Λειόκαννα Όπλα

Δεν σε κάλυψα?
Τα ίδια πιστεύω θα σου απαντουσε και οΠαύλος γιατί γνωρίζουμε τι παίζει.
Οπως σου είπα ο κύκλος με αυτά τα όπλα είναι μικρός.
Οταν γίνεται μετροπή ή πώληση μαθαίνεται.
Με κάλυψες φίλε μου ... απλά έτσι όπως τα λέτε το ποσοστό αστοχιών σε ακριβά όπλα φαίνεται να είναι πολύ μεγάλο (και ειδικά αν λάβουμε υπόψη το πόσα κυκλοφορούν Ελλάδα).
 
Καλησπέρα σε όλους. Πιστεύω ότι σε όλους έχουν περάσει όπλα διάφορα από τα χέρια μας τα οποία άφησαν καλές ή και κακές εντυπώσεις στα χέρια μας. Και μιλάω βέβαια για μηχανικά - κατασκευαστικά θέματα και όχι εάν μας άρεσε το όπλο ή όχι. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ο διπλανός μας ο οποίος μπορεί να είχε ίδιο ακριβώς μοντέλο όπλου θα είχε τα ίδια ακριβώς προβλήματα. Τα όπλα φτιάχνονται μαζικά και υπάρχει ένα ποσοστό κατά το οποίο το τελικό προϊόν δεν θα βγει τέλειο. Όπως λέει και ο συνάδελφος στο προηγούμενο μήνυμα το θέμα είναι η αντιμετώπιση του πελάτη από τον αντιπρόσωπο. Πριν πολλά λοιπόν χρόνια έχοντας τότε στην κατοχή μου μια Beretta A304 και ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου μια Α302 αποφάσισα να αγοράσω και εγώ σαν νέος μια Fabarm 368 Lux που πολυδιαφημιζότανμόλις είχε βγεί. Αποτέλεσμα μετα την αγορά να βρίσκομαι να ρίχνω σαν σε γάμο 36 γρ. φυσίγγια απανωτά για να στρώσει το όπλο και να μην κάνει εμπλοκές..... o_O νέος ήμουν μετά κατάλαβα για την σημασία των λειάνσεων στο εσωτερικό της μπάσκουλας - βάσης...ο αντιπρόσωπος βέβαια εξυπηρετικότατος μου άλλαξε μέχρι και πιστόνι και μου έβαλε γραφίτη στο εσωτερικό του μηχανισμού....ότι μπορούσε έκανε ότι μπορούσα έκανα και εγώ και δεν ξαναπλησίασα την συγκεκριμένη εταιρία...φίλοι μου όμως έπιναν νερό στο όνομα της....σε urika 391 οι βόλτες στο εσωτερικό της κάννης ήταν λάθος με αποτέλεσμα το τσοκάκι να μην βιδώνεται σωστά και μετά από πυροβολισμό χαλάρωνε επικίνδυνα...επίσκεψη κατευθείαν στην αντιπροσωπεία και αφου ξεπεράσαμε σχετικά δύσκολα το ένας...νεαρός να λέει οτι οι βόλτες της κάννης είναι λάθος:rolleyes::rolleyes: η κάννη αντικαταστάθηκε από την αντιπροσωπεία...
Με όλα αυτά θέλω να πω ότι μπορεί ακόμα και σε μεγάλες εταιρίες να συμβει το τελικό προϊόν να μην είναι αυτό που προβλέπεται....το μετέπειτα είναι αυτό που χτίζει την σχέση με τους πελάτες και κρατάει το όνομα ψηλά...το λεγόμενο after market service και γενικότερα η συμπεριφορά του αντιπροσώπου..βέβαια μετράει το όνομα που έχει χτίσει μια εταιρία π.χ. Beretta, Browning κλπ... σαν κατασκευαστές ..εκεί απλά μειώνεις τις πιθανότητες να συμβεί σε εσένα.
 
όντως τραγικό ... μετά την επισκευή ξαναεμφάνισε πρόβλημα ή όχι ?
Η εξυπηρέτηση από τον αντιπρόσωπο ? Αυτές οι πληροφορίες πρέπει να ανταλλάσονται μεταξύ μας.
Το όπλο επισκευάστηκε και δεν ξαναεμφάνισε πρόβλημα. Προς τιμήν της εταιρείας πρέπει να πω ότι το καλοκαίρι στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στα Ψαχνά είχαν φέρει Γερμανούς τεχνικούς από το εργοστάσιο και όποιος πήγαινε το όπλο του του έκαναν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ πλήρες σέρβις. Μπροστά μου του άλλαξαν μία χούφτα ανταλλακτικά με καινούργια!
 
Το όπλο επισκευάστηκε και δεν ξαναεμφάνισε πρόβλημα. Προς τιμήν της εταιρείας πρέπει να πω ότι το καλοκαίρι στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στα Ψαχνά είχαν φέρει Γερμανούς τεχνικούς από το εργοστάσιο και όποιος πήγαινε το όπλο του του έκαναν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ πλήρες σέρβις. Μπροστά μου του άλλαξαν μία χούφτα ανταλλακτικά με καινούργια!
Τώρα τι να πει κανείς ... μπράβο στην εταιρία ... !!!

Πάντως αίσθησή μου είναι ότι υπάρχει θέμα με τους Έλληνες αντιπροσώπους (γενικά μιλάω όχι μόνο των όπλων).
Την έχουν δει λιγάκι ιδιοκτήτες της εταιρίας του αντιπροσωπεύουν.
Αγοράζω πριν χρόνια μεταχειρισμένη μηχανή θαλάσσης πολύ γνωστής εταιρίας και ζητάω από τον αντιπρόσωπο στην Αθήνα το user manual στα ελληνικά ή αγγλικά.
Μου λέει ότι δεν υπάρχει και συνοδεύει την μηχανή.
Του απαντώ ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το έχασε.
Συγνώμη μου απαντούν δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε (δεν είχε κέρδος η υπόθεση).

Email στην μαμά εταιρία στην Ιαπωνία (τους έγραψα ακριβώς αυτά που είπα και στον αντιπρόσωπο) και το επόμενο πρωί (χωρίς υπερβολές το επόμενο πρωί) τηλέφωνο από την Αθήνα να μου στείλουν το manual στα Ελληνικά με courier και δική τους χρέωση.
Πρέπει να συντονιστούν ή να τους συντονίσουμε στην πραγματικότητα.
 
Το όπλο επισκευάστηκε και δεν ξαναεμφάνισε πρόβλημα. Προς τιμήν της εταιρείας πρέπει να πω ότι το καλοκαίρι στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα στα Ψαχνά είχαν φέρει Γερμανούς τεχνικούς από το εργοστάσιο και όποιος πήγαινε το όπλο του του έκαναν ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ πλήρες σέρβις. Μπροστά μου του άλλαξαν μία χούφτα ανταλλακτικά με καινούργια!

Υπήρξε η ενημέρωση και η κινητικότητα των εδώ υπευθύνων και διορθώθηκε το πρόβλημα το οποίο είχε επισηmανθεί στην μαμά εταιρία σαν ανάκληση...όπως τα λέει ο pantelist
 
Αστοχία υλικού και στο όπλο και στο αυτοκίνητό σου ... απολύτως κατανοητό.
Η ερώτηση κλειδί είναι γιατί το αυτοκίνητό σου ο αντιπρόσωπος το έφτιαξε στην εγγύηση ενώ του κουμπάρου σου την vinci ο Κύργιας δεν την έστειλε Ιταλία να να την φτιάξουν αν αυτός δεν μπορούσε ?
Θα του κόστιζε χρήματα (όχι), θα του ήταν κόπος (όχι), ήθελε να δυσαρεστήσει πελάτη του (όχι) άρα μήπως ο κουμπάρος σου έκανε καμιά πατάτα στο όπλο και ο εκάστοτε Κύργιας του είπε να το τοιχοκολλήσει μιας και δεν το καλύπτει πλέον η εγγύηση ?

Ειλικρινά με ενδιαφέρει το θέμα γιατί έχω αγοράσει πρόσφατα μια Μ2 ... να ξέρω αν πρέπει να ανέβω Θεσ/νικη σε πιθανό πρόβλημα.
Γτ την μ2 μπορώ να πω εδώ στην Άρτα σε 10 άτομα έτυχε να είναι στραβιες οι κάννες τις έστειλαν θυμάμαι όλοι παλυ Κύργια τους είπε ότι φτιάχτηκε αλλά σε κανέναν τπτ τα ίδια σκατα γυρησαν παλυ κάτω και έτσι τις πήγαν όλοι σε οπλουργο να τοις φέρουν στα ίσια και άλλοι αγόρασαν και καινούργια κάννη
 
Αστοχία υλικού και στο όπλο και στο αυτοκίνητό σου ... απολύτως κατανοητό.
Η ερώτηση κλειδί είναι γιατί το αυτοκίνητό σου ο αντιπρόσωπος το έφτιαξε στην εγγύηση ενώ του κουμπάρου σου την vinci ο Κύργιας δεν την έστειλε Ιταλία να να την φτιάξουν αν αυτός δεν μπορούσε ?
Θα του κόστιζε χρήματα (όχι), θα του ήταν κόπος (όχι), ήθελε να δυσαρεστήσει πελάτη του (όχι) άρα μήπως ο κουμπάρος σου έκανε καμιά πατάτα στο όπλο και ο εκάστοτε Κύργιας του είπε να το τοιχοκολλήσει μιας και δεν το καλύπτει πλέον η εγγύηση ?

Ειλικρινά με ενδιαφέρει το θέμα γιατί έχω αγοράσει πρόσφατα μια Μ2 ... να ξέρω αν πρέπει να ανέβω Θεσ/νικη σε πιθανό πρόβλημα.

Θα ρωτησω τον κουμπαρο μου, και θα σου πω...
 
οκ δεν συνεχίζω γιατί δεν με ενδιαφέρουν όπλα άνω των 2000€
όσοι έχουν να δώσουν 10κ για όπλο έχουν και τα χρήματα να αγοράσουν και ένα με 20κ αν τους χαλάσει το πρώτο
Τότε ως πρός τι το ενδιαφέρον σου για το ποιά "ακριβά"όπλα έβγαλαν ζημιές...
Δεν σε καταλαβαίνω.
 
Γτ την μ2 μπορώ να πω εδώ στην Άρτα σε 10 άτομα έτυχε να είναι στραβιες οι κάννες τις έστειλαν θυμάμαι όλοι παλυ Κύργια τους είπε ότι φτιάχτηκε αλλά σε κανέναν τπτ τα ίδια σκατα γυρησαν παλυ κάτω και έτσι τις πήγαν όλοι σε οπλουργο να τοις φέρουν στα ίσια και άλλοι αγόρασαν και καινούργια κάννη

Δες τι γράφω για τους αντιπροσώπους 2 μηνύματα πιο πριν από το δικό σου.
Ομαδικά παράπονα στην Benelli και θα βλέπαμε το after sales service τους.

Στραβές κάνες σε 10 όπλα πάντως σημαίνει μαλ.... κατά την μεταφορά.
Καμία εταιρία (ούτε η χειρότερη) δεν βγάζει εις γνώση της στραβές κάνες από τη εξώπορτα του εργοστασίου της.

Αλήθεια για πόση στραβομάρα μιλάμε ?
 
Τότε ως πρός τι το ενδιαφέρον σου για το ποιά "ακριβά" όπλα έβγαλαν ζημιές...
Δεν σε καταλαβαίνω.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί ενώ ρωτώ άλλους, απαντάς εσύ για το ποια ακριβά όπλα έβγαλαν ζημιές.
Νόμιζα ότι ήσουν ο ένας από τους 2 που ρώτησα.
Και επιπλέον μου λές "Μήν ρωτάς παραπάνω γιατί είναι λεπτό το θέμα λόγω οτι πρέπει να αναφερθούν ονόματα κ δεν λέει "
Γι' αυτό σταματώ την συζήτηση ... για να μην ρωτήσω τίποτα παραπάνω.

Τώρα για να σου λύσω την απορία σου.
Ρωτώ γιατί μπορεί κάποιος άλλος φίλος από το φόρουμ να ενδιαφέρεται να αγοράσει ένα ακριβό όπλο και να αλλάξει γνώμη για κάποιο αν αυτά βγάζει πολλά προβλήματα.
Επίσης γιατί είμαι άνθρωπος που ρωτάω όταν δεν γνωρίζω κάτι και γιατί θέλω να καταλάβω ακριβώς το πρόβλημα πριν βγάλω το συμπέρασμά μου.
 
Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί ενώ ρωτώ άλλους, απαντάς εσύ για το ποια ακριβά όπλα έβγαλαν ζημιές.
Νόμιζα ότι ήσουν ο ένας από τους 2 που ρώτησα.
Και επιπλέον μου λές "Μήν ρωτάς παραπάνω γιατί είναι λεπτό το θέμα λόγω οτι πρέπει να αναφερθούν ονόματα κ δεν λέει "
Γι' αυτό σταματώ την συζήτηση ... για να μην ρωτήσω τίποτα παραπάνω.

Τώρα για να σου λύσω την απορία σου.
Ρωτώ γιατί μπορεί κάποιος άλλος φίλος από το φόρουμ να ενδιαφέρεται να αγοράσει ένα ακριβό όπλο και να αλλάξει γνώμη για κάποιο αν αυτά βγάζει πολλά προβλήματα.
Επίσης γιατί είμαι άνθρωπος που ρωτάω όταν δεν γνωρίζω κάτι και γιατί θέλω να καταλάβω ακριβώς το πρόβλημα πριν βγάλω το συμπέρασμά μου.
Μάλιστα..
Ευτυχώς που βρέθηκες εδώ
μέσα για να μας σώσεις από κακοτοπιές..
Πές ..όχι πές ότι μιλάς σοβαρά τώρα και ότι σε χάλασε που απάντησα εγώ...
 
Δες τι γράφω για τους αντιπροσώπους 2 μηνύματα πιο πριν από το δικό σου.
Ομαδικά παράπονα στην Benelli και θα βλέπαμε το after sales service τους.

Στραβές κάνες σε 10 όπλα πάντως σημαίνει μαλ.... κατά την μεταφορά.
Καμία εταιρία (ούτε η χειρότερη) δεν βγάζει εις γνώση της στραβές κάνες από τη εξώπορτα του εργοστασίου της.

Αλήθεια για πόση στραβομάρα μιλάμε ?
Από 15 έως 20 πόντους χάναμε ολες
 
Μάλιστα..
Ευτυχώς που βρέθηκες εδώ
μέσα για να μας σώσεις από κακοτοπιές..
Πές ..όχι πές ότι μιλάς σοβαρά τώρα και ότι σε χάλασε που απάντησα εγώ...
Άρη δεν παριστάνει κανείς το Σούπερμαν.
Από αυτή τη συζήτηση σας όλοι μαθαίνουμε.
Εσύ είπες ότι είναι μικρός και κλειστός ο κύκλος και μαθαίνονται όλα εύκολα ΕΝΤΟΣ του κύκλου. Του οποίου λογικά εισαι μέρος.
Η συντριπτική πλειοψηφία δεν είμαστε όμως μέρη κανενός κύκλου. Δεν είπε κανείς να αναφερθούν πρόσωπα και ονοματεπώνυμα τρίτων, κάτι τέτοιο πιθανώς να οδηγούσε και σε ποστ εκτός κανόνων χρήσης του φόρουμ
Το να είμαστε επεξηγηματικοί με καταστάσεις και προβλήματα που μας έχουν συμβεί ναι, πιθανώς να σώσει τον οποιοδήποτε διαβάζει το νήμα.
Μιλούμε (ή μάλλον γράφουμε) για καταστάσεις και όπλα όχι για άτομα ή προσωπικότητες.
 
Είσαι και σωστός και λάθος. Γιατί ρε φίλε δεν μπορεί να λες ότι αν βλέπεις σιδηρόδρομους και Πιστόνια τα παρατάς. Κι εγώ είμαι υπέρμαχος των benelli αλλά δεν μπορεί κανένας στο κόσμο να αναιρεσει το γεγονός ότι οι θρύλοι beretta 302 κ browning auto 5 κ breda Altair κ franchi al48 ήταν κορυφαία και είναι ακόμη και σήμερα. Έχω τον θρύλο 302 δν κυνηγάω συχνά όμως μ αυτή γιατί είναι κοντόκανη ενώ η σπέσιαλ λουσο με 71 εκ κάνη κάνω παπάδες. Τα μόνα όπλα που δεν θα άγγιζα για δικούς μου ιδεολογικούς λόγους είναι τα φαμπαρμ.
καλησπερα γιαννη,απλα ειπα την δικια μου γνωμη,και αποψη.ο καθενας,μπορει να εχη και να δουλευη οτι του αρεση.οσο για τον θρυλο που λες την 302,οταν την δουλευαν στην ελλαδα,εκεινα τα χρονια δεν ηπηρχαν εδω πολλες μαρκες και καραμπινες.στο βουνο και στα καφενεια ελεγαν μπερετα.μαλιστα τοτε οι κυνηγοι,παραδοσιακα,εκεινης της εποχης,κυνηγουσαν πιο πολη με δικανα, και μαλιστα πλαγιοκανα.και ελεγαν σαν το δικανακι,τιποτα.για πολους λογους,που δεν χρειαζεται να αναλησουμε.εχω πολλα να γραψω για αυτο το θεμα.γιατι μεγαλοσα με τετοιους ανθρωπους.αν θελης να μου πεις γιατι θρυλος?η 302?
γιατι μια μπενελι φτιαγμενη με κονο,στους πινακες,δεν ηξερε που να κρυφτη ο θρυλος.τελος παντον .φιλικα τα λεω αυτα,και ο καθενας εχη την αποψη του.θελο ομως να ακουσω και αλλες γνωμες,να γινει κουβεντα,να μαθενουμε.
 
Συνήθως υπάρχουν οι αντιμπενελακιδες.. Που λένε από ζήλια κυρίως ότι είναι προβληματικά όπλα η το άλλο το κορυφαίο ότι δεν σκοτώνουν.. Ότι είναι θυγατρική της beretta και άλλες τέτοιες μπούρδες.. Προβληματικό όπλο απ το εργοστασιο το τονίζω απ το εργοστασιο η benelli δεν έβγαλε ακόμα αντιθέτως άλλες εταιρείες Ακομα και η beretta έβγαλε την α300 outlander που είχε σοβαρά προβλήματα γι αυτό και την αποσύρει βγάζοντας νέα α300 που όπως αναγράφει η beretta Hellas εξαλειψε τα παλιότερα προβλήματα του προηγούμενου μοντέλου και τώρα δεν θα υπάρχουν εμπλοκες.επισης έτυχε να δω αρκετές φαμπαρμ με προβλήματα απ το εργοστασιο.. Αντιθέτως η benelli μπλοκάρουν ναι μπλοκάρουν αλλά από ελαττωματικό φυσίγγιο, ή κακή επωμιση η βολή με χαμηλά γραμμάρια. Η αν το αφήσεις 7 σεζόν χωρίς καθαρισμό. Ειμαι κάτοχος και των 2 μεγάλων εταιρειών και πότε μα ποτέ δεν βγήκα να πω κακία κουβέντα για την beretta αντιθέτως βλέπω καθημερινά κύμα ανθρώπων να λένε χίλια μύρια για της benelli που αναθεμα κι αν είδαν στα χέρια τους benelli. Προκαλώ και λέω ξανά προκαλώ όποιον θέλει να έρθει στο χώρο μου θα χω 5 benelli μια μ2, crio, rafaello special lousso, sl 80 και μ1.. Θα τις έχω καθαρίσει και αλλάξει επανατατικα... Θα έχω 200 κουτιά φυσίγγια παγανας 32 γραμμαρίων αν ξαναλέω ΑΝ μπλοκάρει κάποιο τότε κερνάω ένα μπουκαλακι Black και μια γουρνοπουλα. Αυτά τα ολίγα καλή σας μέρα.
Αυτό με την α300 που το διάβασες?.think.
 
Back
Top