Λαγός

@kurtzhaar Δεν υπάρχει να έχεις βαρήσει λαγό, να πας να είναι η γιαγιά όλο χαρά, να τον γδάρεις και μετά να κάτσεις να απολαύσεις με τα γερόντια τα συκωτάκια με αβγά!!!Η γιαγιά βάραγε λαγούς ο πστέρας της παλιά και την φόρτωνε να τους πάει σπίτι μια σταλιά κοριτσάκι.Τους έχει μανία,μολις ερχόμαστε και πάμε τα σκυλιά πάνω να τα φτιάξουμε, πάει στο αμάξι ύπουλα και κοιτάζει.Αν έχουμε, τον παίρνει και τον γδέρνει στο πι και φι.Δεν βαριέται να της πας μορτοπούλια,μαζεύει μανιτάρια,χόρτα,βότανα κτλ, αυτή είναι η ζωή τους!View attachment 50931View attachment 50933
‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
 
Τα συκωτακια τρωγονται την ιδια μερα μεζες με το αυγο
έτσι πως το γραψες φαίνεται σαν να βρήκες μες τον λαγό συκωτάκια κι αυγό! .very funny.

όι κουμπάρε λαγό που να γεννάει αυγό δεν έχω βαρέσει.very funny.

αλλά λαγούς 4++++++++ κιλα (από αυτούς που ονειρεύεσαι και δεν θα δεις ποτέ αν δεν έρθεις εδώ πάνω) κάτι έχω κάνει .my man.
 
έτσι πως το γραψες φαίνεται σαν να βρήκες μες τον λαγό συκωτάκια κι αυγό! .very funny.

όι κουμπάρε λαγό που να γεννάει αυγό δεν έχω βαρέσει.very funny.

αλλά λαγούς 4++++++++ κιλα (από αυτούς που ονειρεύεσαι και δεν θα δεις ποτέ αν δεν έρθεις εδώ πάνω) κάτι έχω κάνει .my man.
o_O4 κιλα λαγος???τη διαολο με τραγους πανε και γηνοντε κατσηκια.think..RESPECT.
 
έτσι πως το γραψες φαίνεται σαν να βρήκες μες τον λαγό συκωτάκια κι αυγό! .very funny.

όι κουμπάρε λαγό που να γεννάει αυγό δεν έχω βαρέσει.very funny.

αλλά λαγούς 4++++++++ κιλα (από αυτούς που ονειρεύεσαι και δεν θα δεις ποτέ αν δεν έρθεις εδώ πάνω) κάτι έχω κάνει .my man.
Αφου παρατησες τα σκυλια φερμας:(
Ονειρευομαι φιλε κυνηγια στην Ελλαδα αληθεια ειναι!!!
Ορτυκι μπεκατσα λαγο περδικα αγριογουρουνο
Αλλα οχι γιατι ειναι μεγαλοι οι λαγοι βρε φιλε!!!
Ειναι η μαγεια του να κυνηγας σε τοσο πρασινο με χειμωνιατικες μερες!!!!

Εσεις πανω μπορει να μπουκτησατε τοσο χειμωνα
Ρωτα εμας;)
 
Η αλήθεια είναι ότι κ σε εμένα έτσι φάνηκε...αλλά επειδή έχω κουνέλια που δεν κάνουν αυγά...ε λέω του πουθτη....λάθος‼️
Ουτε τα δικα μου κανουν αυγα ρε
Τζωνη.sarcastic..love.
Ποιο να σφαξω;
Την κουνελα η τον κουνελο; Καποιος απο τους δυο φταιει.sarcastic.

Ο Μαριος οταν γραφει πιανει ολο το φορουμ λεξικο
Αμα γραψει κανας αλλος τιποτα αλλιωτικο του το βγαζει οφσαιτ αμεσως.yel.
 
o_O4 κιλα λαγος???τη διαολο με τραγους πανε και γηνοντε κατσηκια.think..RESPECT.
και 5 κιλα υπαρχουν στην ηπειρωτικη χωρα...ο μεγαλυτερος που εχουμε ζυγισει ήταν μια λαισα 5,3 κιλα χωρις να ειναι γκαστρωμενη(την ειχε βαρεσει ο σχωρεμενος Θ.Μ)...εδω ενας περσινός... Το κουταβι δίπλα ειναι 2.5 μηνων....IMG_20210915_073322~2.jpg
 
Last edited:
Αφου παρατησες τα σκυλια φερμας:(
Ονειρευομαι φιλε κυνηγια στην Ελλαδα αληθεια ειναι!!!
Ορτυκι μπεκατσα λαγο περδικα αγριογουρουνο
Αλλα οχι γιατι ειναι μεγαλοι οι λαγοι βρε φιλε!!!
Ειναι η μαγεια του να κυνηγας σε τοσο πρασινο με χειμωνιατικες μερες!!!!

Εσεις πανω μπορει να μπουκτησατε τοσο χειμωνα
Ρωτα εμας;)
Ειπαμε οποτε θες ανεβαίνεις σε περιμενω!!!!
 
Τον λαγο τον ξεντεριαζω
Τα συκωτακια τρωγονται την ιδια μερα μεζες με το αυγο
Ο λαγος μπαινει καταψυξη με την πετσια του(προβια)
Αυτο βοηθα στο να μην χαλα το κρεας στην καταψυξη αν δεν θα μαγευρευτει αμεσα
Οταν θα μαγειρευτει θα ξεπαγωσει και θα καθαριστει απο την προβια, ακολουθως θα κοπει μεριδες

Εγω τσιγαριζω τα κρεμμυδια
Μετα τον λαγο ξεχωριστα στο ιδιο ελαιολαδο και εαν χρειαζεται προσθετω

Τα βαζω ακολουθως μαζι προσθετω το κρασι το ξυδι το ελαιολαδο τα μπαχαρικα και ψηνεται σιγα και σταθερα μεχρι να καταστηθει
Περνει 3-4 ωρες
Τα συκωτάκια τα έκανα κάνα δυό φορές σκέτα και με βγήκαν από τη μύτη.Ξανά στα σκυλιά.
Άγδαρτος δεν μπαίνει κατάψυξη γιατί γεμίζει τρίχα παντού και μετά το σιχαίνομαι να τον περιμένω να ξεπαγώσει για να τον γδάρω.
Τελευταία φορά πριν 15 χρόνια 2 πρασινοκέφαλα τα έριξα ολόκληρα μέσα, το Σαββάτο βράδυ.
Κάνει μια διακοπή το ρεύμα την Κυριακή, βρώμισε όλο το σπίτι.Από τότε όλα γδαρμένα.
 
Back
Top