Μάλλινη τάπα

Γνώμη μου ειναι ριχνε αυτό που σε βολεύει, ριχνω ενα σετ υπ με 29γρ 3 και ενα μέ 36 στα ίδια μερη περίπου ιδιες αποστάσεις οταν καθαρίζω τα πουλιά δεν μπορώ να ξεχωρίσω πιο σκοτώθηκε με το 29 και πιο με 36 αν ολα αυτα με τα ποσοστα και τους κύκλους εισιαν δεν θα πρεπε να βλέπω διάφορα και στο σκοτωμα και στον αριθμό σκαγιών ?
Δεν έχουν πάντα σχέση τα σκάγια του φυσιγγίου με τα σκάγια στον κύκλο.
Αν τα σκάγια στον κύκλο είναι τα ίδια θα δεις τα ίδια πλήγματα στο πουλί αν είσαι κέντρο.
 
Δεν έχουν πάντα σχέση τα σκάγια του φυσιγγίου με τα σκάγια στον κύκλο.
Αν τα σκάγια στον κύκλο είναι τα ίδια θα δεις τα ίδια πλήγματα στο πουλί αν είσαι κέντρο.
Δεν εχω μέτρηση με τους κύκλους αν βάζει παραπάνω το 36 αλλα πιστεύεις στο κυνηγι που σου περιγράφω αν σου φερω 2 πράσινα το ενα σκοτώμενο με 29 και το αλλο με 50γρ περίπου στα ιδια μετρα ριγμενα καθαρισμενα απο τα φτερα τους θα μπορεσεις να μου πεις με ποιο φυσίγγι χτυπήθηκε το καθενα?
 
Διαφωνούμε στα πάντα αλλά σε συμπαθώ γιατί θεωρώ ότι είσαι ειλικρινής.
Θα το ξεκινήσεις με εμένα που έμπλεξες αχαχαχ

Δες
v0=450m/s #2 στα 60m
Πάπια με 50km/h χωρίς αέρα.
Προσκόπευση όταν τα σκάγια βγαίνουν από το στόμιο 3,13m

v0=380m/s #2 στα 60m
Πάπια με 50km/h χωρίς αέρα.
Προσκόπευση όταν τα σκάγια βγαίνουν από το στόμιο 3,46m

Διαφορά 33 εκατοστά.
Ένας πολύ καλός σκοπευτής με μισή μοίρα απόκλιση, στα 60m σκοπεύει με ακρίβεια 52 εκατοστά.

Φυσικά σκάγια χωρίς να έχουν γίνει φακές, σωστά δηλαδή φυσίγγια ...

Σταματώ εδώ ...
topic.
Θεωρείς δλδ ότι και οι μενουσες θα είναι ίδιες;;
 
Θεωρείς δλδ ότι και οι μενουσες θα είναι ίδιες;;
Οι μένουσες Κώστα στις ίδιες συνθήκες με τα ίδια σκάγια εξαρτώνται
1. Ταχύτητα στομίου
2. Παραμορφώσεις
3. Σε πόση απόσταση τα σκάγια θα τα κρατήσεις ενωμένα στην αρχή.

Από τίποτα άλλο !!!! ή καλύτερα όλα τα υπόλοιπα ελάχιστη επίδραση έχουν.
 
Οι μένουσες Κώστα στις ίδιες συνθήκες με τα ίδια σκάγια εξαρτώνται
1. Ταχύτητα στομίου
2. Παραμορφώσεις
3. Σε πόση απόσταση τα σκάγια θα τα κρατήσεις ενωμένα στην αρχή.

Από τίποτα άλλο !!!! ή καλύτερα όλα τα υπόλοιπα ελάχιστη επίδραση έχουν.
Εγώ άλλο σε ρώτησα κανείς μια θεωρητική μέτρηση στις προσκοπευσεις με ένα σεταπ 50 γρ στα 450 και ένα στα 380 θεωρείς ότι μπορείς να πετύχεις τις ίδιες μενουσες σε αυτά τα δυο για να υπόλογισεις την προσκοπευση σωστά;;
 
Δεν εχω μέτρηση με τους κύκλους αν βάζει παραπάνω το 36 αλλα πιστεύεις στο κυνηγι που σου περιγράφω αν σου φερω 2 πράσινα το ενα σκοτώμενο με 29 και το αλλο με 50γρ περίπου στα ιδια μετρα ριγμενα καθαρισμενα απο τα φτερα τους θα μπορεσεις να μου πεις με ποιο φυσίγγι χτυπήθηκε το καθενα?
Όχι, πως να το καταλάβω ;
Το ένα μπορεί να έπεσε κέντρο και το άλλο μισό, ένα μέτρο παράκεντρα.

Ακόμα και κέντρο να ήταν και τα 2 (που δεν το γνωρίζεις ποτέ) αν στα ίδια μέτρα είχα τις αποτυπώσεις και τα φυσίγγια ήταν σταθερά και είχαν πάνω από 20% διαφορά στην συγκέντρωση, ... πιθανώς να μπορούσα να πω.
Τίποτα βέβαια δεν είναι σίγουρο.
 
Εγώ άλλο σε ρώτησα κανείς μια θεωρητική μέτρηση στις προσκοπευσεις με ένα σεταπ 50 γρ στα 450 και ένα στα 380 θεωρείς ότι μπορείς να πετύχεις τις ίδιες μενουσες σε αυτά τα δυο για να υπόλογισεις την προσκοπευση σωστά;;
450m/s στα 50γρ δύσκολο.

Ακόμα και τις ίδιες μένουσες να μην έχεις (που δεν θα τις έχεις), ... ναι ο υπολογισμός της προσκόπευσης γίνεται με σχετικά καλή ακρίβεια.
Αν τα σκάγια γίνουν χαρτοπόλεμος ... εεε όχι.
Δεν είναι όμως αυτό το σύνηθες.

Επίσης οι υπολογισμοί αυτοί που κάνω δεν είναι εντελώς θεωρητικοί.
Έχουν πέσει πολλές χιλιάδες φυσίγγια για να βγουν.

Καλά φυσίγγια φυσικά, όχι μάπες
 
Πάντως με νορμάλ φυσίγγια, με νορμάλ βυσματώσεις, με ταχύτητες στομίου πέριξ των 400 ανεξαρτήτως γόμωσης και με το ίδιο νούμερο σκαγιού, αν στο ενα θες προσκόπευση πχ 2m όσο μάπα και να είναι το δεύτερο φυσίγγι δεν θα ξεπεράσεις τα 2,5 μέτρα ... πολύ βαριά 3.
Μέγιστη διαφορά δηλαδή μισό, ένα μέτρο τραβηγμένο από τα μαλλιά.
Αυτό πιστεύω.

Διαφορά στις προσκοπεύσεις της τάξης των 3-4 μέτρων για εμένα δεν ισχύουν ούτε τις έχω δει ποτέ.
Magnum έριχνα μόνο σε παπιά, όχι βέβαια εκατοντάδες, ούτε πάντα.
Και μάλιστα πρόσφατα ρώτησα και τον ξάδερφο που έριχνε κατά κόρον magnum παλιότερα ... και αυτός δεν άλλαζε προσκοπεύσεις.

Πάντα προσπαθώ να τσεκάρω τα αποτελέσματα.
Δες και το άλλο θέμα που άνοιξα τι λέει η Federal.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αλλαγή-προσκόπευσης-ανάλογα-με-το-φυσίγγι.4393/#post-758106
 
Πάντως με νορμάλ φυσίγγια, με νορμάλ βυσματώσεις, με ταχύτητες στομίου πέριξ των 400 ανεξαρτήτως γόμωσης και με το ίδιο νούμερο σκαγιού, αν στο ενα θες προσκόπευση πχ 2m όσο μάπα και να είναι το δεύτερο φυσίγγι δεν θα ξεπεράσεις τα 2,5 μέτρα ... πολύ βαριά 3.
Μέγιστη διαφορά δηλαδή μισό, ένα μέτρο τραβηγμένο από τα μαλλιά.
Αυτό πιστεύω.

Διαφορά στις προσκοπεύσεις της τάξης των 3-4 μέτρων για εμένα δεν ισχύουν ούτε τις έχω δει ποτέ.
Magnum έριχνα μόνο σε παπιά, όχι βέβαια εκατοντάδες, ούτε πάντα.
Και μάλιστα πρόσφατα ρώτησα και τον ξάδερφο που έριχνε κατά κόρον magnum παλιότερα ... και αυτός δεν άλλαζε προσκοπεύσεις.

Πάντα προσπαθώ να τσεκάρω τα αποτελέσματα.
Δες και το άλλο θέμα που άνοιξα τι λέει η Federal.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αλλαγή-προσκόπευσης-ανάλογα-με-το-φυσίγγι.4393/#post-758106
Αν υπάρχει ενα μερος να τσεκάρεις τη κάνεις αυτο είναι τα κανάλια οι τα κικρα ποταμια που ρίχνει ς στα παπια Καβάλα βλέπεις που σκαει η τουφεκια αν ρίχνει τις ίδιες προσκόπευσεις ο ξάδερφος αποκλείεται να μην ειδε διάφορα εκει,ειδικά οταν τα μετρα μεγαλώνουν τοσο φενεται. Τα 50γρ απο καπια μετρα και μετα φαίνεται τη ουρα κανουν στο νερο ποσο ψοφια πανε.
 
Αν υπάρχει ενα μερος να τσεκάρεις τη κάνεις αυτο είναι τα κανάλια οι τα κικρα ποταμια που ρίχνει ς στα παπια Καβάλα βλέπεις που σκαει η τουφεκια αν ρίχνει τις ίδιες προσκόπευσεις ο ξάδερφος αποκλείεται να μην ειδε διάφορα εκει,ειδικά οταν τα μετρα μεγαλώνουν τοσο φενεται. Τα 50γρ απο καπια μετρα και μετα φαίνεται τη ουρα κανουν στο νερο ποσο ψοφια πανε.
όσο τα μέτρα μεγαλώνουν μεγαλώνει και η προσκόπευση ... εννοείται αυτό
 
Γιωργο μου...οι καφε ( σε χρωμα ) ειναι αγορασμενες απο τον ΦΑΝΤΟΜ...εχει και ο Κενταυρος...

εικόνα_Viber_2022-09-21_21-20-03-509.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-21_21-19-49-051.jpg

Τις ασπρες ( σε χρωμα ) τις κοβω εγω με σγρομπια που βαζω στο δραπανο .

εικόνα_Viber_2022-09-21_21-20-19-157.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-21_21-20-27-928.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-21_21-20-37-844.jpg

Και επειδη ξερω οτι θα με ρωτησεις.....Σου λεω....οτι μεχρι τα 38 γραμμαρια σκαγια καμμια διαφορα
συμπεριφορας.....Απο 38 και πανω....μεχρι τα 52 γραμμαρια λιγο καλυτερη σε συγκεντρωσεις και
κατανομες η ασπρη στα ιδια σεταπ φιλε !!! :)
 
Γιωργο μου...οι καφε ( σε χρωμα ) ειναι αγορασμενες απο τον ΦΑΝΤΟΜ...εχει και ο Κενταυρος...

View attachment 56162
View attachment 56163

Τις ασπρες ( σε χρωμα ) τις κοβω εγω με σγρομπια που βαζω στο δραπανο .

View attachment 56164
View attachment 56165
View attachment 56166

Και επειδη ξερω οτι θα με ρωτησεις.....Σου λεω....οτι μεχρι τα 38 γραμμαρια σκαγια καμμια διαφορα
συμπεριφορας.....Απο 38 και πανω....μεχρι τα 52 γραμμαρια λιγο καλυτερη σε συγκεντρωσεις και
κατανομες η ασπρη στα ιδια σεταπ φιλε !!! :)
Δεν έχω ρίξει ποτέ φυσίγγι με πραγματική μάλλινη τάπα μόνο με Diana
 
Back
Top