Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

το καλύτερο λάδι που έχεις είναι το Break Free .shake hands.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει σταγόνα.
Θα σας πω όταν το χρησιμοποιήσω.
Δεν θέλω να είναι πυκνόρευστο.
Διάβασα για mil specs κτλ, άλλοι λένε ότι αφήνει κατακάθια ... δεν το φοβάμαι όμως, θα το χρησιμοποιήσω.
καθε 2 κυνηγια και εφοσον το οπλο δεν εχει βραχει θα του κανεις ενα καθαρισμο λιπανση .το wd 40 mono για καμια σκουριασμενη πενσα και για μεντεσεδες οχι στο οπλο!!!!!!!
Ούτε για το εσωτερικό της κάνης Βαγγέλη ;
Μόνο εκεί το χρησιμοποιώ ...
Πέρσι το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά.
 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει σταγόνα.
Θα σας πω όταν το χρησιμοποιήσω.
Δεν θέλω να είναι πυκνόρευστο.
Διάβασα για mil specs κτλ, άλλοι λένε ότι αφήνει κατακάθια ... δεν το φοβάμαι όμως, θα το χρησιμοποιήσω.

Ούτε για το εσωτερικό της κάνης Βαγγέλη ;
Μόνο εκεί το χρησιμοποιώ ...
Πέρσι το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά.
ειναι πολυ καλο για αλλες χρησεις ,οχι ομως για οπλα
 
Έχει φάει Άλτις το κοκοράτο, έχει πνιγεί αχαχα


Αμερική πριν πολλά χρόνια.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια σταγόνα.
Όταν ακόμα διάβαζα στο eartemis έναν gundoctor ή κάπως έτσι ήταν το username του.
Τι δουλειά κάνει αυτό ; Ξέρει κάποιος ;

Οπλουργος στην Αμερική ήταν και εγώ τον θυμάμαι που έγραφε στο εαρτεμις.
 
το βιντεο ειναι πολυ καλο ,ο τυπος ξερει που να λιπανει ,βαζει την ελαχιστη δυνατη ποσοτητα. Πολυ λαδι βαζουμε στην σαλατα και στην φασολαδα. Οσοι εχουν αυτογεμη πρεπει να δουν το βιντεο

Βαγγέλη δεν διαφωνώ. Τον έχω παρακολουθήσει ποιο πολύ όταν πήρα την Μαξους για να δω που βάζει λάδι. Και αυτός ήταν και ο λόγος που έβαζα λίγο στο κλείστρο. Συγκεκριμένα έλεγε στα σημεία που φαίνεται ότι γυαλίζουν από την τριβή.
 
Αν πηγαινεις για κυνηγι με -20 ψαχτο λιγο παραπανω.
Σε τέτοιες θερμοκρασίες θα σκουπιζα καλά το όπλο παντού να μην έχει λάδι. Μην σου πω θα το έπλενα με πινέλο και καθαρή βενζίνη. Όπως και αν έπρεπε να λειτουργήσω όπλο σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Καθαρό και στεγνό όπλο δεν κάνει εμπλοκές.
 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει σταγόνα.
Θα σας πω όταν το χρησιμοποιήσω.
Δεν θέλω να είναι πυκνόρευστο.
Διάβασα για mil specs κτλ, άλλοι λένε ότι αφήνει κατακάθια ... δεν το φοβάμαι όμως, θα το χρησιμοποιήσω.

Ούτε για το εσωτερικό της κάνης Βαγγέλη ;
Μόνο εκεί το χρησιμοποιώ ...
Πέρσι το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά.
Είναι‼️πυκνοτετοιο....με έκοψε το αιμα το πουθτικο....πήγα να τσεκαρω κάνη μετά από 2χρονια κ στο μέσο της είδα μια μααααααυριλα ΝΑ‼️Λέω αμάν‼️πάει του τφεκ σκουριάσει κι ήταν αυτό‼️‼️
 
Σε τέτοιες θερμοκρασίες θα σκουπιζα καλά το όπλο παντού να μην έχει λάδι. Μην σου πω θα το έπλενα με πινέλο και καθαρή βενζίνη. Όπως και αν έπρεπε να λειτουργήσω όπλο σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Καθαρό και στεγνό όπλο δεν κάνει εμπλοκές.
κωστα οποιοδηποτε κινουμενο μερος που εχει τριβη θελει την απαιτουμενη λιπανση ,Για τον χειμωνα υπαρχουν ειδικα γραφιτουχα λιπαντικα Ειναι λαθος να αφηνεις το οπλο χωρις λιπανση Η βενζινη ειναι αριστος λιποδιαλυτης αλλα θελει σχολαστικο καθαρισμα γιατι πετρωνει τα καταλοιπα και δημιουργει προβληματα
 
κωστα οποιοδηποτε κινουμενο μερος που εχει τριβη θελει την απαιτουμενη λιπανση ,Για τον χειμωνα υπαρχουν ειδικα γραφιτουχα λιπαντικα Ειναι λαθος να αφηνεις το οπλο χωρις λιπανση Η βενζινη ειναι αριστος λιποδιαλυτης αλλα θελει σχολαστικο καθαρισμα γιατι πετρωνει τα καταλοιπα και δημιουργει προβληματα
Έχω βγάλει αυτό το συμπέρασμα από τη στρατιωτική μου θητεία να σου πω την αλήθεια. Όταν παρέλαβα όπλο στο κέντρο ( Μ16Α2) ήταν πολύ λαδωμένο. Το καθάρισα όπως μου είπαν και στη βολή είχα μερικές εμπλοκές. Όταν πήγα στη μονάδα μου είχα παραλάβει τα δικά μου υλικά καθάρσεως από το εμπόριο. Ψεκαζα με break free clp, βουρτσιζα με νάυλον βουρτσακι και μετά σπρέι απολιπαντικο ή καθαρή βενζίνη και πινέλο. Την κάννη την καθάριζα όπως τα λειοκαννα. Το όπλο έριχνε ξερό και δεν είχα ποτέ εμπλοκή ούτε με αβολιδοτα ούτε με κανονικά πυρομαχικά. Γλυτωνα και τις καμπάνες της Παρασκευής, μιας και είχαν την συνήθεια να τσεκαρουν το μηχανισμό με μπατονετα... Ε στο καθαρό και ξερό όπλο μου έβγαινε πάντα λευκή ;)
 
Πλέον επειδή και τα όπλα αυξήθηκαν και επειδη τα καθαρίζω-λαδώνω μετά απο κάθε χρήση και δεν συμφέρει , χρησιμοποιώ Eds red για καθαρισμό στα μέταλλα και για λύπανση Ballistol που το θεωρώ από τα καλύτερα και είναι και οικολογικό χωρίς να έχω φόβο μην κάνει ζημιά στα ξύλα ή στα πλαστικά όπως μπορεί να συμβεί με το Eds red και άλλα δυνατά καθαριστικά. Για τα ξύλα όμως θέλω να πάρω ένα καλό λινέλαιο μιας και ειναι καρυδιές πλέον όλα. Αλλά και το Ballistol κάνει για τα ξύλα όποτε προς το παρών με αυτό τα περνάω.
Αξίζει να διαβάσει όποιος ενδιαφέρετε για την ιστορία και το πως δημιουργήθηκε το Ballistol για τις ανάγκες του γερμανικού στρατού ώστε να έχουν ένα λυπαντικό-καθαριστικό-συντηρητικό για όλα τα μέρη του όπλου.

το wd 40 mono για καμια σκουριασμενη πενσα και για μεντεσεδες οχι στο οπλο!!!!!!!
Γιατί όχι για όπλα το wd40.
 
Είχα ένα κολλημένο τσοκ και δεν έλυνε με τίποτα, διάβαζα σε αμερικάνικα φόρουμ ότι κάποιοι μόνο με Kroil το είχαν λύσει.

χμμμμ
δεν τα έχω και πολύ εμπιστοσύνη αυτά τα video αλλά αυτόν ειδικά τον βλέπω που και που ..
 
Back
Top