Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Αυτό είναι για της μολυβδοσης μέσα στην καννη?
Θα αγοράσεις ένα μπουκάλι υγρό. Αν οι μολυβδωσεις είναι πουταναριο, θα μουσκεψεις ένα πανακι και θα περάσεις την κάννη. Αρκετό θα βάλεις όχι όμως να στάζει. Άφησε το όλη νύχτα. Το πρωί θα τυλίξεις σε μια παλιά βούρτσα ψιλό ατσαλομαλλο θα τη βάλεις στη βεργα θα βάλεις και σ' αυτό υγρό και θα πλακώσεις την κάννη στο τρομπαρισμα. Επιμένεις στον κώνο και στο τσοκ. Μετά στουμπωσε στην κάννη κωλοχαρτο και σπρωχτο με τη βέργα από τη θαλάμη προς στο τσοκ. Επανέλαβε με κωλοχαρτο μέχρι να βγαίνει καθαρό. Αν έφυγαν οι μολυβδωσεις οκ. Αν όχι θέλει μάλλον πιο δραστική αντιμετώπιση που καλό είναι να στο κάνει οπλουργος αν δε το χεις. Στο τέλος περνάς λάδι.
 
Ευ
Θα αγοράσεις ένα μπουκάλι υγρό. Αν οι μολυβδωσεις είναι πουταναριο, θα μουσκεψεις ένα πανακι και θα περάσεις την κάννη. Αρκετό θα βάλεις όχι όμως να στάζει. Άφησε το όλη νύχτα. Το πρωί θα τυλίξεις σε μια παλιά βούρτσα ψιλό ατσαλομαλλο θα τη βάλεις στη βεργα θα βάλεις και σ' αυτό υγρό και θα πλακώσεις την κάννη στο τρομπαρισμα. Επιμένεις στον κώνο και στο τσοκ. Μετά στουμπωσε στην κάννη κωλοχαρτο και σπρωχτο με τη βέργα από τη θαλάμη προς στο τσοκ. Επανέλαβε με κωλοχαρτο μέχρι να βγαίνει καθαρό. Αν έφυγαν οι μολυβδωσεις οκ. Αν όχι θέλει μάλλον πιο δραστική αντιμετώπιση που καλό είναι να στο κάνει οπλουργος αν δε το χεις. Στο τέλος περνάς λάδι.
Ευχαριστώ ρε εργαλείο!
 
Θα αγοράσεις ένα μπουκάλι υγρό. Αν οι μολυβδωσεις είναι πουταναριο, θα μουσκεψεις ένα πανακι και θα περάσεις την κάννη. Αρκετό θα βάλεις όχι όμως να στάζει. Άφησε το όλη νύχτα. Το πρωί θα τυλίξεις σε μια παλιά βούρτσα ψιλό ατσαλομαλλο θα τη βάλεις στη βεργα θα βάλεις και σ' αυτό υγρό και θα πλακώσεις την κάννη στο τρομπαρισμα. Επιμένεις στον κώνο και στο τσοκ. Μετά στουμπωσε στην κάννη κωλοχαρτο και σπρωχτο με τη βέργα από τη θαλάμη προς στο τσοκ. Επανέλαβε με κωλοχαρτο μέχρι να βγαίνει καθαρό. Αν έφυγαν οι μολυβδωσεις οκ. Αν όχι θέλει μάλλον πιο δραστική αντιμετώπιση που καλό είναι να στο κάνει οπλουργος αν δε το χεις. Στο τέλος περνάς λάδι.
Νομίζω ότι αυτό που πήρε ο Βασίλης δεν είναι αφρός αλλά το υγρό σε σπρέι.
Είχα πάρει πριν πολλά χρόνια το ορίτζιναλ Νο.9 nitro powder solvent, σε υγρό, και το έχω ακόμα σχεδόν ακέραιο, αφού το χρησιμοποίησα ελάχιστα (στην αχρωμίωτη Mossberg). Γιατί μετά κόλλησα με το M-pro 7, αλλά και γιατί δεν είχα θέμα με μολυβδώσεις, αφού δεν ρίχνω μισόταπα και μαλλινόταπα.
Το περίεργο είναι ότι γράφει πως προστατεύει και από την οξείδωση, και συνιστά μετά τον καθαρισμό να περνιέται η κάννη με ένα πανάκι βρεγμένο με το ίδιο, για να μείνει ένα λεπτό φιλμ για προστασία.
Βέβαια, να πω την αλήθεια, εγώ δεν το άφησα ποτέ πάνω στο όπλο. Πάντα, όποιο υγρό cleaner κι αν χρησιμοποιήσω, στο τέλος περνώ λίγο λάδι, όπως εξάλλου συνιστάται από όλα σχεδόν τα υπόλοιπα bore cleaners - solvents.
IMG_20220801_200002.jpgIMG_20220801_195804.jpg
 
Το καλύτερο καθαριστικό που έχω δοκιμάσει.
Me too. Το θέμα είναι ότι δεν κυκλοφορεί η μεγάλη συσκευασία που βλέπουμε σε αμερικανικά βίντεο που είναι λίτρο νομίζω. Πιθανότατα θα έβγαινε πιο οικονομικά και επίσης δεν θα χρειάζονταν κάθε λίγο νέα παραγγελία+ μεταφορικά κλπ
 
Me too. Το θέμα είναι ότι δεν κυκλοφορεί η μεγάλη συσκευασία που βλέπουμε σε αμερικανικά βίντεο που είναι λίτρο νομίζω. Πιθανότατα θα έβγαινε πιο οικονομικά και επίσης δεν θα χρειάζονταν κάθε λίγο νέα παραγγελία+ μεταφορικά κλπ
Ελλάδα τα βρήκες Κώστα;
 
Ένα ελληνικό προϊόν που δοκίμασα πέρυσι και το ξαναπήρα πάλι τώρα (αν και ακριβότερο αυτή τη φορά, όπως τα πάντα πια..), είναι το Μπλέ Λάδι - Blue Oil, ή αλλιώς, ένα κεραμικό λάδι υψηλής αντοχής (800+ κελσιου), χάρη του οποίου έχω βάλει στο πατάρι όλα τα υπόλοιπα λάδια της αγοράς που είχα.

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση ότι μετά από 3ήμερο προπονήσεων, είναι ακόμα εκεί, όπως όταν το έβαλα. Επίσης μεγάλη εντύπωση μου έχει κάνει ότι στα σημεία τριβών του όπλου (πχ ράγες, κλείστρο), όπου συνήθως "ξύνεται" το χρώμα, αυτό το λαδάκι το προστατεύει πολύ καλά!
... και έχει τόσο καλή πυκνότητα, που χρειάζονται μόνο 5 σταγόνες - κυριολεκτικά - μετά το καθάρισμα ...

Το μπουκαλάκι είναι 30ml και τα έχει τα 18 ευρώ του, αλλά θεωρώ ότι τα αξίζει - και μου κρατάει άνετα για 1 χρόνο, για καραμπίνα και πιστόλι σκοπευτικής χρήσης.

Για απορίες και παραγγελία, τηλεφωνικά από τον Μηνά, ο οποίος το παρασκευάζει (2831 400525).

thumbnail (2).jpeg

thumbnail.jpeg

thumbnail (1).jpeg
 
Back
Top