Μονόκαννο

Κοιτα εαν δεν ειχα τι να κανω θα σπαταλουσα 3 ωριτσες ,ακομα και με πενιχρα μεσα αμα γουσταρεις κανεις θαυματα
Στο θεμα μεταλλα ναι αλλα δες καλυτερα τις φωτογραφιες και παρατηρησε το κοντακι και την παπια.
 
Έχει κανείς ιδέα τι μάρκα είναι το παρακάτω;

View attachment 53569

View attachment 53570
Εκτός από την Investarm, και πολλοί άλλοι κατασκευαστές είχαν βγάλει τέτοιου στυλ αναδιπλούμενα μονόκαννα!
Ακόμη και η BERETTA είχε ένα τέτοιο στον κατάλογο του 1985 (τον έχω στο χωριό). Και η BREDA είχε βγάλει ένα παρόμοιο. Αν θυμάμαι καλά έχει ο Δημήτρης @dim63 ένα Breda !!
Επίσης πριν καμιά 15αριά χρόνια εισάγονταν κάποια δίκαννα κι ένα τέτοιο (αναδιπλούμενο) μονόκαννο, με την ονομασία CONQUEST, και καραμπίνες ALMAR (νομίζω ο Αλαμάνος ήταν ο αντιπρόσωπος). Τουρκικά ήταν, αλλά δεν το έλεγαν !!! Δεν έχω πρόχειρα τα περιοδικά εκείνης της εποχής, να συγκρίνουμε τις φωτογραφίες, και δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες π.χ. υποφυλακτήρα, σκανδάλη, μοχλό ανοίγματος κλπ.
Βασίλη, το συγκεκριμένο δεν γράφει τίποτα επάνω ? Ούτε στη βάση, ούτε στην κάννη ??? Ούτε σφραγίδες, ούτε Made in ---- , τίποτα ??? Περίεργο ... Όπως περίεργο είναι ότι έχει ρίγα και μάλιστα εξαεριζόμενη ένα φτηνό και παλιό μονόκαννο !! Εκτός κι αν προοριζόταν για την αμερικανική αγορά ... ως trap gun και καλά !!! .yel.
Αν δεν έχει σφραγίδες, και δεν γράφει τίποτα, και σε συνδυασμό με τη γυαλιστερή νίκελ βάση, και την εξαεριζόμενη ρίγα ... θεωρώ πολύ πιθανό να πρόκειται για το τουρκικό που ανέφερα πιο πάνω ... :rolleyes:
 
Εκτός από την Investarm, και πολλοί άλλοι κατασκευαστές είχαν βγάλει τέτοιου στυλ αναδιπλούμενα μονόκαννα!
Ακόμη και η BERETTA είχε ένα τέτοιο στον κατάλογο του 1985 (τον έχω στο χωριό). Και η BREDA είχε βγάλει ένα παρόμοιο. Αν θυμάμαι καλά έχει ο Δημήτρης @dim63 ένα Breda !!
Επίσης πριν καμιά 15αριά χρόνια εισάγονταν κάποια δίκαννα κι ένα τέτοιο (αναδιπλούμενο) μονόκαννο, με την ονομασία CONQUEST, και καραμπίνες ALMAR (νομίζω ο Αλαμάνος ήταν ο αντιπρόσωπος). Τουρκικά ήταν, αλλά δεν το έλεγαν !!! Δεν έχω πρόχειρα τα περιοδικά εκείνης της εποχής, να συγκρίνουμε τις φωτογραφίες, και δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες π.χ. υποφυλακτήρα, σκανδάλη, μοχλό ανοίγματος κλπ.
Βασίλη, το συγκεκριμένο δεν γράφει τίποτα επάνω ? Ούτε στη βάση, ούτε στην κάννη ??? Ούτε σφραγίδες, ούτε Made in ---- , τίποτα ??? Περίεργο ... Όπως περίεργο είναι ότι έχει ρίγα και μάλιστα εξαεριζόμενη ένα φτηνό και παλιό μονόκαννο !! Εκτός κι αν προοριζόταν για την αμερικανική αγορά ... ως trap gun και καλά !!! .yel.
Αν δεν έχει σφραγίδες, και δεν γράφει τίποτα, και σε συνδυασμό με τη γυαλιστερή νίκελ βάση, και την εξαεριζόμενη ρίγα ... θεωρώ πολύ πιθανό να πρόκειται για το τουρκικό που ανέφερα πιο πάνω ... :rolleyes:
Το μόνο που μπορεί να ξεχωρίσει είναι το boehler blitz
 
Το μόνο που μπορεί να ξεχωρίσει είναι το boehler blitz
boehler blitz ?????????????????? :oops::oops: .sarcastic..very funny. .hair.
Η λέξη boehler παραπέμπει στα γνωστά υψηλής ποιότητας ατσάλια με μεγάλη αντοχή και αντίσταση στην οξείδωση !!! Και σιγά μην έχει ατσάλι boehler αυτό το μονόκαννο !!! ... Εδώ η Beretta, μόνο στα πανάκριβα όπλα της σειράς SO χρησιμοποιούσε ατσάλι boehler !!!!!!
Επίσης η λέξη blitz, αναφέρεται συνήθως στην ονομασία του μηχανισμού πυροδότησης δίκαννων, που στηρίζεται πάνω στην πλάκα της σκανδάλης. Εν αντιθέσει με τις "μισές φωτιές" (boxlock, Anson - Deeley), και τις "ολόκληρες φωτιές" (sidelocks) ... Οι ορολογίες αυτές αφορούν κυρίως πλαγιόκαννα ... αλλά στην ουσία και τα περισσότερα σουπερποζέ και μονόκαννα έχουν επίσης πυροδοτικό μηχανισμό blitz !!!
http://www.oplognosia.com/opla/opla122.php
Επομένως οι δυο αυτές λέξεις στο παραπάνω μονόκαννο, στην ουσία δεν λένε απολύτως τίποτα, (κι αν μάλιστα πάνε μαζί, ακόμα χειρότερα ! ) ... και χρησιμοποιήθηκαν μόνο για να δώσουν λίγη ... αίγλη και ... πρεστίζ στο όπλο αυτό, για παραπλάνηση του υποψήφιου αγοραστή!!!
Για μένα, οι δυο αυτές λέξεις απλώς ενισχύουν την αρχική μου υπόθεση, ότι πρόκειται για όπλο τουρκικής κατασκευής και προελεύσεως ... :cool:
 
Μπράβο Γιάννη...!
Την μονωτική την έβαλες γιατί σου κουνάει η σου βγαινει με τις τουφεκιές η παπια?

Αυτή είμαι ευκολη δουλειά για έναν οπλουργο κ καλυτερα να το επισκευασεις...
Δεν το λέω από άποψη εμφάνισης αλλά το ξυλο καλό είναι να μπορεί να "αναπνέει".....
 
Μπράβο Γιάννη...!
Την μονωτική την έβαλες γιατί σου κουνάει η σου βγαινει με τις τουφεκιές η παπια?

Αυτή είμαι ευκολη δουλειά για έναν οπλουργο κ καλυτερα να το επισκευασεις...
Δεν το λέω από άποψη εμφάνισης αλλά το ξυλο καλό είναι να μπορεί να "αναπνέει".....
Τάσο μου το συγκεκριμένο μονοκανο μου το χάρισε συνάδελφος που δεν ασχολείται με το κυνήγι και το βρήκε στο κατώι, ήταν του συγχωρεμενου του πατέρα του , δεν το ήθελε σπίτι γιατί έχει παιδιά. Όσο αφορά τη μονωτική ταινία, έχει ξεκολλήσει το κλειδί της παπιας και προσωρινά το έχω έτσι, θα το επισκευάσω όμως.
 
παιδια καλησπερα,ειδα στον καλκαντζακο δυο μονοκανα.Ενα h&R και ενα rossi.Δεν τα γνωριζω τα οπλα αλλα μου αρεσε οτι ζυγιζουν 2700.Αξιζουν σαν οπλα?
Τι το θες μωρέ? Για τι κυνήγι?τζάμπα τα χαρτιά για μένα το μονοκανο, πάρε ένα δικανακι.
 
Back
Top