Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπως εμεις χάνουμε το κυνήγι μας για 3 εβδομάδες....έτσι χάνουν και το ψάρεμα τους οι ψαράδες....οι μανιταροσυλλέκτες την μανιταρσυλλογή τους...κτλ κτλ.

Θα μου πειτε....εγώ πλήρωσα άδεια.....ναι ΟΚ!

Και οι 1000δες επιχειρηματιες πλήρωσαν εμπόρευμα που θα μείνει ένα μήνα στα αζήτητα...και άλλες τόσες χιλιάδες κόσμου που πρέπει να αναστείλουν κάθε δραστηριότητα έκαναν έξοδα....ή επένδυσαν χρήματα αυτήν την περίοδο....και βλέλπουν τώρα την οικονομία να παγώνει ακόμα μια φορά.

Είμαστε όλοι μαζί σε αυτό....και σε κάτι που συμφώνησα με τον ΠΘ είναι ότι πρέπει να λειτουργουύμε σαν ομάδα. Μόνο σαν ομάδα θα το ξεπεράσουμε...και θα πάρουμε πάλι τις ζωές μας πίσω!

Θλίβομαι....με όλους αυτούς που ψάχνουν να βρουν τρόπο να ξεγελάσουν το σύστημα για να βγούν για κυνήγι....και ακόμα περισσότερο με τους "μάγγες" που διατυμπανίζουν ότι θα βγουν για κυνήγι ο κόσμος να χαλάσει.

΄Τελικά αυτό το lockdown εν μέσω κυνηγετικής σεζόν....στα δικά μου μάτια ξεσκεπάζει όλους αυτούς του "παρτάκιδες' που συζητάμε και σε αυτό το φόρουμ.

Αυτοί είναι που θα κάτσουν μπροστά στο καρτέρι σου...και θα σου χαλάσουν το κυνήγι....είναι αυτοί που θα μπουν στο ίδιο χωράφι με εσένα για όρτυκία επειδή έτυχε να τουφεκίσεις.....είναι αυτοί που θα σου χαλάσουν το φασσοκάρτερο σου...κτλ κτλ.

Αυτοί είναι οι παρτάκιδες....που το μόνο που τους νοιάζει είναι να μην χαλάσει η ζαχαρένια τους....και ουδέποτε τους ενδιέφερε το κοινό καλό.

Όλα αυτά...τα γράφω εγώ που μένω σε περιοχή με κυνηγότοπο 5 λεπτά από το σπίτι μου....με καμία πρόθεση να βγώ για κυνήγι....όσο και να με στεναχωρεί ότι για 3 τουλάχιστον εβδομάδες δεν θα μπορέσω να είμαι εκεί που γουστάρω!

Καλό κουράγιο σε όλους....και καλή δύναμη!
 
Κρινω λοιπόν ότι ούτε η ΚΣΕ είχε σκοπό να κοροιδέψει.....ούτε ο Υπουργός ήξερε ότι θα φτάναμε σε τέτοιο σημείο.
Αλέξη η ΚΣΕ μπορεί να μην ήξερε αλλά οι κυβερνώντες λόγω απευθείας ενημέρωσης από τους αρμόδιους γιατρούς κάτι παραπάνω ήξεραν και σίγουρα περίμεναν αύξηση κρουσμάτων όχι τόσο μεγάλη ίσως αλλά περίμεναν
Θα μου πεις πια κυβέρνηση θα έλεγε βγάλτε άδεια αλλά μπορεί και να μην πάτε για κυνήγι ειδικά σε μια χρονιά που τα έσοδα λόγω πανδημίας έχουν πιάσει πάτο
Όταν λες να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε έχεις απόλυτο δίκιο αλλά οι πολιτικοί στην χώρα διαχρονικά μας έχουν δώσει το δικαίωμα δυστυχώς να μην τους πιστεύουμε έστω και αν λένε αλήθεια η εμπιστοσύνη έχει χαθεί
 
Όπως εμεις χάνουμε το κυνήγι μας για 3 εβδομάδες....έτσι χάνουν και το ψάρεμα τους οι ψαράδες....οι μανιταροσυλλέκτες την μανιταρσυλλογή τους...κτλ κτλ.

Θα μου πειτε....εγώ πλήρωσα άδεια.....ναι ΟΚ!

Και οι 1000δες επιχειρηματιες πλήρωσαν εμπόρευμα που θα μείνει ένα μήνα στα αζήτητα...και άλλες τόσες χιλιάδες κόσμου που πρέπει να αναστείλουν κάθε δραστηριότητα έκαναν έξοδα....ή επένδυσαν χρήματα αυτήν την περίοδο....και βλέλπουν τώρα την οικονομία να παγώνει ακόμα μια φορά.

Είμαστε όλοι μαζί σε αυτό....και σε κάτι που συμφώνησα με τον ΠΘ είναι ότι πρέπει να λειτουργουύμε σαν ομάδα. Μόνο σαν ομάδα θα το ξεπεράσουμε...και θα πάρουμε πάλι τις ζωές μας πίσω!

Θλίβομαι....με όλους αυτούς που ψάχνουν να βρουν τρόπο να ξεγελάσουν το σύστημα για να βγούν για κυνήγι....και ακόμα περισσότερο με τους "μάγγες" που διατυμπανίζουν ότι θα βγουν για κυνήγι ο κόσμος να χαλάσει.

΄Τελικά αυτό το lockdown εν μέσω κυνηγετικής σεζόν....στα δικά μου μάτια ξεσκεπάζει όλους αυτούς του "παρτάκιδες' που συζητάμε και σε αυτό το φόρουμ.

Αυτοί είναι που θα κάτσουν μπροστά στο καρτέρι σου...και θα σου χαλάσουν το κυνήγι....είναι αυτοί που θα μπουν στο ίδιο χωράφι με εσένα για όρτυκία επειδή έτυχε να τουφεκίσεις.....είναι αυτοί που θα σου χαλάσουν το φασσοκάρτερο σου...κτλ κτλ.

Αυτοί είναι οι παρτάκιδες....που το μόνο που τους νοιάζει είναι να μην χαλάσει η ζαχαρένια τους....και ουδέποτε τους ενδιέφερε το κοινό καλό.

Όλα αυτά...τα γράφω εγώ που μένω σε περιοχή με κυνηγότοπο 5 λεπτά από το σπίτι μου....με καμία πρόθεση να βγώ για κυνήγι....όσο και να με στεναχωρεί ότι για 3 τουλάχιστον εβδομάδες δεν θα μπορέσω να είμαι εκεί που γουστάρω!

Καλό κουράγιο σε όλους....και καλή δύναμη!
Μα για ποιό κοινό καλό ομιλείτε αγαπητέ ;
Μετά απ'αυτό το βέβαιον είναι ότι καταστρέφονται άπαξ και δια παντός χιλιάδες επιχειρηματίες - οικογένειες - ψυχές κλπ όσοι γλύτωσαν απο το 1 ο lockdown .Aυτό είναι το σίγουρο . Γιατί ;
Για να μήν κολλήσουν κορωνοιό ...
Απο τους επώνυμους που αυτόβουλα δήλωσαν ότι νόσησαν γνωρίζεις κάποιον να έφυγε ;
Γνωρίζεις άλλη θανατηφόρο ασθένεια -ιό που κατά 98 % οι φορείς είναι ασυμπτωματικοί ;
 
Απο τους επώνυμους που αυτόβουλα δήλωσαν ότι νόσησαν γνωρίζεις κάποιον να έφυγε ;
Γνωρίζεις άλλη θανατηφόρο ασθένεια -ιό που κατά 98 % οι φορείς είναι ασυμπτωματικοί ;

Καλησπέρα φίλε μου!

Αν και δεν θέλω να μπω σε τέτοια κουβέντα...γιατί δεν αφορά το φόρουμ....

Θα ήθελα μόνο να σου πώ..ότι εμένα δεν με απασχολεί η θνησιμότητα. Η θνησιμότητα είναι ένας δείκτης που δεν απασχολεί κανέναν επί της ουσίας!

Αυτό που απασχολεί είναι η νοσηρότητα και η νοσηλεία! Ας μην πεθάνει κανείς.....πες ότι δεν πεθαίνει κάνεις από κορονοιο....

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή την στιγμή 1.800 κλίνες νοσηλείας...και 179 κρεβάτια ΜΕΘ είναι πιασμένα από ασθενείς με Covid. Αν συνεχίσουμε έτσι....το σύστημα θα γεμίσει με ασθενείς covid και δεν θα υπάρχει διαθέσιμο κρεβάτι για καμία άλλη πάθηση!

Ένα καρδιακό επεισόδιο...ένα τροχαίο....και δεν θα υπάρχει ούτε ράτζο να σε βάλουν!

Φιλικά,
 
Όπως εμεις χάνουμε το κυνήγι μας για 3 εβδομάδες....έτσι χάνουν και το ψάρεμα τους οι ψαράδες....οι μανιταροσυλλέκτες την μανιταρσυλλογή τους...κτλ κτλ.

Θα μου πειτε....εγώ πλήρωσα άδεια.....ναι ΟΚ!

Και οι 1000δες επιχειρηματιες πλήρωσαν εμπόρευμα που θα μείνει ένα μήνα στα αζήτητα...και άλλες τόσες χιλιάδες κόσμου που πρέπει να αναστείλουν κάθε δραστηριότητα έκαναν έξοδα....ή επένδυσαν χρήματα αυτήν την περίοδο....και βλέλπουν τώρα την οικονομία να παγώνει ακόμα μια φορά.

Είμαστε όλοι μαζί σε αυτό....και σε κάτι που συμφώνησα με τον ΠΘ είναι ότι πρέπει να λειτουργουύμε σαν ομάδα. Μόνο σαν ομάδα θα το ξεπεράσουμε...και θα πάρουμε πάλι τις ζωές μας πίσω!

Θλίβομαι....με όλους αυτούς που ψάχνουν να βρουν τρόπο να ξεγελάσουν το σύστημα για να βγούν για κυνήγι....και ακόμα περισσότερο με τους "μάγγες" που διατυμπανίζουν ότι θα βγουν για κυνήγι ο κόσμος να χαλάσει.

΄Τελικά αυτό το lockdown εν μέσω κυνηγετικής σεζόν....στα δικά μου μάτια ξεσκεπάζει όλους αυτούς του "παρτάκιδες' που συζητάμε και σε αυτό το φόρουμ.

Αυτοί είναι που θα κάτσουν μπροστά στο καρτέρι σου...και θα σου χαλάσουν το κυνήγι....είναι αυτοί που θα μπουν στο ίδιο χωράφι με εσένα για όρτυκία επειδή έτυχε να τουφεκίσεις.....είναι αυτοί που θα σου χαλάσουν το φασσοκάρτερο σου...κτλ κτλ.

Αυτοί είναι οι παρτάκιδες....που το μόνο που τους νοιάζει είναι να μην χαλάσει η ζαχαρένια τους....και ουδέποτε τους ενδιέφερε το κοινό καλό.

Όλα αυτά...τα γράφω εγώ που μένω σε περιοχή με κυνηγότοπο 5 λεπτά από το σπίτι μου....με καμία πρόθεση να βγώ για κυνήγι....όσο και να με στεναχωρεί ότι για 3 τουλάχιστον εβδομάδες δεν θα μπορέσω να είμαι εκεί που γουστάρω!

Καλό κουράγιο σε όλους....και καλή δύναμη!
Θα συμφωνήσω ότι για πολύ κόσμο αυτό τό lockdown θα είναι βάναυσο για πολλούς λόγους, εμένα καί την οικογένειά μου με επηρεάζει αρκετά..
Αλλά γιατί αυτή η ομάδα δεν δούλεψε από νωρίς να μήν έχουμε προβλήματα;
Γιατί δεν τηρήθηκαν τά μέτρα;
Εγώ σε ψησταριά με 80 βαθμούς φόραγα μάσκα καί μία πολυσύχναστη καφετέρια δεν φόραγε κανένας;
Εκεί δεν δούλεψε η ομάδα.
Στο πρώτο lockdown έβγαινε ο κόσμος να γυμναστει,και σωστά επρατε, όμως έβλεπες εδώ στα Γιάννενα(πιστεύω και όχι μόνο εδώ) πάνω από χίλια άτομα να πηγαίνουν πέρα δώθε να περπατήσουν, αλλά αυτοί είχαν το δικαίωμα να κάνουν φυσική άσκηση..
Καί εσύ μας λές ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή,.
Λάθος κατα την γνώμη μου μεγάλο.
Οπως έχει ειπωθεί μπορεί να γίνει με την υπόδειξη τής άδειας..
Χωρίς καμία πρόθεση για τσακωμό τα λεγόμενα μου.
 
Προσωπική μου εκτίμηση ότι το κυνήγι θα επιτραπεί με sms "6" αποκλειστικά εντός νομού (σαν να είχαμε βγάλει όλοι τοπικές άδειες) και σύμφωνα με όσα υγειονομικά μέτρα θα υπάρχουν (δηλ. περιορισμοί στην ώρα κυκλοφορίας, αριθμό ατόμων στα αμάξια, μάσκες, κλπ)
Είναι το μόνο ρεαλιστικό σενάριο που θα μπορούσε να δεχτεί η κυβέρνηση χωρίς να ανασταλεί η κυνηγετική δραστηριότητα.
Ελπίζω έστω και σε αυτό...
 
Όπως εμεις χάνουμε το κυνήγι μας για 3 εβδομάδες....έτσι χάνουν και το ψάρεμα τους οι ψαράδες....οι μανιταροσυλλέκτες την μανιταρσυλλογή τους...κτλ κτλ.

Θα μου πειτε....εγώ πλήρωσα άδεια.....ναι ΟΚ!

Και οι 1000δες επιχειρηματιες πλήρωσαν εμπόρευμα που θα μείνει ένα μήνα στα αζήτητα...και άλλες τόσες χιλιάδες κόσμου που πρέπει να αναστείλουν κάθε δραστηριότητα έκαναν έξοδα....ή επένδυσαν χρήματα αυτήν την περίοδο....και βλέλπουν τώρα την οικονομία να παγώνει ακόμα μια φορά.

Είμαστε όλοι μαζί σε αυτό....και σε κάτι που συμφώνησα με τον ΠΘ είναι ότι πρέπει να λειτουργουύμε σαν ομάδα. Μόνο σαν ομάδα θα το ξεπεράσουμε...και θα πάρουμε πάλι τις ζωές μας πίσω!

Θλίβομαι....με όλους αυτούς που ψάχνουν να βρουν τρόπο να ξεγελάσουν το σύστημα για να βγούν για κυνήγι....και ακόμα περισσότερο με τους "μάγγες" που διατυμπανίζουν ότι θα βγουν για κυνήγι ο κόσμος να χαλάσει.

΄Τελικά αυτό το lockdown εν μέσω κυνηγετικής σεζόν....στα δικά μου μάτια ξεσκεπάζει όλους αυτούς του "παρτάκιδες' που συζητάμε και σε αυτό το φόρουμ.

Αυτοί είναι που θα κάτσουν μπροστά στο καρτέρι σου...και θα σου χαλάσουν το κυνήγι....είναι αυτοί που θα μπουν στο ίδιο χωράφι με εσένα για όρτυκία επειδή έτυχε να τουφεκίσεις.....είναι αυτοί που θα σου χαλάσουν το φασσοκάρτερο σου...κτλ κτλ.

Αυτοί είναι οι παρτάκιδες....που το μόνο που τους νοιάζει είναι να μην χαλάσει η ζαχαρένια τους....και ουδέποτε τους ενδιέφερε το κοινό καλό.

Όλα αυτά...τα γράφω εγώ που μένω σε περιοχή με κυνηγότοπο 5 λεπτά από το σπίτι μου....με καμία πρόθεση να βγώ για κυνήγι....όσο και να με στεναχωρεί ότι για 3 τουλάχιστον εβδομάδες δεν θα μπορέσω να είμαι εκεί που γουστάρω!

Καλό κουράγιο σε όλους....και καλή δύναμη!
 
Προσωπική μου εκτίμηση ότι το κυνήγι θα επιτραπεί με sms "6" αποκλειστικά εντός νομού (σαν να είχαμε βγάλει όλοι τοπικές άδειες) και σύμφωνα με όσα υγειονομικά μέτρα θα υπάρχουν (δηλ. περιορισμοί στην ώρα κυκλοφορίας, αριθμό ατόμων στα αμάξια, μάσκες, κλπ)
Είναι το μόνο ρεαλιστικό σενάριο που θα μπορούσε να δεχτεί η κυβέρνηση χωρίς να ανασταλεί η κυνηγετική δραστηριότητα.
Ελπίζω έστω και σε αυτό...
Για την Σουηδια πρεπει να μιλας ε?
 
“Ο κόσμος πρέπει να βγαίνει, να περπατάει, να κάνει ποδήλατο, να τρέχει, εφόσον τηρούνται οι κανόνες” είπε ο πρωθυπουργός. Ξεκαθάρισε ότι δεν επιτρέπονται τα ομαδικά σπορ κατα τη διάρκεια του lockdown ακόμη και σε εξωτερικούς χώρους προκειμένου να αποφευχθεί ο συνωστισμός. Είπε όμως ότι: “Η ατομική άθληση σε εξωτερικούς χώρους, μία βόλτα στο πάρκο, μία βόλτα στο βουνό, είναι πράγματα στα οποία θα είμαστε πιο ανεκτικοί σε σχέση με το Μάρτιο”.
https://www.news247.gr/koinonia/loc...e-parka-kai-tis-voltes-sto-voyno.9041380.html
 
Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, αυτοι που την πληρωνουν σε ποσοστο 80%+ ειναι οσοι μενουν στις μεγαλες πολεις. Ειναι αυτοι που στο ιδιο ποσοστο βγαζουν αδειες, ειναι αυτοι που βαζουν το χερι στην τσεπη για να μπορουν να ασκησουν αυτο που θελουν. Δυστυχως, στην επαρχια, οι περισσοτεροι κυνηγουν χωρις αδεια, ειναι αυτοι που δημιουργουν τα προβληματα στους "ξενους" κυνηγους, ειναι αυτοι που βριζουν και λοιδωρουν τα Κυν. Οργανα κλπ... Αλλωστε οι λαθροθηρες που συλλαμβανονται, ειναι κατοικοι των αστικων πολεων???
Δυστυχως ολοι θα ζοριστουμε αγαπητοι συναδελφοι.. Το κυνηγι ειναι το λιγοτερο κακο...
Εχουν να δουνε πολλα τα ματια μας ακομα... Κουραγιο και υπομονη λοιπον..
 
Όπως εμεις χάνουμε το κυνήγι μας για 3 εβδομάδες....έτσι χάνουν και το ψάρεμα τους οι ψαράδες....οι μανιταροσυλλέκτες την μανιταρσυλλογή τους...κτλ κτλ.

Θα μου πειτε....εγώ πλήρωσα άδεια.....ναι ΟΚ!

Και οι 1000δες επιχειρηματιες πλήρωσαν εμπόρευμα που θα μείνει ένα μήνα στα αζήτητα...και άλλες τόσες χιλιάδες κόσμου που πρέπει να αναστείλουν κάθε δραστηριότητα έκαναν έξοδα....ή επένδυσαν χρήματα αυτήν την περίοδο....και βλέλπουν τώρα την οικονομία να παγώνει ακόμα μια φορά.

Είμαστε όλοι μαζί σε αυτό....και σε κάτι που συμφώνησα με τον ΠΘ είναι ότι πρέπει να λειτουργουύμε σαν ομάδα. Μόνο σαν ομάδα θα το ξεπεράσουμε...και θα πάρουμε πάλι τις ζωές μας πίσω!

Θλίβομαι....με όλους αυτούς που ψάχνουν να βρουν τρόπο να ξεγελάσουν το σύστημα για να βγούν για κυνήγι....και ακόμα περισσότερο με τους "μάγγες" που διατυμπανίζουν ότι θα βγουν για κυνήγι ο κόσμος να χαλάσει.

΄Τελικά αυτό το lockdown εν μέσω κυνηγετικής σεζόν....στα δικά μου μάτια ξεσκεπάζει όλους αυτούς του "παρτάκιδες' που συζητάμε και σε αυτό το φόρουμ.

Αυτοί είναι που θα κάτσουν μπροστά στο καρτέρι σου...και θα σου χαλάσουν το κυνήγι....είναι αυτοί που θα μπουν στο ίδιο χωράφι με εσένα για όρτυκία επειδή έτυχε να τουφεκίσεις.....είναι αυτοί που θα σου χαλάσουν το φασσοκάρτερο σου...κτλ κτλ.

Αυτοί είναι οι παρτάκιδες....που το μόνο που τους νοιάζει είναι να μην χαλάσει η ζαχαρένια τους....και ουδέποτε τους ενδιέφερε το κοινό καλό.

Όλα αυτά...τα γράφω εγώ που μένω σε περιοχή με κυνηγότοπο 5 λεπτά από το σπίτι μου....με καμία πρόθεση να βγώ για κυνήγι....όσο και να με στεναχωρεί ότι για 3 τουλάχιστον εβδομάδες δεν θα μπορέσω να είμαι εκεί που γουστάρω!

Καλό κουράγιο σε όλους....και καλή δύναμη!
Αγαπητέ ναι είμαι ένας από τους παρτακιδες που δεν θέλει να χαλάει η ζαχαρένια του. Ποτέ όμως δεν έκανα αυτά που λες. Η κυνηγετική μου παιδεία είναι σε υψηλότατο επιπεδο. Όσο για το κοινό καλό που λες φιλτατε ας νοιαζονταν εκείνοι στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη που παρταραν και γλεντούσαν κατά χιλιάδες μαζεμένοι. Την μαλακια στον εγκέφαλο που έχουν αυτοί δεν γουσταρω να την πληρώσω εγω τόσο κοινωνικά όσο και κυνηγετικα. Και ο πρωθυπουργός ας τους μάζευε και να μην εκαναν τα στραβά μάτια για χάρη μερικών και ας αφήσει τις μπούρδες για ομαδική δουλειά.
 
Συνάδελφοι της Αθήνας και των αστικών κέντρων παρακαλώ πολύ να μην πέφτουμε στην παγίδα του διχασμού και του φθόνου.
Ούτε χαρακτηρισμούς, ούτε γενικεύσεις.
Όλοι μαζί το περνάμε αυτό. Όλοι όσοι είμαστε δηλαδή νόμιμοι τυπικά αλλά και νομιμόφρονες πρακτικά κυνηγοί.
Ανεξαρτήτου τόπου καταγωγής ή διαμονής.
 
Το ποιο περίεργο από όλα
είναι ότι έχουμε μπει σε μια διαδικασία να τσουβαλιαζουμε μια μικρή μερίδα της κοινωνίας μας ( αναφέρομαι σε εμάς τους Κυνηγούς )
με όλη αυτήν την ασυδοσία που επικράτησε σε παραλίες club ταβέρνες σκύλαδικά κολαδικά και μπαρ
Είναι τουλάχιστον λυπηρό να μην υπερασπιζόυμε την κυνηγετική οικογένεια
μπαίνοντας σε κατηγορίες καταδίκες και κάθε μορφής λάσπης τύπου καφενέ ή πρωιναδικου
παριστανοντας τους Εισαγγελείς της δημοσιογραφίας που στήνουν στον τοίχο όποιον τολμήσει να υπερασπιστεί το δικαίωμα που του ορίζει ο νόμος
Θα μας διαβάζει και κανένας εκτός κυνηγετικης δραστηριότητας και θα βγάζει αφρούς
Ελεεεεοοος
 
Αγαπητέ ναι είμαι ένας από τους παρτακιδες που δεν θέλει να χαλάει η ζαχαρένια του. Ποτέ όμως δεν έκανα αυτά που λες. Η κυνηγετική μου παιδεία είναι σε υψηλότατο επιπεδο. Όσο για το κοινό καλό που λες φιλτατε ας νοιαζονταν εκείνοι στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη που παρταραν και γλεντούσαν κατά χιλιάδες μαζεμένοι. Την μαλακια στον εγκέφαλο που έχουν αυτοί δεν γουσταρω να την πληρώσω εγω τόσο κοινωνικά όσο και κυνηγετικα. Και ο πρωθυπουργός ας τους μάζευε και να μην εκαναν τα στραβά μάτια για χάρη μερικών και ας αφήσει τις μπούρδες για ομαδική δουλειά.
Κι εγω μαζι σου ειμαι φιλε, απλα καποιοι γραφουν ασχημους χαρκτηρισμους για κοσμο που δεν ξερουν και προφανως η δεν ξερουν τι γραφουν η δεν σκεφτονται τι γραφουν!!!!
Αν δηλαδη βγω το ΣΚ για κυνηγι μονος μου που ειναι 10 με 15 λεπτα απο το σπιτι μου θα κολλησω καποιον κατι; θα με κολλησει καποιος αλλος; η θα με κολλησουν τα δεντρα και τα πουρναρια?
Και για το ψαρεμα βεβαια αδικη θα ειναι η απαγορευση, αλλα οταν πληρωνουμε για το χομπι μας δεν μπορω να δεχτω αυτη την αδικια, λες και θα γεμισει το βουνο χιλιαδες κυνηγους και υπαρχει διασπορα!
 
Εκεί δεν δούλεψε η ομάδα.
Ασφαλώς και δεν υπάρχει πρόσθεση για κάνενα τσακωμό!

Όπως λοιπόν συμφωνούμε ότι η "ομάδα" δεν δούλεψε....τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα δουλέψει αν επιτρέψουν τους κυνηγούς να βγούν στο βουνό?

Πιστεύεις ότι οι γουρουνάδες θα σταματήσουν να μαζεύονται σε παρέες??? Πιστεύεις ότι οι παρέες που κυνηγούν λαγό...μπεκάτσα και τσίχλα θα σταματήσουν να υπάρχουν?

Μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια επειδή πάνε κάποιοι μόνοι τους για κυνήγι.....ότι όλοι οι κυνηγοί είναι μοναχικοί λύκοι στο βουνό!

Προσωπικά δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου. Όπως κρίνουμε αυτούς που έκαναν πάρτυ σε Αθήνα και Θεσσαλονική το ίδιο αυστηροί πρέπει να είμαστε και με τους κυνηγούς.

Στα Γιάννενα που βρέθηκα την προηγούμενη εβδομάδα....είδα δεκάδες ομάδες ανθρώπων που κυνηγούσαν γουρούνι καθώς και κατασκηνώσεις από φασσάδες.

Ομάδες των 5...των 10 ακόμα και των 15 ατόμων.

Οπότε ΟΚ....μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε...η αλήθεια είναι ότι το κυνήγι έχει και συνάθροιση (στο αυτοκίνητο) αλλά και παρέες.

Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη! Μπόρα είναι και θα περάσει!
 
kynigi-lockdown_large.webp

ΚΥΝΗΓΙ - LOCKDOWN: Έκτακτη Συνέντευξη Τύπου Από Τον Πρόεδρο Της Κ.Σ.Ε. Κ. Γ. Αραμπατζή Την Παρασκευή 6/11​




Σε έκτακτη συνέντευξη τύπου, ο πρόεδρος της Κ.Σ.Ε. Γιώργος Αραμπατζής, θα ανακοινώσει όλα τα νέα δεδομένα γύρω από την κυνηγετική δραστηριότητα για το διάστημα 7/11 - 30/11, στο οποίο μπαίνει σε καθεστώς LOCKDOWN ολόκληρη η χώρα!

Μείνετε συντονισμένοι στο kynigesia.gr και μάθετε πρώτοι όλες τις εξελίξεις γύρω από το κυνήγι!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top