Κυνηγετικοί Σύλλογοι

εγω πιστευω εαν τερματησουν ΚΣΕ και θηροφυλακη, αντε γεια ελευθερο κυνηγι.
Μα και με ΚΣΕ και με θηροφυλακή, πάλι στα πρόθυρα του "άντε γεια" βρισκόμαστε. Τι θα αλλάξει με το να υμνούμε τους διαπλεκόμενους θεσμούς με την αυτοκρατορική δομή τους, που άφησαν την κατάσταση να φτάσει ως εδώ; Το να επαναλαμβάνουμε με τελετουργική ευλάβεια τη δεδομένη κατάσταση, ώστε να την υποφέρουμε όσο γίνεται πιο ανώδυνα, δεν είναι και πολύ γόνιμο ούτε και προοδευτικό. Σε μια δημόσια συζήτηση, σημασία δεν έχει το πως είναι τα πράγματα, αλλά, το πως θα έπρεπε να είναι. Διαφορετικά, ας πληρώσουμε ακόμη μια χρονιά το νταβαντζιλίκι μας (ο καθένας το δικό του) και να κάνουμε την καύλα μας (ο καθένας τη δική του), μέχρι οι αντιπρόσωποί μας να μας πουλήσουνε (όλους μαζί) για τη δική τους σιγουριά.

Μου φαίνεται, η κυρίαρχη ρητορική, ακόμη κι εδώ μέσα, απορρέει από την παραίτηση και τη ματαίωση και όχι από το όραμα και την προοπτική. Εγώ είμαι ο ακραία απαισιόδοξος, άλλοι όμως φαίνεται να είναι οι πραγματικά παραδομένοι.

ΥΓ.
Το ερώτημά μου παραμένει: Άλλος εκτός των κυνηγών, συνεισφέρει οικονομικά στη θηροφυλακή;
 
Για να δουλέψει η θηροφυλακή με το υπάρχον σύστημα θα πρέπει να υπάρχουν 200.000 άδειες.
Υπάρχουν 130.000 και η τάση είναι για μείωση του αριθμού των αδειών.
Άρα ή θα πρέπει να αλλάξει το μοντέλο της θηροφυλακής(δύσκολο) ή να αυξηθούν οι συνδρομές(από 65 ευρώ που είναι σήμερα οι τακτικές εισφορές στα 90-100 ευρώ). Και κάθε περαιτέρω μείωση του αριθμού των αδειών να αντισταθμίζεται με αύξηση των εισφορών.
Τι λέτε σας αρέσει? Θυμάστε τι χαμός είχε γίνει με την αύξηση των 5 ευρώ πριν 2 χρόνια?
Σας θυμίζω ότι η ΚΣΕ και οι Ομοσπονδίες δε δημοσιεύουν ισολογισμούς.
Απαρτίζονται από τα ίδια άτομα εδώ και 10ετίες κτλ κτλ.
Εγώ σου έγραψα παραπάνω το τι έγινε εδώ στην διάρκεια που δεν υπήρχε θηροφυλακη. Βγήκε ο κάθε πουστης χασάπης να γεμίσει τον καταψύκτη του κρεας. Με το που επανήλθε και μηνύσεις έπεσαν και όλα και μαζεύτηκαν. Μην μου πεις τώρα ότι και αν επεσαν μηνύσεις τι έγινε , αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Και να θυμίσω επίσης ότι το δασαρχείο δούλευε κανονικά εκείνη την περιοδο. Αλλά οι παράνομες ενέργειες γίνονταν μετά το πέρας του οκταωρου θα μου πεις γι'αυτό δεν πήγαιναν τα παλικάρια. Δεν έχω καμία απολύτως κάψα με την ΚΣΕ και τον Αραμπατζή. Ανίκανοι αποδείχτηκαν στην πράξη και πρέπει να πάρουν ποδι. Αλλά όχι και να διαλυθούν τα παντα. Δεν ξέρω στις περιοχές σας τι κανουν οι θηροφυλακες και αν κάνουν καλά την δουλειά τους. Εδώ που κυνηγαω εγω έχουμε και τον βλάκα της περιοχής αλλά υπάρχουν και δύο που κάνουν καλή δουλεια με τους κατσαπλιαδες. Όσο μπορουν φυσικά γιατί δεν μπορούν να βρίσκονται παντου.
 
Αγροφύλακες δεν υπαρχουν και οι υπόλοιποι πλην αστυνομίας δεν ειναι οι δουλεια τους, πραγματικα πιστευω οτι το εγραψες για πλακα αυτο τωρα.
Μωρέ, αν ήθελε το Βερολίνο...
Όχι, δεν κάνω καθόλου πλάκα! Στην περίπτωσή μου, όλα αυτά τα όργανα (και δεν είναι καθόλου τυχαίος ο ορισμός τους), κάνουν απροκάλυπτα τα στραβά μάτια απέναντι σε ένα διαρκές έγκλημα διότι υπάρχει η "αρμόδια" θηροφυλακή (η οποία δε δύναται να το καταστείλει).

Η δια-φύλαξη της άγριας φύσης και της ελεύθερης πανίδας, δουλειά του κάθε πολίτη θα έπρεπε να είναι, όχι μόνο των σωμάτων ασφαλείας.
 
Δεν υπάρχουν τα άτομα. Πήγα μια φορά στη 1 το μεσημέρι για μια δουλειά και οι μύτες τους ήταν κόκκινες απ' το πιόμα. Ξαναπήγα μια άλλη νωρίτερα, στις 11 το πρωί και ξανά λιώμα, κόκκαλο, δεν μπορούσαν να ψελλίσουν συλλαβή (χικ)! Τι διάολο;
Ελπίζω πως, αν τους τελειώσει το τσίπουρο (που δεν θα), κάτι θα καταφέρω να συνεννοηθώ...
Φίλος κολλητός του αδερφού μου και συνονόματος πήρε το πτυχίο του ως δασολόγος και έκανε πρακτική στο δασαρχείο. Τον ρωτάω μια μέρα τι κάνετε ρε Μήτσο εκει? Και μου λέει όπου έχει κούπα και μεζε καθόμαστε και τρωμε!!!!! Άρα το φαγοπότι πρέπει να είναι στάνταρ διαδικασία στην εργασία αυτών των κύριων που τους πληρώνουμε εμεις!
 
Αν μπλέξουμε και όλους αυτούς που αναφέρεις ... "καλά καλαμπόκια" που λέει και μια ψυχή...
Με τη μέθοδο του "Άρα", αν μια υπηρεσία φύλαξης (θηροφυλακή) κάνει καλό στο κυνήγι, όσο περισσότερες οι υπηρεσίες φύλαξης, τόσο καλύτερα για το κυνήγι. Έτσι δεν είναι;
Και, φαντάζομαι, ό,τι είναι καλύτερο για το κυνήγι, είναι και για τους κυνηγούς. Έτσι δεν είναι; :rolleyes:
 
Διαβαζω....διαβαζω.... Λογια του καναπε και του πληκτρολογιου... Θεωριες συνομωσιας.. ιντριγκες κλπ..
Το διαιρει και βασιλευε, το καταφεραν οι πολιτικαντιδες μαζι με τους αυλοκολακες τους που διαφεντευουν τα του κυνηγιου...
Εμεις, ακολουθοι τους... Περι ανεξαρτητων συλλογων, παρασυλλογων, παραομοσπονδιων και παει λεγοντας.....
Μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας... Και καλα εμεις οι μεγαλοι, δοξα τω Θεω, κυνηγησαμε, ευχαριστηθηκαμε, θα φυγουμε με αναμνησεις χιλιαδων σελιδων...
Τα παιδια μας ομως????????
Πανε να τελειωσουν το ελευθερο κυνηγι που ξερουμε.... Οδηγουμαστε μαθηματικα σε μια σκληρη επωδυνη ρεζερβοποιηση του κυνηγιου..
Χρειαζομαστε ΕΝΟΤΗΤΑ για να πολεμησουμε...
Μονον ετσι ισως καταφερουμε κατι...
 
Δηλαδή, οι δασοφύλακες (μόνιμοι και εποχιακοί), οι συνοριοφύλακες, οι αγροφύλακες, οι χωροφύλακες, οι αστυφύλακες και ο στρατός δεν μπορούν να ελέγξουν τους ένοπλους λαθροθήρες και μπορεί μόνο η θηροφυλακή;;;
Φυσικά και μπορούν. Το θέμα είναι ότι θα ισχυριστούν το αντίθετο.
 
Και καλα εμεις οι μεγαλοι, δοξα τω Θεω, κυνηγησαμε, ευχαριστηθηκαμε, θα φυγουμε με αναμνησεις χιλιαδων σελιδων...
Τα παιδια μας ομως????????
Μην ανησυχείτε. Φύγετε με το κεφάλι ψηλά.
Με τόσα που έχετε κάνει, τους αφήσατε μεγάλο... λογαριασμό.
 
Διακρινω ειρωνια??
Με τι να απαντήσει κανείς στην αλαζονεία και την αυταρέσκεια;

Ποιοι προετοίμασαν το έδαφος για αυτά που αντιμετωπίζουν τώρα τα παιδιά σας;
Το καλύτερο λοιπόν που θα μπορούσε να κάνει η γενιά σας για τις επόμενες είναι αυτοκριτική για όσα δεν κάνατε και όχι επίδειξη στα όσα κάνατε.
 
Με τι να απαντήσει κανείς στην αλαζονεία και την αυταρέσκεια;

Ποιοι προετοίμασαν το έδαφος για αυτά που αντιμετωπίζουν τώρα τα παιδιά σας;
Το καλύτερο λοιπόν που θα μπορούσε να κάνει η γενιά σας για τις επόμενες είναι αυτοκριτική για όσα δεν κάνατε και όχι επίδειξη στα όσα κάνατε.
Την αυτοκριτικη μας την κανουμε παντα. Ετσι ζησαμε και ζουμε μεχρι τωρα. Και κανοντας αυτην, Προσπαθησαμε να μεταλαμπαδευσουμε τα οποια θετικα και ηθικα στοιχεια στους νεοτερους.
Δεν μιλησα για επιδειξη και και αλαζονεια.
Ενδεχομενως η γενια σου, βομβαρδισμενη απο νεωτεριστικα, εκσυχρονιστικα και μοντερνα παραδειγματα, να εχει ξεφυγει πολυ απο αυτα που νομιζει οτι πρεπει να εχουν κανει οι παλαιοτεροι.
Και βεβαιως δεν κατηγορω την αλματωδη και ταχυτατη εξελιξη των πραγματων, πλην ομως να υπαρχει ενα παντρεμα "του παλαιου με το νεο" για να γινεται μια ισοροποια σε ολα.
Δεν φταινε οι παλαιοι για ολα τα κακα που νομιζεις οτι σας αφησαμε. Την δικη σας διαχειριση να δειτε...
 
Με τη μέθοδο του "Άρα", αν μια υπηρεσία φύλαξης (θηροφυλακή) κάνει καλό στο κυνήγι, όσο περισσότερες οι υπηρεσίες φύλαξης, τόσο καλύτερα για το κυνήγι. Έτσι δεν είναι;
Και, φαντάζομαι, ό,τι είναι καλύτερο για το κυνήγι, είναι και για τους κυνηγούς. Έτσι δεν είναι; :rolleyes:
Όχι βέβαια! καλό για το κυνήγι και για κάθε δραστηριότητα είναι όταν οι ελέγχοντες μηχανισμοί είναι σχετικοί και έχουν γνώσεις σχετικές με την δραστηριότητα. Αυτό που πρέπει να απαιτούμε είναι οι ελέγχοντες να κάνουν τη δουλειά που είναι θεσμοθετημένη να ελέγχουν.
 
Την αυτοκριτικη μας την κανουμε παντα. Ετσι ζησαμε και ζουμε μεχρι τωρα. Και κανοντας αυτην, Προσπαθησαμε να μεταλαμπαδευσουμε τα οποια θετικα και ηθικα στοιχεια στους νεοτερους.
Δεν μιλησα για επιδειξη και και αλαζονεια.
Ενδεχομενως η γενια σου, βομβαρδισμενη απο νεωτεριστικα, εκσυχρονιστικα και μοντερνα παραδειγματα, να εχει ξεφυγει πολυ απο αυτα που νομιζει οτι πρεπει να εχουν κανει οι παλαιοτεροι.
Και βεβαιως δεν κατηγορω την αλματωδη και ταχυτατη εξελιξη των πραγματων, πλην ομως να υπαρχει ενα παντρεμα "του παλαιου με το νεο" για να γινεται μια ισοροποια σε ολα.
Δεν φταινε οι παλαιοι για ολα τα κακα που νομιζεις οτι σας αφησαμε. Την δικη σας διαχειριση να δειτε...
+1 για το ύφος και το ήθος της απάντησης.

Θα είμαι ψεύτης αν ισχυριστώ πως δεν συμφωνώ μαζί σου.
Θέλουμε όμως ακόμα δουλίτσα στα όσα θεωρούμε "δικά" μας και τα προστατεύουμε με την προσωπικότητά μας, και ατομικά και συλλογικά.
 
Εγώ σου έγραψα παραπάνω το τι έγινε εδώ στην διάρκεια που δεν υπήρχε θηροφυλακη. Βγήκε ο κάθε πουστης χασάπης να γεμίσει τον καταψύκτη του κρεας. Με το που επανήλθε και μηνύσεις έπεσαν και όλα και μαζεύτηκαν. Μην μου πεις τώρα ότι και αν επεσαν μηνύσεις τι έγινε , αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Και να θυμίσω επίσης ότι το δασαρχείο δούλευε κανονικά εκείνη την περιοδο. Αλλά οι παράνομες ενέργειες γίνονταν μετά το πέρας του οκταωρου θα μου πεις γι'αυτό δεν πήγαιναν τα παλικάρια. Δεν έχω καμία απολύτως κάψα με την ΚΣΕ και τον Αραμπατζή. Ανίκανοι αποδείχτηκαν στην πράξη και πρέπει να πάρουν ποδι. Αλλά όχι και να διαλυθούν τα παντα. Δεν ξέρω στις περιοχές σας τι κανουν οι θηροφυλακες και αν κάνουν καλά την δουλειά τους. Εδώ που κυνηγαω εγω έχουμε και τον βλάκα της περιοχής αλλά υπάρχουν και δύο που κάνουν καλή δουλεια με τους κατσαπλιαδες. Όσο μπορουν φυσικά γιατί δεν μπορούν να βρίσκονται παντου.
Δε διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες.
Τα λεφτά που θα βρεθούν για τη λειτουργία της θηροφυλακής είναι το θέμα.
¨Είπαμε ή 200.000 κυνηγούς θα έχουμε ή θα κάνουμε τις εισφορές 100 ευρώ.
Η ΚΣΕ ήδη έχει οικονομικό θέμα. Και λεφτόδεντρο δεν υπάρχει.
 
+1 για το ύφος και το ήθος της απάντησης.

Θα είμαι ψεύτης αν ισχυριστώ πως δεν συμφωνώ μαζί σου.
Θέλουμε όμως ακόμα δουλίτσα στα όσα θεωρούμε "δικά" μας και τα προστατεύουμε με την προσωπικότητά μας, και ατομικά και συλλογικά.
Χαιρομαι για την απαντηση σου.. Παντα ο διαλογος δινει θετικα αποτελεσματα...
 
Μα και με ΚΣΕ και με θηροφυλακή, πάλι στα πρόθυρα του "άντε γεια" βρισκόμαστε. Τι θα αλλάξει με το να υμνούμε τους διαπλεκόμενους θεσμούς με την αυτοκρατορική δομή τους, που άφησαν την κατάσταση να φτάσει ως εδώ; Το να επαναλαμβάνουμε με τελετουργική ευλάβεια τη δεδομένη κατάσταση, ώστε να την υποφέρουμε όσο γίνεται πιο ανώδυνα, δεν είναι και πολύ γόνιμο ούτε και προοδευτικό. Σε μια δημόσια συζήτηση, σημασία δεν έχει το πως είναι τα πράγματα, αλλά, το πως θα έπρεπε να είναι. Διαφορετικά, ας πληρώσουμε ακόμη μια χρονιά το νταβαντζιλίκι μας (ο καθένας το δικό του) και να κάνουμε την καύλα μας (ο καθένας τη δική του), μέχρι οι αντιπρόσωποί μας να μας πουλήσουνε (όλους μαζί) για τη δική τους σιγουριά.

Μου φαίνεται, η κυρίαρχη ρητορική, ακόμη κι εδώ μέσα, απορρέει από την παραίτηση και τη ματαίωση και όχι από το όραμα και την προοπτική. Εγώ είμαι ο ακραία απαισιόδοξος, άλλοι όμως φαίνεται να είναι οι πραγματικά παραδομένοι.

ΥΓ.
Το ερώτημά μου παραμένει: Άλλος εκτός των κυνηγών, συνεισφέρει οικονομικά στη θηροφυλακή;

η θηροφυλακή είναι αποκλειστικότητα της ΚΣΕ
 
Καλημέρα παιδιά.
Από πληροφορίες και από αυτά που γράφονται σε ομάδες στο f/b λένε ότι:
Η ΚΣΕ ζητά από την κυβέρνηση να πληρωθούν κανονικά οι άδειες(να μη χαριστεί τίποτα δηλαδή), και να ενισχυθεί στη συνέχεια, με επιχορήγηση από το πράσινο ταμείο, ώστε να μπορεί να πληρώσει τη θηροφυλακή.
Και επειδή η κυβέρνηση αντιδρά, κάνει και μια δεύτερη πρόταση, να αυξηθούν οι τακτικές εισφορές κατά 20 ευρώ ανά άδεια, πράγμα για το οποίο αντιδρά η κυβέρνηση.
Αναμένονται με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα των συσκέψεων.
 
Καλημέρα παιδιά.
Από πληροφορίες και από αυτά που γράφονται σε ομάδες στο f/b λένε ότι:
Η ΚΣΕ ζητά από την κυβέρνηση να πληρωθούν κανονικά οι άδειες(να μη χαριστεί τίποτα δηλαδή), και να ενισχυθεί στη συνέχεια, με επιχορήγηση από το πράσινο ταμείο, ώστε να μπορεί να πληρώσει τη θηροφυλακή.
Και επειδή η κυβέρνηση αντιδρά, κάνει και μια δεύτερη πρόταση, να αυξηθούν οι τακτικές εισφορές κατά 20 ευρώ ανά άδεια, πράγμα για το οποίο αντιδρά η κυβέρνηση.
Αναμένονται με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα των συσκέψεων.
ενδιαφέρον...
Κώστα αυτοι που τα γραφουν είναι κανονικά προφίλ ή είναι πχ "GiannisXanter"?
Πάντως εγω στην θέση τους θα ζητούσα το κρατος να μου πληρώσει διαφυγόντα κέρδη για μια 5ετια. Ευκολο να στηριχθεί από ενα επιτελείο με οικονομολογο και δικηγορο. Αλλά μάλλον δεν εχουμε τέτοια διάθεση ούτε υποστήριξη.
Για μένα είναι η τελεια ευκαιρια να ζητησεις και πάρεις πραγματα που πριν απο κάμποσο καιρο ακούγονταν αδιανόητα.
 
ενδιαφέρον...
Κώστα αυτοι που τα γραφουν είναι κανονικά προφίλ ή είναι πχ "GiannisXanter"?
Πάντως εγω στην θέση τους θα ζητούσα το κρατος να μου πληρώσει διαφυγόντα κέρδη για μια 5ετια. Ευκολο να στηριχθεί από ενα επιτελείο με οικονομολογο και δικηγορο. Αλλά μάλλον δεν εχουμε τέτοια διάθεση ούτε υποστήριξη.
Για μένα είναι η τελεια ευκαιρια να ζητησεις και πάρεις πραγματα που πριν απο κάμποσο καιρο ακούγονταν αδιανόητα.
μια χαρά αξιόπιστοι είναι
το έχω διασταυρώσει κιόλας
από το Νοέμβριο που κόπηκε το κυνήγι και ανακοινώθηκε η επέκταση των αδειών για την επόμενη χρονιά η ΚΣΕ κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα
γιατί αν επεκταθούν οι άδειες χωρίς να πληρωθούν οι συνδρομές προς τις κυνηγητικές οργανώσεις, αυτό θα σήμαινε και τον οικονομικό τους θάνατο
και επειδή η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι θα χαριστούν τα παράβολα, 18 ευρώ(έχει βγει το ΦΕΚ) και το κόστος της άδειας, οπότε θα πληρωθούν μόνο οι συνδρομές, τακτικές και έκτακτες, δεν τους αρκεί, γιατί οι ανεξάρτητοι θα ανανεώσουν άδεια με 10-15 ευρώ ενώ οι συνεργαζόμενοι με 90-100 ευρώ και σε αρκετέ περιπτώσεις και με παραπάνω, αν βάλουν μεγάλες έκτακτες εισφορές. Το γιατί δεν το θέλει η ΚΣΕ αυτό το σενάριο, είναι ευνόητο νομίζω.
Και έτσι προσπαθούν ή να μη χαριστεί τίποτα ή να πάρουν αύξηση στις τακτικές εισφορές.
Με αντάλλαγμα να μην αντιδράσουν σχεδόν καθόλου στο νομοσχέδιο για τις στειρώσεις κτλ.
 
Back
Top