Μονόκαννο

Υπέροχο......αυτό το μονόκανο φτιάχτηκε με πολλή μεράκι και γνώση.....πολλή θα το ήθελα για ένα καρτεράκι.......❤️
Ευχαριστώ πολύ....αν σε βγάζει ο δρόμος Γιάννενα έλα να κάνουμε ένα απογευματινό παρέα.
 
Με το μονόκανο δεν πας να κάμεις μεγάλη τσάντα, πας για την καύλα σου. Είναι καθαρά θέμα προσωπικής ευχαρίστησης και όχι ανάγκης......μια τουφεκιά και τέλος.....το μονο μεγάλο μείον που βρίσκω εγώ είναι ότι δε μπορες να σιγουρέψεις ένα λαβωμένο θήραμα. Επίσης είναι δύσκολο να "κάψεις" ένα καρτέρι ( όχι κάτι απαραίτητα κακό) γιατί σίγουρα δεν θα προλάβεις να τουφεκισης όλα τα πουλιά που θα περάσουν μαζικά. Έχω κυνηγήσει λίγες φορές ακόμα και μπεκάτσα αλλά με το φόβο να μην μπορώ να σιγουρέψω μια λαβωμένη μπεκάτσα και αυτός είναι ο λόγος που δεν το παίρνω όσο θα ήθελα.
 
Με το μονόκανο δεν πας να κάμεις μεγάλη τσάντα, πας για την καύλα σου. Είναι καθαρά θέμα προσωπικής ευχαρίστησης και όχι ανάγκης......μια τουφεκιά και τέλος.....το μονο μεγάλο μείον που βρίσκω εγώ είναι ότι δε μπορες να σιγουρέψεις ένα λαβωμένο θήραμα. Επίσης είναι δύσκολο να "κάψεις" ένα καρτέρι ( όχι κάτι απαραίτητα κακό) γιατί σίγουρα δεν θα προλάβεις να τουφεκισης όλα τα πουλιά που θα περάσουν μαζικά. Έχω κυνηγήσει λίγες φορές ακόμα και μπεκάτσα αλλά με το φόβο να μην μπορώ να σιγουρέψω μια λαβωμένη μπεκάτσα και αυτός είναι ο λόγος που δεν το παίρνω όσο θα ήθελα.
Φίλε μου καλά και Αγία αυτά που λες αλλά στο θέμα τσάντας θα διαφωνήσω. Αυτός που κυνηγά με μόνοκανο και μάλιστα για την ευχάριστη του πρέπει να τον φοβάστε γιατί δεν λαθεύει σχεδόν ποτέ όποτε η τσάντα είναι δεδομένη όταν έχει θηράματα.
 
Φίλε μου καλά και Αγία αυτά που λες αλλά στο θέμα τσάντας θα διαφωνήσω. Αυτός που κυνηγά με μόνοκανο και μάλιστα για την ευχάριστη του πρέπει να τον φοβάστε γιατί δεν λαθεύει σχεδόν ποτέ όποτε η τσάντα είναι δεδομένη όταν έχει θηράματα.
Συμφωνώ μαζί σου Νίκο μου. Ναι μεν σκοπεύεις καλύτερα γιατί ξέρεις ότι έχεις μια ευκαιρία απέναντι στο θήραμα αλλά κάποιες αστοχίες θα τις διόρθωνε η δεύτερη τουφεκιά, με αυτήν την έννοια το έγραψα.
 
Πρώτα ο Θεός, ένα από αυτά θα είναι το επόμενο μονόκανο μου......με ρίγα και αυτόματο εξολκεα.......αν πάω στο ασημί έχει τσοκακια, αν πάω στο μαύρο θα ανοιχτεί από φουλ σε ντεμί......View attachment 85756View attachment 85757
Πάρε το ασημί. Τσάμπα θα μπαίνεις στον κόπο να ανοίγεις το τσοκ.
 
Πρώτα ο Θεός, ένα από αυτά θα είναι το επόμενο μονόκανο μου......με ρίγα και αυτόματο εξολκεα.......αν πάω στο ασημί έχει τσοκακια, αν πάω στο μαύρο θα ανοιχτεί από φουλ σε ντεμί......View attachment 85756View attachment 85757
Εχε υπόψιν σου ότι το ασημί είναι με porting.
 
Με το μονόκανο δεν πας να κάμεις μεγάλη τσάντα, πας για την καύλα σου. Είναι καθαρά θέμα προσωπικής ευχαρίστησης και όχι ανάγκης......μια τουφεκιά και τέλος.....το μονο μεγάλο μείον που βρίσκω εγώ είναι ότι δε μπορες να σιγουρέψεις ένα λαβωμένο θήραμα. Επίσης είναι δύσκολο να "κάψεις" ένα καρτέρι ( όχι κάτι απαραίτητα κακό) γιατί σίγουρα δεν θα προλάβεις να τουφεκισης όλα τα πουλιά που θα περάσουν μαζικά. Έχω κυνηγήσει λίγες φορές ακόμα και μπεκάτσα αλλά με το φόβο να μην μπορώ να σιγουρέψω μια λαβωμένη μπεκάτσα και αυτός είναι ο λόγος που δεν το παίρνω όσο θα ήθελα.
Μετά από 3-4 απογευματινά μπορώ να πω,πως η κάρπωση είναι ίδια (ίσως και καλύτερη) μιας και παρατηρώ οτι ζυγίζω αρκετά την τουφεκιά πριν πατήσω την σκανδάλη.
Σε απόλυτους αριθμούς είμαι γύρω στο 55-60% ενώ με αυτογεμές ή δικαννο πέφτω στο 40% αναλογικά με τα φυσίγγια που καταναλώνω.
Πέρα λοιπόν απο την ευχαρίστηση που προσφέρει αυτό το οπλάκι κάνεις και κάποια οικονομία σε πυρομαχικά.
Σίγουρα είναι στενάχωρο όταν βλέπεις τον κοτσυφα να φεύγει με το πόδι κρεμασμένο ανήμπορος να επέμβεις.
 
Πρώτα ο Θεός, ένα από αυτά θα είναι το επόμενο μονόκανο μου......με ρίγα και αυτόματο εξολκεα.......αν πάω στο ασημί έχει τσοκακια, αν πάω στο μαύρο θα ανοιχτεί από φουλ σε ντεμί......View attachment 85756View attachment 85757
Το ασημί έχω στην κατοχή μου....με διαφορετικά ξύλα φυσικά.Κοστουμάκι από τον Κύριο Γιάννη.
Εχει φοβερή υπερυψωμένη ρίγα 13mm πραγμα που με εντυπωσίασε και μου ταίριαξε πολύ καλά.
 
Μετά από 3-4 απογευματινά μπορώ να πω,πως η κάρπωση είναι ίδια (ίσως και καλύτερη) μιας και παρατηρώ οτι ζυγίζω αρκετά την τουφεκιά πριν πατήσω την σκανδάλη.
Σε απόλυτους αριθμούς είμαι γύρω στο 55-60% ενώ με αυτογεμές ή δικαννο πέφτω στο 40% αναλογικά με τα φυσίγγια που καταναλώνω.
Πέρα λοιπόν απο την ευχαρίστηση που προσφέρει αυτό το οπλάκι κάνεις και κάποια οικονομία σε πυρομαχικά.
Σίγουρα είναι στενάχωρο όταν βλέπεις τον κοτσυφα να φεύγει με το πόδι κρεμασμένο ανήμπορος να επέμβεις.
Λίγες φορές συμβαίνει αυτό σε όποιον συμβαίνει συχνά να χρειάζεται δευτερωμα για να κρατήσει το πουλί θέλει πρώτα δουλειά ο ίδιος και μετά σκέψη για το τι όπλο κρατάει
 
Σίγουρα είναι στενάχωρο όταν βλέπεις τον κοτσυφα να φεύγει με το πόδι κρεμασμένο ανήμπορος να επέμβεις.
Το ειχε γράψει ο Κυπριδημος κ το εχω δει να συμβαίνει στην πραξη...
Δοκίμασε αφού έχεις την έκδοση με τον αυτόματο εξολκέα να έχεις ένα φυσίγγι "περασμένο" στο χέρι που κρατάει την παπια...
Με αυτόν τον τροπο κ αν το επιτρέπουν οι συνθήκες μπορείς να έχεις δυο βολές στο ίδιο θηραμα(είτε είναι τραυματισμένο, είτε όχι)...

Μετά την βολή αφήνεις το χέρι από την πάπια κ πατας το "σπιρούνι", με το βάρος της καννης το όπλο ανοίγει μόνο του χωρίς άλλη βοήθεια κ απορρίπτει τον καλυκα...
Με το " ελεύθερο" χέρι τοποθετείς το φυσίγγι που ήδη κρατούσες από πριν...

Και λίγη προπονηση εκτός κυνηγίου είναι χρήσιμη...
Αν κ δεν είναι κάτι το σπουδαίο...
 
Μπορεί να έχεις και ένα δόντια και ένα ανάμεσα στα δάκτυλα ώστε να ρίξεις τριάρα μη ξεφύγουμε και από τη νομιμότητα του τρίσφαιρου σίγουρα θα ρίξεις και τις τρεις αλλά πιθανόν να έχει αλλάξει νόμο ο κοτσυφας έτσι είχα ρίξει και εγώ 10 σε ένα ορτύκι με τη χραπα χρουπα στη δέκατη τελείωνε το μαραθώνιο.(πλάκα κάνω)
 
Πρώτα ο Θεός, ένα από αυτά θα είναι το επόμενο μονόκανο μου......με ρίγα και αυτόματο εξολκεα.......αν πάω στο ασημί έχει τσοκακια, αν πάω στο μαύρο θα ανοιχτεί από φουλ σε ντεμί......View attachment 85756View attachment 85757
Ψιφίζω να παρεις το ασημί....πιο γουστόζικο...
 
Μερικές φετινές τουφεκιές με το μονόκανο......
Αυτές οι go pro ανέδειξαν τους κιλερ του φορουμ😁
Μπράβο παιδιά σας ζηλεύω με την καλή έννοια και αναπολώ τα σχεδον καθημερινά απογευματινά πριν 20 χρόνια π ξεκινούσαν από τις 4 μέχρι βράδυ και καιγανε ένα σωρό φυσιγγια...
 
Back
Top