Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Εγώ θα το έβαζα.
Και παλιότερα είχε συζητηθεί και δεν θυμάμαι να υπήρχε αντίρρηση.


Πόσες φορές έχεις λαδωσει την μπενελι όπως στο βίντεο? Εγώ καμιά. Η σκανδαλοθηκη πάντα στεγνή. Όπου μπαίνει λάδι γίνεται πηγή απορρόφησης σκόνης και καταλοίπων. Προσωπικά βάζω μόνο στις ράγες που κινείται το κλείστρο. Και σε αδράνειας και σε αερίων. Όταν καθαρίζουμε το όπλο μένει ένα λεπτό φιλμ κι ας μην βλέπουμε. Στις βόλτες του τσοκ ένα καλό γράσο και τέλος
 
Βάλτο ρε συ .. μη μασάς ... τι να πάθει το εργαλείο ...
Στα σημεία που δείχνει το βίντεο μην το ξεχειλίσεις και πατήσεις καμία σε λαγό και βγει τηγανιτός. αχαχαχχα
εχω το μαμα...θα δω..μαλλον θα το βαλω στην φρανκι του πατερα μου...οσον αφορα αυτη που εχω τωρα, η βαφη best ειναι σε ολη την κανη, ακομη και στην προεκταση που μπαινει μεσα στη μπασκουλα...εκει δεν βαζω λαδι..θα τσεκαρω αν ισχυουν αυτα που λεει η εταιρεια για την best..στο κλειστρο θα το περασω με λαδι και πανακι μικροϊνων...
 
το ballistol ειναι μαρκα ή υλικο που εμπεριεχεται στο λαδι;..διοτι κοιτα λιγο εδω ...
https://www.skroutz.gr/s/35523730/ΛΑΔΙ-ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ-BALLISTOL-GunTec-Liqui-Moly-60ml.html

ballistol απο liqui moli
Άλλη εταιρεία η Liqui-Moly, άλλη η Ballistol,
Μάλλον εδώ το χρησιμοποιούν το "Ballistol" όπως λέμε δώσε ένα Bic να γράψω, ή πήρα ένα Jeep Terios... :cool:
 
εχω το μαμα...θα δω..μαλλον θα το βαλω στην φρανκι του πατερα μου...οσον αφορα αυτη που εχω τωρα, η βαφη best ειναι σε ολη την κανη, ακομη και στην προεκταση που μπαινει μεσα στη μπασκουλα...εκει δεν βαζω λαδι..θα τσεκαρω αν ισχυουν αυτα που λεει η εταιρεια για την best..στο κλειστρο θα το περασω με λαδι και πανακι μικροϊνων...
Στο κεφαλι του κασιδι? οπου εχει εφαρμογη μετελλο με μεταλλο βαλε λιγακι.
 
Πόσες φορές έχεις λαδωσει την μπενελι όπως στο βίντεο? Εγώ καμιά. Η σκανδαλοθηκη πάντα στεγνή. Όπου μπαίνει λάδι γίνεται πηγή απορρόφησης σκόνης και καταλοίπων. Προσωπικά βάζω μόνο στις ράγες που κινείται το κλείστρο. Και σε αδράνειας και σε αερίων. Όταν καθαρίζουμε το όπλο μένει ένα λεπτό φιλμ κι ας μην βλέπουμε. Στις βόλτες του τσοκ ένα καλό γράσο και τέλος

Έχω χίλιες δυο μαλακίες και δεν είναι όλα :)

IMG_20220717_125824.jpg

Τα σπειρώματα των τσοκ (μεριά κάνης) τα καθαρίζω με οδοντόβουρτσα, βάζω λίγο Remoil στο σπείρωμα του τσοκ και το βιδώνω χωρίς να το σφίγγω, το σφίγγω στο κυνήγι.

Ράγες Remoil.

Σκανδαλοθήκη όπως το βίντεο ελάχιστο λάδι ... 2-3 φορές τον χρόνο. Remoil.

Εσωτερικό κάνης wd40 (φθηνό) και βούρτσα.

Εξωτερικό κάνης Remoil, ελάχιστο.

Όταν και αν κάνει μπλουμ σε νερά, λύσιμο, στέγνωμα, λίπανση.

Αυτά ...
 
Έχω χίλιες δυο μαλακίες και δεν είναι όλα :)

View attachment 51601

Τα σπειρώματα των τσοκ (μεριά κάνης) τα καθαρίζω με οδοντόβουρτσα, βάζω λίγο Remoil στο σπείρωμα του τσοκ και το βιδώνω χωρίς να το σφίγγω, το σφίγγω στο κυνήγι.

Ράγες Remoil.

Σκανδαλοθήκη όπως το βίντεο ελάχιστο λάδι ... 2-3 φορές τον χρόνο. Remoil.

Εσωτερικό κάνης wd40 (φθηνό) και βούρτσα.

Εξωτερικό κάνης Remoil, ελάχιστο.

Όταν και αν κάνει μπλουμ σε νερά, λύσιμο, στέγνωμα, λίπανση.

Αυτά ...
Το Άλτις ξέχασες.yel.
 
Έχω χίλιες δυο μαλακίες και δεν είναι όλα :)

View attachment 51601

Τα σπειρώματα των τσοκ (μεριά κάνης) τα καθαρίζω με οδοντόβουρτσα, βάζω λίγο Remoil στο σπείρωμα του τσοκ και το βιδώνω χωρίς να το σφίγγω, το σφίγγω στο κυνήγι.

Ράγες Remoil.

Σκανδαλοθήκη όπως το βίντεο ελάχιστο λάδι ... 2-3 φορές τον χρόνο. Remoil.

Εσωτερικό κάνης wd40 (φθηνό) και βούρτσα.

Εξωτερικό κάνης Remoil, ελάχιστο.

Όταν και αν κάνει μπλουμ σε νερά, λύσιμο, στέγνωμα, λίπανση.

Αυτά ...
Το kroil απο που το πηρες?
 
Πόσες φορές έχεις λαδωσει την μπενελι όπως στο βίντεο? Εγώ καμιά. Η σκανδαλοθηκη πάντα στεγνή. Όπου μπαίνει λάδι γίνεται πηγή απορρόφησης σκόνης και καταλοίπων. Προσωπικά βάζω μόνο στις ράγες που κινείται το κλείστρο. Και σε αδράνειας και σε αερίων. Όταν καθαρίζουμε το όπλο μένει ένα λεπτό φιλμ κι ας μην βλέπουμε. Στις βόλτες του τσοκ ένα καλό γράσο και τέλος
το βιντεο ειναι πολυ καλο ,ο τυπος ξερει που να λιπανει ,βαζει την ελαχιστη δυνατη ποσοτητα. Πολυ λαδι βαζουμε στην σαλατα και στην φασολαδα. Οσοι εχουν αυτογεμη πρεπει να δουν το βιντεο
 
Έχω χίλιες δυο μαλακίες και δεν είναι όλα :)

View attachment 51601

Τα σπειρώματα των τσοκ (μεριά κάνης) τα καθαρίζω με οδοντόβουρτσα, βάζω λίγο Remoil στο σπείρωμα του τσοκ και το βιδώνω χωρίς να το σφίγγω, το σφίγγω στο κυνήγι.

Ράγες Remoil.

Σκανδαλοθήκη όπως το βίντεο ελάχιστο λάδι ... 2-3 φορές τον χρόνο. Remoil.

Εσωτερικό κάνης wd40 (φθηνό) και βούρτσα.

Εξωτερικό κάνης Remoil, ελάχιστο.

Όταν και αν κάνει μπλουμ σε νερά, λύσιμο, στέγνωμα, λίπανση.

Αυτά ...
Πορεεεε λαδια τα αυτογεμη :eek: δεν σημφερη αλο ενα οπλο αγοραζης.big smile.αρε δυκανια τηγανολαδα και πολη του ειναι.big smile.και σε καμια γιορτη ληγο αλτης.very funny.
 
Το Άλτις ξέχασες.yel.
Έχει φάει Άλτις το κοκοράτο, έχει πνιγεί αχαχα

Το kroil απο που το πηρες?
Αμερική πριν πολλά χρόνια.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια σταγόνα.
Όταν ακόμα διάβαζα στο eartemis έναν gundoctor ή κάπως έτσι ήταν το username του.
Τι δουλειά κάνει αυτό ; Ξέρει κάποιος ;
 
Έχει φάει Άλτις το κοκοράτο, έχει πνιγεί αχαχα


Αμερική πριν πολλά χρόνια.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια σταγόνα.
Όταν ακόμα διάβαζα στο eartemis έναν gundoctor ή κάπως έτσι ήταν το username του.
Τι δουλειά κάνει αυτό ; Ξέρει κάποιος ;
Ειναι διεισδυτικό λαδι. Για σκουριασμενα σπειρωματα και τετοιες εφαρμογες.
 
Έχω χίλιες δυο μαλακίες και δεν είναι όλα :)

View attachment 51601

Τα σπειρώματα των τσοκ (μεριά κάνης) τα καθαρίζω με οδοντόβουρτσα, βάζω λίγο Remoil στο σπείρωμα του τσοκ και το βιδώνω χωρίς να το σφίγγω, το σφίγγω στο κυνήγι.

Ράγες Remoil.

Σκανδαλοθήκη όπως το βίντεο ελάχιστο λάδι ... 2-3 φορές τον χρόνο. Remoil.

Εσωτερικό κάνης wd40 (φθηνό) και βούρτσα.

Εξωτερικό κάνης Remoil, ελάχιστο.

Όταν και αν κάνει μπλουμ σε νερά, λύσιμο, στέγνωμα, λίπανση.

Αυτά ...
καθε 2 κυνηγια και εφοσον το οπλο δεν εχει βραχει θα του κανεις ενα καθαρισμο λιπανση .το wd 40 mono για καμια σκουριασμενη πενσα και για μεντεσεδες οχι στο οπλο!!!!!!!
 
Έχω χίλιες δυο μαλακίες και δεν είναι όλα :)

View attachment 51601

Τα σπειρώματα των τσοκ (μεριά κάνης) τα καθαρίζω με οδοντόβουρτσα, βάζω λίγο Remoil στο σπείρωμα του τσοκ και το βιδώνω χωρίς να το σφίγγω, το σφίγγω στο κυνήγι.

Ράγες Remoil.

Σκανδαλοθήκη όπως το βίντεο ελάχιστο λάδι ... 2-3 φορές τον χρόνο. Remoil.

Εσωτερικό κάνης wd40 (φθηνό) και βούρτσα.

Εξωτερικό κάνης Remoil, ελάχιστο.

Όταν και αν κάνει μπλουμ σε νερά, λύσιμο, στέγνωμα, λίπανση.

Αυτά ...
το καλύτερο λάδι που έχεις είναι το Break Free .shake hands.
 
View attachment 51596View attachment 51597

Κανει αυτό το λαδι για τη ραπτομηχανή μου;.... Τη μπενελα;... Εχω βέβαια το εργοστασιακο απλα το βρηκα και ειπα να ρωτήσω
Άφοβα.....
Για λίπανση,καθαρισμό, ακόμα κ για συντήρηση αλλά εκεί θέλει συχνο έλεγχο κ ανανέωση γιατι εξατμίζεται,ανάλογα τις συνθήκες φυλαξης του όπλου....
 
Πορεεεε λαδια τα αυτογεμη :eek: δεν σημφερη αλο ενα οπλο αγοραζης.big smile.αρε δυκανια τηγανολαδα και πολη του ειναι.big smile.και σε καμια γιορτη ληγο αλτης.very funny.
Πέρα από όλα αυτά έχω και το Legia της Browning, ίσως και κάνα ακόμα στην Αθήνα.

Γιάννη σχεδόν τίποτα δεν χρησιμοποιώ.
Μόνο το wd40 για το εσωτερικό της κάνης και το Remoil.

Έχω ένα πανάκι καθαρό, νοτισμένο με λάδι και το περνάω με αυτό, χρόνια βγάζω με ένα Remoil.

Ίσως να μην είναι το καλύτερο αλλά αυτό ξέρω, αυτό αγοράζω.

Δες τώρα να γελάσεις.
Με το Flitz γυαλίζω τα τζάμια από το αυτοκίνητο.
Το Kroil το αγόρασα από Αμερική γιατί ένας είπε ότι είναι καλό αλλά όταν το πήρα δεν θυμόμουν για τι ακριβώς είναι καλό :)
Το corrosionX το βάζω βασικά στην εξωλέμβια :) Το αγόρασα γιατί σε ένα τέστ που είχα δει στο youtube είχε βγει καλύτερο.
Το ballistol γιατί το πρότεινε ο @Johnny brow :)
Το CLP γιατί το προτείνανε πολλοί :)
Το Legia το πήρα γιατί ο Καλκατζάκος δεν είχε Remoil :)

Έτσι κάθονται όλα :) :) :)
2 χρησιμοποιώ ...
 
Ρε σεις αυτό το Kroil, ... penetrating oil είναι τελικά, για να ξεσφίγγουν σκουριασμένα παξιμάδια αχαχαχα
Θα το πάρω στην δουλειά να δω τι κάνει.
Αυτός ο Αμερικανός που το πρότεινε μάλλον θα είχε απηυδήσει με τις σκουριάρες τις Αμερικάνες αχαχα
Ωραία !!!! Ένα λάδι μείον ...

IMG_20220717_135134.jpg

IMG_20220717_135122.jpg
 
Ρε σεις αυτό το Kroil, ... penetrating oil είναι τελικά, για να ξεσφίγγουν σκουριασμένα παξιμάδια αχαχαχα
Θα το πάρω στην δουλειά να δω τι κάνει.
Αυτός ο Αμερικανός που το πρότεινε μάλλον θα είχε απηυδήσει με τις σκουριάρες τις Αμερικάνες αχαχα
Ωραία !!!! Ένα λάδι μείον ...

View attachment 51603

View attachment 51604
o_O
Το συγκεκριμένο το έψαχνα απελπισμένα πριν μερικά χρόνια, αλλά δεν μπορούσα να το βρω πουθενα!!!!
Δεν έστελνε κανένας Ελλάδα...
 
Back
Top