Μονόκαννο


Για τους μπρουτζινους .Γλιτωνεις τη φασαρια .
ειναι πανακριβα εχουν 15 ευρω το κουτι των 100 , βαλε και τα μεταφορικα , και δεν τα βρισκεις ευκολα, οποτε καλυτερα τρυπα στον καλυκα , και βαζεις οτι καψουλι βρεις με 5 ευρω τα 100
 
ειναι πανακριβα εχουν 15 ευρω το κουτι των 100 , βαλε και τα μεταφορικα , και δεν τα βρισκεις ευκολα, οποτε καλυτερα τρυπα στον καλυκα , και βαζεις οτι καψουλι βρεις με 5 ευρω τα 100
Εγω τρυπησα 50 και εβαλα 615 .Παλια εβαζα 5,45
 
Μετατροπή μπρούτζινων καλύκων για να παίρνουν καψύλια #209.
Δουλεύει και με σιδερένιους κάλυκες.
Κοντό τρυπάνι & κονδύλι φρέζας με στοπ.
Δυστυχώς, για καλύτερη ακρίβεια, πρέπει να δουλευτεί σε τόρνο.
Μη ρωτήσετε για διαστάσεις τρυπανιού και κονδυλίου, φτιάχτηκαν πολλά χρόνια πριν και ούτε ξέρω που τα έχω.
P1010004.JPG
 
Φιλε μου με την πρωτη ευκαιρια να τα βρω Σε καποιο χαρτοκουτο τα εχω Ειναι ποο μικρα απο τα 6,45 διπλης διαπνοης
Τα 6,45 είναι όλα τριπλής διαπνοής αυτά που έχω δουλέψει.
Απλά τις διαπνοές τις είχαν ή στο εσωτερικό ή στο χείλος απ' ότι θυμάμαι (εκεί που δείχνουν τα βέλη).
Ποτέ δεν αναρωτήθηκα γιατί ... ίσως έχει σχέση με το σχήμα της φλόγας, ίσως με την ισχύ του καψυλίου, ή τίποτα από τα δύο.

1683317247051.png
 
Τα 6,45 είναι όλα τριπλής διαπνοής αυτά που έχω δουλέψει.
Απλά τις διαπνοές τις είχαν ή στο εσωτερικό ή στο χείλος απ' ότι θυμάμαι (εκεί που δείχνουν τα βέλη).
Ποτέ δεν αναρωτήθηκα γιατί ... ίσως έχει σχέση με το σχήμα της φλόγας, ίσως με την ισχύ του καψυλίου, ή τίποτα από τα δύο.

View attachment 71691
Η πυρκαλ εβγαζε 6,45 διπλης διαπνοης ανοξιδωτα σε κουτι των 300 πλαστικο Καλα καψουλια
 
ειναι πανακριβα εχουν 15 ευρω το κουτι των 100 , βαλε και τα μεταφορικα , και δεν τα βρισκεις ευκολα, οποτε καλυτερα τρυπα στον καλυκα , και βαζεις οτι καψουλι βρεις με 5 ευρω τα 100
Απο που να τα παραγγείλεις?
 
Απίστευτα πράγματα! Ευχαριστώ για την πληροφορία.
ποια απιστευτα , παλι δεν καταλαβα , εμεις λεμε για ολο μπρουτζινους καλυκες λειοκανου , GAL 12 , GAL 20 , GAL 410 , πια λες απιστευτα της τιμες τους , και τα καψουλια αυτα τα λανγερ πιστολ , ειναι για αυτους του καλυκες
 
ποια απιστευτα , παλι δεν καταλαβα , εμεις λεμε για ολο μπρουτζινους καλυκες λειοκανου , GAL 12 , GAL 20 , GAL 410 , πια λες απιστευτα της τιμες τους , και τα καψουλια αυτα τα λανγερ πιστολ , ειναι για αυτους του καλυκες
Ότι υπάρχουν σε διαθεσιμότητα.
 
boehler blitz ?????????????????? :oops::oops: .sarcastic..very funny. .hair.
Η λέξη boehler παραπέμπει στα γνωστά υψηλής ποιότητας ατσάλια με μεγάλη αντοχή και αντίσταση στην οξείδωση !!! Και σιγά μην έχει ατσάλι boehler αυτό το μονόκαννο !!! ... Εδώ η Beretta, μόνο στα πανάκριβα όπλα της σειράς SO χρησιμοποιούσε ατσάλι boehler !!!!!!
Επίσης η λέξη blitz, αναφέρεται συνήθως στην ονομασία του μηχανισμού πυροδότησης δίκαννων, που στηρίζεται πάνω στην πλάκα της σκανδάλης. Εν αντιθέσει με τις "μισές φωτιές" (boxlock, Anson - Deeley), και τις "ολόκληρες φωτιές" (sidelocks) ... Οι ορολογίες αυτές αφορούν κυρίως πλαγιόκαννα ... αλλά στην ουσία και τα περισσότερα σουπερποζέ και μονόκαννα έχουν επίσης πυροδοτικό μηχανισμό blitz !!!
http://www.oplognosia.com/opla/opla122.php
Επομένως οι δυο αυτές λέξεις στο παραπάνω μονόκαννο, στην ουσία δεν λένε απολύτως τίποτα, (κι αν μάλιστα πάνε μαζί, ακόμα χειρότερα ! ) ... και χρησιμοποιήθηκαν μόνο για να δώσουν λίγη ... αίγλη και ... πρεστίζ στο όπλο αυτό, για παραπλάνηση του υποψήφιου αγοραστή!!!
Για μένα, οι δυο αυτές λέξεις απλώς ενισχύουν την αρχική μου υπόθεση, ότι πρόκειται για όπλο τουρκικής κατασκευής και προελεύσεως ... :cool:

Kι όμως αγαπητέ Στέλιο!

Το "BLITZ" εις την προκειμένη περίπτωσιν, υποδηλώνει την 1ην ποιοτικήν βαθμίδα (grade) τής κορυφαίας "οικογένειας" ατσαλιών, ονόματι "BOEHLER" (κορυφαία από απόψεως αντοχής εις την χρήσιν, αλλά και ενάντια εις την οξείδωσιν, όπως κι εσύ ο ίδιος προαναφέρεις).

Έτσι λοιπόν, υπάρχουνε 5 ποιοτικές βαθμίδες (grades) από το ατσάλι "BOEHLER", οι οποίες είναι οι εξής κατά σειράν: "BLITZ", "SPECIAL", "SPECIAL CRG", "ANTINIT NG" & "SUPER BLITZ".

Ενδεικτικώς, οι προαναφερθείσες βαθμίδες τού ατσαλιού BOEHLER, φέρουν αντοχή (yield strength): 45, 65, 70, 70 & 100 kg/mm² αντιστοίχως.

Επιπλέον, όλες οι βαθμίδες τού BOEHLER ατσαλιού, φέρουν και υψηλές αντιστάσεις στην οξείδωση/σκουριά (έως και σχεδόν ανοξείδωτες), χάριν στην αυξημένη πρόσμιξη νικελίου & χρωμίου εις την σύνθεσίν των.

Τέλος, επί παραδείγματι, το δικό μου, ιδιαιτέρως σπάνιο, ιταλικό πλαγιοδικαννάκι τού 1961 απο την ARMITALIA di LUCCHINI, με μοχλό ανοίγματος ακριβώς πίσω από τον υποφυλακτήρα σκανδάλης (under lever), φέρει κάννες από ατσάλι BOEHLER και κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για την 1η βαθμίδα του, "BLITZ". (Ο Λουκινι συνήθιζε απο παλια να βγάζει κάννες από το συγκεκριμενο ατσαλι για τα δίκαννα του.)

Ορίστε και μερικές ενδεικτικές φωτό του:

8.jpg1.JPG3.JPG
Ιδού κι ο απλούστατος κι ανθεκτικός μηχανισμός του με ελατήρια "V" (η φώτο πριν αφαιρεθεί η ταρταρουγα):
13.jpg
 
Last edited:
Καλημέρα, Πέραν των Baikal και Inverstam, Γνωρίζεται κάποιο μονοκαννο cal.12 στην Ελληνική αγορά με κάννη 81cm ή 76cm,ξύλινα μέρη, ρίγα σε όλο το μήκος και ακόμη καλύτερα με κόκκορα; (Όπως τα παλαιά τύπου Milios θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια με αυτό.)

Έχω βρει Harrington & Richardson Topper, Μονόκαννο 12 Ga - κάννη 81 εκ. Με φουλ τσοκ, αλλά φαίνεται με πλαστικά μέρη και δεν γνωρίζω αν έχει ρίγα σε όλο το μήκος.

Επιπλεον καμία πληροφορία για το βάρος του, δεδομένου ότι θα χρησιμοποιήσει από ηλικιωμένο.
 
Last edited:
Η αλήθεια είναι ότι το μονοκαννο έχει τραβήξει και το δικό μου ενδιαφέρον. Πέρα από τα μπαικαλ δεν βλέπω κάποια ποικιλία επιλογών. Η τιμή δε, για το μονοκαννο μπαικαλ με τη ριγα, τα τσοκακια και το πορτιγκ φτάνει, ίσως και να ξεπερνάει την τιμή του πλαγιοκαννου της ίδιας εταιρείας
 
Back
Top