Λαγός

ειναι κοντινη η φωτο αυτη του Νικου, γι αυτο δειχνει μεγαλος..εχω τραβηξει και εγω εναν κανα κιλο πανω σε βραχο πολυ κοντινη και μετα την κοιτουσα και εδειχνε μεγαλος....ειδικα δεκεμβριο οι λαγοι που θηρευουμε ειναι ολοι σχεδον απο 4.5 κιλα και πανω...φυσικα μας βγαζουν την πιστη για να τους χτυπησουμε αφου κανουν δρομολογια χιλιομετρων και πολλα τερτιπια για το γιατακι...τελευταιος περσινος... Γαϊδούρι κανονικό... Εφαγε ενα νομπελ σπορτ ραχη και σπασμενο πισω ποδι και τον επιασε το σκυλί 2 χιλιόμετρα παρακάτω IMG_20220105_092817~2.jpg
 
Βρε παλικαρια....διαβαζω κατι για 5 κιλα λαγο.....Δεν αμφισβητω τιποτα....αλλα μου κανει εντυπωση...
Αυτος εδω ηταν 2,5 κιλα λαγος....Στα 5 κιλα ποσος ειναι ο λαγος.....σαν ''κατσικι'' ???

View attachment 51151
Από φώτο και από κοντά εύκολα την πατάς(Ακόμα και μεγαλοκυνηγάρεοι)...Για να λέγαμε όλοι την γνώμη μας να βλέπατε κ.Νίκο πόσες διαφορετικές απόψεις θα υπήρχαν...Είχα βαρήσει πρόπερσι έναν λαγό στο πέταγμα, καθαρός πήγε 1,2 νομίζω...Μικράκι...Σμίγουμε με έναν γνωστό του παππού 65 χρονών σου βάζω στο περίπου,για να καταλάβουμε πόσα χρόνια εμπειρίας.Ζεστός ο λαγός πριν κρυώσει..Χυτός κατά κάτω.Ώρε ένας λάγαρος κάνει, θα πάει πάνω από 2,5 κιλά καθαρός....Κοιταζόμαστε με παππού, κρατηθήκαμε...Παραλίγο αφεντικό, κοντά ήσουν...
 
Βρε παλικαρια....διαβαζω κατι για 5 κιλα λαγο.....Δεν αμφισβητω τιποτα....αλλα μου κανει εντυπωση...
Αυτος εδω ηταν 2,5 κιλα λαγος....Στα 5 κιλα ποσος ειναι ο λαγος.....σαν ''κατσικι'' ???

View attachment 51151
Ζυγίζουν και το μολύβι Νίκο.
Φαντάσου πόσα φυσίγγια θα του ρίχνουν αχαχα
Αστείο ... !!!!
 
απο 4αριααα στα 30μετρα ;)
;) .yel.
πολλα αιματα ρε Σακη..βλεπεις απο πανω αυτον τον μεγαλο λαγο που κραταει ο πατερας μου στα χερια του με το κουταβι;...δεν ηταν πανω απο 10 μετρα ...σεκος με 4*6 κολομπο και πουθενα αιμα..βαρεμενος καλα
 
πολλα αιματα ρε Σακη..βλεπεις απο πανω αυτον τον μεγαλο λαγο που κραταει ο πατερας μου στα χερια του με το κουταβι;...δεν ηταν πανω απο 10 μετρα ...σεκος με 4*6 κολομπο και πουθενα αιμα..βαρεμενος καλα
Τσιγάρο του δώσατε να ανάψει❓στα δέκα μέτρα θεωρείται εκτέλεση‼️
P s/Παναθηναϊκεεεε Παναθηναϊκεεεε Παναθηναϊκε μεγάλε κ τραααανεεεεεεεεε‼️
Φλασιαν‼️
 
Τσιγάρο του δώσατε να ανάψει❓στα δέκα μέτρα θεωρείται εκτέλεση‼️
P s/Παναθηναϊκεεεε Παναθηναϊκεεεε Παναθηναϊκε μεγάλε κ τραααανεεεεεεεεε‼️
Φλασιαν‼️
Στο πεταμα ρειι... Κ περναγε σε κατι μικρα ρεματάκια... Πολυ δυσκολη τουφεκια.. Δε μπορουσα να τον φέρω στο σημάδι με τίποτα... Μπιιιβ το πρώτο, αερας κοπανιστός... Μπιιιιιβααααα το 2ο κ εσκασε το θηραμα. Γεμισε ο τοπος μαλλι... Καπουτ...
Σε εκείνο το σημείο είναι πολυ δύσκολο να τον πάρεις στο πέταμα... Σου έρχεται καρφι πάνω σου, από πανω προς τα κατω με το σκυλί απο πισω κ κοντά, κ ολο το μέρος είναι γεματο μικρα ρεματακια, όπου μια τον χάνεις μια τον βλέπεις...
 
Στο πεταμα ρειι... Κ περναγε σε κατι μικρα ρεματάκια... Πολυ δυσκολη τουφεκια.. Δε μπορουσα να τον φέρω στο σημάδι με τίποτα... Μπιιιβ το πρώτο, αερας κοπανιστός... Μπιιιιιβααααα το 2ο κ εσκασε το θηραμα. Γεμισε ο τοπος μαλλι... Καπουτ...
Σε εκείνο το σημείο είναι πολυ δύσκολο να τον πάρεις στο πέταμα... Σου έρχεται καρφι πάνω σου, από πανω προς τα κατω με το σκυλί απο πισω κ κοντά, κ ολο το μέρος είναι γεματο μικρα ρεματακια, όπου μια τον χάνεις μια τον βλέπεις...
Το'χεις κ το συγγραφικό‼️παραστατικοτατος‼️
 
να πουμε μια ιστορια να περασει η ωρα....1982....εγω 8 ετων...Σαββατο απογευμα....που θα παμε αυριο πατερα;....θα σου πω το πρωι μου λεει...ξυπναμε 4 η ωρα...τελη νοεμβρη....4.30 αναχωρουμε...παμε στον ελικωνα προς το χωριο κυριακι...φτανουμε στο κτημα τζαβελλα και παρκαρουμε μεσα σε μια μεγαλη λακα...ετοιμαζομαστε και αρχιζουμε την αναβαση διαρκειας 20 λεπτων για να βγουμε σε κατι ωραια πατωματα με λακες και ελατα....εχει αρχισει να χαραζει οταν φτανουμε στο σημειο που θα αμολυσουμε το σκυλι, ενα κοντοσωμο γκεκα...σταματα μου λεει...θα καθισεις εδω στην πετρα μεσα στη λακα...θα ανεβω να πιασω καρτερι εκει πανω στον ξερο ελατο...ισα που διεκρινα αυτον τον ελατο, σε μια αποσταση πανω απο 300 μετρα....δεν θα αμολυσεις το σκυλι πριν σου σφυριξω...ενταξει πατερα του λεω και χανεται μεσα στα πυκνα ελατα...περιμενω με το σκυλι δεμενο....μετα απο κανενα 10λεπτο ακουω το σφυριγμα..ειναι ακομη λιγο θαμπα..αμολαω το σκυλι και πιανει ντορο....χανεται και αυτο μεσα στον ελατια με κατευθυνση προς τον πατερα μου...ακουω διωξη με κατευθυνση προς το καρτερι, αλλα πουθενα τουφεκια....η διωξη χανεται βαθια, ψηλα στο βουνο προς την κορυφη.....ο λαγος ειχε περασει το καρτερι του πατερα μου πριν αυτος φτασει εκει..προφανως ...μαλλον ο λαγος την ωρα που πηγαινε να πιασει καρτερι, τον ακουσε και εφυγε ψηλα....η διωξη συνεχιστηκε για κανενα 20λεπτο και ξαφνικα εκει ακριβως στον ξερο ελατο ακουγεται μια τουφεκια τοσο δυνατη που βουηξε ολο το μερος...ησυχια....μετα απο λιγα λεπτα ακουστηκε το σκυλι να ερχεται διωκοντας προς την τουφεκια...και μετα απο λιγα ακομη δευτερολεπτα η διωξη σταματησε....ακουω απο πανω τον πατερα μου...προχωρα ευθεια πανω προς τον ξερο ελατο....με μια ανασα κυριολεκτικα πεταξα για εκεινο το σημειο....ενας αρσενικος θηριο πραγματικο ειχε πεσει....

εχω απειρες τετοιες αναμνησεις απο τον πατερα μου ως παιδι...εκεινο που του αναγνωριζω ειναι η ικανοτητα που ειχε να κτυπαει λαγους μονος του στα ελατα....φοβερος καρτεριτζης....ηξερε παντα που θα περαασει ο λαγος ακομη και σε μερη που πηγαινε πρωτη φορα...σπανιο χαρισμα...
 
παμε μια ακομη ....το ημερολογιο γραφει 1985...ημερα Σάββατο....παμε προς το χωριο ζερικι...εκει που ειναι σημερα η κατασκηνωση...εγω, ο πατερας μου και ο μπαρμπα κωστας....πιανει το σκυλι ντορο και τον κρεμαει κατω σε κατι κοντα κεθρα...αριστερα απο πανω μου ο πατερας μου, και δεξια ο μπαρμπα κωστας καρτερι...εγω κοντα στο σκυλι...τερματιζει το ντορο το σκυλι και εχει αρχισει τα διπλα....ο πατερας μου απο πανω μου σφυραει και μου δειχνει εναν κεθρο....μου κουναει το δακτυλο δειχνοντας μου το κεθρο...δεν προλαβαινω να κανω ενα βημα και μπραφ ο λαγος....μπιβαααααα με το γκρα εγω, παπαλα....τον πλακωνει το σκυλι στη διωξη καρφι για τον μπαρμπα κωστα.....μπιβααα, μπιβααα 2 οπλα ο μπαρμπα κωστας και παει ο λαγος....ερχεται η κυριακη και παμε ξανα εκει με τον πατερα μου....κοβουμε το μερος αλλα ο λαγος δεν ειχε πατησει ξανα στο ιδιο μερος απο κατω αλλα ακριβως αντιθετα απο πανω...τον βαζει πανω το σκυλι και χανεται ψηλα στον ελατια...τον σηκωνει και αρχιζει μια διωξη που κρατησε μια ωρα...δεν κατεβαινε κατω με τιποτα...καποια στιγμη μου λεει ο πατερας μου, κατσε εδω, παω να πιασω τον χαλια ψηλα...καπου εκει γυριζει....πραγματι, χανεται μεσα στα πυκνα ελατα ...η διωξη συνεχιζοταν για αρκετη ωρα ακομη και καποια στιγμη ακουγεται απο πανω και αριστερα μου ενα ξερο μονο οπλο....ανηφοριζω προς τα εκει και βλεπω τον πατερα μου, το λαγο βαρεμενο και 3 ακομη ατομα με 2 σκυλια (τον λαγο τον ειχε βαρεσει ο πατέρας μου) ...δικος μας ο λαγος λενε αυτοι....μισο λεπτο λεει ο πατερας μου...ο λαγος ηρθε απο πανω προς τα κατω....εσεις δεν κυνηγατε τιποτα τους λεει...ακουτε το σκυλι απο πανω που διωκει...αν δεν ερθει εδω διωκοντας θα τον παρετε...δεν περασαν δυο λεπτα και ο κοντοσωμος γκεκακκος ερχοταν καρφι πανω μας διωκοντας και διαγραφοντας καθε αμφιβολια για το ποιανου ηταν ο λαγος...βημα βημα με γοργη διωξη εφτασε ακριβως απο πανω απο το βαρεμενο λαγο....φυγετε τωρα τους λεει ο πατερας μου....τα μαζεψαν και εφυγαν χωρις να πουν κουβεντα....
 
Last edited:
Back
Top