Μονόκαννο

Μπράβο Γιάννη καλορίζικο κ καλά κυνήγια!
Επίσης αν βλέπω καλά, έχουν βελτιώσει και τη λεπίδα της σκανδάλης. Την έχουν κάνει πιο μακριά και με πιο έντονη (κλειστή) καμπύλη. Στα παλιότερα (και στο δικό μου) είναι πιο κοντή με πιο ανοιχτή καμπύλη και κλίση προς τα πίσω. Έτσι πολλές φορές κατά το τράβηγμα γλιστρά το δάχτυλο προς τα κάτω και μαγκώνει ανάμεσα στον υποφυλακτήρα και την άκρη της σκανδάλης, που είναι λεπτή και μυτερή ... και τσούζει αρκετά, κυρίως με κάπως δυνατά φυσίγγια !!! 😖🥺
Στελιο αν δεν το έλεγες δεν θα πρόσεχα την σκανδάλη στο οπλο του Γιάννη...
Οντως έτσι είναι αλλά δεν τις εχω δώσει κ σημασία γιατί εμένα δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ..
Ίσως γιατί έχω λεπτά δάχτυλα.....

IMG_20240319_210753.jpg
 
Στελιο αν δεν το έλεγες δεν θα πρόσεχα την σκανδάλη στο οπλο του Γιάννη...
Οντως έτσι είναι αλλά δεν τις εχω δώσει κ σημασία
Τάσο πρώτη φορά το πρόσεξα πριν λίγες μέρες σε ένα βιντεάκι στο Baikal team, όπου πολλά από τα μονόκαννα που έδειχνε είχαν αυτή τη μακρύτερη και πιο καμπυλωτή σκανδάλη. (Αλλά όχι όλα, κάποια είχαν την παλιά).
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/post-977481
Επειδή όμως πολλά είχαν σκαλίσματα, χρυσά μπιχλιμπίδια, περιποιημένα ξύλα, και άλλα κλισιοσκόπια ή βάση για διόπτρα κλπ , υπέθεσα ότι ήταν βελτιωμένα από κάποια "custom shop". Δεν κατέω και ρώσικα, να καταλάβω τι έλεγε ο Ρώσος... .yel.🤣 Αλλά τώρα που είδα και το τουφέκι του Γιάννη την πρόσεξα πάλι και συμπεραίνω ότι βελτίωσαν τη σκανδάλη γενικά σε όλα τα όπλα παραγωγής από κάποια χρονιά κι ύστερα ... κάπου γύρω στο 2010 να υποθέσω ??? 🤔
 

Attachments

  • IMG_20240319_222132.jpg
    IMG_20240319_222132.jpg
    331,9 KB · Προβολές: 26
Μπράβο Γιάννη καλορίζικο κ καλά κυνήγια!

Στελιο αν δεν το έλεγες δεν θα πρόσεχα την σκανδάλη στο οπλο του Γιάννη...
Οντως έτσι είναι αλλά δεν τις εχω δώσει κ σημασία γιατί εμένα δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ..
Ίσως γιατί έχω λεπτά δάχτυλα.....

View attachment 86996
Καλορίζικο!
Γιαννη, με γεια!
Καλορίζικο το ρωσικό κανονάκι
Καλορίζικο Γιάννο, να είσαι γερός να το χαρείς!
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά....
 
Καλορίζικο και καλοτούφεκο φίλε μ
Καλορίζικο Γιάννη!
Να είσαι γερός να το χαίρεσαι!
Καλοτούφεκο το εργαλείο και σαν ομοιοπαθής μονοκανάκιας σου λέω ότι υπάρχει κίνδυνος εθισμού με το εργαλείο που πήρες.
Καλοριχτο Γιαννη να το χαρεις!

. Σου εύχομαι να το λιώσεις από τις τουφεκιές. Πολύ καλή επιλογή και πολύ καλύτερες τουφεκιές από αυτό με τα τσοκάκια.
Σας ευχαριστώ παλικάρια μου.
 
Back
Top