Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Όνομα
Γιάννης
Από ποια περιοχή είσαι? Γιατί ανεξάρτητοι κσ δεν υπάρχουν παντού.
Το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει ανεξάρτητος ΚΣ στην περιοχή σου.
Δεν θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένας πανελλήνιος σύλλογος αδειούχων κυνηγών, σκοπός του οποίου θα ήταν η συμπίεση του κόστους ασφάλισης και η πίεση προς το κράτος ώστε να κάνει τη δουλειά του; Γιατί όλα πρέπει να παίρνουν το σχήμα πυραμίδας;

Όνομα
Γιάννης
Οκ ευχαριστώ...δηλαδή η διαφορά απ' το να την βγάλεις σ' έναν συνεργαζόμενο σύλλογο είναι μηδαμινή!!
Ανεξάρτητα από τη διαφορά (η οποία για την ώρα δεν μπορεί να ρυθμιστεί από τους ίδιους τους κυνηγούς), η ανεξαρτητοποίηση των κυνηγών, κατά τη γνώμη μου, είναι μια υγιής κίνηση κατά της προβατοποίησής τους. Μόνο ως ανεξάρτητοι θα μπορέσουν να ρυθμίσουν και το κόστος της δραστηριότητάς τους, αναθεωρώντας την αναγκαιότητα ύπαρξης απαρχαιωμένων και παρωχημένων θεσμών που πληρώνουν "παραδοσιακά". Μια απλή ένωση ανεξάρτητων κυνηγών, μόνο όταν χρειάζεται και μόνο για ό,τι χρειάζεται, πιστεύω θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική, πολύ πιο οικονομική και -κυρίως- πολύ πιο δημοκρατική σε σχέση με τα υπάρχοντα σχήματα. Τα εργαλεία υπάρχουν, η σχετική κουλτούρα μας λείπει.

Περιοχή
Κεντρική Μακεδονία
Όνομα
Κωνσταντίνος
Ανεξάρτητα από τη διαφορά (η οποία για την ώρα δεν μπορεί να ρυθμιστεί από τους ίδιους τους κυνηγούς), η ανεξαρτητοποίηση των κυνηγών, κατά τη γνώμη μου, είναι μια υγιής κίνηση κατά της προβατοποίησής τους. Μόνο ως ανεξάρτητοι θα μπορέσουν να ρυθμίσουν και το κόστος της δραστηριότητάς τους, αναθεωρώντας την αναγκαιότητα ύπαρξης απαρχαιωμένων και παρωχημένων θεσμών που πληρώνουν "παραδοσιακά". Μια απλή ένωση ανεξάρτητων κυνηγών, μόνο όταν χρειάζεται και μόνο για ό,τι χρειάζεται, πιστεύω θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική, πολύ πιο οικονομική και -κυρίως- πολύ πιο δημοκρατική σε σχέση με τα υπάρχοντα σχήματα. Τα εργαλεία υπάρχουν, η σχετική κουλτούρα μας λείπει.
δυσκολα πράγματα, πρέπει να συνεννοηθούν άτομα με διαφορετικές αντιλήψεις, τσεπες, μορφωτικο επίπεδο, ηλικίες, στόχους, ενταση ενδιαφέροντος για το κυνηγι.

Όνομα
Γιάννης
δυσκολα πράγματα, πρέπει να συνεννοηθούν άτομα με διαφορετικές αντιλήψεις, τσεπες, μορφωτικο επίπεδο, ηλικίες, στόχους, ενταση ενδιαφέροντος για το κυνηγι.
Οπότε, ας μη μιλάμε για οργανώσεις κυνηγών, αλλά για οργανώσεις αντιπροσώπων κυνηγών, που, αντί για μέλη έχουν οπαδούς.
Από μια μεριά λοιπόν, καλά μας κάνουν.

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
Γιατί, πριν τη θηροφυλακή δεν υπήρχε κυνήγι;
Φυσικα και υπηρχε, αλλα η καταργηση της θα χρησιμοποιηθει σαν πατημα για παυση του κυνηγιου που ετσι και αλλιως για εκει το πανε.
Θ α σου πουν ενα "δυστηχως χωρισ την υπαρξη της υπηρεσιας δεν μπορουμε να λεγξουμε τουσ λαθροθήρες, οποτε για την προστασια της πανιδας αναστέλλεται το κυνηγι επ αόριστο."

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
Δεν εχεις αδικό απλα αυτα επρεπε να ειχαν γινει .... το εδαφος δεν ειναι πρόσφορο αυτη την στιγμη, πιστευω, για τετοιες αλλαγες τωρα που προωθείτε σαν πολιτικη και τρόπος ζωής η προστασία του περιβάλλοντος και η αποστείρωση του.

Όνομα
Γιάννης
Θ α σου πουν ενα "δυστηχως χωρισ την υπαρξη της υπηρεσιας δεν μπορουμε να λεγξουμε τουσ λαθροθήρες,
Δηλαδή, οι δασοφύλακες (μόνιμοι και εποχιακοί), οι συνοριοφύλακες, οι αγροφύλακες, οι χωροφύλακες, οι αστυφύλακες και ο στρατός δεν μπορούν να ελέγξουν τους ένοπλους λαθροθήρες και μπορεί μόνο η θηροφυλακή;;;

Όνομα
Γιώργος
Δηλαδή, οι δασοφύλακες (μόνιμοι και εποχιακοί), οι συνοριοφύλακες, οι αγροφύλακες, οι χωροφύλακες, οι αστυφύλακες και ο στρατός δεν μπορούν να ελέγξουν τους ένοπλους λαθροθήρες και μπορεί μόνο η θηροφυλακή;;;
Αν μπλέξουμε και όλους αυτούς που αναφέρεις ... "καλά καλαμπόκια" που λέει και μια ψυχή...

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
Αγροφύλακες δεν υπαρχουν και οι υπόλοιποι πλην αστυνομίας δεν ειναι οι δουλεια τους, πραγματικα πιστευω οτι το εγραψες για πλακα αυτο τωρα.

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Δεν θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένας πανελλήνιος σύλλογος αδειούχων κυνηγών, σκοπός του οποίου θα ήταν η συμπίεση του κόστους ασφάλισης και η πίεση προς το κράτος ώστε να κάνει τη δουλειά του; Γιατί όλα πρέπει να παίρνουν το σχήμα πυραμίδας;
η ασφάλιση έχει ελάχιστο κόστος με ομαδικό ασφαλιστήριο 1-3 ευρώ
το ατομικό ασφαλιστήριο κάνει 30
οπότε το πολύ πολύ να γλυτώσεις 1 ευρώ
τα μεγάλα κόστη είναι οι εισφορές τακτικές και έκτακτες

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Φυσικα και υπηρχε, αλλα η καταργηση της θα χρησιμοποιηθει σαν πατημα για παυση του κυνηγιου που ετσι και αλλιως για εκει το πανε.
Θ α σου πουν ενα "δυστηχως χωρισ την υπαρξη της υπηρεσιας δεν μπορουμε να λεγξουμε τουσ λαθροθήρες, οποτε για την προστασια της πανιδας αναστέλλεται το κυνηγι επ αόριστο."
χωρίς θηροφυλακή η ΚΣΕ δε θα μπορεί να διαχειρίζεται τα εκατομμύρια που διαχειρίζεται μέχρι τώρα
και δεν το θέλει φυσικά
και αυτό θα γίνει η δαμόκλειος σπάθη της
γιατί πλέον τα οικονομικά δε βγαίνουν

Περιοχή
Αθήνα και ΑΡΤΑ
Όνομα
Θοδωρής
χωρίς θηροφυλακή η ΚΣΕ δε θα μπορεί να διαχειρίζεται τα εκατομμύρια που διαχειρίζεται μέχρι τώρα
και δεν το θέλει φυσικά
και αυτό θα γίνει η δαμόκλειος σπάθη της
γιατί πλέον τα οικονομικά δε βγαίνουν
Οτι του φανει του καθενος. Τελος παντων ο καθενας ας κανει οτι νομιζει, εγω πιστευω εαν τερματησουν ΚΣΕ και θηροφυλακη, αντε γεια ελευθερο κυνηγι. Τωρα αν ο καθενας για να γλυτωσει 5-10-20 ευρω (και νομισε οτι ειναι γαματος και ελυσε το προβλημα του) και το προβλημα του κυνηγιου....πασο. Κυριακη κοντη γιορτη.

Όνομα
Γιάννης
εγω πιστευω εαν τερματησουν ΚΣΕ και θηροφυλακη, αντε γεια ελευθερο κυνηγι.
Μα και με ΚΣΕ και με θηροφυλακή, πάλι στα πρόθυρα του "άντε γεια" βρισκόμαστε. Τι θα αλλάξει με το να υμνούμε τους διαπλεκόμενους θεσμούς με την αυτοκρατορική δομή τους, που άφησαν την κατάσταση να φτάσει ως εδώ; Το να επαναλαμβάνουμε με τελετουργική ευλάβεια τη δεδομένη κατάσταση, ώστε να την υποφέρουμε όσο γίνεται πιο ανώδυνα, δεν είναι και πολύ γόνιμο ούτε και προοδευτικό. Σε μια δημόσια συζήτηση, σημασία δεν έχει το πως είναι τα πράγματα, αλλά, το πως θα έπρεπε να είναι. Διαφορετικά, ας πληρώσουμε ακόμη μια χρονιά το νταβαντζιλίκι μας (ο καθένας το δικό του) και να κάνουμε την καύλα μας (ο καθένας τη δική του), μέχρι οι αντιπρόσωποί μας να μας πουλήσουνε (όλους μαζί) για τη δική τους σιγουριά.

Μου φαίνεται, η κυρίαρχη ρητορική, ακόμη κι εδώ μέσα, απορρέει από την παραίτηση και τη ματαίωση και όχι από το όραμα και την προοπτική. Εγώ είμαι ο ακραία απαισιόδοξος, άλλοι όμως φαίνεται να είναι οι πραγματικά παραδομένοι.

ΥΓ.
Το ερώτημά μου παραμένει: Άλλος εκτός των κυνηγών, συνεισφέρει οικονομικά στη θηροφυλακή;

Όνομα
Δημητρης
Για να δουλέψει η θηροφυλακή με το υπάρχον σύστημα θα πρέπει να υπάρχουν 200.000 άδειες.
Υπάρχουν 130.000 και η τάση είναι για μείωση του αριθμού των αδειών.
Άρα ή θα πρέπει να αλλάξει το μοντέλο της θηροφυλακής(δύσκολο) ή να αυξηθούν οι συνδρομές(από 65 ευρώ που είναι σήμερα οι τακτικές εισφορές στα 90-100 ευρώ). Και κάθε περαιτέρω μείωση του αριθμού των αδειών να αντισταθμίζεται με αύξηση των εισφορών.
Τι λέτε σας αρέσει? Θυμάστε τι χαμός είχε γίνει με την αύξηση των 5 ευρώ πριν 2 χρόνια?
Σας θυμίζω ότι η ΚΣΕ και οι Ομοσπονδίες δε δημοσιεύουν ισολογισμούς.
Απαρτίζονται από τα ίδια άτομα εδώ και 10ετίες κτλ κτλ.
Εγώ σου έγραψα παραπάνω το τι έγινε εδώ στην διάρκεια που δεν υπήρχε θηροφυλακη. Βγήκε ο κάθε πουστης χασάπης να γεμίσει τον καταψύκτη του κρεας. Με το που επανήλθε και μηνύσεις έπεσαν και όλα και μαζεύτηκαν. Μην μου πεις τώρα ότι και αν επεσαν μηνύσεις τι έγινε , αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Και να θυμίσω επίσης ότι το δασαρχείο δούλευε κανονικά εκείνη την περιοδο. Αλλά οι παράνομες ενέργειες γίνονταν μετά το πέρας του οκταωρου θα μου πεις γι'αυτό δεν πήγαιναν τα παλικάρια. Δεν έχω καμία απολύτως κάψα με την ΚΣΕ και τον Αραμπατζή. Ανίκανοι αποδείχτηκαν στην πράξη και πρέπει να πάρουν ποδι. Αλλά όχι και να διαλυθούν τα παντα. Δεν ξέρω στις περιοχές σας τι κανουν οι θηροφυλακες και αν κάνουν καλά την δουλειά τους. Εδώ που κυνηγαω εγω έχουμε και τον βλάκα της περιοχής αλλά υπάρχουν και δύο που κάνουν καλή δουλεια με τους κατσαπλιαδες. Όσο μπορουν φυσικά γιατί δεν μπορούν να βρίσκονται παντου.

Όνομα
Γιάννης
Αγροφύλακες δεν υπαρχουν και οι υπόλοιποι πλην αστυνομίας δεν ειναι οι δουλεια τους, πραγματικα πιστευω οτι το εγραψες για πλακα αυτο τωρα.
Μωρέ, αν ήθελε το Βερολίνο...
Όχι, δεν κάνω καθόλου πλάκα! Στην περίπτωσή μου, όλα αυτά τα όργανα (και δεν είναι καθόλου τυχαίος ο ορισμός τους), κάνουν απροκάλυπτα τα στραβά μάτια απέναντι σε ένα διαρκές έγκλημα διότι υπάρχει η "αρμόδια" θηροφυλακή (η οποία δε δύναται να το καταστείλει).

Η δια-φύλαξη της άγριας φύσης και της ελεύθερης πανίδας, δουλειά του κάθε πολίτη θα έπρεπε να είναι, όχι μόνο των σωμάτων ασφαλείας.

Όνομα
Δημητρης
Δεν υπάρχουν τα άτομα. Πήγα μια φορά στη 1 το μεσημέρι για μια δουλειά και οι μύτες τους ήταν κόκκινες απ' το πιόμα. Ξαναπήγα μια άλλη νωρίτερα, στις 11 το πρωί και ξανά λιώμα, κόκκαλο, δεν μπορούσαν να ψελλίσουν συλλαβή (χικ)! Τι διάολο;
Ελπίζω πως, αν τους τελειώσει το τσίπουρο (που δεν θα), κάτι θα καταφέρω να συνεννοηθώ...
Φίλος κολλητός του αδερφού μου και συνονόματος πήρε το πτυχίο του ως δασολόγος και έκανε πρακτική στο δασαρχείο. Τον ρωτάω μια μέρα τι κάνετε ρε Μήτσο εκει? Και μου λέει όπου έχει κούπα και μεζε καθόμαστε και τρωμε!!!!! Άρα το φαγοπότι πρέπει να είναι στάνταρ διαδικασία στην εργασία αυτών των κύριων που τους πληρώνουμε εμεις!

Όνομα
Γιάννης
Αν μπλέξουμε και όλους αυτούς που αναφέρεις ... "καλά καλαμπόκια" που λέει και μια ψυχή...
Με τη μέθοδο του "Άρα", αν μια υπηρεσία φύλαξης (θηροφυλακή) κάνει καλό στο κυνήγι, όσο περισσότερες οι υπηρεσίες φύλαξης, τόσο καλύτερα για το κυνήγι. Έτσι δεν είναι;
Και, φαντάζομαι, ό,τι είναι καλύτερο για το κυνήγι, είναι και για τους κυνηγούς. Έτσι δεν είναι; :rolleyes:

Όνομα
iakovos
Διαβαζω....διαβαζω.... Λογια του καναπε και του πληκτρολογιου... Θεωριες συνομωσιας.. ιντριγκες κλπ..
Το διαιρει και βασιλευε, το καταφεραν οι πολιτικαντιδες μαζι με τους αυλοκολακες τους που διαφεντευουν τα του κυνηγιου...
Εμεις, ακολουθοι τους... Περι ανεξαρτητων συλλογων, παρασυλλογων, παραομοσπονδιων και παει λεγοντας.....
Μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας... Και καλα εμεις οι μεγαλοι, δοξα τω Θεω, κυνηγησαμε, ευχαριστηθηκαμε, θα φυγουμε με αναμνησεις χιλιαδων σελιδων...
Τα παιδια μας ομως????????
Πανε να τελειωσουν το ελευθερο κυνηγι που ξερουμε.... Οδηγουμαστε μαθηματικα σε μια σκληρη επωδυνη ρεζερβοποιηση του κυνηγιου..
Χρειαζομαστε ΕΝΟΤΗΤΑ για να πολεμησουμε...
Μονον ετσι ισως καταφερουμε κατι...

Όνομα
ΒΑΣΊΛΗΣ
Φυσικά και μπορούν. Το θέμα είναι ότι θα ισχυριστούν το αντίθετο.

Όνομα
Γιάννης
Και καλα εμεις οι μεγαλοι, δοξα τω Θεω, κυνηγησαμε, ευχαριστηθηκαμε, θα φυγουμε με αναμνησεις χιλιαδων σελιδων...
Τα παιδια μας ομως????????
Μην ανησυχείτε. Φύγετε με το κεφάλι ψηλά.
Με τόσα που έχετε κάνει, τους αφήσατε μεγάλο... λογαριασμό.