Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχει και τα δίκια του ο συνάδελφος φίλος,συνάδελφε dimdre αλλά μπορεί να μην τα διατύπωσε ορθά.Η μάστιγα λαθροθηρίας δεν αφορά μόνο τους κράχτες.Ειμαι από επαρχία γνωρίζεις τι γίνεται μήπως με το παράνομο κυνήγι το βράδυ λαγού αγριογουρουνου στην επαρχια,η φεύγουν η αστοί για να κάνουν 200χλμ να στήσουν παγανα.Μηπως γνωρίζεις κάνα άστο να πηγαίνει για απριλιατικα τρυγόνια? Η φεύγει κάνεις αστός να στεισει ξωβεργες βραδιάτικα.Ολοι αυτοί που δεν είναι κυνηγοί είναι λαθροθήρες ευνοούνται από τις ιδιαιτερότητες του τοπου τους από την μορφολογία του εδάφους που γνωρίζουν άριστα,και αν θέλεις και από τις γνωριμίες και διασυνδέσεις που έχουν.Οταν πχ στην Μάνη φέτος ήταν ένας θυροφυλακας για να καλύψει μισό νομό τι να πρωτοκανει,σε απόσταση 50 χλμ έπαιζαν 10 κράχτες ορτυκιου φυλασομενοι από άτομα, που σε πληροφορώ ήταν όλοι από ντόπιους.Δεν σου λέω ότι οι αστοί είναι όλοι νομοταγείς αλλά άντε να βρεις κανένα βαρεμενο με κάνα κραχτη που και που.
Ο λαθροθηρας υπάρχει παντου και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται με καραγκιόζηδες που όλη νυχτα γυρνάνε με τα φωτα για τριχωτα. Που τους εχουν πιασει και παλι το ιδιο κανουν μετα απο δυο μερες!!! Αλλά όχι ρε φιλε δεν ανέχομαι να με τσουβαλιαζεις με αυτούς τους κατσαπλιαδες και ταυτόχρονα να λες ότι οι κυνηγοί των πόλεων ειναι άγιοι και συνετοί και πληρωνουν μόνο αυτοι.
 
Τι επαρχία και τι πόλη ρε μάγκες; Ο λαθροθήρας είναι λαθροθήρας και πάντα μ@λ@κ@ς. Καλό είναι να τελειώσει εδώ το ζήτημα αυτό γιατι είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας. Τζακ είσαι φάουλ φίλε μου.
 
Ρε παιδια τελικα εμαθε κανεις τελικα τι ισχυει για το κυνηγι;
Θα το ρισκάρουμε με το 6?

6. Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο (2) άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης στην τελευταία αυτή περίπτωση της αναγκαίας απόστασης του ενάμισι (1,5) μέτρου.

Θα πάρω τηλ το τοπικό αστυνομικό τμήμα και τον σύλλογο την Παρασκευή.

Αν δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση για το κυνήγι δεν πλέπω γιατί να μην ισχύει ?
 
Θα το ρισκάρουμε με το 6?

6. Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο (2) άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης στην τελευταία αυτή περίπτωση της αναγκαίας απόστασης του ενάμισι (1,5) μέτρου.

Θα πάρω τηλ το τοπικό αστυνομικό τμήμα και τον σύλλογο την Παρασκευή.

Αν δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση για το κυνήγι δεν πλέπω γιατί να μην ισχύει ?
αυτο λεμε βρε φιλε βασιλη, δεν υπαρχη ρητη απαγωρευσηηηη,,sms ν6 και καλο βοληηηη
 
αυτο λεμε βρε φιλε βασιλη, δεν υπαρχη ρητη απαγωρευσηηηη,,sms ν6 και καλο βοληηηη
Τι λέμε ρε παιδιά ,καταλαβαίνουμε τι λέμε όταν στο προηγούμενο Λοκ νταουν έβγαινες για άσκηση και αν περνούσες τα όρια της περιοχής σου πχ Νέα Ιωνία- Νεα Φιλαδέλφεια σε έγραφαν
 
Τι επαρχία και τι πόλη ρε μάγκες; Ο λαθροθήρας είναι λαθροθήρας και πάντα μ@λ@κ@ς. Καλό είναι να τελειώσει εδώ το ζήτημα αυτό γιατι είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας. Τζακ είσαι φάουλ φίλε μου.
Φιλε Βασιλη, στα 64 χρονια μου και 46 συναπτα ετη που κυνηγω νομιμως και εχω γυρισει την Ελλαδα 100αδες φορες, διατηρω το δικαιωμα να εχω τις αποψεις μου και να τις εκφραζω. Δεν ειναι υβρεις, οπως διαβαζω στο φορουμ, ειναι αποψεις. Τωρα, αν ορισμενοι θιγονται, δικο τους το προβλημα..
 
Τι επαρχία και τι πόλη ρε μάγκες; Ο λαθροθήρας είναι λαθροθήρας και πάντα μ@λ@κ@ς. Καλό είναι να τελειώσει εδώ το ζήτημα αυτό γιατι είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας. Τζακ είσαι φάουλ φίλε μου.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν θα ξεχάσω μια φορά στα ελατα που είχαμε πάρει ένα αρνί και κάτι σπληναντερα και κρασιά και μαζεύτηκε όλο το βουνό από την τσικνα, Αθηναίοι , Χαλκιδαιοι και χωριάτες , λαγαδες και πουλαδες και κάηκε το πελεκουδι απο το πουθενα! Υπαρχουν περισσοτερα που μας ενωνουν απο αυτα που μας χωριζουν.Εγώ το τελειωνω εδώ.
 
Τι λέμε ρε παιδιά ,καταλαβαίνουμε τι λέμε όταν στο προηγούμενο Λοκ νταουν έβγαινες για άσκηση και αν περνούσες τα όρια της περιοχής σου πχ Νέα Ιωνία- Νεα Φιλαδέλφεια σε έγραφαν
μην δαγκανης ηλιααα χαλαρωσε λιγο,,παντα τα πρωβληματα τα μεγαλα στης πολης υπαρχουνε
 
Λοιπόν μάγκες πάρτε το αλλιώς το θέμα για να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Η διαχείριση έχει και Αθηναίους και επαρχιώτες, πάνω απ' όλα όμως έχει λογικούς και νομοταγείς κυνηγούς. Θέλουμε όλοι να λέτε τις απόψεις σας με σεβασμό στους υπολοίπους. Μην προκαλείτε τα υπόλοιπα μέλη, αλλά ούτε και εμάς.
Μερικοί μην ξυνεστε στην γκλίτσα μας, γτ στρέιτ είμαστε, αλλά αν μας σηκωθεί τότε....
 
Φιλε Βασιλη, στα 64 χρονια μου και 46 συναπτα ετη που κυνηγω νομιμως και εχω γυρισει την Ελλαδα 100αδες φορες, διατηρω το δικαιωμα να εχω τις αποψεις μου και να τις εκφραζω. Δεν ειναι υβρεις, οπως διαβαζω στο φορουμ, ειναι αποψεις. Τωρα, αν ορισμενοι θιγονται, δικο τους το προβλημα..
Και πρώτη άδεια να είχατε βγάλει και 18 χρονων να ήσασταν και πάλι θα είχατε δικαίωμα να εκφέρετε άποψη. Έτσι όπως γράψατε το μήνυμα σας όμως είναι απολύτως λογικό να θιγούν κάποια ατομα. Για αυτό είπα ότι είστε φάουλ. Όλοι μας έχουμε να πούμε ιστορίες για ανθρώπους που δεν ανήκουν στην οικογένεια των κυνηγων. Καλό είναι να είμαστε ενωμένοι και να διαχωριζόμαστε μόνο από τους λαθροθήρες και όχι επαρχιώτες-αστοί. Καλή συνέχεια.
 
Μ αρεσει που καποιοι λετε "θα παρω την αστυνομια να ρωτησω!"...τι περιμενετε δλδ σαν απάντηση; "Ναι πήγαινε και καλό βολι!"? Ρε πάτε καλα?....
Οποιος θελει παει και οτι γινει... Τι θα γίνει θα έρθει το περιπολικο στο καρτερι?
Μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας...
Βγηκε παραπάνω ο overlord και έγραψε οτι συνωστίζονται λέει οι γουρουνοκυνηγοι! Ναι overlord αγκαλιασμενοι κάθονται στην παγανα!
Ρε ειστε καλα? Τι βλακειες λετε?
 
Και αντε και ηρθε το περιπολικο στο καρτερι.....θα σου κλασει! Να κοψει το 150€ να παει εφορια και "ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος"...Να πάνε να γ@.......νε ολοι, που το μαθαμε τωρα μην το ενα μην το αλλο, αλλιως εχει προστιμο....
 
Last edited by a moderator:
Τελικά θα πάμε για κυνήγι τι έχει αποφασιστεί εγώ δεν ήρθα από Αμερική για να κατσω σπίτι
Πώς τη πατισα έτσι ρε φουστη μου
Καλα εσυ Τεο αεχεις και επιπλεον σκοτουρες τωρα εκει με Μπαιντεν-Τραμπ! Χαχαχαχαχα!
 
Στην παρούσα φάση σε ένα θέμα όπως αυτό,δεν είναι δυνατό να έχουμε διαβεβαιόσης από το Ιούλιο γιατί τι θα γίνει τώρα. Το φάουλ είναι αρχικά του πολιτικού, από την άλλη έχει και ο πρόεδρος Ευθύνες, πρώτον γιατί εμπιστεύτηκε έναν πολιτικό και δεύτερων βάσει της απλής λογικής δεν μπορείς να ξερεις την εξελίξει του ιού. Η ΚΟΣΕ οφειλή στα εναπομείναντα μέλη της( λιγότερα από 150.000) να δώσει μάχη και αν χρειάστη να απετηση και χρήματα πίσω από το κράτος.
Έχουμε και εμείς όμως ευθύνη γιατί γνωρίζαμε το τι μπορεί να συμβεί όποτε όταν βγάλαμε άδεια όλοι γνωρίζαμε το ρίσκο. Το βρίσκω άδικο στην παρούσα φάση να ψάχνουμε αυτόν που φταίει για κάτι το οποίο γνωρίζαμε και εδώ είχε συζητήθη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top