Λειόκαννα Όπλα

Beneli και εμπλοκή είναι ασύμβατες έννοιες άλλο τι αρέσει στο καθένα και τι πιστεύει και άλλο τι πραγματικά συμβαίνει όπως και με το κλειστρο λέγανε και γράψανε όλοι και τελικά κατέληξαν οι περισσότερες εταιρίες να χρησιμοποιούν κλείστρο με περιστρεφόμενη κεφαλή τώρα που εξαλείφθηκε στην power bor και το κλικ δεν κλείδωσε να δούμε τι άλλο θα λένε οι άνθρωποι της beneli είναι πολύ μπροστά και σίγουρα φτιάχνουν ένα από τα πιο αξιόπιστα όπλα στον πλανήτη τώρα αν σκοτώνουν η όχι υπόκεινται σε προσωπικές υποκειμενικές απόψεις αλλά μηχανολογικά οι άλλοι απλά τους ακολουθούν και ενίοτε τους αντιγράφουν
Φίλος μου που έχει την vinci με κάννη slug έχει πολλές εμπλοκές με το όπλο από τη μέρα που το πήρε. Το πήγε στον κυρία έφαγε λίγο τους διαδρόμους αν δεν κάνω λάθος αλλά πάλι κάνει εμπλοκές. Οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι.
 
Δηλαδή οι εταιρείες όπλων προτιμούν συνήθως να βγάζουν ελαττωματικά όπλα και η εξαίρεση είναι τα απροβληματισταo_Oo_O
Εντάξει όποιος καεί απ' το κουρκούτι φυσάει και το γιαούρτι, αλλά όχι κι έτσι.
Bασίλη σωστά τα λέει ο Παύλος .Το DT10 μετά από 200-300 φυσίγγια άρχισαν να πέφτουν και οι δυό μαζί .Όχι επειδή η BERETTA ήθελε να συμβαίνει αυτό ,όπως και στο DT11 είδα αρκετά με ίδιο πρόβλημα στον πάνω εξωλκέα κι'αφορούσε μια ........τρίχα λίμας .
 
αυτό κατάλαβες Βασίλη ;
Αυτό γράφεις φίλε, αυτό κατάλαβα. Γράφει ένας κυνηγός ότι το όπλο του είναι απροβληματιστο και εσύ του λες ότι είναι εξαίρεση, ένα τυχαίο γεγονός και όχι ο κανόνας. Εάν ήθελες να καταλάβουμε κάτι άλλο, μπορείς να το διευκρινίσεις.
Δεν έχω δει ούτε εκατοντάδες, ούτε χιλιάδες όπλα. Έχω δει μερικές δεκάδες απ' όλες τις γνωστές μάρκες στην πράξη. Προβληματικό δεν ήταν κανένα και όσα έβγαλαν εμπλοκή ήταν λόγω φυσιολογικής φθοράς αναλώσιμων εξαρτημάτων στο πέρασμα των ετών.
 
Τυχαίνει και κακό κατασκευή από όλες τις εταιρίες ... Μου έχει τύχει καινούργιο Πόλο στα πρώτα 50 χιλιόμετρα να μην κρατάει ρελαντί και να σβήνει . Μου έχει τύχει a/c επώνυμο να μην ανάβει από κούτα. Έχει τύχει αντλία βενζίνης να χαλάει στον χρόνο πάνω σε Τογιότα.

Λογικό να τύχει και σε όπλα από την μαμά του 1/1000 να έχει θέμα σε κάποιες εταιρείες και παραπάνω

Τι κάθεστε και μαλώνετε δεν μπορώ να καταλάβω τα ίδια και τα ίδια λέμε κάθε δέκα σελίδες.

Σίδερα είναι και φτιάχνουν

Τώρα αν κάποιος είχε ένα όπλο και δεν του έβγαλε τίποτα μαγκιά του δεν σημαίνει ότι όλα τα ίδια όπλα δεν βγάλανε τίποτα μαζική παραγωγή έχουμε πλέον.

Και εμένα το ραφαελο μου δεν έχει κάνει ούτε μια εμπλοκή και το πήρα και μεταχειρισμένο τι σημαίνει ότι οοοοοολα τα μπενελι δεν θα βγάλουν? Αυτά τα πίστευε ο κόσμος στο χωριό το 70 .
 
Νίκο άσε τη συζήτηση να εξελιχθεί, δεν αφορά σε μάρκες εξάλλου. Ούτε τσακώνεται κανείς.
Είναι μια καλή αφορμή να βγουν κάποια συμπεράσματα.
Είναι άλλο πράγμα να λες ότι όλες οι εταιρίες βγάζουν μόνο καλά όπλα.
Άλλο πράγμα να λες, όλες οι εταιρείες βγάζουν κυρίως κακά όπλα και σπανιότερα καλά.
Και άλλο πράγμα να λες ότι συνήθως τα όπλα είναι αξιόπιστα αλλά τυχαίνουν σε όλες τις μάρκες κάποιες εξαιρέσεις με προβλήματα out of the box!
 
Συνήθως υπάρχουν οι αντιμπενελακιδες.. Που λένε από ζήλια κυρίως ότι είναι προβληματικά όπλα η το άλλο το κορυφαίο ότι δεν σκοτώνουν.. Ότι είναι θυγατρική της beretta και άλλες τέτοιες μπούρδες.. Προβληματικό όπλο απ το εργοστασιο το τονίζω απ το εργοστασιο η benelli δεν έβγαλε ακόμα αντιθέτως άλλες εταιρείες Ακομα και η beretta έβγαλε την α300 outlander που είχε σοβαρά προβλήματα γι αυτό και την αποσύρει βγάζοντας νέα α300 που όπως αναγράφει η beretta Hellas εξαλειψε τα παλιότερα προβλήματα του προηγούμενου μοντέλου και τώρα δεν θα υπάρχουν εμπλοκες.επισης έτυχε να δω αρκετές φαμπαρμ με προβλήματα απ το εργοστασιο.. Αντιθέτως η benelli μπλοκάρουν ναι μπλοκάρουν αλλά από ελαττωματικό φυσίγγιο, ή κακή επωμιση η βολή με χαμηλά γραμμάρια. Η αν το αφήσεις 7 σεζόν χωρίς καθαρισμό. Ειμαι κάτοχος και των 2 μεγάλων εταιρειών και πότε μα ποτέ δεν βγήκα να πω κακία κουβέντα για την beretta αντιθέτως βλέπω καθημερινά κύμα ανθρώπων να λένε χίλια μύρια για της benelli που αναθεμα κι αν είδαν στα χέρια τους benelli. Προκαλώ και λέω ξανά προκαλώ όποιον θέλει να έρθει στο χώρο μου θα χω 5 benelli μια μ2, crio, rafaello special lousso, sl 80 και μ1.. Θα τις έχω καθαρίσει και αλλάξει επανατατικα... Θα έχω 200 κουτιά φυσίγγια παγανας 32 γραμμαρίων αν ξαναλέω ΑΝ μπλοκάρει κάποιο τότε κερνάω ένα μπουκαλακι Black και μια γουρνοπουλα. Αυτά τα ολίγα καλή σας μέρα.
 
Παιδιά, μην είμαστε απόλυτοι....Όπως είπαν και παραπάνω κάποια παιδιά, κάποια μεμονωμενα όπλα ΌΛΩΝ των εταιριών, ακριβα( σε μικρότερη αναλογια) ή φθηνά, βγάζουν κάποια ελαττώματα. Το θέμα είναι να λύνονται σχετικά απλά ,γρηγορα, και με μικρό κόστος....
Εγώ δεν κυνηγώ με καραμπινες...Δεν είμαι brown-ακιας/ benellακιας/ berettaκιας.... ;)
 
Δεν κακολογουμε τα benelli. Η άποψη μου είναι ότι τα Περισσότερα όπλα είναι καλά και απροβληματιστα. Απλά θα υπάρχουν και όπλα όλων των εταιριών που μπορεί να βγάλουν πρόβλημα στην λειτουργία τους. Όπως λένε και παραπάνω ακόμη και ακριβά όπλα. Αλλά σίγουρα δεν είμαι υπέρ της μιας η της άλλης εταιρίας. Είμαι υπέρ ενός όπλου (οποιασδήποτε μάρκας) που θα μου κάνει τα κέφια και θα λειτουργεί απροβληματιστα
 
Φίλε μου η Μπερέτα έχει πράγματι αγοράσει την μπενελι αυτό δεν είναι φήμη .

Απλά την αφήνει και λειτουργεί σχετικά ανεξάρτητα
Και στην Volkswagen ανήκει η bugati με την Lamborghini ρε φίλε δε λέει κάτι αυτό. Έχω και berreta και benelli και θα πάρω κι άλλη beretta και ίσως στο μέλλον την executive
 
Κάνω αντιγραφή χθεσινό μου ποστ

Οι εμπλοκές είναι αδιανόητο να συμβαίνουν σε καινούργια όπλα.

Ποιες πρέπει να συγχωρούνται κατ'εμένα:
1. Ελαττωματικό φυσίγγι
2. Ξένα σώματα (ξύλα, φύλλα) μέσα στον μηχανισμό
3. Σπασμένα στοιχεία του όπλου-μηχανισμού
4. Σκουριασμένα στοιχεία του όπλου-μηχανισμού
5. Λανθασμένη λίπανση ή λιπαντικά
6. Φυσίγγια εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή (ειδικά στα αδράνειας)

Όλα τα παραπάνω τα έχω δει να συμβαίνουν.
Ένας είχε τιγκάρει τον μηχανισμό με γράσο θαλάσσης για να μην σκουριάσει :)

Από εκεί και πέρα στέλνεις το όπλο στον εισαγωγέα (όχι στον κάθε τυχόντα οπλουργό) και η τελική λύση αν το πρόβλημα δεν διορθωθεί και το όπλο είναι εκτός εγγυησης είναι καρφίτσωμα στον τοίχο.

Και συμπληρώνω
1.Τα χρόνια εγγύησης που δίνει ο κάθε κατασκευαστής για εμένα είναι ευθέως ανάλογα με την αξιοπιστία του όπλου.
2.Φυσικα και βλάβες μπορούν να βγάλουν τα όπλα όλων των κατασκευαστών. Όμως βλάβη από βλάβη έχει διαφορά. Η υποστήριξη από τον κατασκευαστή μετά την πώληση είναι επίσης πολύ σημαντική.
3. Οι εμπλοκές σε όπλα πρόσφατα αγορασμένα θεωρω ότι οφείλονται σε 3 βασικούς λόγους
Ανίδεος χρήστης σε σχέση με την λειτουργία και την σωστή χρήση του όπλου
Τυχαίο ελλατωμα από το εργοστάσιο κατασκευης (κακό αλλά συμβαίνει )
Συστηματικό κατασκευαστικό ελλατωμα κατά τον σχεδιασμό του μοντέλου

Μακρυά από το τρίτο.
 
εγω παντος παιδια ,ειχα σουπερ 90,μετα μαυρο αετο,μετα σεντρο,μετα μπεκατσια,μετα σουπερ σπορτ,και μετα κριο εβο,απο το 2009 που την εχω.εμπλοκη δεν ειχα σε κανενα απο αυτα,παρα μονο στη σουπερ σπορτ,και αυτο εφταιγε ενα λαμακι που αφηνη,το φυσιγι απο την αποθυκη,το οποιο το εφτιαξα μονος μου.καμια αλλη εμπλοκη,σε κανενα μπενελλι.τυχαιο?δεν ξερω.παντως λεω την εμπειρια μου,χρονων με αυτα τα παλιοοπλα.
 
συγνωμη που θα το πω αυτο,αλλα αν βλεπο σε ενα οπλο σιδηροδρομους,πιστονια και ελατηρια,αμεσως τα παραταω και κοιταζω αλλα οπλα.ανοικουν σε μια αλλη εποχη,η οποια περασε,ευτηχως.αυτη η εταιρια η παλιομπενελλι, μας εφτιαξε ενα οπλο,και σκεφτηκε,τη θελη ενα οπλο?μια κανη,μια σκανταλη,και ενα,κλειστρο με μια βελονα να κτυπαη το καψουλι.ολα τα αλλα περισευουν.κακη σκεψη?δεν νομιζω.ζηταω συγνωμη απο καποιους που θα τους στεναχωρησω,αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και το σκεπτικο μου.κιαν καποιη λενε δεν σκοτονουν τα μπενελι,να φτιαξουν κοντακι στα μετρα τους,να το βαζουν ισια,και οχη οπου κατση,και θα σκοτονουν μια χαρα.ευχαριστω για το χρονο σε οποιους διαβασαν,το κειμενο.
 
συγνωμη που θα το πω αυτο,αλλα αν βλεπο σε ενα οπλο σιδηροδρομους,πιστονια και ελατηρια,αμεσως τα παραταω και κοιταζω αλλα οπλα.ανοικουν σε μια αλλη εποχη,η οποια περασε,ευτηχως.αυτη η εταιρια η παλιομπενελλι, μας εφτιαξε ενα οπλο,και σκεφτηκε,τη θελη ενα οπλο?μια κανη,μια σκανταλη,και ενα,κλειστρο με μια βελονα να κτυπαη το καψουλι.ολα τα αλλα περισευουν.κακη σκεψη?δεν νομιζω.ζηταω συγνωμη απο καποιους που θα τους στεναχωρησω,αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και το σκεπτικο μου.κιαν καποιη λενε δεν σκοτονουν τα μπενελι,να φτιαξουν κοντακι στα μετρα τους,να το βαζουν ισια,και οχη οπου κατση,και θα σκοτονουν μια χαρα.ευχαριστω για το χρονο σε οποιους διαβασαν,το κειμενο.
Είσαι και σωστός και λάθος. Γιατί ρε φίλε δεν μπορεί να λες ότι αν βλέπεις σιδηρόδρομους και Πιστόνια τα παρατάς. Κι εγώ είμαι υπέρμαχος των benelli αλλά δεν μπορεί κανένας στο κόσμο να αναιρεσει το γεγονός ότι οι θρύλοι beretta 302 κ browning auto 5 κ breda Altair κ franchi al48 ήταν κορυφαία και είναι ακόμη και σήμερα. Έχω τον θρύλο 302 δν κυνηγάω συχνά όμως μ αυτή γιατί είναι κοντόκανη ενώ η σπέσιαλ λουσο με 71 εκ κάνη κάνω παπάδες. Τα μόνα όπλα που δεν θα άγγιζα για δικούς μου ιδεολογικούς λόγους είναι τα φαμπαρμ.
 
Είσαι και σωστός και λάθος. Γιατί ρε φίλε δεν μπορεί να λες ότι αν βλέπεις σιδηρόδρομους και Πιστόνια τα παρατάς. Κι εγώ είμαι υπέρμαχος των benelli αλλά δεν μπορεί κανένας στο κόσμο να αναιρεσει το γεγονός ότι οι θρύλοι beretta 302 κ browning auto 5 κ breda Altair κ franchi al48 ήταν κορυφαία και είναι ακόμη και σήμερα. Έχω τον θρύλο 302 δν κυνηγάω συχνά όμως μ αυτή γιατί είναι κοντόκανη ενώ η σπέσιαλ λουσο με 71 εκ κάνη κάνω παπάδες. Τα μόνα όπλα που δεν θα άγγιζα για δικούς μου ιδεολογικούς λόγους είναι τα φαμπαρμ.
Φιλε εχω την φρανκι Al 48 περιπου 35 χρονια .Κανη δηλητηριο , αλλα ξερεις που κανει εμπλοκες ;
 
Φίλος μου που έχει την vinci με κάννη slug έχει πολλές εμπλοκές με το όπλο από τη μέρα που το πήρε. Το πήγε στον κυρία έφαγε λίγο τους διαδρόμους αν δεν κάνω λάθος αλλά πάλι κάνει εμπλοκές. Οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι.
Και τι έκανε μετά ο φίλος σου ?
Έμεινε με ένα όπλο που έχει 5-ετή εγγύηση και συνεχίζει να κάνει εμπλοκές ?
 
κολλημένες σκανδάλες,επιλογέας ο οποίος με το που γύρναγε έσκαγαν τα φυσίγγια ,διπλοτουφεκιές ή μονοτουφεκιές κ.α και ξαναλέω όπλα των 10.000+
Σκοπευτικό ποζέ φίλου της τάξης των 7000€ μπλόκαρε μετά την πρώτη τουφεκιά και δεν έριχνε τη δεύτερη και ούτε άνοιγε! Αναγκάστηκε να το πάει γεμάτο από τη Μαλακάσα για επισκευή. Τραγικό...
Μεταχειρισμένα να φανταστώ ή καινούργια ?
Μάρκες παρακαλώ ...
 
Back
Top