Κυνηγετικά Γιλέκα

Εγώ προσωπικά προτιμώ τα γιλέκα που έχουν τσέπες και όχι φυσιγγιοθήκες ..... επειδή στα πυκνά που μπαίνω χάνω φυσίγγια. Παλιότερα φορούσα μια φυσιγγιοθηκη από cordura και από πάνω γιλέκο. Προπερσι μου έφτιαξε ένας συνάδελφος από δω μέσα δύο φυσιγγιοθηκες που χρησιμοποιούνται στην πρακτική σκοποβολή και χωράει δέκα φυσίγγια η καθεμία. Με καλύπτουν απόλυτα στη μπεκάτσα και στις θήκες του γιλέκου βάζω δύο δράμια, δύο μονοβολα για να μπορώ να διαλέξω όταν χρειαστεί....IMG_20211127_120703.jpgIMG_20211127_120707.jpg
 
Ασε φυσιγγια μέσα για μεγάλο διάστημα, θα παρουν την "φόρμα" κ θα ανοίξουν όπως πρεπει...

Λιγο ασχετο..
Τα παλια γιλέκα είχαν ποιοτικες δερμάτινες φυσιγγιοθηκες που πραγματικά άντεχαν στον χρόνο..
Κάτι σημερινά που εχω δει έχουν δερματινη κ γεμίζουν "χαρακιές", πολλες φορες κ καθώς βρίσκονται στο καταστημα χωρίς να έχουν δει χρήση....
οταν ξεκινηση η μπεκατσα στα μερη μας σχεδον καθε μερα ειμαστε για κυνηγι εκτος κ αν βρεχει στο 10 λεπτο ειμαστε στον κυνηγοτοπο μια φορα την εβδομαδα πλενετε ισως απο αυτο να σφιγκη το γιλεκο
 
Εγώ προσωπικά προτιμώ τα γιλέκα που έχουν τσέπες και όχι φυσιγγιοθήκες ..... επειδή στα πυκνά που μπαίνω χάνω φυσίγγια. Παλιότερα φορούσα μια φυσιγγιοθηκη από cordura και από πάνω γιλέκο. Προπερσι μου έφτιαξε ένας συνάδελφος από δω μέσα δύο φυσιγγιοθηκες που χρησιμοποιούνται στην πρακτική σκοποβολή και χωράει δέκα φυσίγγια η καθεμία. Με καλύπτουν απόλυτα στη μπεκάτσα και στις θήκες του γιλέκου βάζω δύο δράμια, δύο μονοβολα για να μπορώ να διαλέξω όταν χρειαστεί....View attachment 56481View attachment 56482
Αυτό που σχεδόν ολα τα γιλέκα έχουν φυσιγγιοθήκες και απο τσεπες κατι μικρες ,μου τη δίνει στα νεύρα. Φτιάξτε ρε μάγκες μου με φυσιγγιοθήκες , οκ ,αλλά φτιάξτε και με τσέπες μεγάλες να ουμ.. .big smile.
Είμαι στο ψάξιμο για ενα πορτοκαλί και δεν μπορώ να καταλήξω
 
Αυτό που σχεδόν ολα τα γιλέκα έχουν φυσιγγιοθήκες και απο τσεπες κατι μικρες ,μου τη δίνει στα νεύρα. Φτιάξτε ρε μάγκες μου με φυσιγγιοθήκες , οκ ,αλλά φτιάξτε και με τσέπες μεγάλες να ουμ.. .big smile.
Είμαι στο ψάξιμο για ενα πορτοκαλί και δεν μπορώ να καταλήξω
θα σου πρωτηνα του τοχοτις το εχω εδω και χρονιαα και οταν χαλαη παλι το ειδιο αγωραζω,,εχη εαν θυμαμε καλα 20 θηκες για φυσιγκια μεγαλες τσεπες εσω εξω, πισω γυλεκο για τα κυνηγια,χρωμα λαδι πορτοκαλι και φτηνω γυρο στα 55 60 ευρω ;)
 
Αυτό που σχεδόν ολα τα γιλέκα έχουν φυσιγγιοθήκες και απο τσεπες κατι μικρες ,μου τη δίνει στα νεύρα. Φτιάξτε ρε μάγκες μου με φυσιγγιοθήκες , οκ ,αλλά φτιάξτε και με τσέπες μεγάλες να ουμ.. .big smile.
Είμαι στο ψάξιμο για ενα πορτοκαλί και δεν μπορώ να καταλήξω

Screenshot_2022-09-30-15-11-41-132_com.android.chrome.jpg
 
Μιας και άνοιξε αυτό το θέμα ήθελα να ρωτήσω, σκέφτομαι να πάρω το γιλέκο Α64 του αετού αυτό με τους ιμάντες.
ΕΙμαι 1,70 65 κιλά και έχω διαβάσει διάφορα για το μέγεθος.
Ρωτάω γιατί θέλω να το παραγγείλω από το ίντερνετ.
θα είναι τεράστιο η καλό;
View attachment 37662
Φίλε Κώστα, εμένα το συγκεκριμένο δεν με βολεψε καθόλου... Έμεινε στην ντουλάπα και αυτό!
Θα σου πρότεινα να μην πάρεις με υμαντες εάν κυνηγάς σε πυκνό!
Περνάμε τα κλαδιά και μαγκωνεις!
 
θα σου πρωτηνα του τοχοτις το εχω εδω και χρονιαα και οταν χαλαη παλι το ειδιο αγωραζω,,εχη εαν θυμαμε καλα 20 θηκες για φυσιγκια μεγαλες τσεπες εσω εξω, πισω γυλεκο για τα κυνηγια,χρωμα λαδι πορτοκαλι και φτηνω γυρο στα 55 60 ευρω ;)
Τα εχω δει Σακη. Μαλιστα ήταν τα πρώτα που είχα κοιτάξει πέρσι. Πάντως αν καταλήξω σε ένα από αυτά του τοξότη είναι σίγουρο ότι θα πέσει ξηλωμα φυσιγγιοθήκες.
Εχω δει κι αυτή τη σειρά της dispan , αλλά να σου πω την αλήθεια αυτό πορτοκάλι και παραλλαγή με χαλάει λιγο και βέβαια δεν ξέρω από θέμα αντοχής τα βλέπω πολύ λεπτεπίλεπτα . Την επόμενη εβδομάδα επειδή θα βρεθούν και κοντά στην dispan θα πάω στην εταιρεία να τα δω όλα οπότε να έχω άποψη γιατί κάποια τα έχω δει μόνο σε φωτογραφίες.

Τα πιο πολλά λένε για μεγάλο σάκο θηραμάτων και δεύτερο σάκο ο οποίος είναι μία παπαριά τελικά.
Μιλάνε για τσέπες και είναι απλά τσεπάκια.
Είναι περιπτώσεις που θα χρειαστεί στο σακίδιο να βάλεις αρκετά πράγματα . Μπορεί να μη θες να κουβαλήσεις σακίδιο υπάρχει περίπτωση να περπατήσεις πολύ ώρα μέσα στο πυκνό Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να συνυπολογίσει κανείς ανάλογα με τη χρήση που το θέλει.
Ειμαι πολυ μυστήριος ε ; .big smile.
 
Last edited:
Ειμαι πολυ μυστήριος ε ; .big smile.
Φυσιολογικότατος είσαι, συμφωνώ με αυτά που λες. Μάλλον δεν είναι κυνηγοί αυτοί που τα φτιάχνουν. Οι φυσιγγιοθήκες πιάνουν χώρο και χωράνε πολύ λίγα φυσίγγια σε σχέση με το χώρο που πιάνουν.
 
Αν θέλαμε φυσιγγιοθηκες θα φορούσαμε ζώνη φυσιγγιοθηκη.....δε θα φορούσαμε γιλέκο..... άντε να συμβιβαστώ με 4-6 θέσεις για φυσίγγια για δράμια και μονοβολα.....
Οπως τα λες . Για ποιο λόγο να φαινόμαστε με τόσα φυσίγγια στο γιλέκο δεν μας φτάνουν όλα τα άλλα που θα κουβαλάμε ζημιά στους ώμους κάνουμε τίποτα άλλο Για αυτό προτιμώ να έχω φυσιγγιοθήκη πάντα και στο γιλέκο ένα σωρό άλλα πράγματα .Και όπως λες ελάχιστες θέσεις για χοντρά φυσίγγια για εξαιρετικές περιπτώσεις
 
Τα εχω δει Σακη. Μαλιστα ήταν τα πρώτα που είχα κοιτάξει πέρσι. Πάντως αν καταλήξω σε ένα από αυτά του τοξότη είναι σίγουρο ότι θα πέσει ξηλωμα φυσιγγιοθήκες.

Εχω δει κι αυτή τη σειρά της dispan , αλλά να σου πω την αλήθεια αυτό πορτοκάλι και παραλλαγή με χαλάει λιγο και βέβαια δεν ξέρω από θέμα αντοχής τα βλέπω πολύ λεπτεπίλεπτα . Την επόμενη εβδομάδα επειδή θα βρεθούν και κοντά στην dispan θα πάω στην εταιρεία να τα δω όλα οπότε να έχω άποψη γιατί κάποια τα έχω δει μόνο σε φωτογραφίες.

Τα πιο πολλά λένε για μεγάλο σάκο θηραμάτων και δεύτερο σάκο ο οποίος είναι μία παπαριά τελικά.
Μιλάνε για τσέπες και είναι απλά τσεπάκια.
Είναι περιπτώσεις που θα χρειαστεί στο σακίδιο να βάλεις αρκετά πράγματα . Μπορεί να μη θες να κουβαλήσεις σακίδιο υπάρχει περίπτωση να περπατήσεις πολύ ώρα μέσα στο πυκνό Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να συνυπολογίσει κανείς ανάλογα με τη χρήση που το θέλει.
Ειμαι πολυ μυστήριος ε ; .big smile.
Καθόλου μυστήριος δεν είσαι, σωστός είσαι, αλλά από όσα έχω δει σχεδόν όλα του ίδιου στυλ είναι, έχε υπόψιν σου το μαγαζί που σου έστειλα, έχει καλές τιμές.
 
Τετοιο
 

Attachments

  • 7F0B9551-6358-49F0-8D45-22FEC13B8AAC.jpeg
    7F0B9551-6358-49F0-8D45-22FEC13B8AAC.jpeg
    225,6 KB · Προβολές: 35
  • 05967714-D103-4C6C-925E-3146FAA03EAD.jpeg
    05967714-D103-4C6C-925E-3146FAA03EAD.jpeg
    253,6 KB · Προβολές: 35
  • F28B5160-01AF-4090-9577-C82E4D2394F8.jpeg
    F28B5160-01AF-4090-9577-C82E4D2394F8.jpeg
    245,8 KB · Προβολές: 33
  • F1E59739-C646-4E73-8FCA-3E8C5C262BC2.jpeg
    F1E59739-C646-4E73-8FCA-3E8C5C262BC2.jpeg
    250,4 KB · Προβολές: 33
  • 3B4376B3-BE88-40B9-8E26-CE9A27F94E2E.jpeg
    3B4376B3-BE88-40B9-8E26-CE9A27F94E2E.jpeg
    260,1 KB · Προβολές: 35
Φίλε Κώστα, εμένα το συγκεκριμένο δεν με βολεψε καθόλου... Έμεινε στην ντουλάπα και αυτό!
Θα σου πρότεινα να μην πάρεις με υμαντες εάν κυνηγάς σε πυκνό!
Περνάμε τα κλαδιά και μαγκωνεις!
Συμφωνώ και εγώ τα ίδια στο ντουλάπι είναι δεν με βόλεψε καθόλου αν έχεις και λίγο κοιλιά άστα.
 
Καλοφόρετο φιλαράκι .big smile.
Περσυνο ειναι ρε
Απλα με βολεψε γιατι εχει φερμουαρ σε καθε τζεπη ακομη και εσωτερικη μεγακες θηκες ωια φυσιγγια 5θεσεις για φυσιγγια που θες ξεχωρα 3πισο σακους που χωριζουν τα μπουκαλια με το νερο και τα θηραμαρα και βαθος

Απομιμηση ειναι δεν ειναι κανα καλο υφασμα νομιζω σχεδιο τοξοτη η ντισπαν εχει

Με εχει ομως βολεψει πολυ
 
Back
Top