Μονόκαννο

Καλημέρα, Πέραν των Baikal και Inverstam, Γνωρίζεται κάποιο μονοκαννο cal.12 στην Ελληνική αγορά με κάννη 81cm ή 76cm,ξύλινα μέρη, ρίγα σε όλο το μήκος και ακόμη καλύτερα με κόκκορα; (Όπως τα παλαιά τύπου Milios θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια με αυτό.)

Έχω βρει Harrington & Richardson Topper, Μονόκαννο 12 Ga - κάννη 81 εκ. Με φουλ τσοκ, αλλά φαίνεται με πλαστικά μέρη και δεν γνωρίζω αν έχει ρίγα σε όλο το μήκος.

Επιπλεον καμία πληροφορία για το βάρος του, δεδομένου ότι θα χρησιμοποιήσει από ηλικιωμένο.
Και η φαμπαρμ εβγαζε ενα πολυ ωραιο μονοκανο μακρυκανο Το εχει ενας φιλος ,του το ζητησα αλλα δεν το πουλαει ,ηταν το πρωτο του οπλο
 
Και η μπερετα εχει βγαλει ενα και μοναδικο μονοκανο αναδιπλουμενο .Εχω ενα εντελως καινουργιο αριχτο .Επισης το Ελληνικο Ζιγλινα ειναι υπεροχο ,εχω 16αρι .Και βλεπω κατα καιρους στο car να πωλουντε.Και το favore το Ελληνικο ειναι πανεμορφο ,ενα μπιμπελο αλλα ειναι σπανιο .Ειχα την τυχη να πεσει στα χερια μου ενα 16αρι
 
Και η φαμπαρμ εβγαζε ενα πολυ ωραιο μονοκανο μακρυκανο Το εχει ενας φιλος ,του το ζητησα αλλα δεν το πουλαει ,ηταν το πρωτο του οπλο
Είχε αλουμινένια βάση, δύστροπο υποφυλακτήρα και άυλο κλασικό όχι τρίμπορ.
 
ειναι πανακριβα εχουν 15 ευρω το κουτι των 100 , βαλε και τα μεταφορικα , και δεν τα βρισκεις ευκολα, οποτε καλυτερα τρυπα στον καλυκα , και βαζεις οτι καψουλι βρεις με 5 ευρω τα 100
Τώρα μόλις καταλάβατε ( όσοι διαβάσατε το παραπάνω σχόλιο) για ποίο λόγο και δικαίως , δεν θα επιτρέψει πότε η πολιτεία την ιδιογομωση φυσιγγίων για ραβδωτα όπλα ( και μην ακούσω τα ραβδωτα απαγορεύονται και τις γνωστές @@ιες πάλι ) ...
 
Καλημέρα, Πέραν των Baikal και Inverstam, Γνωρίζεται κάποιο μονοκαννο cal.12 στην Ελληνική αγορά με κάννη 81cm ή 76cm
Επιπλεον καμία πληροφορία για το βάρος του, δεδομένου ότι θα χρησιμοποιήσει από ηλικιωμένο.
Γιατί ψάχνεις με αυτό το μήκος καννης όταν θες ταυτόχρονα να είναι κ ελαφρυ?

Δεν ξέρω γιατί είδος κυνηγίου το θέλει (κ αν το θέλει για αυτό) αλλά δεν νομίζω να έχει να του προσφερει κάτι παραπανω η μακριά κάννη συν ότι η ριγα θα προσθεσει κ αλλο βάρος..

Για εμενα θα ήταν προτιμοτερο να επιλέξει ένα μονοκαννο με μια κάννη πχ 71cm που βρίσκεται κ ευκολα κ είναι κ ποιο μανιτζεβελο.....
 
Last edited:
Καλημέρα, Πέραν των Baikal και Inverstam, Γνωρίζεται κάποιο μονοκαννο cal.12 στην Ελληνική αγορά με κάννη 81cm ή 76cm,ξύλινα μέρη, ρίγα σε όλο το μήκος και ακόμη καλύτερα με κόκκορα; (Όπως τα παλαιά τύπου Milios θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια με αυτό.)

Έχω βρει Harrington & Richardson Topper, Μονόκαννο 12 Ga - κάννη 81 εκ. Με φουλ τσοκ, αλλά φαίνεται με πλαστικά μέρη και δεν γνωρίζω αν έχει ρίγα σε όλο το μήκος.

Επιπλεον καμία πληροφορία για το βάρος του, δεδομένου ότι θα χρησιμοποιήσει από ηλικιωμένο.
Αχ, τι να σε κάνω. Πέρυσι έδωσα το μονοκαννάκι μου. Δεν θυμάμαι τη μάρκα, πάντως ήταν ουγγαρέζικο.
Με 81cm κάννη 2*, με κόκορα, αυτόματο εξωλκέα, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τουφεκιά, αλλά το σπουδαιότερο είναι ότι ήταν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
Ήταν το πρώτο μου όπλο, το χρησιμοποίησα μισή σεζόν και μετά απλά 40 χρόνια κοσμούσε τη συλλογή μου.
Μόνο το συντηρούσα και το χάϊδευα.
Κρίμα, το πήρε άσχετος.
 
Γιατί ψάχνεις με αυτό το μήκος καννης όταν θες ταυτόχρονα να είναι κ ελαφρυ?

Δεν ξέρω γιατί είδος κυνηγίου το θέλει (κ αν το θέλει για αυτό) αλλά δεν νομίζω να έχει να του προσφερει κάτι παραπανω η μακριά κάννη συν ότι η ριγα θα προσθεσει κ αλλο βάρος..

Για εμενα θα ήταν προτιμοτερο να επιλέξει ένα μονοκαννο με μια κάννη πχ 71cm που βρίσκεται κ ευκολα κ είναι κ ποιο μανιτζεβελο.....


Μονοκαννο με μακρυά κάννη ζητείται καθαρά λόγω σκοπευτικής γραμμής .
Το όπλο θα χρησιμοποιηθεί για κυνήγι φτερωτού και Υπάρχει ήδη Παλαιό μονοκαννο με την ανωτέρω περιγραφή χαρακτηριστικων που έχω δώσει, όμως λόγω παλαιότητας υπάρχουν τζογοι στο κλειδι επομένως δεν είναι ασφαλές πλέον. Το έχω χρησιμοποιήσει πολύ και είναι φουλ τσοκ.

Έχω επίσης εμπειρία από μονοκαννο Baikal που εν τέλει το δώρισα σε φίλο, δεν μου ταιριαξε και επομένως απορρίπτεται.
 
Αχ, τι να σε κάνω. Πέρυσι έδωσα το μονοκαννάκι μου. Δεν θυμάμαι τη μάρκα, πάντως ήταν ουγγαρέζικο.
Με 81cm κάννη 2*, με κόκορα, αυτόματο εξωλκέα, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τουφεκιά, αλλά το σπουδαιότερο είναι ότι ήταν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
Ήταν το πρώτο μου όπλο, το χρησιμοποίησα μισή σεζόν και μετά απλά 40 χρόνια κοσμούσε τη συλλογή μου.
Μόνο το συντηρούσα και το χάϊδευα.
Κρίμα, το πήρε άσχετος.
Λεωνίδα δεν πειράζει, είτε μεταχειρισμένο είτε καινούργιο όποια αγορά θα γίνει από τον Ιούνιο και μετά που θα είμαι Ελλάδα. Όμως θα ήθελα να μου πεις την μάρκα αν κάποια στιγμή την θυμηθείς😃
 
Λεωνίδα δεν πειράζει, είτε μεταχειρισμένο είτε καινούργιο όποια αγορά θα γίνει από τον Ιούνιο και μετά που θα είμαι Ελλάδα. Όμως θα ήθελα να μου πεις την μάρκα αν κάποια στιγμή την θυμηθείς😃
Νομίζω Hugar.
 
Λεωνίδα δεν πειράζει, είτε μεταχειρισμένο είτε καινούργιο όποια αγορά θα γίνει από τον Ιούνιο και μετά που θα είμαι Ελλάδα. Όμως θα ήθελα να μου πεις την μάρκα αν κάποια στιγμή την θυμηθείς😃
εχει μεσα οτι τραβαει η ψυχη σου
https://gunandknifeclassics.gr/category/λειόκανα/μονόκαννα/page/7/
 
Συμφωνώ.
Ή το browning bt 99 ή το miroku.
Τα είχα βάλει καιρό στο μάτι αλλά έχω κόψει να γεμίζω τον οπλοβαστό.
Εχω αρχίσει κ πουλάω και θα μείνω μόνο με αξιόλογα όπλα και θα τα χρησιμοποιώ.
Για μένα πολλά κ συνηθισμένα όπλα είναι τσάμπα λεφτά.
Ωστόσο για μονόκαννο ,το bt 99 είναι σπάνιο κ browning.
Αν ήταν κ στην κατάσταση του miroku..
 
Συμφωνώ.
Ή το browning bt 99 ή το miroku.
Τα είχα βάλει καιρό στο μάτι αλλά έχω κόψει να γεμίζω τον οπλοβαστό.
Εχω αρχίσει κ πουλάω και θα μείνω μόνο με αξιόλογα όπλα και θα τα χρησιμοποιώ.
Για μένα πολλά κ συνηθισμένα όπλα είναι τσάμπα λεφτά.
Ωστόσο για μονόκαννο ,το bt 99 είναι σπάνιο κ browning.
Αν ήταν κ στην κατάσταση του miroku..
Είναι τα ίδια ακριβώς όπλα κι απ´ το ίδιο εργοστάσιο της Miriku. Στην Miriku κατασκευάζονται όλα τα Browning εξ Ιαπωνίας.
 
Back
Top