Κυνηγετικά καταστήματα στο εξωτερικό

Μπορεί η ξενιτιά να μην είναι κ ότι καλύτερο μακρυα από τα μέρη σου και τους δικούς ανθρώπους,Αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι χορταίνει το μάτι σου από όλες τις απόψεις..
Που να τα δούμε εμείς εδώ τέτοια πράγματα..:(
Μπράβο Κωνσταντίνε που μας τα δείχνεις τουλάχιστον...RESPECT.
Και μου το ελεγε ο θείος μου να πάμε Καναδά...xm.
 
Μπορεί η ξενιτιά να μην είναι κ ότι καλύτερο μακρυα από τα μέρη σου και τους δικούς ανθρώπους,Αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι χορταίνει το μάτι σου από όλες τις απόψεις..
Που να τα δούμε εμείς εδώ τέτοια πράγματα..:(
Μπράβο Κωνσταντίνε που μας τα δείχνεις τουλάχιστον...RESPECT.
Και μου το ελεγε ο θείος μου να πάμε Καναδά...xm.
Κακως δεν πηγες.Ειναι το μοναδικο κρατος[συμφωνα με αυτα που μου εχουν πει] που θα ηθελα να ζησω εκτος ελλαδος.Χωρια τα κυνηγια, καμμια σχεση....
 
Μπορεί η ξενιτιά να μην είναι κ ότι καλύτερο μακρυα από τα μέρη σου και τους δικούς ανθρώπους,Αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι χορταίνει το μάτι σου από όλες τις απόψεις..
Που να τα δούμε εμείς εδώ τέτοια πράγματα..:(
Τασο λεφτα δεν υπαρχουν, αν υπηρχαν κ εισαγωγες ειδων θα γινονταν και εκθεσεις θα γινονταν κ εγορες απο το εξωτερικο θα γινονταν... Αυτο ειναι το βασικο προβλημα που δημιουργει ολα τα υπολοιπα...
 
Μήπως το θέμα της τοπικής άδειας δεν έχει να κάνει με προοδευτικές κυβερνήσεις απλά προστατεύουν με αυτόν τον τρόπο την τοπική επιχειρηματικότητα; Ο έμπορος στην περιοχή που μένει ο Κωνσταντίνος φαντάζομαι θα είναι χαρούμενος με αυτόν τον νόμο... ;) Περίεργο βέβαια για την μέκα του φιλελευθερισμού.
 
Κακως δεν πηγες.Ειναι το μοναδικο κρατος[συμφωνα με αυτα που μου εχουν πει] που θα ηθελα να ζησω εκτος ελλαδος.Χωρια τα κυνηγια, καμμια σχεση....
Είναι πάνω από 50χρονια στο Μόντρεαλ με δική του επιχείρηση,Αλλά δεν έρχεται συχνά..Πάντως η πρόταση του ισχύει..
Έτσι όπως το λες είναι..Εξάλλου μιλάει για τον Καναδά,για τους ανθρωπους εκεί,για το κρατος και στάζει μέλι..
 
Και μου το ελεγε ο θείος μου να πάμε Καναδά..

Κακως δεν πηγες.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα, από συγγενείς φίλων, δεν μαθαίνω και τα καλύτερα. Φόροι ατελείωτοι, σκληρές δουλειές και κρύο απίστευτο ...! Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που φτιάχτηκαν.
 
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα, από συγγενείς φίλων, δεν μαθαίνω και τα καλύτερα. Φόροι ατελείωτοι, σκληρές δουλειές και κρύο απίστευτο ...! Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που φτιάχτηκαν.
Οσοι φτιαχτηκαν ηταν Οσοι πηγαν παλια στο εξωτερικο Αμερικη,Καναδά κλπ και είχαν όρεξη για πολυ δουλειά,Τότε όντως έκαναν λεφτά..Γιατί πηγαν και καπιοι και δεν άντεξαν και γύρισαν πισω ακόμα και στο να πλενουν πιατα στα εστιατόρια..
Όλα αυτα παλια.Τωρα να πάει κάποιος δεν είναι τόσο καλά τα πράγματα γιατί οι εποχές άλλαξαν..
Πάντως στο χάλι της Ελλαδα δεν είναι..
Υγ Για φόρους δεν γνωρίζω πως είναι τώρα γιατί έχει να 'ρθει ο θείος μου εδώ και 6 χρονια..
 
Last edited:
.asking. .asking. .what. .what.
Κωνσταντίνε, τι ακριβώς άδεια σας ζήτησαν; Κυνηγετική άδεια για την συγκεκριμένη περιοχή ή άδεια αγοράς όπλων-φυσιγγίων; Σε ποια περιοχή - πολιτεία βρίσκεται το συγκεκριμένο κατάστημα;;;
Πω πω, ρε γμτ!!! Σκατά τα έχουν κάμει (και) στην Αμερική οι "προοδευτικές" κυβερνήσεις (Δημοκρατικοί) !!! ... Και όσο πάει δυστυχώς τα κάνουν και χειρότερα !!! Έτσι θα καταπολεμήσουν την εγκληματικότητα οι καραγκιόζηδες ...
.hair. .hair. .no. .no.
Δηλαδή εμείς, με αυτά που ισχύουν εδώ (ακόμη ... ;)) ... πρέπει να είμαστε κι ευχαριστημένοι !!! .fff.
.yelling..hit.
Είναι τοπικός νόμος στο Connecticut θέλουν ταυτότητα η δίπλωμα οδήγησης που με τη διεύθυνση αποδεικνύει ότι είσαι ντοπιος, ήξερα ότι ισχύει για αγορα όπλου αλλά για φυσιγγια πάει πολύ.

Μπορεί η ξενιτιά να μην είναι κ ότι καλύτερο μακρυα από τα μέρη σου και τους δικούς ανθρώπους,Αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι χορταίνει το μάτι σου από όλες τις απόψεις..
Που να τα δούμε εμείς εδώ τέτοια πράγματα..:(
Μπράβο Κωνσταντίνε που μας τα δείχνεις τουλάχιστον...RESPECT.
Και μου το ελεγε ο θείος μου να πάμε Καναδά...xm.
Τάσο καλά είναι αυτά αλλά σου λείπουν τα κυριότερα φίλε, από θέμα εξοπλισμού δεν αντιλέγω έχει τα πάντα αν όμως είσαι ευχαριστημένος εκεί κάτσε και ούτε να το σκέφτεσαι, μην κοιτάς μερικούς που ήρθαν την κατάλληλη εποχή και με την διαφορά δολαρίου και δραχμουλας κάνανε παπάδες, πάνε αυτα. Εδώ είναι καλά να χείς μια καβατζα και να κάνεις μια επίσκεψη να ψωνισεις καλά και δρόμο.
 
μην κοιτάς μερικούς που ήρθαν την κατάλληλη εποχή και με την διαφορά δολαρίου και δραχμουλας κάνανε παπάδες, πάνε αυτα.

Ο θείος μου τυχαία πήγε εκεί.. ηταν στα καράβια κ το καράβι βγήκε Καναδά και είπε θα μείνω εδώ!!Τον έπιασαν κ τον γύρισαν πάλι πισω για να υπηρετήσει στο στρατό..Αφού τελείωσε την θητεία πάλι μπαρκάρισε και πάλι στον καναδα ώσπου παντρεύτηκε εκει..Με δυο δουλειές πρωί βράδυ (μάγειρας)και περνώντας τα χρόνια άνοιξε δικό του εστιατόριο..
Όλοι αυτοί Ετυχαν σε άλλες εποχές όπως λες.
Μάλιστα είχε φέρει του παππού μου μια fabarm του κουτιού(δεν ξέρω μοντέλο) αλλά την έδωσε για να πάρει ένα πλαγιοκαννο..Δύσκολα να συνηθισει μεγάλος άνθρωπος στην καραμπινα όταν μία ζωή ηταν με δίκαννο..
Τον πείραζα πιτσιρικας θυμαμε..Μα έκατσες κ έδωσες την καραμπινα του λέω??
Ηταν βαριά μου λέει και έπειτα τι να τα κάνω τα 5 φυσίγγια..
 
Ο θείος μου τυχαία πήγε εκεί.. ηταν στα καράβια κ το καράβι βγήκε Καναδά και είπε θα μείνω εδώ!!Τον έπιασαν κ τον γύρισαν πάλι πισω για να υπηρετήσει στο στρατό..Αφού τελείωσε την θητεία πάλι μπαρκάρισε και πάλι στον καναδα ώσπου παντρεύτηκε εκει..Με δυο δουλειές πρωί βράδυ (μάγειρας)και περνώντας τα χρόνια άνοιξε δικό του εστιατόριο..
Όλοι αυτοί Ετυχαν σε άλλες εποχές όπως λες.
Μάλιστα είχε φέρει του παππού μου μια fabarm του κουτιού(δεν ξέρω μοντέλο) αλλά την έδωσε για να πάρει ένα πλαγιοκαννο..Δύσκολα να συνηθισει μεγάλος άνθρωπος στην καραμπινα όταν μία ζωή ηταν με δίκαννο..
Τον πείραζα πιτσιρικας θυμαμε..Μα έκατσες κ έδωσες την καραμπινα του λέω??
Ηταν βαριά μου λέει και έπειτα τι να τα κάνω τα 5 φυσίγγια..
Οι πιο πολλοί από τους παλιούς έτσι έρχονταν με τα καράβια και την έκαναν μετά γιαυτό είχε μείνει και η ονομασία σκαστος πολλούς τους έπιαναν και τους γυριζαν στο καράβι. Και γω για πέντε χρόνια είχα πει να μαζέψω κάτι και να φτιάξω κάτι στο νησί αλλά τα πράγματα δεν είναι και τόσο ροδινα αφού εκεί πλέον δεν βγαίνουν ούτε τα καθημερινά έξοδα. Καλά έκανε ο παππούς Τάσο άμα δεν το βολευοταν τι να το κάνει.
 
Καλά έκανε ο παππούς Τάσο άμα δεν το βολευοταν τι να το κάνει.
Το θέμα είναι του το έφαγε τσάμπα ο μάγκας..
Το είδε ένας από το χωριό και του λέει θα σε πάω σε ένα μαγαζί να πάρεις ένα δικαννο και θα μου δώσεις την καραμπινα..
Πηγαν κ ο παππούς μου διάλεξε το Baikal..Τοτε η γιαγιά μου φώναζε γέροντα σε κοροιδεψε του λέει..Το ξέρω λέει αλλά τι να κάνω χωριανος ηταν με παιδιά κ ντράπηκα να πάρω κάτι πιο ακριβό..Τόσο καλος ηταν ο Μπάρμπα- Χρήστος.....off topic.
 
Αρα δε του το εφαγε τσαμπα. Επελεξε ο Μπαρμπα Χρηστος να το δωσει φτηνα
Ναι αλλά αν ηταν κύριος θα του έλεγε γέροντα δεν είναι αυτή η αξία του,Αφού επέλεξες να πάρεις αυτό το όπλο θα σου δώσω και κάτι παραπανω η πάρε κάτι ισάξιο..
Κυνηγός ηταν και ήξερε πόσο μπορεί να κοστίζει αυτό το όπλο.Εγω έτσι θα έκανα..
Δεν είπε κουβέντα όμως..Άρα αυτός ηταν ο σκοπός του από την αρχή.
 
Nαι, φανταζομαι οτι ολοι ισως ετσι θα καναμε. Ισως παλι και να προσπαθουσαμε να επωφεληθουμε. Δε ξερεις, ειναι μυστηρια η ρατσα μας. Ικανη για τη πιο γεναιοδωρη πραξη και τη χειροτερη λαμογια ταυτοχρονα
 
Το θέμα είναι του το έφαγε τσάμπα ο μάγκας..
Το είδε ένας από το χωριό και του λέει θα σε πάω σε ένα μαγαζί να πάρεις ένα δικαννο και θα μου δώσεις την καραμπινα..
Πηγαν κ ο παππούς μου διάλεξε το Baikal..Τοτε η γιαγιά μου φώναζε γέροντα σε κοροιδεψε του λέει..Το ξέρω λέει αλλά τι να κάνω χωριανος ηταν με παιδιά κ ντράπηκα να πάρω κάτι πιο ακριβό..Τόσο καλος ηταν ο Μπάρμπα- Χρήστος.....off topic.
Ό καλός καλό δεν βλέπει λένε φίλε Τάσο, ο παππούς ήτανε κύριος και ο άλλος να μην πω, αν ήταν δίκαιος δεν θα δεχόταν η θα έψαχνε μια ισαξια ανταλλαγή αλλά αυτού του κάτσε η καλή που λέμε και το εκμεταλλευθηκε.
 
Back
Top