Κυνηγετικοί Σύλλογοι

1) Υπάρχει ένα σενάριο από την κυβέρνηση, να μην πληρωθούν καθόλου άδειες φέτος, και να κυνηγήσουμε με τις περυσινές, στο οποίο αντιδρά η ΚΣΕ. Γιατί δε θα εισπράξει τίποτα για φέτος.

2) Υπάρχει ένα δεύτερο σενάριο, να μην πληρωθούν τα τέλη υπέρ του δημοσίου(τα παράβολα των 18 ευρώ για τα οποία έχει βγει ήδη ΦΕΚ και για το κόστος της άδειας που δεν έχει βγει ακόμα ΦΕΚ και αναμένεται), και να πληρωθούν μόνο οι εισφορές(τακτικές και έκτακτες) και η ασφάλεια. Και σε αυτό αντιδρά η ΚΣΕ γιατί έτσι θα ανανεώσουν την άδεια τους οι κυνηγοί που βγάζουν άδεια στο δασαρχείο μέσω ανεξάρτητων ΚΣ μόνο με 10-15ευρώ, ενώ όσοι βγάζουν άδεια μέσω συνεργαζόμενου ΚΣ θα πρέπει να πληρώσουν 90-100 ευρώ και σε κάποιους ΚΣ παραπάνω αν βάλουν μεγάλη έκτακτη εισφορά. Και σε αυτό το σενάριο αντιδρά η ΚΣΕ λόγω της μεγάλης διαφοράς τιμής.

3) Οπότε προτείνει στην κυβέρνηση να πάρει πίσω τα περί επέκτασης των αδειών και για τα τέλη του δημοσίου που χαρίζονται και να πληρωθούν κανονικά οι άδειες, πράγμα στο οποίο αντιδρά η κυβέρνηση για ευνόητους λόγους.

4) Υπάρχει επίσης πληροφορία ότι η ΚΣΕ ζητά αύξηση των τακτικών εισφορών για να αντιμετωπίσει την οικονομική δυσπραγία στην οποία βρίσκεται.

5) Για όλα αυτά παρέχει την απουσία της από τις διαμαρτυρίες για το νομοσχέδιο για τις στειρώσεις. Ότι δε θα αντιδράσει κτλ.

Γνώμη μου είναι ότι θα επικρατήσει το Νο 2.
Όσο για το νομοσχέδιο θα δούμε πως θα περάσει. Αλλά και να περάσει δεν μπορεί να εφαρμοστεί με αυτά που λέει.
 
Να ρωτήσω κάτι αδαές, τους έμπειρους του φόρουμ;
Οι ανεξάρτητοι κυνηγετικοί σύλλογοι υπάρχουν; Υφίστανται;
Κι αν υφίστανται, που είναι; που βρίσκονται; πως θα μάθω γι αυτούς και πως θα τους ανακαλύψω, που είμαι πρωτάρης/αρχάριος/τρυφερό πόδι/νουμπάς και δεν ξέρω που να τους βρω; ...γιατί στο γκούγκλ δεν βγάζει πληροφορίες-τηλέφωνο από κανένα σύλλογο, λες και είναι φαντάσματα, λες και έχουν μπαναριστεί απ' το ίντερνετ....
Επίσης, εντύπωση μεγάλη μου έχει κάνει πως, όταν ξανάγινε παρόμοια ερώτηση στο φόρουμ από άλλο μέλος (πριν 2 βδομάδες, αν θυμάμαι καλά), προσπεράστηκε και δεν απαντήθηκε από κανέναν... :(
Πήγα και στο δασαρχείο να ρωτήσω, αλλά έπιναν τσίπουρα και τους ενόχλησα και μου είπαν να ξαναπάω όταν ανοίξει το κυνήγι. Τι στο καλό γίνεται με αυτούς τους ανεξάρτητους συλλόγους; Ομερτά;;;

Δεν έχω ψάξει ακόμα στο dark web... Λες να; Θα αρχίζω να πιστεύω στις συνωμοσίες! :cool:o_O.think.
 
1) Υπάρχει ένα σενάριο από την κυβέρνηση, να μην πληρωθούν καθόλου άδειες φέτος, και να κυνηγήσουμε με τις περυσινές, στο οποίο αντιδρά η ΚΣΕ. Γιατί δε θα εισπράξει τίποτα για φέτος.

2) Υπάρχει ένα δεύτερο σενάριο, να μην πληρωθούν τα τέλη υπέρ του δημοσίου(τα παράβολα των 18 ευρώ για τα οποία έχει βγει ήδη ΦΕΚ και για το κόστος της άδειας που δεν έχει βγει ακόμα ΦΕΚ και αναμένεται), και να πληρωθούν μόνο οι εισφορές(τακτικές και έκτακτες) και η ασφάλεια. Και σε αυτό αντιδρά η ΚΣΕ γιατί έτσι θα ανανεώσουν την άδεια τους οι κυνηγοί που βγάζουν άδεια στο δασαρχείο μέσω ανεξάρτητων ΚΣ μόνο με 10-15ευρώ, ενώ όσοι βγάζουν άδεια μέσω συνεργαζόμενου ΚΣ θα πρέπει να πληρώσουν 90-100 ευρώ και σε κάποιους ΚΣ παραπάνω αν βάλουν μεγάλη έκτακτη εισφορά. Και σε αυτό το σενάριο αντιδρά η ΚΣΕ λόγω της μεγάλης διαφοράς τιμής.

3) Οπότε προτείνει στην κυβέρνηση να πάρει πίσω τα περί επέκτασης των αδειών και για τα τέλη του δημοσίου που χαρίζονται και να πληρωθούν κανονικά οι άδειες, πράγμα στο οποίο αντιδρά η κυβέρνηση για ευνόητους λόγους.

4) Υπάρχει επίσης πληροφορία ότι η ΚΣΕ ζητά αύξηση των τακτικών εισφορών για να αντιμετωπίσει την οικονομική δυσπραγία στην οποία βρίσκεται.

5) Για όλα αυτά παρέχει την απουσία της από τις διαμαρτυρίες για το νομοσχέδιο για τις στειρώσεις. Ότι δε θα αντιδράσει κτλ.

Γνώμη μου είναι ότι θα επικρατήσει το Νο 2.
Όσο για το νομοσχέδιο θα δούμε πως θα περάσει. Αλλά και να περάσει δεν μπορεί να εφαρμοστεί με αυτά που λέει.
Ερωτήματα που μου γεννήθηκαν
1. Γιατί η ΚΣΕ δεν μπήκε στις πληττόμενες επιχειρήσεις ώστε να λαμβάνει από το κρατος τα αντιστοιχα? ( Το οτι ειναι ετετοχρονισμενα δεν παιζει ρόλο)
2. Που είναι αυτοί οι ανεξάρτητοι σύλλογοι? Δεν εχω δει παρουσία τους πουθενά.
3. Ας κυνηγήσουμε και μια χρονιά χωρίς θηροφυλακή. Τον έλεγχο ας τον αναλάβουν οι δασικοί. Οι θηροφύλακες μπορούν να πανε στο ταμειο ανεργίας για ένα χρόνο και να επανέλθουν.
4. Δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι στην πιάτσα το φτηνότερο είναι το καλύτερο?
5. Αυτο λέγετε συναλλαγή που εξυπηρετεί συμφέροντα βραχυπρόθεσμα. Κοντοφθαλμη διοικηση δηλαδή.
Μάλλον στην ΚΣΕ δεν γίνεται να έχουμε ενα κυνηγό εκλεγμένο με διαδικασίες. Ίσως χρειάζεται ένας κανονικός CEO που θα ξέρει να πετυχαίνει στόχους.
 
Να ρωτήσω κάτι αδαές, τους έμπειρους του φόρουμ;
Οι ανεξάρτητοι κυνηγετικοί σύλλογοι υπάρχουν; Υφίστανται;
Κι αν υφίστανται, που είναι; που βρίσκονται; πως θα μάθω γι αυτούς και πως θα τους ανακαλύψω, που είμαι πρωτάρης/αρχάριος/τρυφερό πόδι/νουμπάς και δεν ξέρω που να τους βρω; ...γιατί στο γκούγκλ δεν βγάζει πληροφορίες-τηλέφωνο από κανένα σύλλογο, λες και είναι φαντάσματα, λες και έχουν μπαναριστεί απ' το ίντερνετ....
Επίσης, εντύπωση μεγάλη μου έχει κάνει πως, όταν ξανάγινε παρόμοια ερώτηση στο φόρουμ από άλλο μέλος (πριν 2 βδομάδες, αν θυμάμαι καλά), προσπεράστηκε και δεν απαντήθηκε από κανέναν... :(
Πήγα και στο δασαρχείο να ρωτήσω, αλλά έπιναν τσίπουρα και τους ενόχλησα και μου είπαν να ξαναπάω όταν ανοίξει το κυνήγι. Τι στο καλό γίνεται με αυτούς τους ανεξάρτητους συλλόγους; Ομερτά;;;

Δεν έχω ψάξει ακόμα στο dark web... Λες να; Θα αρχίζω να πιστεύω στις συνωμοσίες! :cool:o_O.think.

Νέα διοίκηση για την Ομοσπονδία Ανεξάρτητων Κυνηγετικών Συλλόγων…​

https://kynoclub.gr/2019/05/20/νέα-διοίκηση-για-την-ομοσπονδία-ανεξά/
 
Να ρωτήσω κάτι αδαές, τους έμπειρους του φόρουμ;
Οι ανεξάρτητοι κυνηγετικοί σύλλογοι υπάρχουν; Υφίστανται;
Κι αν υφίστανται, που είναι; που βρίσκονται; πως θα μάθω γι αυτούς και πως θα τους ανακαλύψω, που είμαι πρωτάρης/αρχάριος/τρυφερό πόδι/νουμπάς και δεν ξέρω που να τους βρω; ...γιατί στο γκούγκλ δεν βγάζει πληροφορίες-τηλέφωνο από κανένα σύλλογο, λες και είναι φαντάσματα, λες και έχουν μπαναριστεί απ' το ίντερνετ....
Επίσης, εντύπωση μεγάλη μου έχει κάνει πως, όταν ξανάγινε παρόμοια ερώτηση στο φόρουμ από άλλο μέλος (πριν 2 βδομάδες, αν θυμάμαι καλά), προσπεράστηκε και δεν απαντήθηκε από κανέναν... :(
Πήγα και στο δασαρχείο να ρωτήσω, αλλά έπιναν τσίπουρα και τους ενόχλησα και μου είπαν να ξαναπάω όταν ανοίξει το κυνήγι. Τι στο καλό γίνεται με αυτούς τους ανεξάρτητους συλλόγους; Ομερτά;;;

Δεν έχω ψάξει ακόμα στο dark web... Λες να; Θα αρχίζω να πιστεύω στις συνωμοσίες! :cool:o_O.think.
Από ποια περιοχή είσαι? Γιατί ανεξάρτητοι κσ δεν υπάρχουν παντού.
Το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει ανεξάρτητος ΚΣ στην περιοχή σου.
Απάντησα στο προηγούμενο ερώτημα συναδέλφου με προσωπικό μήνυμα.
Μπορώ να τα δημοσιεύσω κι εδώ. Και έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς.
Και μπορώ να λύσω και όποιες απορίες έχει κάποιος.
Από το 2014 βγάζω άδεια μέσω ανεξάρτητου ΚΣ και ξέρω όλες τις διαδικασίες.
 
Ερωτήματα που μου γεννήθηκαν
1. Γιατί η ΚΣΕ δεν μπήκε στις πληττόμενες επιχειρήσεις ώστε να λαμβάνει από το κρατος τα αντιστοιχα? ( Το οτι ειναι ετετοχρονισμενα δεν παιζει ρόλο)
Φυσικά και μπήκε το προσωπικό για 2 μήνες περίπου. Όσο για την ΚΣΕ δεν είναι επιχείρηση.
2. Που είναι αυτοί οι ανεξάρτητοι σύλλογοι? Δεν εχω δει παρουσία τους πουθενά.

Νέα διοίκηση για την Ομοσπονδία Ανεξάρτητων Κυνηγετικών Συλλόγων…​

https://kynoclub.gr/2017/12/24/αυξάνονται-και-πληθύνονται-οι-ανεξάρ/
3. Ας κυνηγήσουμε και μια χρονιά χωρίς θηροφυλακή. Τον έλεγχο ας τον αναλάβουν οι δασικοί. Οι θηροφύλακες μπορούν να πανε στο ταμειο ανεργίας για ένα χρόνο και να επανέλθουν.
Μα αυτό ακριβώς δε θέλει η ΚΣΕ. Αν της κόψεις τη θηροφυλακή κόβονται και τα φράγκα που διαχειρίζονται.
4. Δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι στην πιάτσα το φτηνότερο είναι το καλύτερο?
Δεν τους νοιάζει. Το οικονομικό τους πρόβλημα θέλουν να λύσουν.
5. Αυτο λέγετε συναλλαγή που εξυπηρετεί συμφέροντα βραχυπρόθεσμα. Κοντοφθαλμη διοικηση δηλαδή.
Δεν είναι η πρώτη φορά. Απλά τώρα δεν περνάει.
Μάλλον στην ΚΣΕ δεν γίνεται να έχουμε ενα κυνηγό εκλεγμένο με διαδικασίες. Ίσως χρειάζεται ένας κανονικός CEO που θα ξέρει να πετυχαίνει στόχους.
Με τα υπάρχοντα καταστατικά όχι.
 
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΘΗΡΑΣ ΣΤΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ

Για να εκδοθεί άδεια θήρας από το Δασαρχείο ο ενδιαφερόμενος κυνηγός πρέπει:

α) Να πληρώσει στην Τράπεζα της Ελλάδος(ΤτΕ) για Άδεια Θήρας, αρ. λογ. 26671/8, για το ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ, ανάλογα με την επιλογή του:

  • 68,50 € για ΤΟΠΙΚΗ ΑΔΕΙΑ
  • ή 88,50€ για ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΑΔΕΙΑ
  • ή 118,50€ για ΓΕΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ
β) Στο Δημόσιο Ταμείο (Εφορία) να κόψει ένα Διπλότυπο Είσπραξης Τύπου Α (παράβολο) 15,00€ στο ΚΑΕ 1229 και 3,00€ στο ΚΑΕ 1228, σύνολο 18,00€.

γ) Να γραφτεί σε κάποιο σύλλογο όπου θα κάνει ομαδική ασφάλεια αστικής ευθύνης κυνηγού και θα λάβει το απόκομμα ατομικής ασφάλισης που επισυνάπτεται στο βιβλιάριο θήρας.

Όλα τα παραπάνω(γραμμάτιο είσπραξης Τράπεζας της Ελλάδος, παράβολο εφορίας, ατομικό ασφαλιστήριο) μαζί με μια ΥΔ του Ν1599, για το ότι δεν έχει καταδικαστεί για παραβάσεις περί θήρας κτλ. (τυποποιημένο κείμενο), τα πάει αυτοπροσώπως στο Δασαρχείο ή στο Δασονομείο της περιοχής του, μαζί με φωτοτυπία της ταυτότητα του και της άδειας οπλοφορίας(ΑΚΚΟ) και την άδεια θήρας(μπλε ή άσπρο βιβλιαράκι). Εκεί θα κάνει μια αίτηση, και το Δασαρχείο είναι υποχρεωμένο μετά από όλα αυτά να του εκδώσει άδεια κυνηγιού.

Στην αίτηση επισυνάπτονται:

1) Ατομικό βιβλιάριο θήρας

2) Απόκομμα ατομικής ασφάλισης που επισυνάπτεται στο βιβλιάριο θήρας

3) Γραμμάτιο είσπραξης Τράπεζας της Ελλάδος 68,50€ ή 88,50€ ή 118,50€

4) Παράβολο εφορίας 18,00€

5) Υπεύθυνη Δήλωση Ν 1599

6) Βεβαίωση μέλους συλλόγου

7) Φωτοτυπία ταυτότητας

8) Φωτοτυπία άδειας οπλοφορίας

9) Σε περίπτωση που οι σελίδες του ατομικού βιβλιαρίου θήρας έχουν τελειώσει, χρειαζόμαστε καινούργιο βιβλιάριο και καταθέτουμε μαζί με τα παραπάνω και 2 πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας.

Στην αίτηση σημειώνουμε ότι:
  • Τα επισυναπτόμενα 1 και 2 επιστρέφονται
Και μετά από μερικές μέρες ξαναπάμε στο δασαρχείο και παίρνουμε το βιβλιαράκι για την άδεια θεωρημένο για τη νέα χρονιά.
 
Φυσικά και μπήκε το προσωπικό για 2 μήνες περίπου. Όσο για την ΚΣΕ δεν είναι επιχείρηση.

Νέα διοίκηση για την Ομοσπονδία Ανεξάρτητων Κυνηγετικών Συλλόγων…​

https://kynoclub.gr/2017/12/24/αυξάνονται-και-πληθύνονται-οι-ανεξάρ/

Μα αυτό ακριβώς δε θέλει η ΚΣΕ. Αν της κόψεις τη θηροφυλακή κόβονται και τα φράγκα που διαχειρίζονται.

Δεν τους νοιάζει. Το οικονομικό τους πρόβλημα θέλουν να λύσουν.

Δεν είναι η πρώτη φορά. Απλά τώρα δεν περνάει.

Με τα υπάρχοντα καταστατικά όχι.
Η κ.σ.ε ,καλα να παθει οχι σαν θεσμος αλλα τα ατομα που την (εχουν) ..παρτε τον π@@@@@ τωρα ποιος θα δωση 150€ και να εχει ανηκανους και κοματοσκυλα στο κεφαλι του οταν μπορι να την βγαλη με 20€...(εγω θα τα δωσο τα 150 στον συλλογο μου γιατι ηταν πολυ ενεργος τον χειμωνα.. αν καθοταν ουτε € δεν θα του εδηνα)
 
Last edited:
Η κ.σ.ε ,καλα να παθει οχι σαν θεσμος αλλα τα ατομα που την (εχουν) ..παρτε τον π@@@@@ τωρα ποιος θα δωση 150€ και να εχει ανηκανους και κοματοσκυλα στο κεφαλι του οταν μπορι να την βγαλη με 20€
μη βιάζεστε
εξαρτάται που είχατε βγάλει την άδεια σας πέρυσι
γιατί άλλα ποσά χαρίζονται στους συνεργαζόμενους και άλλα στους ανεξάρτητους
 
αυτό που μου την δίνει σε αυτούς είναι ότι έχουν βάλει πλώρη να γίνουν μόνιμοι δημοσιοι υπάλληλοι.
Αυτό είναι απλή οδοντόκρεμα...Κάτσε να βγεί το καταστατικό του ΚΕΚΑ και θα δεις αργοσχολους αστροναύτες.Με δασαρχείο μόνο και καλά οργανωμένες ΜΚΟ δεν θα αντέξει ούτε μια κυνηγετική περίοδο το σκηνικό.
 
αυτό που μου την δίνει σε αυτούς είναι ότι έχουν βάλει πλώρη να γίνουν μόνιμοι δημοσιοι υπάλληλοι.
το περιμένουν πάνω από 20 χρόνια
αλλά αν γίνουν Δ/Υ τότε η ΚΣΕ θα χάσει τα λεφτά που διαχειρίζεται
και για αυτό δεν το θέλει
 
χωρίς λεφτά πως θα υπάρχει η θηροφυλακή?
οικονομικό είναι το θέμα της ΚΣΕ
Παίδες... Πρώτος εγώ όταν βλέπω τον Καράφλα ανεβάζω πίεση 22 αλλά δεν τα μπερδεύω τα πράγματα.Αυτο το πράγμα που μας εκπροσωπεί και καλά θέλει ξηλωμα.Η Θηροφυλακη είναι τελείως διαφορετικό θέμα.Φτιαχτηκε και λειτουργεί για να καλύψει το κενό του σκελετωμενου δασαρχείου.Οτι σύλληψη,έλεγχος γίνεται, γίνεται από αυτά τα παιδιά.Εχουν στραβά,ναι!
Εδώ είμαστε να τα βελτιώσουμε.Το πρόβλημα μας αυτή την στιγμή είναι ο Ταβερνιάρης και τα παιδάκια του Facebook-youtube που βάζουν βούτυρο στο ψωμί των ΜΚΟ με τις παπαριές τους.Εαν ξεκινήσει κυνηγετική περίοδος μόνο με δασαρχείο δεν θα προλάβει να ολοκληρωθεί.Μην ξεχνάμε ότι αυτή η Καραφλη αποβολή έκανε το αποθεματικό του ταμείου δημόσιες σχέσεις, μελέτες και ομελετες και μας έχει σερβίρει την καυτή πατάτα τώρα.Αυτος πρέπει να εξαφανιστεί,όχι η Θηροφυλακη!!!
 
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά??? Αν κατάλαβα σωστά ....για να βγάλεις πχ γενική άδεια στο δασαρχειο θες 118+18 παράβολο εφορίας + ασφάλεια σωστά??
58,5+60=118,5 για άδεια
18 για παράβολα
5 για ασφάλεια
5 για συνδρομή στον ανεξάρτητο κσ
 
aν στης αρχερεσιες των συλλογων μαζευεται τρεις και ο κουκος αυτους θα εχουμε.
δεν εχουμε καταλαβη οτι το προβλημα πηγαζη αποτη βαση.
μέχρι 31/12/2021 έχουν ανασταλεί με υπουργική απόφαση
από τη νέα χρονιά ότι γίνει
 
Back
Top