Λειόκαννα Όπλα

Και τι έκανε μετά ο φίλος σου ?
Έμεινε με ένα όπλο που έχει 5-ετή εγγύηση και συνεχίζει να κάνει εμπλοκές ?
Ναι. Απλά επειδή κάνει εμπλοκές η στα απλά η στα magnum δράμια, δεν θυμάμαι σε ποια. Αποφεύγει να βάζει το ένα από τα δύο είδη. Αλλά είναι ξενέρωμα να δώσεις 1500 € για όπλο και να σου κάνει τέτοια κόλπα.
 
Μεταχειρισμένα να φανταστώ ή καινούργια ?
Μάρκες παρακαλώ ...
Dt ,krieghoff,blaser.
Μήν ρωτάς παραπάνω γιατί είναι λεπτό το θέμα
λόγω οτι πρέπει να αναφερθούν ονόματα κ δεν λέει.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άκυρα τα όπλα αυτά.
Ετυχε.
 
Και στην Volkswagen ανήκει η bugati με την Lamborghini ρε φίλε δε λέει κάτι αυτό. Έχω και berreta και benelli και θα πάρω κι άλλη beretta και ίσως στο μέλλον την executive
Πολύ σωστά,τις μετοχές έχει η beretta,σαν εργοστάσιο η benelli και τα μηχανήματα της παραμένουν ανεξάρτητα,δεν έχουν σχέση με την beretta.
 
Ναι. Απλά επειδή κάνει εμπλοκές η στα απλά η στα magnum δράμια, δεν θυμάμαι σε ποια. Αποφεύγει να βάζει το ένα από τα δύο είδη. Αλλά είναι ξενέρωμα να δώσεις 1500 € για όπλο και να σου κάνει τέτοια κόλπα.
Ρίχνει άλλα φυσίγγια εκτός από μπίλιες ?
 
Dt ,krieghoff,blaser.
Μήν ρωτάς παραπάνω γιατί είναι λεπτό το θέμα
λόγω οτι πρέπει να αναφερθούν ονόματα κ δεν λέει.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άκυρα τα όπλα αυτά.
Ετυχε.
Δεν θέλω ονόματα ... απλά αν αγοράστηκαν καινούργια ή μεταχειρισμένα ...
 
όμως από γνωστό ιστορικό.
Με όλο το σεβασμό ... εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν ...
Και πολύ περισσότερο όσους πωλούν τα όπλα τους !!!!

Για τα καινούργια η θέση τους είναι ο κ_ _ ος του πωλητή.

Άκυρα δεν είναι ... αλλά αν είναι ακόμα προβληματικά είναι άχρηστα.
 
εγω παντος παιδια ,ειχα σουπερ 90,μετα μαυρο αετο,μετα σεντρο,μετα μπεκατσια,μετα σουπερ σπορτ,και μετα κριο εβο,απο το 2009 που την εχω.εμπλοκη δεν ειχα σε κανενα απο αυτα,παρα μονο στη σουπερ σπορτ,και αυτο εφταιγε ενα λαμακι που αφηνη,το φυσιγι απο την αποθυκη,το οποιο το εφτιαξα μονος μου.καμια αλλη εμπλοκη,σε κανενα μπενελλι.τυχαιο?δεν ξερω.παντως λεω την εμπειρια μου,χρονων με αυτα τα παλιοοπλα.
....μάλλον υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,οπότε είσαι από τους τυχερούς αλλά όχι ο κανόνας ...:cool:
 
Κάνω αντιγραφή χθεσινό μου ποστ

Οι εμπλοκές είναι αδιανόητο να συμβαίνουν σε καινούργια όπλα.

Ποιες πρέπει να συγχωρούνται κατ'εμένα:
1. Ελαττωματικό φυσίγγι
2. Ξένα σώματα (ξύλα, φύλλα) μέσα στον μηχανισμό
3. Σπασμένα στοιχεία του όπλου-μηχανισμού
4. Σκουριασμένα στοιχεία του όπλου-μηχανισμού
5. Λανθασμένη λίπανση ή λιπαντικά
6. Φυσίγγια εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή (ειδικά στα αδράνειας)

Όλα τα παραπάνω τα έχω δει να συμβαίνουν.
Ένας είχε τιγκάρει τον μηχανισμό με γράσο θαλάσσης για να μην σκουριάσει :)

Από εκεί και πέρα στέλνεις το όπλο στον εισαγωγέα (όχι στον κάθε τυχόντα οπλουργό) και η τελική λύση αν το πρόβλημα δεν διορθωθεί και το όπλο είναι εκτός εγγυησης είναι καρφίτσωμα στον τοίχο.

Και συμπληρώνω
1.Τα χρόνια εγγύησης που δίνει ο κάθε κατασκευαστής για εμένα είναι ευθέως ανάλογα με την αξιοπιστία του όπλου.
2.Φυσικα και βλάβες μπορούν να βγάλουν τα όπλα όλων των κατασκευαστών. Όμως βλάβη από βλάβη έχει διαφορά. Η υποστήριξη από τον κατασκευαστή μετά την πώληση είναι επίσης πολύ σημαντική.
3. Οι εμπλοκές σε όπλα πρόσφατα αγορασμένα θεωρω ότι οφείλονται σε 3 βασικούς λόγους
Ανίδεος χρήστης σε σχέση με την λειτουργία και την σωστή χρήση του όπλου
Τυχαίο ελλατωμα από το εργοστάσιο κατασκευης (κακό αλλά συμβαίνει )
Συστηματικό κατασκευαστικό ελλατωμα κατά τον σχεδιασμό του μοντέλου

Μακρυά από το τρίτο.


διυλίζω τον κώνωπα , αλλα (οπως ειπα δεν κυνηγω με καραμπινες) ετυχε μια Binci Κούτα, ενος φιλου του κουμπαρου μου , να εκανε συνεχεια εμπλοκες.....την πηγε 2-3 φορες στον αντιπροσωπο, και τελικα (νομιζω) το πουλησε....

ΕΙπαμε....μπορει να γινει και σε Καινουργιο οπλο.....απλα τυχαινει αστοχοα υλικου....
Και σε εμενα , το αυτοκινητο που εχω τωρα, 9 μηνών, μου εβγαλε αστοχια υλικου αντλιων πετρελαιου.( πισω και μπροστα) με συνέπεια να φρακαρει μπεκ, κ.τ.λ.... και εβαζα(και βαζω) μόνο diesel eco avio....
Eυτυχως, μου τα περασαν (μπεκ,φλογερα, αντλιες) στην εγγυηση....γιατι κοστιζουν κανα 5χιλιαροhippo
 
Με όλο το σεβασμό ... εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν ...
Και πολύ περισσότερο όσους πωλούν τα όπλα τους !!!!

Για τα καινούργια η θέση τους είναι ο κ_ _ ος του πωλητή.

Άκυρα δεν είναι ... αλλά αν είναι ακόμα προβληματικά είναι άχρηστα.
Με όλο το σεβασμό ... εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν ...
Και πολύ περισσότερο όσους πωλούν τα όπλα τους !!!!

Για τα καινούργια η θέση τους είναι ο κ_ _ ος του πωλητή.

Άκυρα δεν είναι ... αλλά αν είναι ακόμα προβληματικά είναι άχρηστα.
Υποτίθεται ότι όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο το δοκιμάζεις και αν δίνεις και ένα σκασμό λεφτά το ψάχνεις ακόμα ποιό καλά.
Ο κύκλος με αυτά τα όπλα είναι μικρός κ δεν κερνάει εύκολα φόλα ο καθένας.
Εγώ είμαι υπέρ αυτών των μεταχειρισμένων γιατί συμφέρει.
Αχρηστο 2-4χρόνων όπλων είναι λιγάκι δύσκολο.
Ταλαιπωρία ναί.
 
Υποτίθεται ότι όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο το δοκιμάζεις και αν δίνεις και ένα σκασμό λεφτά το ψάχνεις ακόμα ποιό καλά.
Ο κύκλος με αυτά τα όπλα είναι μικρός κ δεν κερνάει εύκολα φόλα ο καθένας.
Εγώ είμαι υπέρ αυτών των μεταχειρισμένων γιατί συμφέρει.
Αχρηστο 2-4χρόνων όπλων είναι λιγάκι δύσκολο.
Ταλαιπωρία ναί.

όπως μας τα λες (αν κατάλαβα καλά)
Τα ακριβά μεταχειρισμένα συμφέρουν οικονομικά
Τα δοκιμάζεις
Τα ψάχνεις ακόμα καλύτερα γιατί είναι ακριβά
Επιπλέον δεν κερνάνε φόλες οι πρωην κάτοχοι των Dt ,krieghoff,blaser άρα ξέρεις οτι αγοράζεις προβληματικό όπλο
Τα φτιάχνεις και τα πουλάς απροβλημάτιστα με ένα 50% κέρδος ή τα κρατάς για τον εαυτό σου
Καλή μπίζνα ή καλή αγορά.
Τώρα συμφωνώ.
 
Εγώ ρώτησα τον Pavlos και τον pantelist για το αν τα ακριβά προβληματικά όπλα ήταν καινούργια ή μεταχειρισμένα και τις μάρκες αλλά τελικά απάντησες εσύ chevy z71.

κολλημένες σκανδάλες,επιλογέας ο οποίος με το που γύρναγε έσκαγαν τα φυσίγγια ,διπλοτουφεκιές ή μονοτουφεκιές κ.α και ξαναλέω όπλα των 10.000+
Σκοπευτικό ποζέ φίλου της τάξης των 7000€ μπλόκαρε μετά την πρώτη τουφεκιά και δεν έριχνε τη δεύτερη και ούτε άνοιγε! Αναγκάστηκε να το πάει γεμάτο από τη Μαλακάσα για επισκευή. Τραγικό...
 
Σκοπευτικό ποζέ φίλου της τάξης των 7000€ μπλόκαρε μετά την πρώτη τουφεκιά και δεν έριχνε τη δεύτερη και ούτε άνοιγε! Αναγκάστηκε να το πάει γεμάτο από τη Μαλακάσα για επισκευή. Τραγικό...
Η περίπτωση που αναφέρθηκα αφορούσε καινούργιο Blaser εντός εγγύησης
όντως τραγικό ... μετά την επισκευή ξαναεμφάνισε πρόβλημα ή όχι ?
Η εξυπηρέτηση από τον αντιπρόσωπο ? Αυτές οι πληροφορίες πρέπει να ανταλλάσονται μεταξύ μας.
 
διυλίζω τον κώνωπα , αλλα (οπως ειπα δεν κυνηγω με καραμπινες) ετυχε μια Binci Κούτα, ενος φιλου του κουμπαρου μου , να εκανε συνεχεια εμπλοκες.....την πηγε 2-3 φορες στον αντιπροσωπο, και τελικα (νομιζω) το πουλησε....

ΕΙπαμε....μπορει να γινει και σε Καινουργιο οπλο.....απλα τυχαινει αστοχοα υλικου....
Και σε εμενα , το αυτοκινητο που εχω τωρα, 9 μηνών, μου εβγαλε αστοχια υλικου αντλιων πετρελαιου.( πισω και μπροστα) με συνέπεια να φρακαρει μπεκ, κ.τ.λ.... και εβαζα(και βαζω) μόνο diesel eco avio....
Eυτυχως, μου τα περασαν (μπεκ,φλογερα, αντλιες) στην εγγυηση....γιατι κοστιζουν κανα 5χιλιαροhippo
Η vinci είναι μια κατηγορία μόνη της,έχεις δικό της μηχανισμό και ναι έχουν ακουστεί αρκετά παράπονα....Όλα τα υπόλοιπα benelli έχουν το γνωστό ευφυεστατο και απλουστατο μηχανισμό αυτόματης επανοπλισης που μετά την λήξη της πατέντας αντέγραψαν πολλοι,επώνυμοι και μη.......Που τελικά δεν τα κατάφεραν.......
 
Εγώ ρώτησα τον Pavlos και τον pantelist για το αν τα ακριβά προβληματικά όπλα ήταν καινούργια ή μεταχειρισμένα και τις μάρκες αλλά τελικά απάντησες εσύ chevy z71.
Δεν σε κάλυψα?
Τα ίδια πιστεύω θα σου απαντουσε και οΠαύλος γιατί γνωρίζουμε τι παίζει.
Οπως σου είπα ο κύκλος με αυτά τα όπλα είναι μικρός.
Οταν γίνεται μετροπή ή πώληση μαθαίνεται.
 
διυλίζω τον κώνωπα , αλλα (οπως ειπα δεν κυνηγω με καραμπινες) ετυχε μια Binci Κούτα, ενος φιλου του κουμπαρου μου , να εκανε συνεχεια εμπλοκες.....την πηγε 2-3 φορες στον αντιπροσωπο, και τελικα (νομιζω) το πουλησε....

ΕΙπαμε....μπορει να γινει και σε Καινουργιο οπλο.....απλα τυχαινει αστοχοα υλικου....
Και σε εμενα , το αυτοκινητο που εχω τωρα, 9 μηνών, μου εβγαλε αστοχια υλικου αντλιων πετρελαιου.( πισω και μπροστα) με συνέπεια να φρακαρει μπεκ, κ.τ.λ.... και εβαζα(και βαζω) μόνο diesel eco avio....
Eυτυχως, μου τα περασαν (μπεκ,φλογερα, αντλιες) στην εγγυηση....γιατι κοστιζουν κανα 5χιλιαρο
Αστοχία υλικού και στο όπλο και στο αυτοκίνητό σου ... απολύτως κατανοητό.
Η ερώτηση κλειδί είναι γιατί το αυτοκίνητό σου ο αντιπρόσωπος το έφτιαξε στην εγγύηση ενώ του κουμπάρου σου την vinci ο Κύργιας δεν την έστειλε Ιταλία να να την φτιάξουν αν αυτός δεν μπορούσε ?
Θα του κόστιζε χρήματα (όχι), θα του ήταν κόπος (όχι), ήθελε να δυσαρεστήσει πελάτη του (όχι) άρα μήπως ο κουμπάρος σου έκανε καμιά πατάτα στο όπλο και ο εκάστοτε Κύργιας του είπε να το τοιχοκολλήσει μιας και δεν το καλύπτει πλέον η εγγύηση ?

Ειλικρινά με ενδιαφέρει το θέμα γιατί έχω αγοράσει πρόσφατα μια Μ2 ... να ξέρω αν πρέπει να ανέβω Θεσ/νικη σε πιθανό πρόβλημα.
 
όπως μας τα λες (αν κατάλαβα καλά)
Τα ακριβά μεταχειρισμένα συμφέρουν οικονομικά
Τα δοκιμάζεις
Τα ψάχνεις ακόμα καλύτερα γιατί είναι ακριβά
Επιπλέον δεν κερνάνε φόλες οι πρωην κάτοχοι των Dt ,krieghoff,blaser άρα ξέρεις οτι αγοράζεις προβληματικό όπλο
Τα φτιάχνεις και τα πουλάς απροβλημάτιστα με ένα 50% κέρδος ή τα κρατάς για τον εαυτό σου
Καλή μπίζνα ή καλή αγορά.
Τώρα συμφωνώ.
Λάθος κατάλαβες.
 
Back
Top