Οι κήποι μας..

Σήμερα πήγα χωριό ξαφνικά με θείο για υποχρεώσεις! Πήγα και στον κήπο να δω την τύχη των εμβολιασμών! 3 μάτια χάσαμε, 2 έχουν πετάξει λίγο και δύο ακόμα πράσινα χωρίς να έχουν δώσει, αλλά το δέντρο ήταν άκοπο από πάνω! Έχασα και τα 3 μάτια της μανταρινιάς...View attachment 49619View attachment 49620View attachment 49621
Δέντρο άκοπο ήταν και κόπηκε σήμερα με τα αποκαλυπτήρια!Πρώτη φώτο μάτι πορτοκάλι πράσινο, δεύτερη μάτι περγαμόντο με 2 μάτια που το ένα έχει πετάξει λίγο και το άλλο φουσκωμένο πάει να δώσει και τρίτη πάλι πορτοκάλι ίδια ποικιλία με πρώτη φώτο έχει δώσει και από κάτω ένα μάτι περγαμόντου που ακόμα κρατάει αλλά δύσκολα το βλέπω να δίνει!
Λοιπόν μάγκες, πήγε αδερφός σήμερα χωριό και του είπα να μου τραβήξει φώτο τα μπολιάσματα πως πάνε.Δεν ξέρει γενικά αλλα τα βρήκε όλα!Πιάσανε όλα αυτά που είχαν μείνει και πέταξαν ειδικά ένα μάτι περγαμόντου που το είχα ξεγραμμένο!received_336655695308546.jpeg20220622_230835.jpg20220622_230848.jpg20220622_231026.jpg
Δύο πρώτες φώτο μάτια περγαμόντο και οι δύο μετά πορτοκάλι.Δίπλα το πιο σκουρόχρωμο είναι πορτοκαλιά περσινή άλλο σόι που το είχα πει.Και από την άλλη πλευρά που δεν φαίνεται ένα κλωνάρι μανταρινιά που ήταν στην αρχή.Δηλαδή η μανταρινιά έγινε δύο κλαδιά περγαμόντο,2 πορτοκάλι,ένα πορτοκάλι άλλο σόι και ένα μανταρινιά που ήταν το αρχικό δέντρο, έμεινε ως έχειν!
 
Last edited:
Λοιπόν μάγκες, πήγε αδερφός σήμερα χωριό και του είπα να μου τραβήξει φώτο τα μπολιάσματα πως πάνε.Δεν ξέρει γενικά αλλα τα βρήκε όλα!Πιάσανε όλα αυτά που είχαν μείνει και πέταξαν ειδικά ένα μάτι περγαμόντου που το είχα ξεγραμμένο!View attachment 50438View attachment 50439View attachment 50440View attachment 50441
Δύο πρώτες φώτο μάτια περγαμόντο και οι δύο μετά πορτοκάλι.Δίπλα το πιο σκουρόχρωμο είναι πορτοκαλιά περσινή άλλο σόι που το είχα πει.Και από την άλλη πλευρά που δεν φαίνεται ένα κλωνάρι μανταρινιά που ήταν στην αρχή.Δηλαδή η μανταρινιά έγινε δύο κλαδιά περγαμόντο,2 πορτοκάλι,ένα πορτοκάλι άλλο σόι και ένα μανταρινιά που ήταν το αρχικό δέντρο, έμεινε ως έχειν!
Δηλαδή, μανταρινιά ΛΑΟΤΚΙ:eek:, ρε τί σου κάνει η επιστήμη σήμεραo_O
 
Δηλαδή, μανταρινιά ΛΑΟΤΚΙ:eek:, ρε τί σου κάνει η επιστήμη σήμεραo_O
από δέντρα φρανκεστάιν γεμάτοι είμαστε... τα ξινά (εσπεριδοειδή) ειδικά με τη στενή τους συγγένεια και τις πολλές παραλλαγές σε φυτά και ποικιλίες προσφέρονται για τετοια πολλαπλά "ετερογενή" μπολιάσματα... Είπαμε αν κάποιος μάθει να κεντρώνει η φυση του δίνει άπειρες δυνατότητες και όριο είναι μετά η φαντασία και το μεράκι του
11.jpg

12.jpg13.jpg
 
Άψογα! Απαιτητικό δέντρο στο μπόλιασμα η καρυδιά.Αφού πολλοί λένε πως είναι το μόνο δέντρο που δεν κεντρώνεται..
Οντως Χρήστο! Στο χωριό του πατέρα μου το ίδιο πίστευαν και πιστεύουν πολλοί ακόμα! Και όντως είναι πολύ απαιτητικό και δύσκολο, ίσως το δυσκολότερο κεντρωμα από όλα σε δέντρο και γιατί το δέντρο έχει πολλούς χυμούς και πνίγει ή σαπίζει το μόσχευμα και γιατί το μόσχευμα ειναι κούφιο μέσα και θέλει προσοχή και τεχνική πόσο να το κόψεις και πόσο να το αφήσεις... Είχα φάει κάτι πανωλεθριες στην αρχή μέχρι να το βρω που ακόμα τις θυμαμαι... Τώρα πια όμως μου ειναξ το ίδιο σαν να κέντρωνω ελιές που θεωρώ το πιο εύκολο και δεκτικο δέντρο από όλα...

Βλέπω και σχιστό;
Όλα με καλεμι ειναι και πλάγιο σκισιμο φλοιδας για να συρταρωσει μέσα η πένα... Εκτός απο 1-2 διαφορετικά τεχνικά πράγματα στο καλεμι, και 1-2 χαραγματα χαμηλά στον κορμό για εκτονωση των περισσευουμενων χυμών όλα τα άλλα ειναι ίδια με το κεντρωμα της ελιάς που κάνω και έχω δειξει
 
Οντως Χρήστο! Στο χωριό του πατέρα μου το ίδιο πίστευαν και πιστεύουν πολλοί ακόμα! Και όντως είναι πολύ απαιτητικό και δύσκολο, ίσως το δυσκολότερο κεντρωμα από όλα σε δέντρο και γιατί το δέντρο έχει πολλούς χυμούς και πνίγει ή σαπίζει το μόσχευμα και γιατί το μόσχευμα ειναι κούφιο μέσα και θέλει προσοχή και τεχνική πόσο να το κόψεις και πόσο να το αφήσεις... Είχα φάει κάτι πανωλεθριες στην αρχή μέχρι να το βρω που ακόμα τις θυμαμαι... Τώρα πια όμως μου ειναξ το ίδιο σαν να κέντρωνω ελιές που θεωρώ το πιο εύκολο και δεκτικο δέντρο από όλα...


Όλα με καλεμι ειναι και πλάγιο σκισιμο φλοιδας για να συρταρωσει μέσα η πένα... Εκτός απο 1-2 διαφορετικά τεχνικά πράγματα στο καλεμι, και 1-2 χαραγματα χαμηλά στον κορμό για εκτονωση των περισσευουμενων χυμών όλα τα άλλα ειναι ίδια με το κεντρωμα της ελιάς που κάνω και έχω δειξει
Ηθελε ο παπους καποτε να μπολιασει μια καρυδια
Του πε ο πατερας να το κανει
Οχι του λεει θα ερθει γεωπονος ειναι δυσκολη η καρυδια
Ηρθε ο Γεωπονος τα βαλε δεν επιασε κανενα
Την επομενη χρονια την μπολιασε ο πατερας με τον τροπο σου φιλε
Εγινε ολοκληρο δεντρο
Οσο ζουσε ο παππους εγω το φροντιζα και εκοβα τα καρυδια
Μετα πηγε σε κατι ανιψιες και δεν ξερω καν αν υπαρχει ακομη….
 
Τσάκαλε .σώσε μας απο τα ντοπέ καρπούζια πεπόνια .
Ρίξε λίγο φώς αν θές τί εικόνα εμφανίζουν για να τ'αποφεύγουμε .
Πήρε χθές ένα η κυρά (πεπόνι) καί εσωτερικά κόβοντας το είχε την εικόνα πεπονιού
του Σεπτέβρη που λειώνουν .....Απ'έξω στις άκρες πρασινο
 
Σ
Δεν είναι εποχή ακόμη για καρπούζι και πεπόνι.
Σε
Εμας ειναι αλλιως Παναγιωτη
Εντελως αλλο κλιμα
Μεχρι και στην ωρα εχουμε διαφορα και ας μην ειναι αυτο σε εφαρμογη
Σε
Εμας νγαινουν πιο νωρις
 
Εμας ειναι αλλιως Παναγιωτη
Εντελως αλλο κλιμα
Μεχρι και στην ωρα εχουμε διαφορα και ας μην ειναι αυτο σε εφαρμογη
Σε
Εμας νγαινουν πιο νωρις
Θα σου πω χωρις να ειμαι ειδημων...
Καρπουζι αγοραζω μετα το πρωτο δεκαημερο του Ιουλιου καθως εχω μαθει απο τους παλαιοτερους οτι τα καρπουζια του Ιουνιου ειναι πρωιμα μεγαλωμενα με ορμονες.
Επισης, προτιμω τα πιο μικρα μεγεθη.
Εσεις , καταλαβαινω οτι εχετε πιο νωρις καλοκαιρινο κλιμα....ισως επεσες στην περιπτωση...

Αυτο μια φορα ηταν μελι :

33  10-11-13.jpg
 
Back
Top