Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Πλέον επειδή και τα όπλα αυξήθηκαν και επειδη τα καθαρίζω-λαδώνω μετά απο κάθε χρήση και δεν συμφέρει , χρησιμοποιώ Eds red για καθαρισμό στα μέταλλα και για λύπανση Ballistol που το θεωρώ από τα καλύτερα και είναι και οικολογικό χωρίς να έχω φόβο μην κάνει ζημιά στα ξύλα ή στα πλαστικά όπως μπορεί να συμβεί με το Eds red και άλλα δυνατά καθαριστικά. Για τα ξύλα όμως θέλω να πάρω ένα καλό λινέλαιο μιας και ειναι καρυδιές πλέον όλα. Αλλά και το Ballistol κάνει για τα ξύλα όποτε προς το παρών με αυτό τα περνάω.
Αξίζει να διαβάσει όποιος ενδιαφέρετε για την ιστορία και το πως δημιουργήθηκε το Ballistol για τις ανάγκες του γερμανικού στρατού ώστε να έχουν ένα λυπαντικό-καθαριστικό-συντηρητικό για όλα τα μέρη του όπλου.


Γιατί όχι για όπλα το wd40.
Και δέρμα‼️
 
Και δέρμα‼️
Ναι το ξέρω. Το ballistol αν και δεν είναι το πιο δυνατό καθαριστικό το θεωρώ ίσως το καλύτερο clp που υπάρχει. Αυτή την στιγμή έχω 3 μπουκαλια και σκέφτομαι να αγοράσω την συσκευασία των 5 λίτρων. Το κακό με εμένα είναι ότι τα πολύ λαδωνω και μάλιστα μετά από κάθε χρήση γιατί ιδρώνουν τα χέρια μου ώστε να μην υπάρχει περιπτωση να έχει μείνει υγρασία και μου δημιουργήσει πρόβλημα και σκουριές. Την έχω πατήσει έτσι με το παλιό μου πλάγιο με τον ιδρώτα και δεν το καθάρισα για 3-4 μέρες και άρχισε να μου πετάει σκουριές. Οποτε καταναλώνω αρκετό λάδι και δεν συμφέρει οικονομικά. Για αυτό χρησιμοποιώ και το eds red για καθαρισμό.
 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει σταγόνα.
Θα σας πω όταν το χρησιμοποιήσω.
Δεν θέλω να είναι πυκνόρευστο.
Διάβασα για mil specs κτλ, άλλοι λένε ότι αφήνει κατακάθια ... δεν το φοβάμαι όμως, θα το χρησιμοποιήσω.

Ούτε για το εσωτερικό της κάνης Βαγγέλη ;
Μόνο εκεί το χρησιμοποιώ ...
Πέρσι το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά.
Ποτέ wd στα όπλα !
 
Σε τέτοιες θερμοκρασίες θα σκουπιζα καλά το όπλο παντού να μην έχει λάδι. Μην σου πω θα το έπλενα με πινέλο και καθαρή βενζίνη. Όπως και αν έπρεπε να λειτουργήσω όπλο σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Καθαρό και στεγνό όπλο δεν κάνει εμπλοκές.
Κανένα πρόβλημα στους μείον 20 ... ;)
 
Αυτό επειδή είναι λαδι για τη ραπτομηχανή που είχαμε πρέπει να είναι ψιλο.. Διότι αναγράφει για μηχανές υψηλής ταχύτητας... Ερωτηση... Με τη ταχύτητα κάνει επαναφορά η βελόνα της ραπτομηχανής κ με τι ταχύτητα το κλείστρο του οπλου;... Ελα @gvp9000... Τροφη για σκεψη
314488D4-8E9B-4218-8BEE-87AB8BF4D6E6.jpeg
Το σωστό προϊόν για κλείστρο …


Δεν σου αρέσει γιατί θα κολλήσουν πάνω οι σκόνες ; Τότε στεγνό λάδι με βάση το Τεφλον


AEAA6FB0-565D-49B5-A400-F5A5546C503F.jpeg




Δεν σου αρέσει ούτε αυτό ;… πάμε σε κάτι που αντέχει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες ;



EE5482AA-6890-48E5-AD2A-6A098627AF7C.jpeg
 
Ποτέ wd στα όπλα !
Με φάγατε ρε σεις :)

Μόνο μέσα στην χρωμιωμένη κάνη (όταν είναι στεγνή από νερά) ρίχνω για να υπάρχει λιπαντικό για την ελικοειδή βούρτσα ... τι σκατά να πάθει το εσωτερικό της κάνης ?
Πουθενά αλλού δεν ρίχνω, ούτε σταγόνα.
Και αυτό το ξεκίνησα πέρσι για να γλυτώσω λίγο από τα πιο ακριβά λάδια.
Και δεν έριχνα, ούτε ρίχνω πουθενά αλλού γιατί έχω παρατηρήσει (από την εξωλέμβια που έριχνα εξωτερικά) ότι όταν ξεραθεί αφήνει κάτι σκούρο σαν βερνίκι και επίσης 2-3 χρόνια που έριχνα, πάντα τα μπουλόνια της κεφαλής της εξωλέμβιας ήθελαν επανασφίξιμο στην σωστή ροπή ...
Όταν σταμάτησα να ρίχνω τα μπουλόνια δεν λάσκαραν !!! ... τα μπουλόνια δεν έχουν σχέση με τα όπλα απλά το λέω γιατί πολλοί το χρησιμοποιούν για αυτή την δουλειά. Εγώ το σταμάτησα γι' αυτόν τον λόγο.

Αφού έδωσα όλες τις πληροφορίες πες μου τώρα γιατί να μην ρίχνω στο εσωτερικό της χρωμιωμένης κάνης για να χρησιμοποιήσω μετά την ελικοειδή βούρτσα ?
Φυσικά σκουπίζω καλά μετά, δεν υπάρχει περίσσεια λαδιού να τρέξει.

ps
πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ wd40, Remoil έριχνα στο εσωτερικό των κανών και πάλι βούρτσα (όποτε χρειαζόταν η βούρτσα).
 
Με φάγατε ρε σεις :)

Μόνο μέσα στην χρωμιωμένη κάνη (όταν είναι στεγνή από νερά) ρίχνω για να υπάρχει λιπαντικό για την ελικοειδή βούρτσα ... τι σκατά να πάθει το εσωτερικό της κάνης ?
Πουθενά αλλού δεν ρίχνω, ούτε σταγόνα.
Και αυτό το ξεκίνησα πέρσι για να γλυτώσω λίγο από τα πιο ακριβά λάδια.
Και δεν έριχνα, ούτε ρίχνω πουθενά αλλού γιατί έχω παρατηρήσει (από την εξωλέμβια που έριχνα εξωτερικά) ότι όταν ξεραθεί αφήνει κάτι σκούρο σαν βερνίκι και επίσης 2-3 χρόνια που έριχνα, πάντα τα μπουλόνια της κεφαλής της εξωλέμβιας ήθελαν επανασφίξιμο στην σωστή ροπή ...
Όταν σταμάτησα να ρίχνω τα μπουλόνια δεν λάσκαραν !!! ... τα μπουλόνια δεν έχουν σχέση με τα όπλα απλά το λέω γιατί πολλοί το χρησιμοποιούν για αυτή την δουλειά. Εγώ το σταμάτησα γι' αυτόν τον λόγο.

Αφού έδωσα όλες τις πληροφορίες πες μου τώρα γιατί να μην ρίχνω στο εσωτερικό της χρωμιωμένης κάνης για να χρησιμοποιήσω μετά την ελικοειδή βούρτσα ?
Φυσικά σκουπίζω καλά μετά, δεν υπάρχει περίσσεια λαδιού να τρέξει.

ps
πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ wd40, Remoil έριχνα στο εσωτερικό των κανών και πάλι βούρτσα (όποτε χρειαζόταν η βούρτσα).
Και το wd40 όμως δεν ειναι φτηνό. Νόμιζω η πιο οικονομική λύση είναι το Ed's red το οποίο προσφέρει και λίπανση εκτός των άλλων και μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μόνο με αυτό χωρίς την ανάγκη για κάποιο ακριβό clp αφού και το Ed's red είναι ένα DIY(Do it yourself) CLP για όπλα.
 
Πρώτα από όλα σημασία έχει να καθαρίζεις το όπλο συχνά, μετά έρχονται τα λάδια και σπρέι. Ο παππούς μου καθάριζε το δίκαννο πάντα μετά από το κυνήγι. Με τι; Δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν είχε στη διάθεσή του τα εξειδικευμένα προϊόντα που έχουμε σήμερα. Το δίκαννο πάντως είναι καθρέφτης μέσα.
 
Πρώτα από όλα σημασία έχει να καθαρίζεις το όπλο συχνά, μετά έρχονται τα λάδια και σπρέι. Ο παππούς μου καθάριζε το δίκαννο πάντα μετά από το κυνήγι. Με τι; Δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν είχε στη διάθεσή του τα εξειδικευμένα προϊόντα που έχουμε σήμερα. Το δίκαννο πάντως είναι καθρέφτης μέσα.
μεγάλη αλήθεια.....
 
Με φάγατε ρε σεις :)

Μόνο μέσα στην χρωμιωμένη κάνη (όταν είναι στεγνή από νερά) ρίχνω για να υπάρχει λιπαντικό για την ελικοειδή βούρτσα ... τι σκατά να πάθει το εσωτερικό της κάνης ?
Πουθενά αλλού δεν ρίχνω, ούτε σταγόνα.
Και αυτό το ξεκίνησα πέρσι για να γλυτώσω λίγο από τα πιο ακριβά λάδια.
Και δεν έριχνα, ούτε ρίχνω πουθενά αλλού γιατί έχω παρατηρήσει (από την εξωλέμβια που έριχνα εξωτερικά) ότι όταν ξεραθεί αφήνει κάτι σκούρο σαν βερνίκι και επίσης 2-3 χρόνια που έριχνα, πάντα τα μπουλόνια της κεφαλής της εξωλέμβιας ήθελαν επανασφίξιμο στην σωστή ροπή ...
Όταν σταμάτησα να ρίχνω τα μπουλόνια δεν λάσκαραν !!! ... τα μπουλόνια δεν έχουν σχέση με τα όπλα απλά το λέω γιατί πολλοί το χρησιμοποιούν για αυτή την δουλειά. Εγώ το σταμάτησα γι' αυτόν τον λόγο.

Αφού έδωσα όλες τις πληροφορίες πες μου τώρα γιατί να μην ρίχνω στο εσωτερικό της χρωμιωμένης κάνης για να χρησιμοποιήσω μετά την ελικοειδή βούρτσα ?
Φυσικά σκουπίζω καλά μετά, δεν υπάρχει περίσσεια λαδιού να τρέξει.

ps
πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ wd40, Remoil έριχνα στο εσωτερικό των κανών και πάλι βούρτσα (όποτε χρειαζόταν η βούρτσα).
Δεν είναι λάδι για καθαρισμό όπλων … το κόστος διόρθωσης μιας πιθανής βλάβης είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι κοστίζει ένα λαδακι…
 
Δεν είναι λάδι για καθαρισμό όπλων … το κόστος διόρθωσης μιας πιθανής βλάβης είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι κοστίζει ένα λαδακι…
Εντάξει στα μέταλλα δεν πρόκειται το wd40 να δημιουργήσει καμία βλάβη. Και παρόλο που έχει και λιπαντικές ιδιότητες είναι πολύ λεπτόρευστο και δεν ειναι επαρκής για την σωστή λίπανση του όπλου. Βεβαια κάποιοι πέρα απο τον καθαρισμό το όπλο δεν το λιπαίνουν καθόλου. Σε αυτές τις περιπτώσεις απο το τίποτα καλύτερο είναι το wd40.
 
Το break free το κουτσινο‼️το έχω από 27χρ.‼️‼️‼️συλλεκτικό το έκανα‼️
Από 27 χρ. περίπου το έχω κι εγώ !!! Άρα το έχω κάπου 10 χρόνια πιο παλιά από σένα !!! .sarcastic.
Το είχα πάρει από την 1η Έκθεση Κυνήγι-Ψάρεμα στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας στον Πειραιά !!
IMG_20191222_130454.jpg
.big smile. .my man.
 

Attachments

  • IMG_20191222_125608.jpg
    IMG_20191222_125608.jpg
    196,4 KB · Προβολές: 8
Back
Top