοιο είδος ψάχνω, ει δυνατόν χωρίς να αναγκαστώ να μπολιάσω.
 
Ασχετο με την καρυδιά, άλλα μιας και μηχανικός είμαι, και χωρίς καν να έχω δει αυτό που περιγράφεις, θα σου έλεγα και εγώ να το κόψεις το δέντρο να σώσεις το σπίτι.
Ευχαριστώ Αρη. Μόλις τηλεφώνησα στον μηχανικό που αναλαμβάνει κάποιες δουλειές για μένα και τον Σεπτέμβρη μετά τις διακοπές θα έρθει για να τα δει και να μου πει λύσεις και κόστος. Βασικά θέλω αν αποφύγω μια μεσοβέζικη λύση που να διαιωνίσει το πρόβλημα. Αν η μεταφορά του δέντρου είναι εφικτή και οικονομικά δυνατόν, ίσως την πάω 10-15 μέτρα πιό πέρα. Αυτό φαντάζομαι θα αφήσει έναν τεράστιο λάκκο και τα θεμέλια "ξέσκεπα", που σημαίνει πως ταυτόχρονα με το ξερίζωμα θα πρέπει να γίνουν υποστηρικτικά έργα για το σπίτι. Βλέπω τα έξοδα να απογειώνονται... και υπάρχει η πιθανότητα το δέντρο να μην πιάσει στο νέο τόπο του.
 
Back
Top