Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για το κυνηγι που πας μονος σου ειναι κοροιδια να μην μπορεις να μετακινηθεις,DIM φιλε μου δικιο εχεις και συ οπως το λες,και εγω μην νομιζεις απο την ανοιξη μαζευω ψιλα σε ενα κουτι και ετσι βγαζω την αδεια καθε χρονο,οι υποχρεωσεις ειναι πολλες για ολους και η αδεια οντως ειναι ενα αξιοσεβαστο ποσο!
 
Καλημέρα σε όλους!

Διαβάζω αριστερά και δεξιά τα μπινελίκια αλλά και την απoγοήτευση απέναντι στην ΚΣΕ και πιο συγκεκρίμενα για τον προέδρο της.

Δεν θέλω να σταθώ στο αν ειναι δικαιολογημένα ή όχι...γιατί ο καθένας έχει την απόψη του. Θέλω λοιπόν να μοιραστώ και εγώ μαζί σας την δική μου άποψη.

Όταν η ΚΣΕ έκανε τις συζητήσεις με τον Άδωνη.....με σκοπό να πάρει κάποιες δεσμέυσεις για το κυνήγι....η χώρα μας μόλις είχε βγεί από το 1ο κύμα την πανδημίας...μετρώντας καθημερινά 20 με 30 νέα περιστατικά....1 με 2 θανάτους μέρα παρα μέρα....και τις ΜΕΘ σχεδόν άδειες.

Που βρισκόμαστε τώρα?

Στα 2.500 νέα περιστατικά.....ανα ημέρα....στους 18+ θανάτους ανα ημέρα και στις ΜΕΘ σχεδόν γεμάτες.

Κρινω λοιπόν ότι ούτε η ΚΣΕ είχε σκοπό να κοροιδέψει.....ούτε ο Υπουργός ήξερε ότι θα φτάναμε σε τέτοιο σημείο.

Προσωπικά έυχομαι να μην κρατήσει πολύ το νέο καθολικό Lockdown και να προλάβουμε την συνέχεια της σεζόν...

Καλή δύναμη και κουράγιο σε όλους μας!
 
Last edited:
Καλημέρα και εγώ τό ίδιο λέω γιατί όταν τά πήραν δεν μας έλεγαν ότι με δικιά μας ευθύνη η έκδοση αλλά χρήμα είναι αυτό πώς θα σε κορόιδευαν ριξανε τό τυράκι τότε για τους ψαράδες και εμείς τσιμπησαμε ότι και για μας θα ισχύσει τό ίδιο αλλά είναι μόνο για είσπραξη τπτ άλλο άντε να δούμε πού θα φτάσει αυτή η κοροϊδία.
 
Αν και δεν θέλω να προτρεξω θα προτρεξω
Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από μάχη η Ομοσπονδία δεν κατάφερε να εξαιρεθεί το κυνήγι από την απαγόρευση όλοι λυπούνται που δώσαμε λεφτά για την άδεια πολύ από εμάς φτύνοντας αίμα αλλά οι κυνηγοί με αίσθημα ευθύνης θα βοηθήσουμε στην μη εξάπλωση της νόσου πειθαρχοντας
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά το παρελθόν αυτό δείχνει η κοροϊδία πάει σύννεφο διαχρονικά και δεν πρόλαβα ούτε να πιάσω το όπλο όχι να πάω και για κυνήγι
Εγώ βλέπω απαγόρευση κυνηγίου στα πρότυπα της Γαλλίας...
 
Ούτε τον Αδωνη πίστεψα, ούτε φυσικά την ΚΣΕ, την οποία θεωρώ τελείως διακοσμητική, δεν ασχολουμε βεβαια με τα συνδικαλιστικα και δεν ξέρω αν έχει λόγο ύπαρξης καν... Εγώ πήρα τα ρίσκα μου τα οποία γνώριζα και έβγαλα άδεια... Από εκεί και πέρα δεν τους κατηγορώ, γιατί πολύ απλά για μένα δεν υπάρχουν...
 
Αν και δεν θέλω να προτρεξω θα προτρεξω
Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από μάχη η Ομοσπονδία δεν κατάφερε να εξαιρεθεί το κυνήγι από την απαγόρευση όλοι λυπούνται που δώσαμε λεφτά για την άδεια πολύ από εμάς φτύνοντας αίμα αλλά οι κυνηγοί με αίσθημα ευθύνης θα βοηθήσουμε στην μη εξάπλωση της νόσου πειθαρχοντας
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά το παρελθόν αυτό δείχνει η κοροϊδία πάει σύννεφο διαχρονικά και δεν πρόλαβα ούτε να πιάσω το όπλο όχι να πάω και για κυνήγι
Αν γηνει αυτο η κ.σ....δεν θα εχει λογο υπαρξεις. ..πρεπει να παρετειθουν ολλοι τους να μπουν νεα αιματα ...
 
Ναι δεν υπάρχουν να συμφωνήσω αλλά σε εκπροσωπούν θέλεις δεν θέλεις το ότι τους αγνοούμε είναι προς συμφέρον τους γιατί δεν υπάρχει αντίλογος και κάτι άλλο ας με διορθώσει οποίος ξέρει είναι μισθωτοί στην ΚΣΕ ο νοων νοειτω.
 
Καλημέρα σε όλους!

Διαβάζω αριστερά και δεξιά τα μπινελίκια αλλά και την απoγοήτευση απέναντι στην ΚΣΕ και πιο συγκεκρίμενα για τον προέδρο της.

Δεν θέλω να σταθώ στο αν ειναι δικαιολογημένα ή όχι...γιατί ο καθένας έχει την απόψη του. Θέλω λοιπόν να μοιραστώ και εγώ μαζί σας την δική μου άποψη.

Όταν η ΚΣΕ έκανε τις συζητήσεις με τον Άδωνη.....με σκοπό να πάρει κάποιες δεσμέυσεις για το κυνήγι....η χώρα μας μόλις είχε βγεί από το 1ο κύμα την πανδημίας...μετρώντας καθημερινά 20 με 30 νέα περιστατικά....1 με 2 θανάτους μέρα παρα μέρα....και τις ΜΕΘ σχεδόν άδειες.

Που βρισκόμαστε τώρα?

Στα 2.500 νέα περιστατικά.....ανα ημέρα....στους 18+ θανάτους ανα ημέρα και στις ΜΕΘ σχεδόν γεμάτες.

Κρινω λοιπόν ότι ούτε η ΚΣΕ είχε σκοπό να κοροιδέψει.....ούτε ο Υπουργός ήξερε ότι θα φτάναμε σε τέτοιο σημείο.

Προσωπικά έυχομαι να μην κρατήσει πολύ το νέο καθολικό Lockdown και να προλάβουμε την συνέχεια της σεζόν...

Καλή δύναμη και κουράγιο σε όλους μας!
Συμφωνω με τα λεγομενα σου και υπερθεματιζω. Η ΚΣΕ και οι Ομοσπονδιες ολο αυτο το διαστημα απευθυνονται προς ολους τους αρμοδιους με υπευθυνοτητα και την αρμοζουσα σοβαροτητα.
Μη ξεχναμε ομως οτι ποσοι κλαδοι εργαζομενων πλητονται βαναυσα, ποσες οικογενειες θα βρεθουν στο χειλος της φτωχειας και αν κρατησει αυτο το πραγμα που θα βρεθουμε ολοι μας??????
Δεν εξαρταται λοιπον απο τους υπευθυνους για το κυνηγι στη χωρα μας η συνεχεια της ενασχολησης μας (κυνηγι). Αλλοι ειναι οι ρυθμιστες της ζωης μας.
Ας ελπισουμε λοιπον για το συντομο του πραγματος και ας ειμαστε ποιο σοβαροι για τα " αναθεματα" και τις "ευχες" που στελνουμε..
 
Παιδια τι ισχυει με τις απαγορευσεις ξερει κανεις;μονο με μυνημα η χαρτακι απο αυριο οπου παμε,αρα φανταζομαι κοβετε και το κυνηγι;
Από τη στιγμή που ισχύει μετακίνηση μονο με sms από το Σάββατο το πρωί κομμένο και το κυνήγι εκτός αν υπάρξει κάποια διευθέτηση που δεν το βλέπω και πολύ πιθανο
 
Από τη στιγμή που ισχύει μετακίνηση μονο με sms από το Σάββατο το πρωί κομμένο και το κυνήγι εκτός αν υπάρξει κάποια διευθέτηση που δεν το βλέπω και πολύ πιθανο
Δηλαδη η κ.σ και ο αδωνης μας κοροιδευαν που ελεγαν οτι το κυνηγι δεν θα εχει επιπτωσης
 
Έχει δικαίωμα ο λουλης που δεν έχει σηκώσει ποτέ τον κωλο του από τον καναπέ να πάει για περίπατο και τρέξιμο με ένα sms? Εχει. Εγώ και εσείς γιατί να στερηθούμε το δικαίωμα να κάνω τον περίπατο μου στον κάμπο με το νόμιμο κυνηγετικό μου οπλο και την θεωρημένη απο κρατικη υπηρεσία άδεια μου? Στον καμπο και στο βουνό , όχι στην παραλια της Θεσσαλονίκης μαζί με 2500 άλλους περιπατητές και.....αθλητες.
 
Last edited:
Χωρίς να θέλω να καταδικασω ούτε να αθωωσω την ΚΣ εάν η κυβέρνηση πει τέλος δεν πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια εδώ κλείνουν δουλειές στο κυνήγι θα κωλωσουν
Στο θέμα κοροϊδίας δεν χρειάζεται και πολύ κουβέντα μάς έχουν κοροϊδέψει διαχρονικά όλοι και για τα πάντα
 
Last edited:
Δηλαδη η κ.σ και ο αδωνης μας κοροιδευαν που ελεγαν οτι το κυνηγι δεν θα εχει επιπτωσης
Κύκλος επαφών της ΚΣΕ για εξαίρεση των κυνηγών από περιορισμούς μετακίνησης
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Με σύνεση και αίσθημα ευθύνης έναντι της δημόσιας υγείας και της υπόλοιπης κοινωνίας, η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος θα συνεχίσει από σήμερα κιόλας τον κύκλο επαφών της με τους αρμόδιους φορείς, ώστε να διευθετηθεί το ζήτημα που έχει προκύψει στην κοινότητα των κυνηγών, εξαιτίας των περιορισμών μετακινήσεων τις πρώτες πρωινές ώρες.
Αυτό είναι κάτι που η Συνομοσπονδία πράττει με συνέπεια από τον περασμένο Μάρτιο, όταν για πρώτη φορά επιβλήθηκαν από την Πολιτεία μέτρα για την αντιμετώπιση της διασποράς του κορωνοϊού.
Εδώ και μήνες, μία σειρά Υπουργών και παραγόντων του δημοσίου βίου ενημερώθηκαν έγκαιρα και αναλυτικά από την Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος, για τους λόγους που οι κυνηγοί θα πρέπει να εξαιρεθούν από πιθανές απαγορεύσεις μετακινήσεων και ενδεχόμενα τοπικά «λοκ ντάουν» (lockdown).
Το αποτέλεσμα ήταν το κυνήγι να ξεκινήσει κανονικά και χωρίς αστερίσκους στις 20 Αυγούστου, όπως έπρεπε και ήταν λογικό να γίνει…
Την προηγούμενη εβδομάδα, η ραγδαία επιδείνωση της επιδημιολογικής εικόνας της νόσου, οδήγησε την Πολιτεία στη λήψη νέων μέτρων και γενικευμένων απαγορεύσεων μετακίνησης, που συμπίπτουν με τις πρωινές ώρες κατά τις οποίες ο κόσμος των κυνηγών μετακινείται ή ταξιδεύει προς τους χώρους άσκησης του κυνηγιού.
Η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος έχει προγραμματίσει γι’ αυτήν την εβδομάδα έναν νέο κύκλο επαφών με τους αρμόδιους φορείς, ώστε και αυτή η «εμπλοκή» να διευθετηθεί με τρόπο που να εξυπηρετεί τους κυνηγούς, χωρίς βέβαια να διακυβεύεται η δημόσια υγεία.
Η θέση της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος θα είναι και πάλι σαφής έναντι όλων: οι κυνηγοί θα πρέπει να εξαιρεθούν από τους ωριαίους περιορισμούς μετακίνησης, τηρώντας φυσικά ένα πρωτόκολλο μέτρων ασφαλείας, κατά τη μετακίνησή τους προς τους τόπους άσκησης θήρας.
Άλλωστε, ο έλεγχος σκοπιμότητας μετακίνησης των πολιτών που ασκούν θήρα, είναι πολύ εύκολο να διαπιστώνεται από τις αστυνομικές Αρχές: το κυνήγι ασκείται αποκλειστικά και μόνο από πολίτες που διαθέτουν άδεια θήρας, η οποία είναι δημόσιο έγγραφο και εύκολο να επιδειχθεί σε κάθε έλεγχο.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΓΕΩΡΓ. ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ

Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΦΩΤ. ΤΡΑΚΑΚΗΣ
Αυτό είναι το τελευταίο ανακοινωθέν της κσε
 
Σίγουρα το κυνήγι είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει τους περισσότερους. Εμείς εδώ όμως είμαστε σε ένα κυνηγετικό φορουμ και είναι λογικό να συζητάμε για τις συνέπειες του lockdown στο κυνήγι. Δεδομένου λοιπόν ότι η βάση της συζήτησης είναι το κυνήγι μόνο, θεωρώ πως αν επικρατήσει η λογική το κυνήγι θα επιτρέπεται κανονικά χωρίς κανέναν περιορισμό πλην της μετακίνησης σε άλλους νομούς. Κάποιος κυνηγός που μπαίνει στο αυτοκίνητο του, μεταβαίνει στο βουνό και κυνηγάει πώς είναι δυνατόν να διασπείρει τον ιό;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top