Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το θέμα είναι αν η κυνηγετική δραστηριότητα μπορεί να συμβάλλει στην μετάδοση του ιού. Το ατομικό κυνήγι σίγουρα είναι τελείως ακίνδυνο, άρα οι κυνηγετικές οργανώσεις πρέπει να δραστηριοποιηθούν κ να ζητήσουν τα αυτονόητα..
 
Συνάδελφοι της Αθήνας και των αστικών κέντρων παρακαλώ πολύ να μην πέφτουμε στην παγίδα του διχασμού και του φθόνου.
Ούτε χαρακτηρισμούς, ούτε γενικεύσεις.
Όλοι μαζί το περνάμε αυτό. Όλοι όσοι είμαστε δηλαδή νόμιμοι τυπικά αλλά και νομιμόφρονες πρακτικά κυνηγοί.
Ανεξαρτήτου τόπου καταγωγής ή διαμονής.
Εντάξει ρε Bill μόνο ότι είμαστε τραμπούκοι και τοπικιστικές δεν μας είπαν εμείς στην επαρχία και ότι βλέπουμε τό παρονομο και άδικο για σωστό εεε θα το σηκώσω το γάντι, και στο κάτω κάτω μπορούμε και μένουμε.
 
Ασφαλώς και δεν υπάρχει πρόσθεση για κάνενα τσακωμό!

Όπως λοιπόν συμφωνούμε ότι η "ομάδα" δεν δούλεψε....τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα δουλέψει αν επιτρέψουν τους κυνηγούς να βγούν στο βουνό?

Πιστεύεις ότι οι γουρουνάδες θα σταματήσουν να μαζεύονται σε παρέες??? Πιστεύεις ότι οι παρέες που κυνηγούν λαγό...μπεκάτσα και τσίχλα θα σταματήσουν να υπάρχουν?

Μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια επειδή πάνε κάποιοι μόνοι τους για κυνήγι.....ότι όλοι οι κυνηγοί είναι μοναχικοί λύκοι στο βουνό!

Προσωπικά δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου. Όπως κρίνουμε αυτούς που έκαναν πάρτυ σε Αθήνα και Θεσσαλονική το ίδιο αυστηροί πρέπει να είμαστε και με τους κυνηγούς.

Στα Γιάννενα που βρέθηκα την προηγούμενη εβδομάδα....είδα δεκάδες ομάδες ανθρώπων που κυνηγούσαν γουρούνι καθώς και κατασκηνώσεις από φασσάδες.

Ομάδες των 5...των 10 ακόμα και των 15 ατόμων.

Οπότε ΟΚ....μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε...η αλήθεια είναι ότι το κυνήγι έχει και συνάθροιση (στο αυτοκίνητο) αλλά και παρέες.

Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη! Μπόρα είναι και θα περάσει!
Συμφωνώ απόλυτα και πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας πάντα υπήρχε το ενδεχόμενο lockdown.
Νομίζω πως όλοι μας είμαστε φορτισμένοι μιας και ξέρουμε πλέον τη γλύκα. Όσο αφορά τα "καμάρια" μας (ΚΣΕ) δεν τρέφω αυταπάτες..... Ας κάνουμε λοιπόν υπομονή και ας είμαστε προσεκτικοί και σε τρεις βδομάδες τα λέμε υγιείς από τους λογκους. Ας ελπίσουμε ότι θα είναι η τελευταία αναποδια που μας ήρθε. Πάντα αισιόδοξος Κωνσταντίνος Ωρωπός για τους γνωστούς Κ.Ιfgr2.exciting.
 
Συγγνώμη αλλά γιατί τόση απελπισία ; Αν καταφέρουμε και φτάσουμε στον κυνηγότοπο , τουλάχιστον οι ντόπιοι θα μπορούν , με κωδικό 6 δεν μπορούμε να κυνηγήσουμε ; Καινούργιος στο site , σχετικά νέος κυνηγός και τιμή μου που συμμετέχω στο forum .
 
kynigi-lockdown_large.webp

ΚΥΝΗΓΙ - LOCKDOWN: Έκτακτη Συνέντευξη Τύπου Από Τον Πρόεδρο Της Κ.Σ.Ε. Κ. Γ. Αραμπατζή Την Παρασκευή 6/11​




Σε έκτακτη συνέντευξη τύπου, ο πρόεδρος της Κ.Σ.Ε. Γιώργος Αραμπατζής, θα ανακοινώσει όλα τα νέα δεδομένα γύρω από την κυνηγετική δραστηριότητα για το διάστημα 7/11 - 30/11, στο οποίο μπαίνει σε καθεστώς LOCKDOWN ολόκληρη η χώρα!

Μείνετε συντονισμένοι στο kynigesia.gr και μάθετε πρώτοι όλες τις εξελίξεις γύρω από το κυνήγι!


.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
έχουν πλάκα...
Τώρα που το lock ηρθε και στην υπόλοιπη Ελλάδα τσουπ να δουμε τι θα κάνουμε να ενημερώσουμε κτλ κτλ
Εμεις εδώ στην ακριτική Θεσσαλονίκη και στας Σέρρας είμαστε lock από την Δευτέρα και ουσιαστικά δεν επιτρέπεται η ενασχόληση με το κυνήγι γιατί δεν ανήκει σε αυτά που επιτρέπονται... ούτε κωδικό εχει να στείλουμε στο 13033. Ο Συλλογος σημερα μου είπε οτι μπορεί να εχω θεμα εαν παω για κυνήγι, οπότε εγώ τους απάντησα ότι εαν θα πάω θα αναλάβω πλήρως την ευθύνη και δεν θα ζητήσω από κανένα τίποτα.
αυταααα......
 
Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, αυτοι που την πληρωνουν σε ποσοστο 80%+ ειναι οσοι μενουν στις μεγαλες πολεις. Ειναι αυτοι που στο ιδιο ποσοστο βγαζουν αδειες, ειναι αυτοι που βαζουν το χερι στην τσεπη για να μπορουν να ασκησουν αυτο που θελουν. Δυστυχως, στην επαρχια, οι περισσοτεροι κυνηγουν χωρις αδεια, ειναι αυτοι που δημιουργουν τα προβληματα στους "ξενους" κυνηγους, ειναι αυτοι που βριζουν και λοιδωρουν τα Κυν. Οργανα κλπ... Αλλωστε οι λαθροθηρες που συλλαμβανονται, ειναι κατοικοι των αστικων πολεων???
Δυστυχως ολοι θα ζοριστουμε αγαπητοι συναδελφοι.. Το κυνηγι ειναι το λιγοτερο κακο...
Εχουν να δουνε πολλα τα ματια μας ακομα... Κουραγιο και υπομονη λοιπον..
Τις άλλο θα δουν τα μάτια μου σημερα. Επαρχιώτες=λαθροθηρες. Τι λες άνθρωπε μου?????? Και στο κυνήγι ελίτ και πλέμπα??? Θερμά συγχαρητήρια για το σκεπτικό σας μερικοι. Παρτακιδες απαιδευτοι ο ένας , λαθροθήρες επαρχιώτες ο αλλος. Για ψάξε λοιπόν να δεις μάστορα που ξερεις και τα κυνηγετικα οργανα πόσους κράχτες έχουν κατασχέσει φέτος από ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ. Πέρισυ στην Στενή τσίμπησαν δύο παρταλια με κραχτη που ηταν ΑΘΗΝΑΙΟΙ. Εχουμε και εμεις τα μπουμπουκια μας αλλα δεν ειστε ολοι αγιοι εκει μεσα φιλτατε. Δεν έχω τίποτα με τον ξένο κόσμο που έρχεται στον τόπο μου να κυνηγησει. Αλλά αυτό που έγραψες είναι κατάπτυστο και πρέπει να το πάρεις πισω αγαπητέ νομιμε κυνηγε της μεγαλουπολεως.
 
Εντάξει ρε Bill μόνο ότι είμαστε τραμπούκοι και τοπικιστικές δεν μας είπαν εμείς στην επαρχία και ότι βλέπουμε τό παρονομο και άδικο για σωστό εεε θα το σηκώσω το γάντι, και στο κάτω κάτω μπορούμε και μένουμε.
Ρε συ λαθροθήρες που κυνηγάμε χωρίς άδεια μας λέει ο άλλος και δεν θα απαντησω? Όχι μόνο σηκώνω το γάντι αλλά το πετάω και πισω. Λες και τους πείραξε κανένας τόσα χρόνια που έρχονται στον τόπο μας. Τοσο χολη πια????
 
Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, αυτοι που την πληρωνουν σε ποσοστο 80%+ ειναι οσοι μενουν στις μεγαλες πολεις. Ειναι αυτοι που στο ιδιο ποσοστο βγαζουν αδειες, ειναι αυτοι που βαζουν το χερι στην τσεπη για να μπορουν να ασκησουν αυτο που θελουν. Δυστυχως, στην επαρχια, οι περισσοτεροι κυνηγουν χωρις αδεια, ειναι αυτοι που δημιουργουν τα προβληματα στους "ξενους" κυνηγους, ειναι αυτοι που βριζουν και λοιδωρουν τα Κυν. Οργανα κλπ... Αλλωστε οι λαθροθηρες που συλλαμβανονται, ειναι κατοικοι των αστικων πολεων???
Δυστυχως ολοι θα ζοριστουμε αγαπητοι συναδελφοι.. Το κυνηγι ειναι το λιγοτερο κακο...
Εχουν να δουνε πολλα τα ματια μας ακομα... Κουραγιο και υπομονη λοιπον..
ΜΠΡΑΒΟ σας , βλεπω μονο επαρχιωτες κανατε like στα αναγραφομενα του παραπανω εκτος εαν κανετε like χωρις να διαβαζεται, ελεοςςςςςςςςςςς
 
ΜΠΡΑΒΟ σας , βλεπω μονο επαρχιωτες κανατε like στα αναγραφομενα του παραπανω εκτος εαν κανετε like χωρις να διαβαζεται, ελεοςςςςςςςςςςς
Μας φτύνει η ελίτ αδερφέ και νομίζουμε μας ρίχνουν μύρο!!!! Και κανένας δεν του απαντάει!
 

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, αυτοι που την πληρωνουν σε ποσοστο 80%+ ειναι οσοι μενουν στις μεγαλες πολεις. Ειναι αυτοι που στο ιδιο ποσοστο βγαζουν αδειες, ειναι αυτοι που βαζουν το χερι στην τσεπη για να μπορουν να ασκησουν αυτο που θελουν. Δυστυχως, στην επαρχια, οι περισσοτεροι κυνηγουν χωρις αδεια, ειναι αυτοι που δημιουργουν τα προβληματα στους "ξενους" κυνηγους, ειναι αυτοι που βριζουν και λοιδωρουν τα Κυν. Οργανα κλπ... Αλλωστε οι λαθροθηρες που συλλαμβανονται, ειναι κατοικοι των αστικων πολεων???
Δυστυχως ολοι θα ζοριστουμε αγαπητοι συναδελφοι.. Το κυνηγι ειναι το λιγοτερο κακο...
Εχουν να δουνε πολλα τα ματια μας ακομα... Κουραγιο και υπομονη λοιπον..
Έχεις δίκιο...εμάς εδώ επαρχία πού έχουν έρθει οι Αθηναίοι και κατασκήνωσαν (και πιθανών παρανόμως,από ότι έμαθα έχει απαγορευτεί, τούς έψαχνε και η ασφάλεια σε κάποια καρτερια)2 βδομάδες και βάλε έχουν πιάσει τα καλύτερα καρτερια, τουφεκανε τα πουλιά πού έρχονται να σε καβαλήσουν , έχουν γεμίσει φαναράκια όλα τα καρτερια.ε ΝΑΙ πιστεύω λογικό είναι οι ντόπιοι να τζινανε, αλλά συνήθως δεν είναι οι ντόπιοι γιατί σε μεγάλο ποσοστό κυνηγάνε γουρούνια,. είναι άλλοι πού τζινανε πού έχουν κάνει πολλά χιλιόμετρα από μακριά...
Πρέπει ο καθένας να μπορεί να κρίνει σωστά, και να βλέπει καθαρά..
Τώρα οι λαθροθηρες από όπου καί νά είναι είναι κατακριτεοι από όλους.
 
Παιδιά και εγώ επαρχιωτης είμαι και αυτό που είπε ο συνάδελφος ήταν και βαρύ και λάθος αλλά τα λάθη είναι ανθρώπινα ας ηρεμήσουμε είναι και η κατάσταση μυστήρια και βγάζουμε όλοι νεύρα μην φαγωθουμε μεταξύ μας
Φιλικά προς όλους
 
Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, αυτοι που την πληρωνουν σε ποσοστο 80%+ ειναι οσοι μενουν στις μεγαλες πολεις. Ειναι αυτοι που στο ιδιο ποσοστο βγαζουν αδειες, ειναι αυτοι που βαζουν το χερι στην τσεπη για να μπορουν να ασκησουν αυτο που θελουν. Δυστυχως, στην επαρχια, οι περισσοτεροι κυνηγουν χωρις αδεια, ειναι αυτοι που δημιουργουν τα προβληματα στους "ξενους" κυνηγους, ειναι αυτοι που βριζουν και λοιδωρουν τα Κυν. Οργανα κλπ... Αλλωστε οι λαθροθηρες που συλλαμβανονται, ειναι κατοικοι των αστικων πολεων???
Δυστυχως ολοι θα ζοριστουμε αγαπητοι συναδελφοι.. Το κυνηγι ειναι το λιγοτερο κακο...
Εχουν να δουνε πολλα τα ματια μας ακομα... Κουραγιο και υπομονη λοιπον..
Τις άλλο θα δουν τα μάτια μου σημερα. Επαρχιώτες=λαθροθηρες. Τι λες άνθρωπε μου?????? Και στο κυνήγι ελίτ και πλέμπα??? Θερμά συγχαρητήρια για το σκεπτικό σας μερικοι. Παρτακιδες απαιδευτοι ο ένας , λαθροθήρες επαρχιώτες ο αλλος. Για ψάξε λοιπόν να δεις μάστορα που ξερεις και τα κυνηγετικα οργανα πόσους κράχτες έχουν κατασχέσει φέτος από ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ. Πέρισυ στην Στενή τσίμπησαν δύο παρταλια με κραχτη που ηταν ΑΘΗΝΑΙΟΙ. Εχουμε και εμεις τα μπουμπουκια μας αλλα δεν ειστε ολοι αγιοι εκει μεσα φιλτατε. Δεν έχω τίποτα με τον ξένο κόσμο που έρχεται στον τόπο μου να κυνηγησει. Αλλά αυτό που έγραψες είναι κατάπτυστο και πρέπει να το πάρεις πισω αγαπητέ νομιμε κυνηγε της μεγαλουπολεως.
Έχει και τα δίκια του ο συνάδελφος φίλος,συνάδελφε dimdre αλλά μπορεί να μην τα διατύπωσε ορθά.Η μάστιγα λαθροθηρίας δεν αφορά μόνο τους κράχτες.Ειμαι από επαρχία γνωρίζεις τι γίνεται μήπως με το παράνομο κυνήγι το βράδυ λαγού αγριογουρουνου στην επαρχια,η φεύγουν η αστοί για να κάνουν 200χλμ να στήσουν παγανα.Μηπως γνωρίζεις κάνα άστο να πηγαίνει για απριλιατικα τρυγόνια? Η φεύγει κάνεις αστός να στεισει ξωβεργες βραδιάτικα.Ολοι αυτοί που δεν είναι κυνηγοί είναι λαθροθήρες ευνοούνται από τις ιδιαιτερότητες του τοπου τους από την μορφολογία του εδάφους που γνωρίζουν άριστα,και αν θέλεις και από τις γνωριμίες και διασυνδέσεις που έχουν.Οταν πχ στην Μάνη φέτος ήταν ένας θυροφυλακας για να καλύψει μισό νομό τι να πρωτοκανει,σε απόσταση 50 χλμ έπαιζαν 10 κράχτες ορτυκιου φυλασομενοι από άτομα, που σε πληροφορώ ήταν όλοι από ντόπιους.Δεν σου λέω ότι οι αστοί είναι όλοι νομοταγείς αλλά άντε να βρεις κανένα βαρεμενο με κάνα κραχτη που και που.
 
Ασφαλώς και δεν υπάρχει πρόσθεση για κάνενα τσακωμό!

Όπως λοιπόν συμφωνούμε ότι η "ομάδα" δεν δούλεψε....τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα δουλέψει αν επιτρέψουν τους κυνηγούς να βγούν στο βουνό?

Πιστεύεις ότι οι γουρουνάδες θα σταματήσουν να μαζεύονται σε παρέες??? Πιστεύεις ότι οι παρέες που κυνηγούν λαγό...μπεκάτσα και τσίχλα θα σταματήσουν να υπάρχουν?

Μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια επειδή πάνε κάποιοι μόνοι τους για κυνήγι.....ότι όλοι οι κυνηγοί είναι μοναχικοί λύκοι στο βουνό!

Προσωπικά δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου. Όπως κρίνουμε αυτούς που έκαναν πάρτυ σε Αθήνα και Θεσσαλονική το ίδιο αυστηροί πρέπει να είμαστε και με τους κυνηγούς.

Στα Γιάννενα που βρέθηκα την προηγούμενη εβδομάδα....είδα δεκάδες ομάδες ανθρώπων που κυνηγούσαν γουρούνι καθώς και κατασκηνώσεις από φασσάδες.

Ομάδες των 5...των 10 ακόμα και των 15 ατόμων.

Οπότε ΟΚ....μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε...η αλήθεια είναι ότι το κυνήγι έχει και συνάθροιση (στο αυτοκίνητο) αλλά και παρέες.

Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη! Μπόρα είναι και θα περάσει!
Εφόσον στο παιχνίδι τού lockdown μπαίνει καί η αστυνομία,θα μπορεί να γίνεται φαινομενικά κάποιος έλεγχος για την τήρηση κάποιων μέτρων
 
Η διαφορά ενόςαστού λαθροθηρα και ενός επαρχιωτη λαθροθηρα είναι ότι ο αστός έχει λιγότερες ευκαιρίες για λαθροθηρία ενώ ο επαρχιωτης περισσότερες
Από την στιγμή όμως που όταν τους δίνεται η ευκαιρία το κάνουν είτε λίγο είτε πολύ τα ίδια σκατα είναι και εδώ τελειώνει η συζήτηση πιστεύω
Δεν έχει να κάνει από το που είσαι αλλά από το πως σκέφτεσαι
 
Ειρήνη ημίν τέκνα μου.
Δείτε και τα θετικά.
Θα κοιμόμαστε λίγο περισσότερο το πρωί και θα γράφουμε στο hunterslife.

Για το ματς επαρχία πρωτεύουσα σημειώνω Χ.
Η βλακεία δεν έχει προτίμηση σε τόπο μόνιμης κατοικίας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top